Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Lasal sa suga.
Lasa biberonu, lasa cantarul si dai sa suga cat vrea cand vrea.
cu cat suge mai mult cu atat cantitatea de lapte creste.
e doar parerea mea.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA!!!!!!!

Am intrat sa fac urarea chiar daca cu intarziere. Sper sa ma iertati.

Copiii sunt mai bine cu raceala dar am luat acum eu virusul. Tusesc ca o magarita. Nu stiu ce sa fac ca efectiv trezesc copiii noaptea. SI nu stiu ce as putea lua avand in vedere ca alaptez. AM inceput cu STodal. Sper ca e ok dar nu stiu daca e si bun.

Strumful cel mic are o perioada super agitata. Am impresia ca nu se satura deoarece cere san mai des si chiar si dupa supt e foarte agitat. Iar suplimentul de seara e considerabil mai mare ca pana acum. Ieri seara a mancat supliment 230 ml. Ma gandesc ca poate infometez copilul toata ziua si ma cramponez degeaba sa nu ii dau lp ziua. Cert e ca stiu ca sunt aproape sa cedez.

Va pup si sa ne auzim cu bine!

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carina, cel mai bine ca sa te linistesti si tu, incearca si ziua dupa ce suge sa-i dai supliment, sa vezi daca vrea si daca mai e asa agitat dupa. Poate chiar nu se satura micutul si atunci ce rost are sa-l tii nemancat pana seara? Daca nu vrea, atunci se satura si alta e cauza agitatiei. Nu-l ajuti cu nimic daca cedezi si simti ca o iei razna.

Eu proba suptului am facut-o de vreo 2 ori si m-am lasat pagubasa, ca-mi arata cantarul 20-30g. Daca ea suge si apoi sta si rade si se joaca, atunci consider ca e satula si nu face foamea. Plus ca ia bine in greutate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,va pup,va iubesc,mi-e un dor nebun de voi si abia astept sa revin.Am si eu un mic crestin acum.
Cu intarziere alaturi de mii de scuze va spun si eu CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI!!!!!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,va pup,va iubesc,mi-e un dor nebun de voi si abia astept sa revin.Am si eu un mic crestin acum.
Cu intarziere alaturi de mii de scuze va spun si eu CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI!!!!!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Nu inteleg cum poate copilul asta sa doarma asa bine noaptea si ziua sa nu mai doarma deloc.
Nu s-a mai trezit deloc nici azi noapte. M-am trezit eu la 4 cu sanii pietroi si curgand. Am puso la san ca poate merge sa-i dau asa in somn. Dar nu am reusit...ori nu stiu eu, ori nu vroia ea...habar nu am. A trebuit sa ma mulg iar. Ne-am trezit la 7,30.
Eu o las pe asta mica sa suga cat vrea ea. Uneori stam si cate o ora... eu ma uit la tv (trag chiulu de la treburi ) iar ea suge de zor. Cand numai vrea pune capul pe san si se culca. E tare dulce.
Noi trebuie sa luam si laptele ala praf AR. Desi il dau inainte cand in mod normal ar trebui sa ii fie foame si sa-l rada pe tot...nu vrea biberonul tot timpul...Uneori nu trage nici de 2 ori si il scoate afara. Apoi strange din gingiile alea ca imi vine sa o mananc.
Asa ca nu insist si o bag la san. oricum nu mi-a mai varsat in jet. mai varsa dar rar de tot.
La primul cand am ramas fara lapte m-am simtit tare rau... am dat vina pe lp pe care il dadeam ca si complectare, pe mine ca nu am stiut cum sa-i dau...urmand sfatul dr si facandu-i program, pe soacra-mea ca a venit si ma provoca in permanenta toata lumea a fost de vina inclusiv eu.
Acum numai am de gand sa fac aceasi prostie. Da-l in ma-sa de program. Copilul meu stie mai bine cand ii e foame si cand nu...si daca vrea tot timpul san... asta e. Ma bucur acum pt ca stiu ca nu o sa dureze o viata si daca ma tine pe post de suzeta... inseamna ca vrea si ea sa se alinte un pic...si ce am mai bun de facut? de ce sa nu o las sa se alinte si ea un pic... e un ghemotoc care abia ce a iesit din locul ala unde era asa bine in lumea asta zgomotoasa, rece, cu toti oamenii astia obositori pt un pui asa mic.
o zi minunata fara colici!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreiutza, sa-ti traiasca micul crestin! Si noua ne e dor de tine! Hai, vino sa ne povestesti ce ati mai facut!

