Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Ce n-as da sa mamance si ai mei ciorbe/supe ... sub amenintare o manaca si pur si simplu nu mai am nervi sa ma lupt cu amandoi. Barbatul mananca ciorbe/supe ... Oricum la ciorbe/supe nu am nevoie de sfaturi ca imi ies bunicele, am insa probleme la cantitati, in sensul ca mereu, dar mereu fac prea multa ... dar asta este o problema minora.

Imi dau seama ca pun intrebari puerile, dar acum ma cunoasteti suficient ca sa ma pot face de ras ... Friptura aia de la cuptor cu legumele tot la cuptor cum se face sa iasa buna ? Ce friptura folositi ? Si ce sos ii adaugati ? Cat despre legume, dezastru total - ba imi ies uscate, ba imi ies prea moi, ba nu sunt facute, ba nu au nici un gust, jale, jale ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,legumele se pun cam cu 15 minute inainte de fi gata....ce sa-ti ic....m-am gasit io..gospodina lu` peste.....

Eu pun carnea,o condimentez,o sigilez..prajit in tigaie pe toate partile pana isi schimba culoarea..dar doar la suprafata,apoi pun carnea in tava,pun cam 2 pahare vin,(iese si cu bere,iar cognac-ul..e super)vreo trei de apa,condimente...sare piper,rozmarin.acopar cu folie de aluminiu(sau daca am rabdare de copt)si dau la cuptor.Eu fac bucata de carne intreaga...atuni e nevoie de mai mult vin si apa..daca o tai direct felii mai groase..atunci pun mai putin...Ma mai uit din cand in cand la ea,adica dupa o ora...cand intra cutitul in ea si se vede ca e facuta,pun legumele...pun folia la loc si mai las ca 15 minute...apoi scot folia si o las sa se rumeneasca...acu` e naspa ca trebuie pus sos de ala peste ea....per yotal cam 2.6-3 ore carnea si vreo15 minute legumele..ce buna iese mazarea pusa in tava,cu morcov si ceapa si cartof...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

eu prefer friptura separat de legume

friptura (oridecare..dar prefer vita sau curcan) la punga magic ..fara condimentele lor, pun eu sare, piper, otet balsamic, condimente
iese suculenta si se patrunde bine

cartofi umpluti la cuptor
in coaja putin fierti, apoi taiati pe jumatate, scobiti si umpluti mai apoi cu pasta realizata din amestecul din ce ramane dupa "scobeala" cu ceva branza cu ulei de masline
acesti cartofi umpluti pusi la cuptor pt inca 20-30 min pe hartie de copt incojurati fiecare de folie

apropos..am auzit de curand ca folia asta de aluminiu e nociva!!!???
stiti ceva?
in caz ca da, nu mai folosim aluminiu ci hartie de copt

idee de prezentare




edit: poza e de pe google, nu sunt eu "gospodina de criza"...cel mult "gospodina crizata" ..dar si asa as exagera nu sunt decat tentativagospodina de mare nevoie




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ce e aia "punga magic" ?

Cartofii aia arata teribil de bine ... mie in veci nu mi-au iesit asa de rumeniti. deci ii invelesti in folie de tot si se rumenesc asa ? Si ce cartofi folosesti ? Albi, galbeni, rosii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

vezi buflea, de aia am eu lista de meniuri . niciodata nu ma stresez cu ce o sa mai gatesc, ma uit pe lista si imediat mi-a venit ideea.

in urma cu ceva timp pusesem listele mele, aici pe forum...daca nu le-ai vazut atunci si le vrei, ti le dau.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cat despre carne la cupotr, poti sa faci porc chops.
alegi porc chops din alea cu o bucata de os lunga si carnea mai rosie, nu cele cu os rotund si carne amai deschisa la culoare.

carnea pt la cuptor treb sa aiba firisoare de grasime, cand e macra e mai tare.

le pui la cuptor intr-o tava de cuptor cu folie de aluminiu unsa cu ulei.
375 ' pt 15-20 min, neacoperite. tai dintr-o bucata vezi daca e facuta.
la sfirsit pt 3-5 min poti sa dai la broil. voila' dinner in 20 min.

