Mai are cineva uter retrovers si bicorn?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Lala D multumesc pt mesaj. Genul asta de mesaje ma incurajeaza si ma ajuta sa sper. Ma bucur pt tine, sa iti creasca mari si frumosi baietii. Eu am incercat sa nu ma mai stresez..Devenisem o pacoste pt sotul meu si pt mine insami. Nu aveam chef nici sa ma dau jos din pat sa vin la servici. O sa fac si restul de analize dar pana atunci am luat in considerare sfatul de a fi mai relaxata in privinta asta.
Luna asta nu inteleg ce-i cu simptomele. De ce simt de pe 30 dec durerea de burta ca si cand ar veni menstruatia (eu in prima zi am dureri mereu si cunosc senzatia) si nu a venit. Maine pe 4 ian este a 28a zi...Deci ma astept sa imi vina. Ah si am sanii umflati si sensibili (asa ii am de obicei inainte de menstruatie) deci clar imi vine...
Tu cum ai aflat ca esti insarcinata?

Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Multa bafta, sa vina bebe cat mai repede

Am aflat "traditional", prin teste pozitive, la 2 zile de intarziere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Fetelor sunt in stare de soc...nu-mi vine sa cred....tocmai ce am aflat. nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asta tocmai acum ce mi-am facut cont si v-am povestit problema mea. Astazi trebuia sa imi vina, fiind a 28a zi. De pe data de 30 dec am avut cand si cand dureri usoare ca la menstruatie. Desi aseara eram pregatita cu absorbant crezand ca vine astazi nu am mai avut senzatia ca ar veni menstruatia si am zis, ca in fiecare luna, sa fac un test. desi ma gandeam ca o sa fiu dezamagita ca in fiecare luna de o singura linie...au aparut 2...cea de la control clar conturata cea de la test mai putin dar f vizibila. Fetelor este posibil asa ceva sau visez?? Am plans de bucurie, mai sunt si la servici, va dati seama ca imi e greu sa tin bucuria pt mine imi vine sa tip...L-am sunat pe sot plangand ca nu-mi vine sa cred.Doar el va sti pt urmatoarele 3 luni. Si v-am spus si voua pt ca am nevoie de parerea voastra. E posibil asa ceva? Ce-i drept am avut azi o usoara senzatie de greata, credeam ca e la ceai baut pe burta goala.
Testul l-am facut si in prima faza avea doar o linie.Imediat ce l-am facut cand am vazut singura linie l-am bagat in geanta si am revenit in birou si am zis sa ii mai arunc o privire. Cand colo, erau 2 linii nu-mi vine sa cred....
Ce ar trebui sa fac acum cum sa procedez? Mai fac inca un test duminica si vreau sa ma programez la medic cat mai curand. Sau e prea devreme?
Va multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

miralexia super ! sa fie intr-unh ceas bun si sarcina usoara !


pentru a fi sigura mai repeta maine dimineata un test de sarcina cu urina de dimineata , si daca iese pozitiv ca sa fi sigura ca totul decurge bine , poti sa faci luni analiza de sange Beta hcg si o repeti la 24 h adica miercuri , daca valoarea se dubleaza atunci avem o sarcina in evolutie.

bafta si asteptam vesti bune !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

din cate stiu analiza asta se face doar cu trimitere de la medic (asa mi-au spus de la medlife). sa ma programez deci pt luni la prima ora la medic la consult? ma gandesc sa nu fie f devreme.

Ar fi sanse sa fie fals testul asta? Mentionez ca am facut si in alte luni si mi-a iesit negativ...

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

miralexia nicipomeneala , vad ca esti din Bucuresti , da fuga la Synevo , costa in jur de 35 ron si iti da raspunsul in maxim 3 ore , nu trebuie sa mergi cu nici o trimitere , posibil cu trimitere de la medicul de familie sa nu se platesca , nu stiu eu nu am auzit , dar tu decizi .

dupa ce iti faci beta si vezi ca e pozitiva si creste la 24 h , iti faci o programare la gine, in jur de 5-6 saptamani se va vedea la ecograf endovaginal sarcina.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miralexia FELICITARI .. deci se poate
Oricum este bine sa faci Beta , dar si analiza pt progesteron ...
.. eu am facut de ff multe ori la Medlife Beta si nu mi-au cerut nicio trimitere ...
Am platit si mi-au dat rezultatul in aceiasi zi ...
Este adevarat ca m-au intrebat ce dr ma "urmareste" .. le-am spus un nume .. .si gata ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

fetelor need your help. Ca pana ajung la medic mai am...revine la birou pe 16 ian insa vreau sa fac o ecografie la alt medic pana atunci.
Azi am facut beta hcg pt prima oara, voi repeta miercuri. La analioza de azi valoarea a iesit 1071,59 cu sageata de crestere in sus.
Acestea sunt rezultatele:
INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

Beta hCG (Architect ci4100)
1071.59 0 - 5
SARCINA mIU/ml:
Sapt. 1 - 10: 1.20 - >225000
Sapt. 11 - 15: 16995.65 - >225000
Sapt. 16 - 22: 6860.23 - >225000
Sapt. 23 - 40: 1583.40 - 65911.38

Ce credeti, este ok? e sarcina in evolutie?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

miralexia

felicitari esti graviduta ! beta e buna !

repeta miercuri si daca valoarea se dubleaza inseamna ca sarcina e in evolutie , oricum pana pe 16 nu ai avea ce vedea la ecograf , la eco se vede doar de pe la 5-6 saptamani ceva , oricum i-a acid folic neaprata e fff important pentru bebe.

felicitari !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

am fost aseara la eco si l-am vazut...a fost minunat. s-a vazut o pata mica intr-una din jumatatea uterului meu in forma de inima. este situat intrauterin si medicul spune care are 5 sapt. Va trebui sa merg la eco din nou pe data de 16 ian ca sa vedem embrionul si bataile inimii. abia astept. Daca am plans de bucurie aseara nu stiu cum o sa ma abtin pe 16 ian.
Am luat acid folic din prima zi cand am avut test pozitiv, pe 4 ianuarie. Mi-a dat medicul sa iau no spa pt crampe pe care le am cand si cand. Sunt dureri muuult mai usoare decat la menstruatie dar am sa iau no spa sa le evit.
Mi-a spus medicul ca beta hcg nu am de ce sa mai repet pentru ca e ok, situat unde trebuie, cum trebuie.
O sa fac zilele urmatoare toate analizele de sange si sper sa fie totul bine si sa creasca "alunita" mare.

Va pup va tin la curent si multumesc mult pt fiecare raspuns, mi-au fost de mare ajutor.

Mergi la inceput