Oana, ai depus actele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, nu le-am depus.Am tot sunat de dimineata la ei sa intreb daca au program special de sarbatori si nu a raspuns nimeni.Asa ca nu m-am mai dus pana acolo, cu riscul de a ma duce degeaba.
Tu le-ai depus la sect 2?A mers repede?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Eu maine merg. Eu i-am sunat sapt trecuta si am sunat muuult pana a raspuns cineva, de credeam ca nu mai e valabil numarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

La multi ani si numai bine si de la mine! Si pentru m_m51981, Mariana, la multi ani pentru puiul Stefan si pentru Raluca22. Si daca mai sunt alti pui cu numele Stefan/Stefania, care nu sunt trecuti in lista. Si pentru D al Mirabeleic, de asemenea! Eu tineam minte ca si pe Matei al Stelei87 il cheama Stefan, dar in lista nu apare, ori stiu eu gresit, ori e omis in lista. Am vazut ca mai sunt nume lipsa, la Norma36 nu apare numele puiului si la inca cineva de dupa Norma, la Ela04 apare bobocica. Daca modifica cineva, rog frumos sa modifice si la mine ca nu a fost naturala, ci cezariana, iar scorul APGAR a fost 9. Multumesc mult!

Intreba cineva in cat timp se dubleaza greutatea de la nastere. Ar trebui in lunile 4-5, iar de triplat la un an. Daca sunt prea grasuni copiii, nu interveniti acum, cat ii alaptati exclusiv, pediatrul va indica solutii pentru atenuare o data cu inceperea diversificarii. La cei mai plinutzi se lasa cerealele la final, la ceilalti se recomanda cat mai multe cereale in tot, in fructe, in legume, oriunde se poate.

Si eu o culc pe Simona pe burta de mult timp, iar azi are 10 saptamani. Am vazut ca isi tine si intoarce foarte bine capul, nu are probleme deloc, salteaua e ok, nu are cum sa ii intre nasul, asa ca nu imi fac griji ca s-ar putea sufoca. Dar o verific destul de des cum doarme, mai ales ca e cuminte si doarme bine, uneori ma tem sa nu fi patit ceva si de aceea sa fie asa liniste. La Iulia pateam ca si Norma36, ziua patul avea ace, fapt pentru care o tineam numai in brate. Nu numai in ideea de a dormi, ci si pentru ca daca o lasam sa planga regurgita mult, isi uda hainele, trebuia schimbata si tot asa. Kytana, la tine problema cum mai e acum, ca nu doarme in pat sau ca nu doarme decat cu tzatza in gura sau afara? Oricum, daca ia bine in greutate, e ok, spera ca la un moment dat i se va schimba somnul, sunt etape si etape, trec de la somn superficial la somn profund. Ale mele nu au vomat in jet deloc, dar I a regurgitat foarte mult pana la inceputul diversificarii, apoi din ce in ce mai putin. Dar pana pe la un an jumate sau poate putin mai mult, a ramas cu o hiba, cand ii dadeam prea mult in gura decat ar fi trebuit (de altfel, putin, nu va imaginati ca ii umpleam gura), facea ca si cum s-ar ineca sau ar voma, dar cu gura inchisa (nu stiu cum sa explic, sper ca intelegeti), apoi dura cateva secunde si voma cu adevarat. Cum o vedeam ca ii vine sa faca asa, cum puneam castronul in fata gurii si asteptam jetul...

Mergi la inceput