Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Norma, dar de ce nu ai voie sa il alaptezi cat ai diaree daca nu e vorba de microb?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Craciun fericit, fetelor! Multa sanatate sa aveti si voi si intreaga familie. Sper ca ati petrecut frumos prima zi de Craciun. Noi nu am reusit sa facem chiar ce ne-am propus, n-am mers nici cu colinda, nici la biserica, pentru ca de ieri dimineata puica cea mare a inceput sa faca febra. De ieri pana in seara asta i-am facut de 3 ori impachetari cu prosoape ude, ca ii ajungea temperatura la 40. A fost dr si a ascultat-o la plamani si a zis ca n-are nimic, nici rosu in gat nu e. Ce-o fi...habar n-am. De azi i-am dat si Augumentin pe langa antitermice, Eurespal si Humex. Speram sa-si revina cat mai repede, ca mi-e tare mila de ea sa o vad bolnavioara. Cea mica, multumim lui Dumnezeu, e bine, papa,nani si un pic de atentie, daca se poate in brate; asta e tot ce-si doreste.

Va pup pe toate si va doresc sa aveti niste sarbatori de poveste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Nici la mine nu a fost tocmai cum speram...am fost la maica-mea dar fata nu a dormit deloc acolo. Am stat numai cu ea la san. Nici cand am venit acasa nu a vrut sa doarma. Se pare ca au revenit colicii in forta la noi. Si nici kk nu a facut de ieri dimineata.
Partea buna e ca azi noapte a dormit fara nici o trezire. Am trezito eu acum de dimineata ca aveam iar sanii pietroi.
Baiatul nu a vrut sa doarma nici el. Agitatia cu Mosu`, atatea dulciuri peste tot...nici nu a mancat mai nimic decat dulciuri asa ca at cand am venit acasa si i-am dat supa a adormit pe scaunul de masa. Deci manca supa in scaun si dintr-o data buf. I-a cazut capul in piept si somn de voie.
Eu am inceput sa ma trezesc singura pe 6. chiar daca fata nu se mai trezeste. E bine ca am timp pana se trezeste baiatul sa-mi fac si eu un pic de treaba.
Cu mucii stam mai bine. Ne-au mai lasat desi nu de tot, e mult mai bine.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor, am o intrebare pt fetele care ii tin pe bebelusi cu ele in pat; eu nu am incercat varianta asta. Noaptea doarme in patut singut , ziua parca sunt cuie in patut si plinge pana la epuizare cand e obosit desi il iau in brate, il leagan etc. M-am gandit sa incerc ziua sa alaptez intinsa poate adoarme si sa il las in pat. Dar intrebarea e ca daca nu il ridic sa il ajut sa ragaie nu va da afara la masa urmatoare? Voi nu patiti asa? Nu mai stim ce sa facem cu el. Plinge ziua de oboseala ingrozitor, ni se rupe sufletul si nu vrea sa inchida ochii. Nu mai stiu ce sa fac, parca nu mai functioneaza nimic din ce a functionat pana acuma shashait, white noise, infasat. Il tinem in brate si doarme si cate o ora dar va dati seama ca nu putem face nimic; cand citesc ca faceti prajituri in timp ce copiii vostri sunt la carusel ma intreb ce fac eu gresit. Il iau cu mine peste tot, il pun in scaunel, ii explic tot ce fac si sta ceva timp nu pot sa zic ca nu, dar se plictiseste repede de orice si se smiorcaie. Iar cu mancarea ce sa zic..........am trecut din nou la lapte matern si pe perioada cat m-am muls am scos ziua 140 ml la un muls iar noaptea 240 ml; l-am cantarit azi inainte si dupa mancare la doua mese si mananca 100 ml in 40 minute cu atipeala intre; nici aici nu mai stiu ce sa fac; sa incep sa ma mulg si mai bine sa ii dau din biberon? sa il las sa suga cat vrea si sa ma mulg sa ii dau supliment cu biberonul tot lapte matern?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Craciun fericit in continuare fetelor! Anul asta e un vis implinit faptul ca avem boboceii nostri minunati in preajma bradului, e cel mai frumos cadou. Multumim Doamne pt cel mai de pret cadou!

Suntem relativ bine, am facut vaccinul de 4 luni si a doua zi au inceput niste muci, mama, mama... alte reactii n-a avut nici de data asta... si D e racit, a facut febra, e pe antibiotic... am inceput si eu cu dureri de gat, distractie mare ce mai...

Mare lucru n-am facut, am fost cu colinda la socri si la nasii lui Calin, cam atat deocamdata, maine e ziua lui D ca e si Stefan si avem petrecere.

Sper ca sunteti toate bine!

Sarbatori fericite in continuare, va pup pe toate!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Norma, bebeii au perioade si perioade...uneori sunt mai linistiti si au cate o sapt de vrei sa te urci pe pereti.
Eu acum sunt intr-o perioada de genul asta. Nici azi nici ieri nu a dormit mai deloc ziua... asta e. ce pot sa-i fac. Incerc si eu si pe picioare si culcata, si pe burta si pe spate...nu vrea si pace.
De unde pana acum imi dormea aproape toata ziua si avea cate un somn de 3, uneori si 4 ore.
Ce mai adoarme la san dar cum o las jos cum se trezeste. norocul meu e ca mai sta si singura dar nu tot timpul.
Eu la inceput o culcam cu mine in pat ca imi place mult. Problema e ca ei nu prea ii mai place. Numai vrea...dupa ce suge incepe sa se frichine si pana nu o pun in patut la ea nu se linisteste...parca zici ca o sufoc...sau ii e prea cald...habar nu am.
Daca bb isi tine capul si are peste 3 luni poti sa-l intorci pe burta. Bb ragaie si in somn. Asa am vazut si la baiat si acum la fata.
Daca iti e frica sa il lasi asa poti sa stai acolo langa el pana ragaie si il intorci la loc.
revin ca iar pange

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, din ce am vazut aici pe forum sunt bbei pe care nu-i deranjeaza daca nu ragaie dupa masa. Pe Maya o deranja. Cand dormeam cu ea in pat o lasam sa suga intinsa si cand adormea o ridicam sa ragaie. Uneori se trezea si iar ii dadeam sa suga. Cateodata o ridicam de 5 ori, alta data doar o singura data. O ridicam, ragaia, se trezea, o puneam din nou langa mine si mai tragea de 2-3 ori si adormea. In acest caz nu o mai ridicam. Practic o ridicam in functie de cat sugea. Daca sugea mult o ridicam, daca doar tragea putin si adormea, o lasam asa. Acum cand ii dau seara sa suga nu o mai ridic sa ragaie. O pun in patut pe burta si dupa un timp o aud cum ragaie. Ziua o culc pe mine, eu stau in fotoliu, deci ea e ridicata si poate ragai, sau o pun in patut tot pe burta.

Cat despre laptic, bb nu se satura cand suge? Daca se satura si ia bine in greutate, eu l-as lasa in pace. Daca nu se satura si trebuie sa-i dai extra, da-i muls daca ai.

Mirabela, imi pare rau ca ati racit toti! La multi ani pt maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu cred ca se satura pentru ca el lasa sanul si nu mai vrea dar e ciudat ca din biberon manca 130 si acum se satura cu 100 din san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cum masori cat suge? ca eu stiam ca niciodata nimeni nu a putut scoate cu pompa sau manual exact cat suge copilul.
Il cantaresti? inainte si dupa masa?

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Da il cantaresc inainte si dupa masa si azi de exemplu a mancat 50 si nu a vrut sa mai suga sub nici o forma si m-am muls ce sa fac????

Mergi la inceput