Botezul lutheran evanghelic

Botezul lutheran evanghelic | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Eu sunt ortodoxa dar va trebui sa fiu in ianuarie nasa unui baietel care va fi botezat lutheran evanghelic.
Copilul va fi botezat si ortodox, fiecare botez se va desfasura in alta zi.
Daca a mai fost cineva in situatia asta, va rog mult sa impartasiti din experienta voastra.
As vrea sa stiu ce traditii sunt la lutherani, ce trebuie sa pregatesc, cum, cat, cand.
Multumesc!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

offtopic ...si doar sa ma aflu in treaba...


eu stiu ca botezul e unul singur...nu se repeta si nu se dubleaza... sa va distrati frumos si sa va traiasca finul/fina..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Si eu stiu ca la evanghelici nu se accepta nasi de religie ortodoxa.Mergi si vorbeste cu preotul si te lamureste el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Se accepta nasi de religie ortodoxa, am trecut deja de etapa discutiei cu preotul, altfel n-as fi pus intrebari.
Ma intereseaza traditiile, nu ce se va intampla in biserica, caci asta am discutat deja cu preotul si stiu.
La ortodoxi sunt multe obiceiuri frumoase care nu se desfasoara in biserica, ci inainte sau dupa botez. La lutherani nu stiu care sunt aceste traditii si asta as vrea sa aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io pot sa-ti spun ce am vazut aici
ca nasa nu ai prea multe de pregatit, eventual la intelegere cu parintii poti sa aprinzi lumanarea de botez in biserica, sa citesti un text. mie imi plac rochiile lor de botez obisnuite atat la fetitze cat si la baietzei (rochia are o semnificatie importanta: e prea lunga deoarece copilul nu a "crescut" inca in credinta, ci este pe drum de a decide atunci cand se va confirma; de culoare alba ca semn de puritate)
aici se obisnuieste sa se dea cadouri mai ales din argint (sau staniu/cositor) sau cristal, bijuterii, tacamuri, eventual gravate sau obiecte de imbracaminte, paturici brodate.

cel mai popular cadou aici e www.jagerstig.se/dop/dopsked.jpg" target="_blank"> lingura de botez dupa care urmeaza pushculitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu am botezat acum 5 ani o fetita eu fiind ortodoxa. Bitezul a fost in Germania si preotul mi-a zis ca nu este nici o problema.
La noia fost in felul urmator
Slujba de botez a fost in timpul slujbei de la biserica. Fetita am imbtcat-o inr-o rochita de botez, iar lumanarea a fost o lumare simpla, micutza. Noi am gasit o lumanare roz, mai gorasutza, pe care am facut-o la comanda si i-am scirs numele copilului si data botezului. A fost foarte frumoasa .
Nu sunt obiceriuri ca la noi, nu exista baita de a doua zi sau celaltate lucruri.
Este totul foarte simplu si la obiect.
Dar de ce vrei sa botezati copilul si ortodox? Eu stoi ca se doreste sa se boteze in alta religie, decat atunci cand doresti sa schimbi religia. In aceste conditii copilul va deveni de religie ortodox, deci nu mai vad motivul de ce sa-l botezi evanghelic sau invers.. Nu vad rostul celor doua botezuri, mai ales ca nu poti sa apartii din punct de vedere spirutual celor doua religii simultan. Eu as opta numai pentru un botez, nu pentru doua.
Asta este o parere personala si scuza-m ca am fost off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Eu am botezat acum 5 ani o fetita eu fiind ortodoxa. Bitezul a fost in Germania si preotul mi-a zis ca nu este nici o problema.
La noia fost in felul urmator
Slujba de botez a fost in timpul slujbei de la biserica. Fetita am imbtcat-o inr-o rochita de botez, iar lumanarea a fost o lumare simpla, micutza. Noi am gasit o lumanare roz, mai gorasutza, pe care am facut-o la comanda si i-am scirs numele copilului si data botezului. A fost foarte frumoasa .
Nu sunt obiceriuri ca la noi, nu exista baita de a doua zi sau celaltate lucruri.
Este totul foarte simplu si la obiect.
Dar de ce vrei sa botezati copilul si ortodox? Eu stoi ca se doreste sa se boteze in alta religie, decat atunci cand doresti sa schimbi religia. In aceste conditii copilul va deveni de religie ortodox, deci nu mai vad motivul de ce sa-l botezi evanghelic sau invers.. Nu vad rostul celor doua botezuri, mai ales ca nu poti sa apartii din punct de vedere spirutual celor doua religii simultan. Eu as opta numai pentru un botez, nu pentru doua.
Asta este o parere personala si scuza-m ca am fost off topic.


nu e diferenta de religie si unii si altii sunt crestini... doua botezuri nu se fac...poate unul si o slujba de binecuvantare...dar daca a existat un preot care cu buna stiinta a acceptat sa faca al doilea botez, nu pot sa spun decat: Mare e gradina Ta Doamne!

Mergi la inceput