Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna fetelor,

Si un mare si hotarit LA MULTI ANI!

YLARI - da, sa stii ca Anitta are dreptate, daca prinzi semnele lu' bebe, nu e un mare stres cu asta. Se cheama Elimination Communication sau EC pe scurt. Am intilnit si eu o tipa aici care proceda la fel si ii venea foarte usor. La mine, pe amindoi baietii ii doare la basca cind au pampers-ul murdar de ambele nevoi.:) Eu il mai prind pe Kaeden scremindu-se si atunci imi dau seama ca se produce situatiunea.:) Face caca cam de 2 pe zi. Si maninca ca un nesatul.:) Il intrece pe frate-sau de departe, daca imi sunt permise comparatiile.:)

Daca il pun in scaun si mi-am permis sa nu-i pun pe tava imediat ceva si sa-l amagesc cu o jucarie, pai sa te tii urari de bine.:) Cred ca face pitica lu' Anitta.:)

Fetelor, daca puteti, incercati sa nu va stresati cu cit maninca bebeii (ca a mincat 40, 100 etc). In primul an de viata clar laptele ramine de baza, da' sa stiti ca si dupa 1 an sa nu va asteptati la schimbari miraculoase. Fireste, sunt unii copii mai mincaciosi decit altii, dar, ideea e ca, stomacul lor e tot micut, si, odata ce au inceput sa mearga si sa se miste, alte preocupari sunt mai importante decit mincatul. Asa ca gustarile sanatoase or sa ramina baza pentru primii ani ai copilului mic.

Va pup fetelor,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Of, din pacate eu chiar ma stresez cu mancatul si cat si ce pentru ca de luni merg la servici... Al meu e student inca vreo 2 ani, si cineva trebuie sa castige niste banuti in casa...asa ca la munca cu mine...si fiindca fac naveta 80 km dus 80 intors, sunt plecata cam 12 ore pe zi de acasa...in timpul asta alaptat nu, asa ca pitica mea trebuie sa pape sau sa suga din bibe.. ei bine nu vrea, nici un fel de biberon, am incercat toate marcile posibile si de bibe si de lapte praf, nimic...nu bea din bibe nici lapte de-al meu muls...asa ca din cauza asta cred ca va trebui sa traiasca cu solide pana seara cand vin eu. Legume papa super bine, doar sa aiba carnita, azi a ras 240 g, dar nu pune gura pe nimic altceva, cereale, iaurt, fructe, etc. Si doar nu pot sa-i dau de 3 ori pe zi legume cu carne, nu? Sunt in pana de idei, om trai si om vedea...vorba mamei mele care ramane cu ea de luni si cred ca este oleaca speriata de ce-o asteapta....sper sa nu stea asta mica nemancata cat lipsesc eu...of, greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fetelor!
Am fost azi la dr si-s cam suparata. BB mic are anemie in toata regula... Eu ii dau numai lapte matern( pe langa fructe si piureul de legume), iau suplimente, mananc super bine... Mi-a zis ca ar fi tb sa-i introduc mai repede proteinele animale in alimentatie (dar ea m-a ghidat, in fine, ce sa mai zic?). Acum va lua Fe, ii voi face supa cu ficat, pipote, inimi, ou... Sper sa se remedieze, caci tare m-am suparat si m-am stressat. Tratamentul cu Fe dureaza 100 de zile.
Multicel zic eu!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Asparagus, mi-a povestit o prietena ca fata ei nu a vrut niciodata sa suga din biberon, ci bea direct din cana( obisniuta).
ai incercat sa-i dailaptic cu lingurita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

