Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Salutare fetelor si La multi ani!

Noi am plecat pe la 9 seara la varul meu si am lasat-o pe Ana acasa la buni aici in cluj. Mi-a spus mama ca m-a cautat toata seara si de-abia pe la 11 a adormit dupa ce mancase 200 ml de LM muls (in conditiile in care ea mananca 130 de obicei) si vazand ca nu primeste tzitzi, a cedat la suzeta si a adormit in final.
Noi am fost vreo 10 adulti si s-a intins o masa cu multe nebunii gatite de zici ca era concurs MAsterchef. Dupa ce am mancat bine ne amuzam ca masa arata de parca nimeni nu se atinsese de ea :)

La 1 am venity acasa sa pupa si uram piersicutza si bunicii dar dormeau toti ca tunul asa ca am plecat in oras la un restaurant unde erau finii nostri si unde nu am rezistat mai mult de 10 min din cauza fumului de tigara din interior, asa ca am iesit suparati tare si am venit acasa, unde am muls 200 ml (poate de la tonul tartar am facut atata lapte ) si m-am culcat.
De dimineata m-am trezit cu un omoplat aproape blocat si cu o durere ce radia pana in cap, asa cum i se cuvine unei babe ce sunt (adica senioara odiseii ca asa cred...)
Sper sa nu-mi mearga tot anul asa ca nu ar fi prea bine. Noroc ca nu sunt superstitioasa. Chiar ma gandeam ca cel mai bun an pe care l-am avut recent (cu exceptia lui 2012 cand s-a nascut Ana) a fost cel in care m-a prins Rev-ul dormind
Pup fetele si va urez toate cele bune in 2013!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

LA MULTI ANI! pe 2013, sanatate si noroc!

va dau cafea plus tort, ca azi iubitii mei fac 6 luni. nu imi vine sa cred cum a zburat timpul.
imi doresc doar sa fie sanatosi, in special eric cu rinichii lui...
ei sunt din ce in ce mai activi, se rostogolesc continuu pe unde apuca, vor sa stea numai in fund si in picioare (!). nici la mine nu dau semne ca o vor lua de-a buselea, dar am citit ca multi bb-i sar etapa asta.
sa vad cum ma voi descurca singura cu ei incepand de luni cand va reincepe sotul serviciul. par din ce in ce mai activi si cred ca ma voi incumeta sa ii mai las singuri in camera doar cand vor dormi.

am citit aici ca, cartoful s-ar introduce abia dupa 8 luni: http://clubulbebelusilor.ro/articol/144/cartofii.html dar am observat ca schemele voastre de diversificare ii contin mai repede. nu stiu ce sa mai cred.

iuli, cum e bb? a capat de febra?
ioana, nu esti singura "baba" de aici. ma inscriu si eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata, poftiti la cafea !

La noi a fost linistita noaptea dintre ani, pe bebe l-a prins ora 12 dormind, dar pe la 12:15 s-a trezit pt joaca, a stat vreo ora. Fix cand ne cam pregateam sa ne culcam noi.

Fleur, uitasem de intrebarea cu canita, eu i-as da si lm daca www.whattoexpect.com/first-year/week-25/sippy-cups.aspx" target="_blank">s-a obisnuit cu apa deja.

Lorena, am ramas datoare de anul trecut cu calculul saptamanilor Onutei pt wonder weeks . Daca DPN-ul tau a fost 28 august (cum cred ca reiese dupa UM), de atunci sunt 18s 1z (asta conteaza pt wonder week), varsta ei fiind 22s 5z (am numarat pe calendar, sper ca n-am gresit decat cu vreo zi doua). In teorie, ar trebui sa urmeze niste saptamani linistite.

Profitati de ultima zi de concediu a sotilor, acolo unde e cazul, eu asta voi face azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Balanta,Ana multumim de cafea!
Balanta,Lml si anisori piersicutelor tale!sa dea Dumnezeu sa fie sanatosi amandoi
Ioana,cred ca cea mai cea sunt eu,la capitolul babe
Noi ne pregatim sa mergem in vizita la o prietena .
Zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ana, iti multumesc din suflet, ai fost o draguta ca nu m-ai uitat. Sincer am crezut ca e un factor de corectie (nu ai gresit nici macar cu o zi) pt ca toata lumea, inclusiv doctorii se minuneaza ca e mult mai dezvoltata neuro-psiho-motor. Sa sti ca Onuta s' a comportat ca la carte, toate sintomele le avea si bune si rele corespunzatoare saltului de 19 sapt. Acum, intradevar, s-a instalat o perioada de liniste, de la revelion imi dorme toata noaptea, de am ajums sa o trezezc eu dimineata ca nu mai pot de vezica. Azi noapte a dormit 10 are fara pauza de masa.
La noi, revelionul a fost unul linistit, l-am facut acasa cu socrii, noi stam usa in usa, asa ca a fost simplu. S-a gatit ca pentru o armata si foarte variat, eu am mancat la fructede mare facute de sotul meu la wok de nu ma mai opream, iar pe urma aveam mustrari de constiinta ca o balonez pe Oana, dar nu s-a intamplat nimic. Oana a prins anul nou si pe urma la culcare. Noi am mai stat un pic si la 2, 30 la culcare si noi. Cam asa cu revelionul nostru! O sapun si poze, dar zilele astea ca azimai avem o vizita si gatapanala ziua Oanei. Hi, hi, hi!

