Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Ada, imi pare rau pentru mama soacrei tale. Sper sa treaca cu bine peste aceasta incercare si sa se intoarca la Nectarel care sigur o va remonta.
Eu mai am doar azi si maine singura acasa si apoi intra si sotul in concediu. Abia astept.
Am tot citit ce s-a discutat, dar nu mai stiu daca vroiam sa raspund ceva.
Sanatate multa piersicutelor bolnavioare. Maria, imi pare rau ca ati ajuns la antibiotice si nici alea nu au facut bine. Ce faci acum? Ii dai ceva de tuse?
Fleur, pofta buna la piftie si sa iti fie de bine cumparaturile.
Eu i-am comandat sotului o pereche de manusi pt touchscreen. El si-a luat de Mos Niculae telefon nou si mie mi-a luat e-reader. Stabilisem ca nu ne mai luam nimic de Craciun sa mai facem economii, dar ieri cand i-am zis ca primeste totusi ceva (daca ajunge comanda) a zis ca si eu primesc ceva tot daca ajunge comanda. Deci nu ne-am tinut nici unul de cuvant.
Va pup si ma apuc de treaba cat mai doarme Aurora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

fara suparare dar pt cine doreste colac de bebe eu am cumparat de aici( la jumatate de pret):

http://www.dalvia.ro/www-dalvia-ro/eshop/5-1-Gonflabile/0/5/48-Colac-de-gat-pentru-bebelusi

inca nu am ridicat coletul dar va spun pe seara cum sunt daca e cineva interesat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.
Ada condoleante.

Ada, Porumbita nu stiu nr. contului, banuiesc ca se poate afla de la fetele care se ocupa de caz. Eu m#259; gandisem sa trimit hainute, jucarii, pampers fiindca tot am foarte multe ramase de la copii. In general le dadeam unei fetite fff sarace de la tara, dar acum le-as trimite aici. Michelle s-a oferit sa preia pachetele sa le duca ea la copii. Roxy vorbise cu una din organizatoare si avea si ea o adresa de contact.
Poate fetele ce stau in Militari sau dr. Taberei ne organizam si trimitem un pachet cu ce aducem fiecare.


Muraturica ii fac aerosoli cu ACC si azi incerc alt antibiotic. Aseara a adormit la 12 noaptea fiindca cum atipea tusea, se trezea, plangea si tot asa. Sunt plin#259; de nervi la adresa finilor...,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si multumesc de cafea.
ieri am fost nervoasa toata ziua,mi-a mers netul cu viteza melcului.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile legate de vaccinuri!
Ioana,primul infanrix a fost hexa.
Ada,condoleante!
Maria,eu tot cu niste bani as putea sa ajut,nu am hainute pt ca deja le-am "promis".cand vreti sa trimiteti pachet?
Sanatate multa lui Silviu!
sanatate multa tuturor piticeilor!
Fleur,e foarte buna ideea atunci cand nu ai timp sau persoana nu este usor de multumit
Muraturica,frumos ca nu v-ati tinut nici unu' de cuvant
Ana
trimit sa nu pierd si revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Roxypuy,Lml Antonicai!
Muraturica,Lml Aurorei!
Lml si lui ZaChary de biribu si Maya Elisabeta de b_1403!
Daconst,felicitari pt dintisori!
Carmen,sa-ti fie de bine petrecerea!
Iuli bafta cu diversificarea!sa ne povestesti
Zizou,foarte bine faci!
si eu tot asa intentionez..de ieri a inceput si Mattia sa faca abdomene si sa dea semne ca vrea pe verticala asa ca il voi lasa.sunt sigura ca in momentul in care ii va obosi spatele se va intinde singurel
Michelle cum a fost la petrecere?sa ne povestesti
parca mai era ceva dar nu-mi mai amintesc acum..
Zi frumoasa tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Maria, sunt de acord cu Fleur in privinta procedurii donare. Vreau si eu sa dau banuti. Sau si mai bine niste pampersi ca sa fiu sigura ca ii foloseste la copii. Tu cum ai procedat?
Imi pare rau pt Silviu! Uf, micutul de el! Multa sanatate!
Si eu ma lupt cu Onuta, cu medicamentele. Tot ce e dulce e cah! Ce ma bucur e ca imi ia nexium foarte bine, cu lungurita ca e gros si deschide gurita cand te vede cu lungurita. Nexium are un gust neutru aproape, in schimb debridatul care este dulce, nici sa nu il vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Scriu si eu rapid vreo 2 randuri,sa nu ne uitati.
Eu tot cam deprimata,nu stiu ce e cu mine,vad ca nimic nu ajuta.
Am facut si noi bardul ieri,si mai mult m-a obosit decat sa-mi creeze o stare de bine.

