Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Valeu, cum soro i-ai pus sa urce dealul si sa se dea singuri la vale ?

Eu sunt de aia sclifosita si perfectionista ... i-am pus in camp de ski, cu telescaun si monitor, ca sa-i invete tehnica. Dar ai dreptate, in 3 zile au invatat, e mai simplu la varsta asta ...
Dar am eu ce am cu tehnica, ca daca inveti dupa ureche si instinct, e greu sa te mai indrepti dupa aia ...asa daca invata din prima dupa manual, nu mai au de indrepta la maturitate.

Ai mei skiaza de 3 ani, deja imi dau puncte de intalnire cu ei pe partie ca nu prea ma mai tin dupa ei.

In alta ordine de idei, sa continuam cu bolile, dar sa nu ma certati, ca Rufus ne-a aratat spatele si a dat tonul. Deci fam Buflea, la capitolul virusi si bacterii stam cam asa:

- desi nu a skiat si in marea majoritate s-a fatzait din stanga in dreapta, Dnul Buflea este acasa, cobza ... nu stiu la voi, dar la noi cand dnul Buflea e bolnav, zici ca e sfarsitul lumii. Nimeni nu sufera mai tare, nimeni nu tuseste mai zgomotos, nimeni nu se vaicareste mai rau, se culca si se scoala obosit.

- fica-mea a facut ieri un herpes la gura - Doamne, ce buboi !!! Nu stiu de unde, ca fiu-meu nu are si amandoi au mancat acelasi lucru. Partea buna la herpes este ca, in sfarsit, nu mai trebuie sa imparta nimic cu frate-sau. Cum vrea sa scape de el, baga obiectul disputat in gura, cum ar fi de ex aseara cand am gasit-o muscand dintr-un beyblade

- gatul meu, este in cura de dezintoxicare de antibiotice si da semne de dezmortire. Mi-am luat solutia aia recomandata de Roxana, care fetelor, cred ca are o substanta de anestezie in ea, ca amortzeste tot. In plus, din Romania am adus niste Septolete care mi se pare ca imi fac bine.

- cel mai sanatos din casa este fiu-meu si sper sa ramana asa.

Sanatate va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

sanatate multa si voua!

si sa stii ca dealul nu-i imens e numai bun de invatat si coborat si urcat cu schiurile in picioare la nevoie - pe post de time-out :)))

in plus, exista skilift personalizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Dnul Buflea este acasa, cobza ... nu stiu la voi, dar la noi cand dnul Buflea e bolnav, zici ca e sfarsitul lumii. Nimeni nu sufera mai tare, nimeni nu tuseste mai zgomotos, nimeni nu se vaicareste mai rau, se culca si se scoala obosit.

Se numeste man-flu si e diferit de ce li se intampla doamnelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neata...cea mai tare fiica-ta Bufleo....am ras de dimineata...dar din sapun a muscat?

Astea apar si daca e mai sensibila si a baut dintr-un pahar ceva insuficient clatit sau curatat,dupa cineva care avea,pe unde ati fost voi,e si viral si depinde de sistemul imuitar...

Aquai...pai merg azi sa obtin o esalonare....am avut banii si de plata si de tot,dar atunci nu am platit ca am folosit banii cand au oparit-o pe Eva....

Dureri...poate ajung sa-mi fac niste analize....

Pinguinule,sptele tau ce face?Asa e ..la o varsta te iau durerile.........

Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna dimineata!

Spatele meu merge spre bine, stomacul protesteaza insa...antiinflamatoarele astea nu-i priesc. Am probleme de cand faceam sport, la 20 de ani...dar probabil ca nici varsta nu face bine la oase Oricum, se pare ca a fost o criza mica de data asta.
La noi Tora si Tea sunt racite. Aparent fara motiv...dar intotdeauna sunt motive. Dar nu-s probleme...decat cu sforaitul noaptea
Stateam si ma gandeam la kari si admiratorul ei. Uite, eu nu stiu cum e, ca nu mi s-a intamplat sa se dea vreuna la mine si sa insiste chit ca eu n-am vrut. In primul rand, mie nu-mi place sa refuz omul. Poate d-aia nu stiu cum e...Acuma serios, la mine (si stiu ca si la Tora) functioneaza aducerea in discutie (obsedant) a partenerului. Probabil ca nu-i tot acelasi lucru, dar stiu ca Tora vorbeste des de mine atunci cand e "amenintata". Mama, ce barbat tare are ea! De fier sa fii (ca barbat) si ti se ia de o femeie care vorbeste nontop de altul. Cred ca-i naspa...dar tot eu zic iar: mie de ce nu mi se intampla???
buflea, eu stiu ca herpesul e viral, adica nu are legatura cu mancarea. Mai mult cu un stres, ala declanseaza, cel putin la mine. Ca am si eu de 2-3 ori pe an, ca toata lumea buna...
Si noi o sa dormim la anul de Revelion. Asa zic eu acuma...dar nu mai vreau nicaieri. Craciun acasa, in tihna, revelion pe strada la artificii, apoi putina papa buna (daca vreau) si...nani.
Mada, ziceai ca azi esti la analize...acum zici ca poate o sa ajungi...e clar. n-o sa mergi. Nu te vad bine...
Revin...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,iti dau voie sa ma certi.Azi am rezolvat o parte din acte ca sa demonstrez statului roman ca a gresit.Si-s pe calea cea buna.

O sa merg..luni dimineata la 7.30 voi fi acolo...sa vad daca ma lipesc de o programare.....promit.