eu cartofii ii fac mai des in pan, pe aragaz...mai repede.
pun intr-o tigaie de inox un pic ulei de masline si un pic de apa, pun cartofii taiati bucati uniforme, adaug herbs(roasmary, basil...) acoperi cu capac. din cand in cind ii mai mesteci. sunt gata in 15 min.
daca ii vrei sa fie mai rumeniti ii poti da la coptor la broil,5min. dar asta inseamna sa ii iei de pe foc mai devreme . cand sunt aproape gata...nu gata, de tot.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la cuptor mai fac:
curcan(eu cumpar des ciotoaie de curcan organice)
carne de vita(beef chuck roast, beef pot roast) treb sa aiba firisoare de grasime si sa fie mai groasa de vreo 3 degete
le pun cu herbs, adaug apa pana la jumatate, ulei de masline si le pun acoperite cu folie aluminiu.
eu nu fac niciodata sos aditional, folosesc lichidul in care a fiert.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ce e aia "punga magic" ?


se gasesc in market, sunt pungi in care pui carnea condimentata (eu o dau in fiert putin inainte sa iasa sangele din ea) si bagi la cuptor direct in tava (intepi in vreo doua locuri sa nu se umfle)
friptura nu iese uscata deloc, se face cumva in suc propriu si rezula si un sos gustos

www.hypermarketulonline.ro/produse/5c57f303d0269172f8de8a86db6ad7f6/5c57f303d0269172f8de8a86db6ad7f6.jpg" target="_blank">uite fix din astea iau eu

Citat:
Cartofii aia arata teribil de bine ... mie in veci nu mi-au iesit asa de rumeniti. deci ii invelesti in folie de tot si se rumenesc asa ? Si ce cartofi folosesti ? Albi, galbeni, rosii ?