Dupa ce i-au iesit dintii a avut cateva zile groaznice.Cu plans,maraieli,mancat rau si stat numai in brate.Am fost epuizata.Acuma parca e mai bine,in schimb o tot trag cu Timi.Aseara i-am dat o palma peste fund...ce-ti fac si nervii si oboseala...si bine-nteles ca nu numai ca nu am rezolvat problema,ci nici n-am mai putu sa adorm de mustrari.
si ma dispera si sotul.Eu ma tot chinui cu ea s-o educ,sa-i dau sa mance sanatos,s-o tin curata,ingrijita.Faza de aseara mi-a pus capacul.S-a dus sa doarma pe la 22,ca el e obosit si somnoros...dupa ce ieri a plecat la servici la 10,a revenit la 1,si a dormit vreo 3 ore la amiaza...
Eu,sotie iubitoare si intelegatoare ce sunt...am certat copilul sa nu faca galagie si sa se puna la somn.Ea nu si nu,ca vrea sa doarma cu tati.Care tati a venit si a luat copilul ca de ce o cert

Sunt pe nicaieri si cu caratenia,parca nu mai ajung nicicum la liman.Am o gramada de rufe de spalat,se usca greu ca nu am balcon .Covorul mi-e patat,cred ca il adun si ramane sufrageria fara,tocmai de sarbatori.Asta e.

Vroiam sa va zic,ca tati a luat din greseala scutece top chilot de la Libero,si sunt minunate!Le recomand din suflet bebeilor care nu fac kk prea moale.La Emma ii iese la spate-cum iese din orice scutec probat-pentru ca elasticul de la talie nu e impermeabil.Dar e moale si nu lasa nici o urma pe burtica.Se da jos usor,se rupe pe laterale.

Fug ca plange,mai revin daca pot.
Pupici si sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ada, Onuta a inceput sa manance un pic mai organizat, adica inainte ee a se culca. Si mananca la o masa intre 60 ml si 160 ml (seara, in principal). Avand probleme mai msri cu refluxul am fost sfatuita sa'i dau mese mici si dese, insa ea imi impune ritmul. Iar de cand facem tratamentul si e mai bine si-a crescut portia medie din timpul zilei la 100-110 ml.
Imi pare rau de strabunica!
Pup Nectarel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Multumesc de incurajari!

Ada, condoleante!

LML, pt ieri, pt I. de Ilenutza, si pt Antonia, Aurora, Robert, Zachary si Maya.

Kimmy, si ceva dulce si bun pt tine, sa te simti mai bine!

Lorena, si eu am ajuns sa cred ca daca e dulce e cah.. Acum nu mai am nimic sa ii dau, dar cand i-am dat calciu (indulcit), a fost jale. In alta ordine de idei, imi pare rau ca are problemele astea, si sper ca ajuta medicamentele. Daca nu, in timp, cand va manca la verticala, se va imbunatati oricum situatia, cum zicea si Fleur.

Zizou, parca, ai fost f tare cu mama denaturata si lasat copilul in ritmul lui, nu cred ca ironia a fost intentia ta, dar pe mine m-a amuzat. Acum tot asa (=numai in brate) e cu Emma, sau mai sta si singurica?

nycosia, multumim de link, azi cred ca trecem pe acolo sa ii luam (oricum asta voia sotul sa ii ia de Mos Craciun).

