Strugurasii de sept-oct 2011 canta colinde !**4**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

nanna si may sincere condoleante!

Noi aseara am plecat la urgente ca prea plangacioasa a fost timp de 2 zile, si bine-am facut ca are fata otita :(. am primit picaturi pt ambele urechiuse+ibuprofen si supozitor daca ibuprofenul nu face efect mai mult de 4-5 ore. are si laringita, se aude cam ragusita, de aici si lipsa poftei de mancare de aproape o saptamana deja...eu tolomaca am pus totul pe seama dintilor

Cu ocazia asta mi-au si cantarit-o in spital(ca eu n-am mai facut-o de 3 luni). are 11,200 cu tot cu pijama si scutec.

Ne apucam de gatit: tort cu crema de cocos si buturuga cu ciocolata avem in plan.

Multumesc cui mi-a dat webu caietului cu retete

Predam legatura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Dbunny - multa sanatate! sa isi faca efectul tratamentul! Dar e grasunica bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

...NANNA lenea a fost asa de mare ca nu am fost in stare sa fac vin fiert. Impinsa de la spate de sot am mai facut cate ceva prin. asa. Fara prea mare entyziasm.
BUNNY imi pare rau ca v-ati imbolnavit in preajma sarbatorilor. Va doresc sa trexeti cat mai repede si usor peste otita! Multa sanatate!

O intrebare: e posibil ca roseola infantum sa recidiveze??? Eruptia a durat de luni pana miercuri. Acum a aparut din nou. Fara temperatura sau altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!

Nanna,Camady

Eu fac piftie,am vrut sa o fac aseara,dar eu tusesc rau de tot, am luat ACC si mai rau mi-a facut,mi-a fost greata, stare de moleseala,nu ma puteam tine pe picioare bine,asa ca am dormit pe zi,aseara nu am fost buna de nimic,m-am tarait prin casa si am terminat de asezat hainele in sifoniere.

Inutsa ati facut bradutul? Noi l-am facut acum cateva zile, deja au disparut bomboane din el,dar nu-i bai,mai am doua pungi sa le inlocuiesc !

Klauditza te inteleg cu medicamentele date preventiv, eu im iamintesc ca am avut doar de doua ori rosu in gat ,sau IACRS daca nu ma insel,parca asa era notat in carnetul de sanatate , si de inca trei ori am facut gripa,in rest usoare raceli. Si ieseam iarna in zapada zi-lumina,intram in casa doar sa mananc si in rest eram i nzapada, uda la picioare de la zapada sau de transpiratie,in functie de cata atentie aveam sa nu imi intre zapada, la cap iar eram fleasca, si nu am primit nici macar Pikovit(cred ca asa se scrie) preventiv,cum primeau verisorii mei,pentru imunitate.

Anca, si cum a primit sefa ta vestea ca vine bebe 2 ?

Racheel,Craciun fericit ! Si noi o sa mergem si pe la tara.
Sotul e liber pana pe 3 ianuarie,asa ca ma gandeam eu sa mergem la socrela din a treia zi de Craciun si sa ne intoarcem pe 31 la care sotul spune " esti sigura ca vrei la mama? Acolo e friiiig,iti scoate ochii pentru fiecare firimitura scapata de copii pe joos, stai numai in casa ca nu merge la nimeni in comuna... Hai mai bine la Oana(sora mea,si nasa Teodorei) ,ca acolo mai e Dragos,e taica-tu aproape...cunosti tot satul ! Si a afisat si un zambet de ala ! Asa ca mergem si noi la tara,dar nu unde credeam eu ...

Seidana,eu i-am dat vigantol Teodorei maxim doua luni adunate,de cand s-a nascut. De pe la 4 luni nu i-am mai dat deloc , si are fontanela inchisa deja.

Camady,a mea il zguduie(pe brad) , de aia l-am ancorat de masa ,ca si anul trecut,cu sfoara,pe care am acoperit-o cu beteala. Altfel il tot adunam de pe jos.Si ca precautie suplimentara,am pus globuri de plastic si ciocolata,doar varful este de sticla.

DBunny, nu am trecut prin Spania niciodata, dar poate avem radacini comune,cine stie ? M-ai dat pe spate cu wc-ul, ca noi va facem concurenta... Toata ziua e in baie, se spala pe maini acolo ,asa ca va dati seama cu cata rigurozitate frecam wc-ul toata ziua... cum prinde usa deschisa e acolo.

May .

Pinkysor cum a iesit bradutul? E inca in picioare? Tot asa mancacios e Dani?

Raluca50 cum a fost la petrecere? Te-ai relaxat?

Klau ,eu pentru Mos Craciun i-am luat fetei papusa,carucior,si un set de chestii de plastic, ce se fac trenulet,se pun si unele in altele ca niste pahare.... si cateva dulciuri, si lui Paul un set de scule cu o gramada de chestii,si un skateboard mic, pentru el. Si cateva dulciurele si lui.