seara buna ,dragelor!
tare-i bine in concediu...da noaptea tot program de clubberi avem...o sa treaca si distractia asta...si or sa vina altele
ALBINUTZA,sigur ca avem loc in club,da mai bine....dormim cu totii...uite asa ne rade si asta mic in nas dimineata cand se trezeste..n-ar trebui sa fie si el obosit de foiala si urlat?
ELENA,rezista mami,ce sa faci?noi mai suntem pe aici(macar din cand in canddaca vrei sa nu fii singura de tot)
ANITTO ,esti tare si pt simplu fapt ca ai reusit sa descifrezi semnalele micutei si pt perseverenta!Gandacica arata minunat,se dezvolta super,nu cred ca iti faci griji cu adevarat ca nu se omoara cu diversificarea.Nu ii dai tu cel mai complet aliment?Stai calma..oricum stiu ca esti un monument de liniste...si tu ,si Elena sunteti pt mine modele de urmat la ce plangaciosi si motzocosi au fost bebeii vostri.nu stiu cum va tin” balamalele ”...psihicului....al meu se foieste de multe ori si da semnalul de trezire ,dar nu urla mai mult de 5 minute niciodata...si tot ma termina
YLARI,eu una prefer mierea asa de magazin indoita cu glucoza(si se cunoaste asta pt ca nu se zahariseste niciodata,fata de mierea naturala care cristalizeaza f usor),daca nu am o sursa de incredere pt mierea bio.Macar nu risc botulism sau alergie la un eventual antibiotic cu care au fost tratate albinele pt cine stie ce.La noi in primul rand nu se face abuz de nimic in casa si principiul nostru este din toate cate putin.Si cand zic din toate ma refer ca gustam cam din tot ce ne face cu ochiul si nu avem vreunul interdictii radicale(doar daca un regim momentan e impus in cadrul vreunui tratament).Adica un borcan de miere de 400 gr il am de juma de an in casa...uneori punem in ceai,uneori nu.Uneori zaharul e alb,uneori brun,alteori deloc.Alternam mereu sortimentele de apa pe care o consumam.Se mananca in mod echilibrat toate principiile alimentare.Nici noi nu suntem adeptii chipsurilor, sucurilor de magazin(si nici macar ai sucurilor de casa,deoarece si acestea reprezinta o concentrare a zaharurilor din fructe si de aceea preferam consumul fructelor ca atare).Nu iubim semipreparatele gen cremwursti,pateuri sau alte chestii al caror continut nu poate fi usor identificat.Dar asta nu insemna ca nu le consumam deloc.Ba din cand in cand ma duc si cumpar cate un plic de delikat,ca mi-e pofta,ca eu cand eram copkil am mancat multa supa din aia si vad ca slava domnului is bine.
Cat despre cartoful de la Mc iti dai seama cat a ramas dintr-o feliuta din aceea dupa ce i-am mancat eu ”invelisul”?ei daca nu-i dadeam sa guste nu mai ajungeam cu masina acasa.Eu zic ca de ce incerci sa feresti un copil de niste lucruri sau mai rau ,cu cat incerci sa i le interzici cu atat va fi mai atras de ele.Asa ca eu incerc sa-i invat moderatia si diversitatea(si nu doar in domeniul alimentar).Doamne, sa vezi cu cate rahaturi vin acasa de la scoala si cum mananca mereu unii de la altii...ca deh, ce are altul e mai bun intotdeauna....si cum nu toti sunt adeptii unei alimentatii sanatoase si gandite....
sa-i vezi cum dau fuga in pauze la chioscul de peste drum de scoala si ghici ce-si cumpara?suc si chipsuri.ma gandesc ca unul care n-a gustat in viata lui, e mai tentat si mai expus la o intoleranta digestiva decat unul care a mai luat din cand in cand...ma rog...asta e teoria mea...E foarte important ce reusim sa le imprimam pana devin cat de cat independenti.
Iar m-am luat cu teoria
ELLY,EVA,DEEA s-au mai potolit pruncii dintzosi?
ONUTZA,SHOSHO?HELLLOOOO
