Ortodont bun

Ortodont bun | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

Caut un ortodont bun pentru baiatul meu (8 ani). Nu are probleme grave, dar dintii de sus nu au loc sa iasa fiecare la locul lui. Am fost la clinica Dentotal, dr mi s-a parut tinerica si foarte expeditiva, poate o fi buna, dar prefer sa merg la cineva recomandat pentru ca nu fac incercari pe dantura lui si nici pe buzunarul meu. La clinica la care am fost aparatul mobil pentru o arcada costa de la 1400 de lei in sus, este pretul pietei? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Natasa, ti-am trimis recomandarea mea. Recomandare bazata pe 4 dintisori indreptati deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Anka. multumesc pentru recomandare. CUm sunt preturile la clinica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iti dau si eu un mail cu recomandarea noastra. Sa-mi dai, te rog, un mic reply daca l-ai primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Multumesc, Lavinia. Ti-am trimis un mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Noi am fost la dr Elena Vuzitas, DentEstet 4 Kids. Aparatul a costat vreo 2000 de lei, dar sunt mai multe feluri, depinde de care aveti nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Natasa, preturile aparatelor sunt diferite... aparatele sunt diferite. Mie mi se par ok, al meu a avut pana acum 4 aparate (1 trainer, apoi doua aparate mobile si acum iar are un trainer) si nu am ajuns, cumulat, la suma data de fiona. Poate la cea spusa de tine. Controlul e 60 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74
si nu am ajuns, cumulat, la suma data de fiona

Un amic vrea sa cumpere o masina, a vazut el una de 14000 euro si vrea sa stie care-i pretul pietei.
Alt amic ii recomanda una nemteasca, de 20000 euro.
Al treilea amic spune ca a schimbat trei masini in cativa ani si toate la un loc n-au depasit 10000 euro.
Ce concluzie despre pretul pietei se poate trage de aici? Niciuna.

PS. Primul amic a vazut un Renault, al doilea recomanda un VW, iar al treilea a cumparat numai scootere si masini indiene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Capcaunule, n-ai prea nimerit-o de data asta. Majoritatea copiilor din anturajul nostru au acelasi gen de aparat, mobil dar intr-adevar preturile difera foarte mult pentru, pana la urma, aceeasi chestie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Capcaunule, n-ai prea nimerit-o de data asta.

Ma faci sa zambesc parinteste.
Citat:

Majoritatea copiilor din anturajul nostru au acelasi gen de aparat, mobil dar intr-adevar preturile difera foarte mult pentru, pana la urma, aceeasi chestie.

Ca sa intelegi diferentele de pret trebuie sa cunosti ce si mai ales cine se-ascunde in spatele unui simplu aparat. De aceea aparatele medicale nu se vand la liber precum aparatele de bucatarie sau de ras.
Diferentele sunt de cele mai multe ori invizibile necunoscatorului si cuprind o gama larga de aspecte: producatorul, materialul, prelucrarea, know-howul medicului samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Capacaunule, daca te uitati cu atentie observai ca eu nu i-am raspuns imediat Natasei la intrebarea legata de pret... abia dupa ca a venit cineva cu un pret (mare, in opinia mea) mi-am permis sa spun estimativ si cat ne-a costat pe noi, cu mentiunea ca "aparatele sunt diferite", tocmai in ideea de a nu se speria de pret si a ocoli un medic bun de pretul dat.

Mergi la inceput