Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

As vrea sa copiez aici mesajul lui Kyt. Cam aceleasi lucruri v-as spune si eu (mai putin cu dormitul de la ora 22.30).
Deci va urez un an nou mai bun decat cel ce s-a incheiat. Nu ca acesta nu ar fi fost un an bun tinand cont ca ne-a adus niste mici minuni. Dar exista mereu loc de mai bine. Si de fapt ceea ce va doresc in primul rand este sanatate. Multa sanatate pentru copii, pentru noi si pentru toti cei dragi. Va pup, imi sunteti dragi, va citesc mereu si imi cer scuze ca nu va scriu prea mult, dar cred ca nu prea am ce sa va spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Natalia mea a ras in hohote pentru prima data . Vai, e asa dragalasa si molipsitoare... am reusit sa filmez un pic cu telefonul... abia astept sa atasez sotului filmuletzul.

Cum am petrecut noi de Revelion: am plecat in vizita pe la 17:00 la fratele, am stat pana la 23:00, aproape de miezul noptii mi-am luat copii in brate(erau amandoi fara somn ),ne-am asezat in fatza gemului si am privit focurile de artificii apoi am beut impreuna cu Stefan o sampanie pentru copii. La 1:00 s-au culcat amandoi iar eu am mai butonat telecomanda o juma de ora. Prima desteptare la ora 7:20 apoi la 9 . Cei mai buni copii din lume



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hehe, bine ne-am regasit in noul an!

Kytanutz, noi am petrecut acasica, am papat cele traditionale pe la 9 jumate, eu am tras de mine sa stau treaza pan la 12, brotacul si sotul au adormit, pe sot l-am trezit eu la 12 fara 5 ca sa am cu cine ciocni, iar Matei s-a trezit la 1 noaptea, deci direct in noul an. Au fost niste focuri de artificii tare frumoase pe la noi, asa ca mi-am delectat ochii si cu altceva in afara de tv

Ramona, felicitari pt hohotele de ras, sunt adorabile momentele astea Matei a inceput si el sa rada cu zgomot. Azi a fost atat de vorbaret, a gangurit non-stop cat a fost treaz, de mi-a si varsat de 3 ori dupa o masa. Dadea din maini si din picioare si vorbea la greu, nu-l puteam opri :))

Morok, ma bucur ca bebica e grasun cat trebe si ai scapat de trezitul voluntar noaptea, sa fie papacios in continuare! Si sper sa mearga si productia de laptic, atata cat e, e bine pt

Fetelor, sunt foarte fericita ca azi Matei a stat 3 ore fara sa suga la san! Sunt convinsa ca-i doar un accident, si ca va papa tot sub 2h o vreme, dar asta imi arata ca e acolo o raza de soare si pe strada noastra. Recunosc ca-s tot mai obosita cu trezitul des noaptea si alaptatul si mai des ziua, dar mereu stau si ma gandesc cat de adorabil e cand isi gaseste el confortul la san. Bine ca nu mai plange la san De fapt, are un obcei tare dragalas acum, papa ce papa si deodata da capul pe spate, se uita la mine, imi zambeste strengar cu coltul gurii si incepe sa-mi gangureasca vrute si nevrute, apoi se mai gandeste ce se mai gandeste si mai papa nitel. Deci papatul asta des are si el farmecul lui

Si tot azi a inceput sa loveasca la tinta, nu doar la intamplare. I-am luat un stativ cu doua jucarii care se dau peste cap si da in ele, le pipaie. Sunt si foarte colorate, in culori contrastante, deci il atrag. Azi se holba si la puloverul rosu al unei rude, cred ca acuma distinge bine culorile.

Nu stiu, parca au inceput asa sa apare schimbari majore de la zi la zi E foarte palpitant si partea super e ca asta-i doar inceputul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

La multi ani cu multe bucurii tuturor mamicilor si puiutilor! Cu sanatate multa si cu progrese uimitoare de la o zi la alta!

Olivette: Stii daca in a 12-a luna se incaseaza 85% din cat castiga mama, desi sta tatal acasa sau duci acte din care sa rezulte cat castiga tatal si un act din care sa reiasa ca intr-adevar nu merge la serviciu. Sau o fi posibil sa nu se prinda ca nu sta tatal acasa, iar eu sa incep serviciul, cu fata stand mama sau altcineva?