Zilele trecute am fost la o fosta colega de liceu,si a vrut sa ii serveasca pe PAul si Teodora cu ceva dulce... Si a incercat cu napolitane, Teodora nici nu s-a uitat,iar Paul a spus " nu bun,doaie buta!" , apoi a incercat cu ciocolata,tot Paul a spus " am mancat casa" , iar la prajitura "magura" a spus iar ca nu-i buna. A incercat sa le dea cate un iaurtel,si a spus iar Paul ca nici ala nu-i bun,el vrea " uut male,alb" ,adica de ala la bidon de 900 ml, de care ii dua eu. Ea incerca sa le dea ceva de la danone. A cedat,si a spus " fata,dar ce mananca astia ai tai?" ,si i-a lasat sa ia ce vor din bucatarie,si au luat Teodora mar,iar Paul portocala... Tare mandra am fost de ei !

Kora sanatate multa la copii si voua ! Va pup tare pe toti!

Camady,a rezolvat partial sotul,dupa ce le-a tot dat telefoane,s-a dus la cutia aia a lor cu cabluri de pe etajul nostru. Se pare ca ori face cineva feste,ori au fost tot ei,ca era zmuls efectif cablul catre apartamentul nostru. L-a pus el la loc,si ii asteptam maine sa faca aia bine acolo.

Nanna, la Paul si acum ursul face " uuurs uuuurs" deci nucoastem. Imi e dor de falcutele lui Inez,si de zambetul Indrei . Distractie placuta la munte !

KLau, eu as face un vin fiert azi,te activez cu un vin rosu,de butuc,de la Constanta?

Of Bunny , otita zici? Si nu ducea manutele la urechi cand era plangacioasa? Eu i le verific mereu cand plange, mai ales acum ca si a mea are mcuii pana in brau .

Va pup,am reusit sa citesc capitolul asta, pun vin la fiert pentru toata lumea? Sa nu ma lasati sa il beau singura,ca nu prea mai raspund de faptele mele apoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza dragelor!
Klau - m.ai motivat sa pun si eu azi niste vin la fiert, cu mar si portocala...mmmm
Lali - super faza cu alesul fructelir in detromentul dulciurilor! Este un semn ca ai reusit in a.i educa santos. Eu chiar cred in asta, Indra desi mananca unele porcarioare ma intreaba daca sunt sanatoase, s.a invatat si citeste ingredientele si ma intreaba ca inseamna si daca sunt safe. Consider ca e de bine :-)
Noi nu mai plecam la munte, ne e cam lene...am fost ieri si am facut cumparaturi asa ca azi voi bucatari.
Dbunny - cum este Noa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Noa tot plangacioasa, multumim de intrebare, nu face febra; are si stomacul in pioneza, nu mai stiu ce sa cred.
Mainile nu le-a dus la urechiuse, decat dupa ce-am venit de la spital...si nu-i plac picaturile alea in urechi, e jale, si avand corticoizi in ele o si agita de se urca fata pe pereti, parca bea cate 2 red bull-uri deodata. De azi i-am pus mai putine picaturi.

O vad ca-si musca gingia si buza de jos, deci probabil ca trezirile nocturne se datoreaza si dintilor, si burticii...si cine mai stie. Noroc ca-i mama la mine si mai sta si ea noaptea cu fata ca de nu, as fi cedat ...Nu suport s-o aud cum plange; ca se trezeste nu-i bai, o plimb, si-i pun si desene animate daca vrea, doar sa n-o aud cum plange, dar se trezeste plangand...de 5-6 ori pe noapte

Si se mai aude raguseala din cand in cand, ii clar c-o deranjeaza si gatul. ieri i-am pus ceai de tei cu miere de casa si lamaie...speram sa se vindece curand.

lali ho ho, au lasat-o copiii tai pe aia cu ciocolatile ei pe tava Bravo Paul!!

astazi merg sa caut lapte de vaca fara lactoza,(la noi este la alimentari, la brick) ca-i mai ´usor ´ la stomacel si ne ajuta la diaree. asa ca adio lapte junior...curand trecem pe lapte de vaca normal.

duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.
merci dragelor pentru condoleante
Nanna, condoleante mai bine mergeti la munte, lasati lenea, have fun, lenea e pentru la pensie :D

pe aici Craciunul nu se simte ca pe acasa, nu-i nici zapada... noi o sa stam prin jurul casei, mergem pe la frati-meu, pe la niste priteteni, probabil o sa vina pritetena lui Bibi, Maria, in vizita. Poate mergem pe la vreo ferma de animale si pe la niste locuri de joaca.

Dbunny, cum e fetita?
si Bibi se cam trage de urechi si se trezeste plangand peste noapte. maine vreau sa ajung cu ea la dr, sper sa fie deschis, ca la urgente nu ma baga in seama, ca n-are febra sau ceva.

