Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Ama merci mult. Tocmai am bagat un tub. Pt dureri de cap am luat o singura data paracetamol simplu. La doua ori iarasi m-au luat. Asa ca am zis ca tot aia e si nu am mai baut.
Inca imi trec durerile cu mandarine.

Sotul si-a facut vin fiert. Miroase super si tare m-as fi incalzit si eu cu o gurita.

Elena & Denisa
12 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Buna Fetele ce faceti??? Nu prea am mai intrat asa ca va spun si eu acum La multi ani sarbatoritelor si sarcina usoara. Si eu fac bitestu dupa 7 ianuarie si sper sa imi spuna ce este fetita sau baietel desi eu cred ca este baietel( dar as vrea o fetita). Am si eu o intrebare de ce nu este buna maioneza(oul crud) la ce afecteaza??? Eu am mancat salata de boef pentru ca doar asta imi place. Eu nu mananc sarmale (poate doar cu orez) sau alte mancaruri de Craciun. Nu sunt fana a carnii deloc.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Olimp si eu am fost la dr Rotar la prima sarcina si am fost multumita de ea. Acum nu am ajuns pt ca tot nu mi-a fost bine, am avut si ceva probleme dar vreau sa imi fac programare la ea in ian. E printre putinii dr care pe mine reusesc sa ma linisteasca si sa imi dea incredere. Problema e cu nascutul la privat, eu am nascut prematur si nu am putut merge la Gynia a fost cam nasol mai ales ca nu mai mergeam la altcineva, acum o sa imi iau masuri de precautie.

Ele si am contractii nedureroase de cateva zile, am sunat dr care e in concediu si a zis sa nu stau asa. Mi-a zis pana la 2 no spa pe zi in functie de cum am nevoie si seara supozitor cu indometacin.
Legat de durerile de cap imi face sotul masaj pana transpira tot si asa ma mai lasa si apoi imi pun prosoape in cap sa imi tina cald si daca nu imi trece nicicum paracetamol. Nu am mai avut probleme de atunci dar o sa incerc si "leacurile babesti" ca rau nu au ce sa faca.

Happy nu vad de ce nu ar fi buna mierea. Daca nu esti alergica nu face rau. La prima sarcina am fost foarte grijulie cu ce mananc , acum sincer nu am mai tot stat sa citesc si sa ma gandescce bag in gura. Eu nu mancam carne in sange nici inainte, asa ca asta se elimina in rest mananc de toate. Cum zicea si Olimp inainte nu se stiau atatea si nu erau toate atat de igienice si parca erau si mai putine probleme. Eu sunt adepta orice dar cu moderatie.Si prefer de la tarani decat pasteurizat si viadat dar plin de chimicale din supemarket.

Adde si eu zic ca e ok laptele de la tarani foarte bine fiert. Nu cred ca e mai sanatos cel la cutie in care baga lapte praf si mai stiu eu ce aditivi. De la ugerul vacii nu beau nici eu.Ultima oara nu am avut lapte de casa si am luat din comert de 3,5% grasime si nu mi s-a inchegat tortul de zahar ars a ramas lichid ceea ce eu nu am patit cu laptele de la tarani. E cam apa chioara intr-adevar.

Noi am primit rezultatele la DT care sunt foarte bune deci incepem noul an cu optiimism. TT nu il mai fac. De acum eco si atat. Am avut emotii nu gluma pana am primit rezultatul, imi tremura mana cand l-am luat.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Citat:
citat din mesajul lui unidanad

Buna Fetele ce faceti??? Nu prea am mai intrat asa ca va spun si eu acum La multi ani sarbatoritelor si sarcina usoara. Si eu fac bitestu dupa 7 ianuarie si sper sa imi spuna ce este fetita sau baietel desi eu cred ca este baietel( dar as vrea o fetita). Am si eu o intrebare de ce nu este buna maioneza(oul crud) la ce afecteaza??? Eu am mancat salata de boef pentru ca doar asta imi place. Eu nu mananc sarmale (poate doar cu orez) sau alte mancaruri de Craciun. Nu sunt fana a carnii deloc.