Ceai de la Hipp nu am incercat, am un pliculet cat pentru 100g de ceai, o sa il incerc, dar sigur nu voi depista efectele, ca eu beau in fiecare zi ceai de anason, chimen si fenicul cumparate de la Plafar si amestecate de noi acasa. Cel de la Hipp e granulat si se pune direct in apa fiarta. Pe el scrie ca are extract de anason, fenicul, chimen, deci tot cele pe care le utilizez eu, in plus avand balsam de menta, urzica si galega orientales. Nu am auzit de ele sa ajute la lactatie, dar or sti ei mai bine. In schimb, fetele de la odiseea Iuliei au incercat si ceai de schinduf, mentionat si de Olivette printre ingredientele de la pastilele acelea, Milkey nu stiu cum. Ele nu au fost incantate in mod special, dar puteti cauta la plafar si acest ceai si sa il incercati. Rau nu are cum sa faca, e clar. Si, ca la bebei cu produsele de colici, nu toate mamele isi gasesc leacul in acelasi produs.

Felicitari pentru puii care rad, abia astept si eu momentul. Mi-e draga de mor cand o aud gangurind, mai ales dimineata tine "discursuri" intregi :) Din pacate in ultima vreme a fost rau incercata de colici si a suferit mititica la greu, eu alaturi de ea. Ziua, noaptea din fericire a dormit tun!

Ramona7575: Si eu zic ca ar fi bine sa incerci sa mergi cu micutza, iti prinde bine putina relaxare alaturi de sot si solutii veti gasi cu siguranta si pentru dormit. Spre ex. eu am fost cu I la o nunta in alt oras cand avea 6 luni si desi aveam pat mare in camera, a dormit tare bine in scoica ei. Am lasat pe cineva sa o pazeasca si sa ne dea semn daca se trezeste, dar nu a fost cazul, a dormit bustean, apoi am pus-o in masina cu tot cu scoica si abia cand am revenit in Bucuresti s-a trezit. Teoretic se va acomoda si o poti ajuta si tu, din cand in cand incearca sa o culci in alta parte, nu numai in carucior, sa vezi cum agreeaza schimbarea. Iar pe cel mare incanta-l ca ii aduci de acolo numai frumuseti, sa nu sufere prea tare ca el nu poate veni cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

la multi ani!!!!! bine v-am gasit in noul an!!!

sper ca sunteti bine, iar boboceii cuminti si sanatosi...
david si-a facut o rutina: papa, doarme, maraie, se screme, ii dam ceai de musetel, face kk, cate-o criza de colici, din astea..oricum merge spre bine
stam mult la povesti, parca in fiecare zi zice ceva nou..acuma scoate u-hu-hu-hu-u-hu...tare dragalas! si rade mult..
si noi am stat acasa de revelion, am mancat, am iesit la 12 pe balcon la artificii, david a adormit pe la 11, l-am pupacit prin somn...
am vazut ca-i coace si lui vaccinul, dar n-am pus nimic..
oli merci de info...deci sunt bune? mai papa maya lp?
pupici la toate!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

La multi ani fetelor.Sa aveti un an bun,cu multa sanatate,liniste sufleteasca si multe multe bucurii din partea celor mici.

Am terminat si eu cu sarbatorile,botezul,neamuri...sper sa revin in forta alaturi de voi.Mai sunt nasii lui Andrei care pleaca vineri la Bucuresti si chiar ne reluam viata de dinainte de Craciun.

Bebe meu e sanatos,merg cu ellunarlapediatru.Pe 21 dec avea 6900 grame.Problema mea cea mai grava acum e cu kk.Face cam la 5 zile si ultimile 2 dati l-am ajutat eu.Ultima data mi-a facut o criza de plans,prima ce-i drept,dar se putea si fara.Ideea e ca nu vreau sa recurg mereu la spozitor.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Am trimis mesajul sa nu-l pierd ca scriu de pe tel.

Voi sper ca sunteti bine toate.Sunt tare curioada ce face Kytanutza.E in sfarsit alaturi de sotior?O sa incerc sa recuperez din urma ce ati scris sa aflu picanterii.

De revelion noi am fost la parintii mei.Bb andrei si-a urmat programul lui normal de mancat si somnic.Eu m-am culcat la 5 dimineata.Am avut mereu interfonul dupa mine.Totul a fost oky.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

La multi ani, dragelor! Sa avem un an minunat si sa ne bucuram in fiecare clipa de comorile noastre!

