Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

vad ca suntem o adunatura de antitalente... :) m-am chinuit rau sa adun lista cu idei pt buflea, ca nu mai reuseam sa tin minte nimic din ce am facut in ultima vreme. numai la ce fac prin bucatarie nu-mi mai sta capul

eu sincer daca imi spune cineva ca gatesc bine am impresia ca-si bate joc de mine. gatesc strangand din dinti, aerisesc casa o ora dupa, imi arunc toate hainele si stau jumate de ora in dus dupa :)))

michele pare a fi scapat si a ajuns la pace cu inamicul :)

in seara asta dupa piscineala am avut (vorbind de preferinte) cina individualizata.

cel mare: paine cu salami si carnat afumat, o felie cu tapenade masline & feta, branza cu mucegai albastru si rosii kumato

cel mic: un fel se sticsuri mai mari cu chimen, branza brie, salami si carnatul uscat tot cu rosii kumato

eu sticksuri, goat cheese si pasta de rosii uscate.

copiii au ajutat la pus si strans masa, deci am scapat ieftin tare :)))

in alta ordine de idei, punga magica se inlocuieste f ecologic cu o punga maro obisnuita de la liquor store, legata cu sfoara. mi se pare mai putin chimic decat punga aia de plastic din magazin, plus ca iti alegi ce condimente vrei pt carne.

kari, mi-am cerut scuze, dar tot ma simt vinovata si am asa senzatia ca fac ceva ireparabil si ma simt mizerabil.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ioana, treci la coltz. Cum nene te apuci la ora 18 de gatit ? Eu cand ajung cu ei acasa, 20 min stau cu gura pe ei si repet enervant : spalati-va pe maini, puneti-va pantofii in debara, gecile in cuier, haloooo spalarea pe maini, CU SAPUN, dezbracarea de hainele de scoala, cine vine cu mine sus, Alex pleaca de la biscuiti ca mancam in 10 min, Flavia intra in baie, fa baie, pune-ti halatul, nu uita papucii ... NU MAI DEZBRACA HAINELE PE DOS ...am zis 20 min ? Am vrut sa spun 20 min de copil, asta face 40 min pana ii am pe amandoi inapoi jos, imbaiati, in pijama, gata sa manance.
In seara asta Alex a mancat un sandwich cu sunca, branza si salata, apoi o salata mica si 2 iaurturi. Flavia a mancat hashbrown cu o salata verde si 2 iaurturi.
Dupa masa ne apucam de verificat teme, la care inevitabil este ceva de completat, indreptat, corectat sau facut de la inceput ca fie e scrisa mizerabil, fie e gresita iremediabil. Dupa teme, incepe corvoada cititului ... Fiu-meu in gand, fica-mea mie, eu dorm pe mine de plictiseala. In general raman cam 30 min de TV, de fapt nu raman nici alea daca i-as culca la 9:00 dar nu mai am energie sa mai fiu ferma. In timp ce ei se uita la TV, apare barbatul, cu foamea cat casa si pretentia sa stau cu el.

Sa gatesc in fiecare zi ar insemna sa tai ceva din activitatile astea si nu cred ca merita efortul. In plus nu am energia si placerea sa o fac. De fapt de aici cred ca vine totul, de la placere .... Sa ma uit la filme gasesc timp si in miezul noptii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

[quote]citat din mesajul lui buflea

Oh ! Ce n-as da sa mamance si ai mei ciorbe/supe ... sub amenintare o manaca si pur si simplu nu mai am nervi sa ma lupt cu amandoi. Barbatul mananca ciorbe/supe ... Oricum la ciorbe/supe nu am nevoie de sfaturi ca imi ies bunicele, am insa probleme la cantitati, in sensul ca mereu, dar mereu fac prea multa ... dar asta este o problema minora.

Imi dau seama ca pun intrebari puerile, dar acum ma cunoasteti suficient ca sa ma pot face de ras ... Friptura aia de la cuptor cu legumele tot la cuptor cum se face sa iasa buna ? Ce friptura folositi ? Si ce sos ii adaugati ? Cat despre legume, dezastru total - ba imi ies uscate, ba imi ies prea moi, ba nu sunt facute, ba nu au nici un gust, jale, jale ...