Si eu dupa ce m-am lasat de sport am inceput sa am probleme cu oasle.In timpul sarcinii aproape paralizasem,eram uriasa si nu puteam merge.Acu` slava domnului mi-am revenit aproape complet.Dar durerile de oase au ramas.E greu sa capeti 44 de kg in plus,sa le dai jos fara urme si sa nu te afecteze totusi.

Ma faci sa rad...Kari insa sunt convinsa ca e agasarta de admiratorul ala...spre asta inclin si eu....sa se vorbeasca obsedant despre partener.
Eu as transa altfel situatia....cat am fost necasatorita...era una....(exista pacatele tineretii...) dar acu` i-as arunca delicat cateva direct in fata.Depinde de fiecare.
Hai mai,ca nu cred ca daca ar insista o tipa bine la nesfarsit pe langa tine,ai ceda doar ca sa scapi de ea....

Revin si eu...
Ruf sa fii cuminte,da?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
... nu stiu la voi, dar la noi cand dnul Buflea e bolnav, zici ca e sfarsitul lumii. Nimeni nu sufera mai tare, nimeni nu tuseste mai zgomotos, nimeni nu se vaicareste mai rau, se culca si se scoala obosit.




stiu ca nu-i de ras, da asa bine ai descris situatia. la noi la fel, sa fereasca sfantul sa fie barbatul bolnav. acum mai tuseste, dar zilele dintre Craciun si anul nou s-a vaicarit non stop.

Aqai, mi-as cere iertare la copii. eu cel putin asa am procedat mereu, am spus ca-mi pare rau, ca am si eu momente cand nu ma simt bine....

admiratorul meu.... hm, uf, ma enerveaza la culme ca e foarte domn in ciuda faptului ca imi propune direct. omul e insurat, are 60 de ani, are nepoti deja.... are si o amanta, o doctorita de pe alt etaj. daca era badaran in cel mai mic gest, auzeati de mine la tv "o nebuna din Germania si-a castrat colegul"
stie ca sunt casatorita, i-am spus ca am o relatie la superlativ cu sotul si ca nu am nevoie nici macar de complimente, ca primesc tot ce-mi doresc de la sot. marele meu noroc este ca suntem totusi destul de rar impreuna pe tura. mereu gaseste cate ceva sa ma complimenteze, desi i-am spus ca nu vreau sa aud, ca nu pic in plasa. se ofera adesea sa ma duca acasa cu masina, nu am acceptat si nu voi accepta niciodata. si sotul stie, ca ii povestesc mereu si radem impreuna de el.... nu stiu daca e chiar frumos din partea noastra sa ne amuzam asa.


in alta ordine de idei, inca mai tusesc. dimineata dau cate o repriza. septolete de-alea si hexoral am luat de mi s-a acrit. am facut si gargara cu sare.... astept primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

kari, nu mai tin minte, un exudat ai facut si tu? Ca tot vorbim pe la alt topic cat sunt de necesare niste analize...


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Helou, Helou,

1. Rufus si Mada, ma mananca curiozitatea - ce sporturi ati facut voi in trecut ? Pe Rufus l-am citit pe undeva si de cantonamente ...

2. Azi vreau sa dicutam despre mancare, adica eu sa ma plang si voi sa dati din casa. Deci, cu ce se hranesc familiile Dvs dimineata si seara, ca banuiesc ca nimeni nu e acasa la pranz ...
Eu nu mai pot nenica, am ajuns sa am cosmaruri cu masa asta ... nu mai stiu ce sa gatesc, nici nu imi place sa o fac si tot familionul (me included) este satul de aceleasi mancaruri care imi ies cel mai bine - ciorba de perisoare si snitzele.

Ma gandesc la Rufus, 5 guri deschise, cum se descurca Tora cu ideile, cum le combina ca sa ii multumeasca pe toti. Nu stiu la voi dar la mine au inceput sa aiba si preferinte separate - ce mamanca unul nu mananca celalat si ce mananca amandoi nu mananca barbatul.
Ah ! Si sa nu ma trimiteti la subiectul ala cu "ce gatim azi" ca am mai citit pe acolo, valeu, valeu ... fetele alea trebuie ca stau acasa, ca eu nu inteleg cum poti sa gatesti atatea feluri de mancare cand ajungi acasa la ora 18:30.

Deci - aveti cuvantul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo..se poate...greu dar se poate..
De exemplu la mine..sambata fac ciorba...de perisoare,pui,curcan,porc,vita...se mananca.Evei ii plac enorm.Pentru ea am tot timpul pregatite carne si legume prospete..ei ii fac pe loc la ..dry cooker,plus ce mai vrea ea...nu mananca aproape nimic din comert..

Pentru noi...eu tin regimul disociat si mananc separat,iar jumatatii ii fac /isi face(cel mai des..)ce vrea...de exemplu..varza a la cluj,sau varza calita cu costita sau fasole cu costita,sau gulas,sau parjoale cu sos..nu-mi vine in cap foarte mult..astea tin pana marti.Marti bag la cuptor carne cu legume...sau fac friptura de diverse si apoi o mancam cu diverse garnituri....si cam atat.Daca intru in bucatarie...apai sa te tii...noroc ca nu-mi place,prefer smotru sau orice altceva in afara de a face mancare...O zi mai face omleta...papa si Eva..cu gogosari,varza castraveti..sau salate..sau...Mai familia mea zice ca c ea mai buna leguma e carnea...

Mergi la inceput