Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Tusferi, eu mi-am programat in ianuarie 2013 concediul pe 2013, inainte de a intra in prenatal. A fost o adevarata dezbatere la noi la lucru cu cei de la Resurse umane, dar ei au spus in final ca beneficiem de concediul legal calculat pana cand intram efectiv in concediul de cresterea copilului. Mai simplu, pre si post natalul sunt considerate ca si concediile de boala. Nu stiu daca e peste tot asa, dar noi (cele 4 gravide de la mine de la lucru!) profitam de asta. Pana la urma cred ca e o decizie interna.

21+ Bebe Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

Dragi burtici v-am urmarit si ma bucur ca sunteti bine si bebeii la fel ..am revenit si eu cu noutati. Am fost la control si colul este mai bine, aproape inchis..cel mai important este ca si bebe e bine. Am facut si analize dar dupa sarbatori o sa aflu rezultatele pt ca atunci mai merg la control..As vrea sa stiu daca ati folosit sau ati auzit pe la prietene ca ar fi folosit ovule MACMIROR..mi-a zis sa-mi pun cate unul seara dar pe prospect la aceste ovule scrie ca nu sunt recomandate pe timpul sarcinii..CE SA FAC?..sa ascult doctora de care pana acum sunt f multumita sau sa ma iau dupa prospect? Chiar nu stiu..Voi ce parere aveti?
Aropo de greutatea in sarcina..am luat si eu 8 kg pana acum si o sa mai iau clar..am plecat de la 55kg si am 63kg..oricum important e sa fim bn ca de kg ne ocupam dupa nastere si alaptat. Va pup
28+ David Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna fetele.
Azi am fost si noi la dr de fam la controlul periodic.Am cerut sa imi dea sa fac analize si mi-a spus ca daca ma simt bine nu am nevoie....Nu am vrut sa imi bat capul,pentru ca abia ajunsesem la programare dupa ce am plecat pe la 7.30 cu piticul pe la spitale ca are febra si tuseste rau.Bineinteles ca unde stiam o dr buna nu am avut succes...este in concediu si la spitalul de pediatrie chipurile pana la 9.30-10 nu aveau dr nici la camera de garda nici in policlinica
Imi vine sa ma dau cu capul de pereti la propriu. Speram sa imi scutesc nervii si sa nu mai apelez la dr lui azi care are o problema cu mersul la gradi. , cica sa il retrag ca deaia tuseste mereu.eu nu sunt de acord cu ea si de aceea suntem cam in conflict.
Aseara am avut serbare(am pus 2 pozici) si dupa 2 ore de stat pe un scaunel din acela de-al lor micut , am avut dureri goaznice de burta si de mijloc si gargarita s-a miscat tot timpul, mi-a parut cam agitata cred ca a fost suparata pe mine ca am inghesuit-o...greu mi-a trecut durerea dupa 2 nospa forte

Faetele ma bucur ca voi sunteti bine.Va pup pe toate

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Apropo, mi-a calculat si mie dr data la care intru in prenatal 15 ian asa ca mai merg la serv maine si apoi de pe 3 pana pe 14.
Si inca o veste buna ptr mine :am luat luna asta doar 1 kg in greutate adica 4,7 in total. Pentru mine este o mare realizarepentru ca oricum plecasem cu ff multe kg in plus.




Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Gabriela am vazut ca medicii tot recomanda Macmiror desi nu este indicat , multe gravidute le-au luat si au bebei sanatosi.Acum tu decizi sau vb cu dr , intreaba-l daca se pot inlocui cu altceva...
Ma bucur ca bb este bine

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele !
Tocmai am terminat de luat pranzul de frantuzoaica clujeanca. Un sandwich cu branza maturata Nasal si ton afumat cu un paharut de 30 ml de vin rosu. Apoi mi-am luat fierul. Ce bun a fost. Tot nu pot sa renunt la branza cu mucegai/maturata si vin rosu in timpul sarcinii, chiar daca consum mai putin.Poftele astea.
Am fost si eu la medicul de familie. Analizele de trim 3 le voi face in ian-feb. Voi vedea. Oricum colesterolul si glicemia se vor duce in sus.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gabriela asta da veste buna cu ,colul. Chiar azi citeam undeva pe forum ca o mamica care avuse probleme de col si o iminenta de nastere prematura la 34 saptamani, a nascut la 41 de saptamani . Deci se pot remedia lucrurile si cu acest col.
Mara imi pare rau pentru Robert. Mama ei de raceala cum sa nu treaca. eu am inceput sa-i dau la a mea sirop de propolis de la fiterman si vad ca incepe incet, incet sa dea rezultate dupa vreo 2 saptamani. Faza e ca trebuie sa faci cure de macar o luna ca sa aiba protectie copilul si pe mai incolo . I-am mai dat si oscilo si vad ca a dat rezultate.
Cum sa retragi copilul de la gradi? Trebuie tratat, nu retras.Asa e atunci cand sunt in colectivitate. Sanatate multa!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor. Am citit azi pe blog-ul printesei urbane portretul bebelusei la 8 luni. Ea zice despre fata ei asa:
"Sta bine in fund, desi nu stie inca sa se ridice singura. Vrea, incordeaza burta si se trage cu capul inainte, dar inca nu are putere sa se ridice. Nu merge de-a busilea, nu s-a ridicat in patru labe. Se deplaseaza prin rostogolire sau prin salturi mici inainte cīnd sta in sezut. E extrem de curioasa si de interesata de tot ce misca, mai ales de oameni. E prietenoasa, rade la toata lumea, se cere in brate, intinde mainile sa pipaie fete, par, haine. Cand punem muzica, danseaza (da ritmic din cap si din maini) si canta īn legea ei."
Pe mine mama m-a dat la gradinita la 4 ani. De atunci am racit o data la 2 saptamani (prindeam orice virus) si la 4 ani jumate am facut operatia de apendictomie si dupa operatie nu m-au mai dus la gradi in anul respectiv. Am reluat la 5 ani si n-am mai fost asa bolnavicioasa (am mai fost totusi dar nu ca inainte) si la 6 ani am inceput scoala.


24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Gabriela eu am folosit Macmiror dar nu in timpul sarcinii.
Nu stiu ce sa zic.....daca sti ca este o dr buna poti sa te increzi in ea.
Totusi poate te mai sfatuiesti si cu alt medic.....sa vezi ce spune.

Mara eu zic sa insisti cu analizele.
Cazul meu este cel mai concret. Ceream analize de fiecare data atat la medicul de familie cat si la ginecolog si toti imi ziceau ca e bine, ca nu are rost si uite unde am ajuns.


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Nicole, voi va luati concediu de odihna pentru tot anul 2013 sau doar cel aferent celor 4 luni de concediu prenatal si lauzie?
Gabriela, ce bine ca s-a inchis colul! Cat despre kg, n-ai de ce sa te plangi, e foarte ok dupa parerea mea...
Mara, mai insista cu analizele. Trebuie sa imi fac si eu o lista cu ce vreau sa ii mai cer doctoritei cand ma duc, tocmai in ianuarie...
Felicitas si mie mi-e pofta de branza cu mucegai, vin rosu si mi-e pofta si de icre. Dar ma abtin. Al meu nici nu ma lasa sa pun gura pe icre, oricat m-as ruga de el. Cat despre vinul rosu, o data la cateva saptamani imi inmoi buzele intr-un pahar, sa il simt pe limba, dar doar atat. Ma gandesc ca intra alcoolul in sange si ajunge la copii...


Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

22+

Mergi la inceput