albi, mari
ii fierb intai sa fie aproape facuti
ii tai pe jumatate si ii scobesc
fac o pasta din rezultatul scobitului in care adaug branza cu usturoi eventual
ii umplu la loc si ii infas in staniol lasandu-le partea superioara descoperita
ii tin la cuptor uniform 180 grd vreo 15 minute si in ultimele 5 min aprind deasupra rotisorul (care rumeneste)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea...mancarea e mereu o provocare la noi in familie. Nu intotdeauna rezolvata. E clar ca-i pe preferinte. Fetele mari stramba din nas la mancarea gatita, ca-i ciorba/supa sau mancare. Ioana e cea mai selectiva (sa nu zic mofturoasa). Are toane si toanele sunt mereu altele. Teodora ar fi cam la fel, insa e mai docila. Ana nu emite inca pretentii. Tora gateste pentru toti dar mananca orice altceva, iar eu mananc orice. Si tot ce ramane. De altfel, la mine se cam vede in poze.
Dupa aceasta introducere, am sa-ti spun concret.
Saptamanal se gateste o ciorba/supa si o mancare. Erau doua inainte, acum e numai una. Saptamana incepe luni si se termina vineri. Sambata si duminica e alta treaba, o sa explic. Deci ciorba ajunge toata saptamana, ba si ramane si se arunca, pentru ca nu se mananca. Fetele mari maxim doua zile (ca le zic eu), eu si fata mica patru zile, Tora numai cand ii pun eu in farfurie. Daca este o zeama buna (crema de legume cu crutoane, supa de pui cu galuste, supa de rosii cu paste sau galuste), se termina toata oala in doua zile, adica luni si marti, trebuie sa pun deoparte pentru Ana, iar eu ma abtin, nu mananc zilnic. Mancarea tine trei zile maxim, Tea mananca cu musai, Ioana se fofileaza; daca e ceva ce le place (musaca, iahnie fasole, ghiveci, ostropel) dispare tot in doua zile.We incepe vineri seara cu pizza, mancare chinezeasca sau altceva facut de mine, iar sambata si duminica le gatesc eu pranzul (fripturi, la cuptosr sau gratar, cartofi prajiti, etc). In restul zilelor din timpul saptamanii, cand nu mananca ciorba/mancare, fetele mari se descurca cum pot; asta inseamna ca Ioana isi gateste ceva pentru ea (si uneori Tea), adica niste legume (d'alea congelate) la tigaie, cartofi la cuptor, paste cu ceva sos, o mana de orez cu ceva legume, ceva in 10-15 minute. Ioana nu e prea carnivora. Cu Tea e mai simplu, ea nu mananca. Sau asa zice, desi mai scapa cate o vorba ca mananca pe la scoala, cu banii altora probabil, ca de la mine n-are bani de mancare.
Dimineata si seara au alta politica. Rar au mezeluri si atunci nu le trebuie nimic altceva. In restul timpului, in frigider exista (aproape mereu): lapte, iaurt, branza telemea, unt si smantana, si alternativ: icre, pateu, pasta de branza cu ceapa (korozott), humus toate facute in casa, iar la rezerva stau cateva cutii de pateu si peste. Fiecare mananca ce-i place, din ce gaseste. De asemenea, exista nonstop cereale (musli ala cu fructe, fara nimic dulce in el, nu-s grozav de incantate), dulceata si gemuri, oua si fructe. Ana are si cereale "speciale" (cu ceva miere, ceva scortisoara, in fine mai atragatoare, le amestec cu celelalte), insa le ascund de felinele cele mari, ca lor le creste posteriorul. Mai exista (periodic) slanina, carnati facuti de mine si uscati.
Seara, acelasi meniu si, cand tabara pe noi (de obicei Ioana), mai apare o ciulama de ciuperci, paste cu branza la cuptor (un fel de budinca), cartofi copti sau rantaliti.
Si exista zile cand deschid ele frigiderul si se uita ca cioara la urs, decid ca nu le place nimic din ce-i acolo, il inchid la loc si pleaca. Iar eu mormai ceva in barba despre mama lor, care de altfel mi-e draga si n-are nici o vina.
De ceva vreme, prelungesc friptura de we in timpul saptamanii ca mezel, adica bag mai mult la cuptor (de obicei muschi de porc sau bulane de curcan la punga aia de care zice alinuka-roasting bags-) si ramane rece, taiata felii, pentru sandwich.

Desi n-ai crede, dupa cat vorbesc de mancare, am facut 10 ani de atletism de performanta.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

vezi buflea, de aia am eu lista de meniuri . niciodata nu ma stresez cu ce o sa mai gatesc, ma uit pe lista si imediat mi-a venit ideea.

in urma cu ceva timp pusesem listele mele, aici pe forum...daca nu le-ai vazut atunci si le vrei, ti le dau.

N-am auzit de liste de meniuri pe forum ...da, vreau si eu listele tale, sa vad cum arata ...

Rufus, am citit tot si n-am inteles nimic ... ma intereseaza din punct de vedere planificare, cum face Tora/tu. Va intreaba duminica ce sa gateasca sau decide singura ... Dilema mea este urmatoarea :

- barbatul mananca anumite mancaruri, romanesti mai ales - tocanitze, sosuri, mamaliga
- copiii cand vad sos nici nu vor sa-l guste, vor uscaturi, de aia fac eu snitele in disperare, sau chiftele in alta disperare.
- apoi copiii intre ei mananca diferit. Flavia ar manca paste in orice combinatie, Alex nu se omoara cu nimic, cam ca Tea, nu pot spune ca are o mancare preferata, are insa o gramada pe care nu pune gura. Odata l-am fortat sa manance ceva si lua o gura dupa care bea o gura de apa ca sa ii plece gustul mancarii din gura .

Prima reactie ar fi sa ii las nemancati, dar sunt cam mici, nu prea ma lasa sufletul si nu stau nemancati. Dupa 30 min, dupa ce am strans masa, spalat vase, incep si cotrobaie si ciugulesc prostii - biscuiti, cereale, paine goala , adica chestii care taie foamea dar nu sunt hranitoare.

Mergi la inceput