[/quote

N-am apucat sa citesc cine ce ti-a mai zis de bucatareala, ca ne grabim sa ne uitam la nu's ce film, da' crock pot e sfint, serios, search pe net si faci exact ce zic aia acolo prin retete... Eu de multe ori pun de cu seara, pina ma invirt degeaba prin casa, pina dimineata e facut si seara numai incalzesc. De regula iese de mincat pentru 2 zile.

Uite, incepe cu reteta de copane de pui cu 40 de cloves garlic, chiar asa caut-o... Uite-o, de fapt, pe cea pe care o folosesc eu (si chiar e usor de facut si fffff bun!):
http://crockpot365.blogspot.ca/2009/04/crockpot-20-to-40-clove-garlic-chicken.html

Ca si mie mi-e drag in bucatarie!!!! Tare :)

Mai zic numai ca eu fac intentionat multa ciorba si congelez, macar de-un scos rapid si pus pe masa in situatii de urgenta cu frigider gol...

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai,ia-te de mana cu mine..eu nu suport miros de mancare in casa...la -10 grade afara eu gatesc cu toate geamurile deschise...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sa gatesc in fiecare zi ar insemna sa tai ceva din activitatile astea si nu cred ca merita efortul. In plus nu am energia si placerea sa o fac. De fapt de aici cred ca vine totul, de la placere .... Sa ma uit la filme gasesc timp si in miezul noptii.


Buflea ai pus pct I.
Cred ca e cazul multora dintre noi. Orice altceva consideram mai important, mai prioritar...decat bucatareala

Eu fac mancare doar de nevoie disperata si asta rar de tot se intampla. Ma ajuta o doamna (o data pe sapt cand ne face mancarea de baza) plus bunicile, Dzeu sa le dea sanatate.
La zile speciale insa, cand am chef si motivatie, de musafiri, dar in primul rand pt placerea copiilor, fac cu mare drag minisandvisuri zambarete, salata boeuf prezentata sub diverse forme, frigarui in citrice vesele..si alte treburi "artistice".

Am un plan cu mine insa!
Cand voi ajunge spre pensie / mai exact cand isi vor lua zborul copiii/ ... sa ma specializez atunci pe zona gastronomica.
Asa ca propun sa amanam discutia asta savanta pan spre vreo 20 de ani incolo


hai sa aveti un we frumos!
Planul de azi e zbantzuiala la gonflabile (loc de joaca de copii cu tobogane ..) si pe seara prg artistic.
O sa va pove cum poate sa joace teatru un om in pragul varstei de 95 de ani.


am editat la zbantuiala la gonflabile punand in paranteza detaliile concrete ... ca va stiu creativi


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

vad ca suntem o adunatura de antitalente... :)
_


hahaa!
eu ma recunosc
putem chiar sa aspiram la un titlu de topic "oala cu sarmale"
chiar asa.. nu revenim la Pinguini!?

Ioana la buna reveneala pe ghetar.
Ati fost la Hora cu Brazi si prin Prapastiile Zarnestiului?



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hi hi...azi incerc sa fac varza a la Cluj..deja bucataria e ca dupa o bomba...si pana termin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinilor

eu il votez pe Rufus bucatar sef si propun sa-l angajam cu norma intreaga. ptr asta ar trebui sa fie multiplicat....inca nu sa inventat metoda multiplicarii.

alinuk, revino la sentimente mai bune, la pensie e timpul sa calatoresti sa vezi locuri in care ti-ai dorit toata viata sa ajungi.

am crosetat o mancare de limba cu praz si masline negre. e inca pe foc. de restul se ocupa barbatul, are instructiuni clare.

uichend minunat, am plecat la servici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

apropo, de punga aia magica din palstic de care vorbiti...sper sa fie bpa-free.

michelle


Nu e din plastic, ca s-ar topi instant. E o folie transparenta, teapana de-aia am zis ca seamana cu cellofan, insa are ceva component metalic, se vede dupa cum luceste

Buflea: trec la colt Una sau doua seri pe saptamana merge sa practic sportul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Alinuk, tinta noatra a fost partia,dupa ce am vazut ca nu are succes, am mers la Cheile Gradistei la patinoar.

Mergi la inceput