11+


Unidanad, cat de bun este sau nu oul crud depinde de anticorpii tai. daca nu ai anticorpi de toxoplasmoza, nu este indicat sa mananci pe perioada sarcinii produse animale crude (oua, carne, lapte, inclusiv carne afumata/procesata partial). Trebuie sa fie pasteurizate sau bine preparate (gatite). Ideea e ca aceste produse crude pot gazdui bacterii periculoase si toxoplasmoza din cate am citit este cea mai periculoasa boala dintre cele pentru care ne testam noi de anticorpi... asa ca...depinde. uite, Ele are anticorpi si ne face in ciuda ca papa salata de bouef



Happy_Ama 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Mie, la sarcina cu Raul,dr mi-a zis ca pot sa mananc ca si inainte, ca doar nu mananc carne cruda si daca in 30 de ani nu am facut toxoplasmoza de la maioneza, nu o sa fac nici in 9 luni. Si de obicei, toxo se ia in pricipal de la animale (pisici), mai putin din alimentatie.


Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 11+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

flory de aceea merg in paralel sa am acoperire si la Gynia daca ma hotarasc si la stat ....

eu manamc de toate , tocmai am terminat de ros un pastrav , carnea de peste e bogata in minerale , dar cum am mai spus din toate cate putin fara excese .

cu toxo sunt atenta la carne sa fie bine preparata termic , laptele de la dozator il fierb daca nu iau pasteurizat , maioneza la borcan , fara oua crude , legume si fructe bi


ne spalate si cred ca e suficient

sa nu mai spun ca am 2 pisici dar daca nu am facut de la ele in atata timp nu mai fac nici acum , una dintre pisici are 12 ani , celelalt e motan are 6 luni , dat fiind deparazitati si vacinati , stau acasa nu prea am cum sa iau caci nu sunt puratatori .

XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ce faceti de revelion?
Elena, am inteles, e gazda!! Restul?
Alina, tu pe unde umbli?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 11+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Nici eu nu am anticorpi de la Toxo dar sansele sa iei toxo sunt f mici ... adica de la animale numai pisica e purtator si ea face o singura data in viata si devine imuna....si doar atunci poate sa dea mai departe virusul. Iar ca sa iei de la pisica trebuie sa atingi fecale vechi de 1-5 zile si apoi sa duci la gura (am pisica asa ca m-am informat temeinic) in perioada in care e ea infectioasa (dr meu nici nu ma baga in seama cand ii zic ca am pisica...de fiecare adta zice ca nu are nici o treaba mata).
In rest din carnea cruda (dar daca este preparata termic sau congelata virusul moare la temperaturi extreme) si fructe si legume nespalate care au atins fecale de animale (astea din comert care sunt de pe la sere majoritatea)
Eu laptele si oul crud stiu ca sunt prob de listeria sau infectii cu e-coli sau alte bacterii de genul (dar si aici sansele sunt.....sa incercam sa fim optimiste)

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Si tot Dr mi-a zis ca si daca fac Toxoplasmoza exista tratament numai ca trebuie sa stioe din timp de infectie (dupa 12 saptamai oricum se transmit mult mai greu infectiile la fat ca asta mi-a zis si de rubeola.. ca nu e o prob mare daca fac dupa 13 sapt ca sansele de transmitere la fat sunt undeva la 1%).
Mie mi-a zis sa repet dupa 3 luni analiza.
Atatia ani am mancat atatea prostii si am pupat in nas de atatea animale ..si m-am lasat pupata de atatia caini :)))

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Acuma reciteam putin mesajele...si m-au apucat curiozitatile.
Acum la 25 de ani, te pun la teste gen DT sau TT???
Eu pe Denisa am facut-o la 27 si nu am facut nici un test din astea genetice.



Elena & Denisa
12 saptamani

Mergi la inceput