Elfica, in luna 12 se incaseaza 85% din cat castiga tatal. Pt acest lucru trebuie sa depuna si el un dosar cum depunem noi acum, cu aceeasi puzderie de acte. Asa mi-au spus de la primarie. Deci n-au cum sa nu se prinda ca nu sta tatal, ca e aceeasi procedura pe care o facem noi acum si aceleasi acte, numai ca in numele lui. Si noi cand incepem, ca sa luam cei 500 lei/luna trebuie sa depunem aceleasi acte ca si acum, diferenta fiind ca in loc de decizie de suspendare aducem pe cea de reluare a activitatii. Deci o sa fie o dustractie atunci cu cate acte trebuie depuse. Chiar vreau sa-i intreb o chestie: daca la dosarul meu trebuie certificat fiscal pt mine si sot, si la dosarul sotului trebuie certificat fiscal pt mine si pt el, in original, ce naiba facem? Ma duc si cer cate 2 certificate pt fiecare? Si-asa se mira cucoana aia ca mi-a cerut si pt sot...

Mandra mea de cateva zile are o noua indeletnicire: ii place sa se auda tipand. :)))
Stela, chiar am observat la Maya ca ziua nu diarme mai mult de 30 min legate si suge la fiecare ora Dureri de burtica nu mai are, deci nu cred legatura intre supt des si colici, asa ca eu ii dau de fiecare data cand cere, nu o las sa rabde, ca sa-i fac program.

Cred ca si-au facut efectul pastilele. Imi simt iar sanii cum se intaresc si devin durerosi. Si acum cateva seri dupa baita, a supt vreo 30 min si a adormit. Eu asteptam sa-i dau bibe. Am pus-o in pat langa mine, in ideea ca se trezeste repede. Eu ma uitam la tv, galagie in jur. Dupa vreo ora de stat asa, vazand ca nu se trezeste, am dus-o in patut. A dormit 5 ore atunci! Nu am renuntat la supliment, ca vad ca inca il bea, dar daca adoarme, si pare ca se satura la san, nu ma mai stresez sa-i dau si bibe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Salutare dragi mamici. Am intrat sa va urez sa aveti parte de un an cu noroc in tot ceea ce va propuneti sa realizati si in care sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta alaturi de puiutii vostri.
Din pacate eu nu reusesc sa activez pe forum, dar am remarcat ca multi bebei au probleme cu kk si vroiam sa va impartasesc din experienta mea, in speranta ca va poate fi de folos. Aceeasi problema am avut si eu cu buburuza mea, care nu putea sa faca kk decat cu supozitor. Problema am rezolvat-o mancand cate o para sau 2-3 prune (chiar si din cele uscate) in fiecare zi, iar efectul s-a vazut dupa 2 zile. Dupa aproximativ o saptamana nu a mai fost nevoie sa mananc pere sau prune, dar daca problema revine puteti manca din nou, fara sa exagerati insa.
Sper ca aceasta metoda sa ii ajute si pe bebeii vostri si astfel sa va puteti bucura mai mult de zambetul si de veselia lor.

Daca se mai ocupa cineva de actualizarea primei pagini, buburuza mea s-a nascut exact la data estimata, adica 23 octombrie 2012, natural, cu o greutate de 3420 gr si cu scorul Apgar 9/10.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Legat de luna pe care o poate sta tatal. Nu este obligatoriu sa fie luna 12, se poate lua orice luna din perioada pe care mama o sta acasa, dar e mai comod sa fie ultima. Tinand cont de toata birocratia, daca si-ar lua in luna 5, va dati seama ce-ar insemna: el depune dosar ca sta o luna, eu depun dosar ca lucrez o luna, apoi eu iar depun dosar ca stau acasa inca 6 luni (si evident sa nu uitam de platile care se fac cu vreo 2 luni intarziere de fiecare data). Nu este obligat sa stea, dar eu vreau sa stea, pt ca e o sansa pt el sa stea o luna cu copilul si in al doilea rand isi ia si el o pauza de la munca de o luna, fara sa poata cineva sa zica ceva, ca doar asa e legea!

Ramona, si eu zic sa mergi. Legat de diversificare, la 6 luni banuiesc ca de-abia incepi si din ce am citit se incepe cu 2-3 lingurite/zi, asa ca borcanelele iti vor fo mai mult decat suficiente. Legat de bagaje, in aeroport le pui pe carut pana le predai, apoi la destinatie le pui la fel pe caruciorul de bagaje, cu care poti iesi afara pana in parcare, sau la iesire unde te va astepta sotul. (Carmen, zona de bagaje nu e publica, cei de afara nu pot intra. Se fac si exceptii, dar cred ca numai la noi. Eu am ramas socata pe aeroportul din Iasi cand se plimbau toti pe-acolo pe la bagaje ca pe camp). Pentru Stefan nu se poate aduce un pat pliant in cabina? Cred ca o sa fie cam aiurea sa pleci cu un copil si unul sa-l lasi acasa.

Mergi la inceput