De gatit eu gatesc salata de boef, ciorba de oase afumate, sarmale si placinta cu mere.
pentru Bibi o sa fac niste chiftele de curcan la cuptor si o sa-i dau si salata de boef cu putina maioneza.

Bona pleaca in Romania maine dimineata, deci de maine pana pe 3 sunt full time mum :D naspa e ca eu tre sa ma ocup de chestiile nashpa ca mancat, schimbat, dormit si timp de joaca nu mai ramane asa ca ta-su are parte de tot fun-ul :D

daca nu mai apuc sa scriu, va urez Craciun fericit si tot ce va doriti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Seara buna!
Sunteti in toiul pregatirilor presupun .
La mine maine e marea bucatareala, si am ceva de furca ca am si multi invitati. Sa vad cum reusesc sa la fac maine pe toate, marti dimineata poposesc rudele .
Am facut bradul [lali ]. Pfff ce bine ca am crosetat globuletele, Theo e belea, numai langa brad sta si trage de ele, le scoate, le arunca. Nu mai zic ca e numai ace de brad pe jos de la atata smotoceala. Avem brad in ghiveci, proasta alegere! Se usuca si a fost udat, nu gluma! Anul viitor nu o sa mai fiu eco , iau unul artificial si gata .
Ce cadouri ati mai luat la copii? Daca ar fi fost dupa mine, nu as fi luat nimic , ca au o tona de jucarii si stau imprastiate care incotro. Dar pt ca Bia e mare si intelege, trebuie sa vina Mosul la ei . Le-am luat amandurora niste chestii de construit din lemn [lui Theo cubulete, iar Biei de construit o ferma cu animale and co.]. Am fost intr-o zi intr-un complex comercial doar de jucarii, m-am dus special pt el, adica mers vreo ora si un pic pana acolo, ca sa ii iau fetei o papusa Rapunzel [e fan], DAAAR cand am vazut ca e 38 euro si nici macar nu era mare branza de ea.... am facut cale intoarsa. Daca nu i-as fi luat dinainte altceva, poate i-o cumparam, dar asa... O sa mai primeasca de la bunica-sa o valijoara plina cu chestii pt desenat [creioane, carioci, tempera, creioane cerate etc.]. Rapunzel poate vine cu alta ocazie

nanna, may condoleante!

bunny e nasol cand se imbolnavesc copiii. Bine ca ai ajutoare! Sa va treaca repede!
Pt otita am auzit pe cineva ca a tratat-o cu ulei incalzit cu usturoi. Poti cauta pe net mai multe amanunte. Nu stiu cat de sigura e metoda, caci unii dr nu recomanda sub nici o forma ulei in urechi la otita. Si cortizonul asta e pacatos. Dar trece repede cu el. Aplicat local nu e asa uracios ca intra-venos sau in pastilute.
Dupa ce se trezesc copiii o sa caut in agenda ce ceai faceam eu in caz de tuse, laringita.

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

bunny mda, deci in agenda nu am nici un ceai pt laringita. Am pt tuse [ceai de isop, care e si antiinflamator, bun si pt laringita]. Ai mei copii au facut amandoi laringita in octombrie, Theo chiar a tusit rau, si i-am tratat cu aerosol cu ser si ceai de isop

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Imi cer scuze pentru absenta.
Sotul a luat un brad mare si stufos (natural). Adineauri l-am instalat si i-am pus varful. Restul urmeaza cand ne lasa Dani. Pare ca va rezista. L-am legat bine ca sa nu poata fi dat jos. Dani s-a dus si l-a smotocit nitel. Era f incantat. Dupa un timp a vazut ca nu scoate nici un sunet, nu face nimic, l-a lasat balta si acum se joaca cu niste jucarii si bodogane pe limba lui.
Inca nu vorbeste prea mult in limba noastra. Desi uneori vorbeste repede si combina f complicat silabe variate. Stie sa zica mama, tata, caca, gata, trei (nu stiu de ce tocmai trei dar stie si ce inseamna). Stie sa ridice cate degete trebuie cand ii numaram pana la 3. Dupa aia devine prea complicat si deschide toata mana.
Are 10.8kg si in jur de 85 cm inaltime, nu sta f mult la masurat. Are inca anemie. Are 8 dinti, 4 masele, 3 canini si inca unul care iese candva zilele astea. Merge bine. Inca mai suge pe langa faptul ca isi bea laptele praf f cuminte cu canita lui (doidy cup). Mananca inca pasat, asta e o mare problema.
Nu am facut decat friptura la cuptor cu cartofi. Nu mi-am propus altceva. Nu sunt mare gospodina si cu Dani e si mai greu. Pe moment vrea mereu in brate, cred ca din cauza caninului.

Mergi la inceput