Maria, sanatate!

Despre cadouri, incep sa ma gandesc si eu ce pot sa ii iau sotului, asa, pe ultima suta, desi stabilisem sa nu ii iau nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Despre campania de ajutorare a copiilor din Iasi:

Mesajul dnei Anca Craciun pe un grup de FB unde sunt si eu inscrisa:

"Craciun Anca
V-am promis ca revin cu date ale campaniei pe care o sustin :
Situa#355;ia copiilor!

La începutul campaniei în sec#355;ia de recuperare pediatric#259; Sf. Maria Ia#351;i erau în îngrijire 57 de copila#351;i abandona#355;i cu varste între 1 lun#259; #351;i 2 ani. Sunt copii cu boli cronice dar #351;i copiii s#259;n#259;to#351;i afla#355;i in tranzit între spital #351;i centrele de plasament sau asistenti maternali, copii cu statut de cazuri sociale si cu risc de abandon. Mai exista si copiii abandona#355;i cu diagnostice grave, care din cauza afec#355;iunilor grave necesit#259; spitalizare permanent#259; pentru a li se putea acorda ingrijirea necesar#259; in permanen#355;#259;.

Condi#355;iile în care ace#351;tia sunt îngriji#355;i pan#259; la efectuarea evaluarilor sociale sunt îns#259; precare. Saloane insalubre, paturi cu gratii ruginite din fier, saltele învechite, lenjerii de patuturi foarte uzate, materiale de minim#259; igiena lips#259;, cadi#355;e de baie învechite, h#259;inu#355;e rupte, juc#259;rii doar în visele zbuciumate ale copiilor, personal medical pu#355;in #351;i demotivat, sunt doar cateva dintre minusurile unui sistem dep#259;#351;it de realit#259;#355;ile actuale.

Cand se vrea se poate !

Asociatia a încheiat un acord cu spitalul pentru ca 7 voluntari ai s#259;i s#259; ajute la schimbarea copiilor, personalul de la sec#355;ia de recuperare pediatric#259; fiind insuficient #351;i dep#259;#351;it de num#259;rul mare de copiii l#259;sa#355;i in spital. Gasind deschidere si intelegere din partea managementului spitalului voluntarii vor ajuta la diversificarea alimentatiei copiilor (deoarece acestia au intre 0-2 ani si nu au inceput inca diversificarea pentru cei care au ajuns la varsta trecerii pe alimentatia solida, ei fiind hraniti si acum la aproape doi anisori doar cu lapte).

Ce vrem ?

Modernizarea sec#355;iei de recuperare pediatric#259; #351;i dotarea cu strictul necesar

Pentru a imbunatati situatia acestor copiii, pentru a le reda zambetul pe buze asociatia noastra intentioneaza sa modernizeze sectia de recuperare pediatrica, unde in momentul inceperii campaniei noastre erau 57 de copii abandonati iar dupa doar doua luni de campanie am reusit ca ei sa fie salvati din gratiile patuturilor in familii substitutive, asistenta maternala si centru de plasament.
Dorim s#259; dotam sec#355;ia cu cu un numar de 30 de patuturi pentru copii de o dimensiune mai mare (acum stau copii de 18 luni in patut pentru copii de 6 luni de 70*45) si datorita bunavointei donatorilor cat si a unei munci asidue a noastra a voluntarilor am comandat patuturi si saltelute noi ce vor ajunge saptamana viitoare.
Alte lucruri necesare ar fi: lenjerii de pat, paturici si pernute
Copilasii acum sunt spalati in niste ghiuvete de 20 de ani vechime, ruginite si incomode, de aceea vrem sa cumparam niste posturi de baie incalzite de la firme de aparatura medicala, fiind sectie de spital nu putem veni cu lucruri ce se comercializeaza pentru uzul in locuinta.Si patuturile comandate sunt metalice si din gama de aparatura medicala.Pentru patuturi am avea nevoie de jucarii care se ataseaza acestora, gen pian de patut, sau proiector cu cantecele, luminite,jucarii care sa ii tina ocupati si sa ii dezvolte.Plus ca ma gandesc ca inainte de somnic vor invata sa isi apese singuri pe butonase pentru un cantecel, sa nu mai fie atat de singuri....

