Aspirante optimiste(816) Felicitari noii burtici!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor, nu disperati, multumiti pentru ce aveti in viata voastra si bucurati-va, nu regretati intr-una ce nu aveti...sunt probleme mai mari in viata, probleme de sanatate, ale noastre, ale celor din jur, din pacate, ne gandim la asta, dar o simtim doar daca o traim si intelegem cam tarziu.
Sunt fete mult mai incercate, care trec prin proceduri grele si costisitoare, ganditi-va ca nu sunteti in cea mai grea situatie...Intotdeauna, exista cineva cu o situatie mai grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Alex ai foarte mare dreptate. si eu imi spun de multe ori acelasi lucru si pe moment reusesc sa ma binedispun, dar din pacate nu ma tine foarte mult si iar ma apuca disperarea. Tu cum reusesti? In timpul zilei mai e cum mai e, dar seara la culcare ma napadesc gandurile si uite asa imi sare somnul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Cu cat trece timpul, cu atat incepi sa devii mai linistita. Daca la inceput imposibilitatea de a ramane te tine noaptea treaza, cu cat inaintezi in proceduri, in stimulari, inseminari, Fiv-uri etc... incepi sa te gandesti ca este posibil sa faci parte din cuplurile fara copii.
Cat ai acceptat infertilitatea, nu te mai tine treaza noaptea!
Asa mi s-a intamplat mie, de la asteptare, am ajuns la disperare si acum ... sunt doar la dezamagire.
Acum orice anunt de prietena insarcinata, orice ecografie, orice "poza cu bebe" nu mai imi face ...nimic... se aduna in borcanul infertilitatii mele. Insa acum am puterea de a zice: "Nu, multumesc, nu vreau sa iti simt bebelul care se misca in burta!" "Nu vreau sa stau cu copilul tau care nu se poate duce la gradinita, pentru ca este racit" "Nu vreau sa vad ecografia, pentru ca nu ma pricep!" Ieri m-am trezit scriind pe FB la o discutie intre prieteni ca nu ma intereseaza subiectul despre nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucs spune:

Fetelor, eu am o alta opinie, chiar daca, probabil, nu veti fi de acord cu mine . Eu nu cred in afirmatia "mi-e frica ca nu voi fi mama " . Numai cine nu vrea nu va fi mama. Sunt atatia copii abandonati, care asteapta o mama. Credeti ca-i veti iubi mai putin ? Eu chiar nu inteleg. Daca exista cineva care chiar nu mai rezista fara copil, poate infia si pe urma daca apare si natural, e exceptional. Daca nu, oricum sunteti mame. Clar ca ma refer la cele care nu mai au rabdare sau care stiu sigur ca nu mai pot face copii sau care stiu ca iubirea este neconditionata. Singurul inconvenient este legislatia greoaie a adoptiei, dar dorinta de a fi mama, invinge tot. Sa nu dati cu rosii, dar asta este parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Da, sunt deacord cu tine!
Eu nu ma includ, ca nu sunt in Romania si nu pot adopta, am incercat. Nu mi se acord acreditare, pentru ca nu am cerc de familie aici... e mai complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Noi ne-am gandit la adoptie, dar:
- locuim intr-o garsoniera pe credit
- venitul meu este extrem de mic (sunt liber profesionist)
- am tot citit despre cum functioneaza si cat dureaza procesul...poti lua copilul acasa si te poti trezi ca ti-l iau, ca nu se finalizeaza adoptia...esti privit ca un dusman, urmarit ca sa te descalifice, sunt contactati prietenii si intrebati daca suntem buni de parinti (de parca ei pot stii)...sunt intrebati chiar si vecinii...de ce trebuie sa stie ei ca adoptam?
Ca si cum nenorocitii care nu au grija de copii sau ii arunca, sunt calificati sa fie parinti...la ei nu mai conteaza nimic, nici spatiul locuibil, nici venitul...

Eu am tot scris ca intr-un fel sau altul, vom fi parinti...unul dintre feluri este adoptia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Fetele,intru fuga sa va incurajez.v-am urmarit mereu dar mi-a fost jena in intervin.Ma gandesc la fiecare in parte sa vi se indeplineasca visurile si sa vina copilasul mult dorit!!va pup cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

inca o veste buna despre o fosta aspiranta:

pe 17.12.2012 a venit pe lume David Alexandru de IuliaCospy!!!


felicitari si crestere usoara!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Buna fetele!
Incerc sa ma detasez de subiectul bb , insa nu reusesc
Sunt in butoi de vreo 2 luni si nu gasesc iesirea
Sotul ma dispera, mereu zice ca nu ne lasa DD si pe mine ma apuca groaza si mai mult
Cat sunt in starea asta nu pot intra decat sa urez noilor posesoare de teste pozitive: Sarcina usoara si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Va pe toate si astept vesti bune de la voi
La Constanta a inceput sa ninga! Poate reusesc sa ies un pic din starea asta

Mergi la inceput