Va pup, citesc si ma intorc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Balanta,Ana,multumesc de cafea

Chiar ma gandeam si eu cum sa incerc sa-i administrez ceva fluide si pe alte cai in afara de tzitzi,ca presupun ca o sa fie nevoie dupa ce incepem diversificarea.Incerc s-o imprietenesc cu biberonul de ceva vreme.Greseala mea e ca nu insist...adica 2-3 zile i-l ofer,apoi uit 2-3 .Buna ideea cu sippy-cup,trebuie sa incerc,poate o sa-i placa mai mult.

Of Laura,cred ca nu avem ce face,decat sa ne impacam cu gandul ca bebeii astia fac ce vor cu noi.Si la noi 2 zile bune,2 rele...practic nu avem 2 zile la fel.Nu vreau sa o laud ca am mai patit-o ca dupa o tura de laudat m-a facut ca pe-o guma de mestecat...,dar de o vreme macar noptile sunt ok.Cu unele exceptii,adoarme la 10-11,si papa pe la 3,6,7 si trezirea la 8,30.As fi multumita daca ar ramane asa,sau ma rog,loc de imbunatatire este tot timpul

Aruba,si eu tot biberoane de la Avent am folosit si la Timi,si acuma si la Emma.Eu i-am dat doar suc de morcov,la inceput de diversificare,vreo 2 saptamani,cu tetina normala.Alte lichide,cereale,supe,i-am dat exclusiv cu lingurita,ca s-o invat cu ea.Este o tetina in forma de steluta,pentru lichide mai groase-ceva de genul variable flow-,pe care eu am folosit-o doar cand era deja mare,si nu-i mai curgea laptele destul de tare cu tetinele normale.Stiu ca multe mamici dau si cereale cu ea,seara,pentru un somn mai bun.Eu am ales sa i le dau cu lingurita,la masa de dimineata,pentru ca era mai energica de la ele.Sa aveti spor in continuare,si pofta buna,Grace!

Fug sa iau si eu micul dejun,ca imi face deja gaura in stomac cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Balanta, sa-ti traiasca baieti, sa te bucuri de ei, sa fie sanatosi si baftosi! Multumim de cafea!
Fetelor, propun sa facem cateva topuri placand de la cea mai baba dintre babe si ajungand la cea mai precoce piersicuta!
Hi, va pup! Eu sunt la categoria "un picut baba"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata fetelor! hop si eu cu cafea si ceai fierbinte!
noi facem parte din clubul celor care au dormit, am baut un pahar de sampanie cu socrii si apoi m-am pus pe la 11 langa bebe ..am adormit...m-am trezit chiar la fix ne-am pupat si am iubit copilul si apoi somn@!
pt ca suntem in carantina am fost doar noi si parintii ...dar nu-mi pare rau!
noi de ieri am introdus radacina de patrunjel in piureul de morcov .....ne place ....mancam numai la lingurita si piureul este de consitenta medie pentru ca asa a acceptat de la inceput
eu fierb la abur cu apa plata in sita de inox pe oala de inox..sunt gata in cam in 15 min...apoi blenduiesc
morvovul strange la burta...si david face moale.....apropo cate scaune au puiutii vostri pe zi?

stiu ca sunt niste canite cu cioc de silicon pentru bebei( am o tetina 2luni+ si are 2 gaurele rupte intre ele ,cica reglaza fluxul, dar se ineaca la lapte asa ca o folosesc numai la cereale)
eu am citit altceva despre cartof :
http://diversificare.ro/alimente/2011/09/cartoful-sursa-de-energie-cu-gust-bun/

cand se da sucul de fructe?...intre mese?
LMA sarbatoritilor de ieri si de azi , pup piersicutele toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ana, fetelor, unde gasesc the wonder wks pt sapt 19? ai mei au varsta corectata de 19 sapt si probabil ca asta explica agitatia lor din ultimele zile. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ana, fetelor, unde gasesc the wonder wks pt sapt 19? ai mei au varsta corectata de 19 sapt si probabil ca asta explica agitatia lor din ultimele zile. multumesc!


Aici sau pe emailul comun, a pus Beatrice acelasi text (este un atasament txt intr-un email de la ea). (Multumesc, Beatrice, apropo!!)

La multe lunite cu multa sanatate, Balanta!

Mergi la inceput