Procurarea celor necesare alimentatiei diversificate:

mancare la borcanele Hipp, Nestle, Hamme, cereale pentru 4- 12luni+ , biscuiti bebelusi, ceai bebelusi
boluri,lingurite, biberoane, canite
scaune de masa

Loc de joac#259; interior #351;i exterior

Dorim s#259; amenaj#259;m in principal pentru cei mici un loc de joaca in incinta spitalului cat si in curtea exterioara pentru a putea fi scosi la aer. În ciuda varstei pe care o au, ace#351;ti copii nu au vazut cerul si pasarile niciodata.
Pentru locul de joaca avem nevoie de jucarii interactive, de impins, cu bile, topogan, premergatoare, altceva inafara de plusuri care oricat de dragute ar fi nu ii pot ajuta sa se dezvolte pe ingerasi. Aduna praf si intretin alergiile...ei nu stiu sa se joace cu un ghemotoc, nu stiu ca e pisica, vacuta, etc pentru a se juca jocuri de rol.

Articole textile

Mai avem nevoie de articole de imbracaminte, cu mentiunea sa fie noua. Din motive de igiena am luat aceasta decizie, am strans foarte multe hainute in diferite grade de degradare si este o munca colosala sa le triezi pe caprarii, sa speli si sa calci, sa le duci la spital si sa constati ca sunt gaurite, rupte, patate...
Din gama hainute: body, pijamalute, bavete, sosetele, treninguri, papucei marimi pana intr-un an.

CONSUMABILE

Pampers(cu mentiunea ca nu mai sunt o prioritate, avem un stoc super-suficiet pentru 4-5 luni)
Produse baie: gel de dus, sampon, betisoare urechi, creme corp, ulei
Produse fundulet: Bepanthene, Sudocrem, Creme scutec
Vitamine: orice tip pana la varsta de 1 an

România mai bun#259; începe cu, #351;i de la noi fiecare, în parte. Haide#355;i al#259;turi de noi s#259; le d#259;m condi#355;ii decente de îngrijire dar #351;i lumin#259;, spera#355;#259; #351;i mangaiere.

Date de contact pentru dona#355;ii c#259;tre copiii de la Spitalul Clinic de Urgen#355;#259; pentru copii, Sf. Maria Ia#351;i:

ASOCIATIA ADOR COPIII

CIF: 16521676

IBAN: RO55INGB 0000 9999 0328 1140
Banca ING Bank Timisoara
COD SWIFT INGBROBUXXX

Mandatar ELENA SPIRIDON

Cont Rol utilizabil #351;i pentru dona#355;ii în alt#259; moned#259; decat Ron.

PayPal - office@adorcopiii.com cu mentiunea : Pentru Iasi

Info despre donatii, plasament, voluntariat, etc. la mail: sa_ajutam_copiii@yahoo.ro

Adres#259; depozit Ia#351;i – Str. Aurel Vlaicu, nr.54, fosta autobaza nr.3

Persoane de contact primire colete (va rugam mentionati curierului sa sune inainte de livrare):

Cristina Coroama – 0743 985 802
Anca Craciun - 0749 067 014

Pentru o comunicare mai facila va rog sa folositi cu incredere aceasta adresa de email sau iasi@adorcopiii.com, si deasemenea grupul de suport de pe FB: "Ingerasii de la Sf Maria Iasi"

Voluntarii Asociatiei ADOR COPIII IASI:

Elena Spiridon
Anca Craciun
Cristina Coroama
Simona Moisii
Catalina Rusu
Ionut Spiridon
Adrian Stanescu

Cu mii de multumiri si speranta ca v-am dat lamuririle de care aveati nevoie, Craciun Anca"

Mergi la inceput