Si la multe lunite pt fluturas de GYAN pe maine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Stefulici, dar cat i-au iesit hemoglobina, sideremia? Sunt asa de mici? Trebuie sa le facem si noi zilele viitoare. Elena, Eric a facut analizele pentru care primisei trimitere?
Virginescule, ai intuit bine, nu ma ingrijorez ca bea numai lapte, poate inca nu-i pregatita, la ce reflux baban a avut (si inca mai are, mai are zile in care varsa serios, degeaba ma laudam acum vreo 2 sapt ca nu mai varsa).
Asparagus, of, nici nu vreau sa ma gandesc... acusi incep si eu munca, mai am aproape 4 luni, dar tot mi se pare putin... Stiu ca o sa ti se imputineze timpul si mai mult, dar poate nu ne uiti si o sa mai intri cateodata sa ne mai povestesti despre voi. Ma gandesc cu drag la tine, sotul meu fix la Munchen pleaca sapt. viitoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Aici sunt Virgi, caut o rochie rosie si funda mare neagra si pantofi de catifea. Nu stii o coafeza super in Roman? Au fost socrii la noi, pt prima data cand au dormit la noi, ne-am inteles si a fost ok. Cred ca mai merg la Roman , mai ales ca pe 1 septembrie se insoara cumnatul meu. Si eu trebuie sa fiu o miss si o diva . Si mai vreau frac lui Edward si camasa alba cu papion rosu si costum lui Cezar si papion rosu si camasa alba si un inel mareeee pt mine, bineinteles rosu.
Va puuuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta nu i-am facut inca analizele lui E pt ca a fost racit si a luat sirop, mai astept o sapt-doua si i le fac.
Sper ca nu se supara Stefulici ca scriu aici ce valori i-au iesit la analize lui bb:
Hemoglobina9.4(11.10-14.10)
Hematocrit 29 (31-41)
Hemoglobina eritrocitara medie 22.9 (24-30)
Fe seric 19
Eu ma ghidez la analizele pt bb dupa valorile de pe kellymom: http://kellymom.com/nutrition/vitamins/iron/
La cat de putin si regim drastic mananc eu, mi-e si frica sa-i fac analizele lui E, plus ca in ultima luna abia a luat 200-250g.
mancare nu prea papa si culmea ca dupa o perioada in care dadea laptele pe afara si el nu voia, acum e slaba tare productia si e tare suparat ca nu e marfa la robinet.
Acum ma gandesc doar la primavara-vara si la ce plimbari o sa fac zilnic cu E in parcul de la malul marii, o sa mergem la plaja, Doamne ajuta de sanatate si vreme buna... ehe visez departe.
Shosho ce fain spui tu acolo de petrecere... vreau si eu.
Va !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Buna ziua mamici si puiuti mici
Elena am vazut ca ai scris ceva de analize si de interpretarea lor.Nu zic ca e gresit sa te iei dupa acel blog sau dupa orice alt site dar mai intai de toate eu zic sa te uiti la valorile limita ale laboratorului unde ii faci analizele,pt ca fiecare laborator lucreaza cu anumiti reactivi care au alte limite de valori. In general se recomnada chiar de catre producatorii reactivilor ca fiecare laborator sa isi personalizeze valorile limita adaptandu-le la populatia specifica.Oricum parerea mea e ca ar trebui sa le interpreteze medicul de familie sau pediatrul copilului.
Virgi sunt intru totul de acord cu tine referitor la alimentatie.Moderatia e cheia succesului ca sa nu o dam dintr-o extrema in alta.
Cam atat ca momentan ma cam grabesc ca ne pregatim sa mergem in vizita la verisorul piticului.
Pupici

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetele care alaptati cum le dati solidele bebelusilor: inainte sau dupa ce sug? Eu ma gandesc serios sa schimb stilul, adica sa ii dau sa suga intai si la minim 1 ora dupa sa ii dau solidele pentru ca am sesizat ca a inceput sa suga mai putin lapte si sa cam stagneze in greutate.

Mergi la inceput