Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

michelle, la multi ani binecuvantati fiului tau. e trist cand alti copii nevinovati mor si din pacate mor prea multi si prea des. stii ca Biblia spune in ziua fericirii fi fericit.

Laura, copii mei au avut un iepure ptr cateva luni, locuiam la casa si eram numai noi in teritoriu fara alti vecini deasupra/dedesupt. mie nu-mi place ca miroase orice ai face, si daca o zi nu faci curat e dezastru. intra mirosul parca in toate si se umple casa de miros iepuresc.

Aqai, cine curata acvariul?
da, masina nou nouta. aveam in plan sa luam din martie anul viitor, da copii ne-au dat planurile peste cap. inca n-am luat-o, doar actele le-am semnat. in cateva zile vine, chiar in ajun de craciun. asa ca ar trebui sa ne multumim cu masina drept cadou, s-o legam cu funda rosie si s-o varam sub brad.

edit ca am uitat ceva important, de ieri ma chinuie o raguseala groaznica. azinoapte i-am tinut companie sforaitorului de pat, numa ca eu imi ceream dreptul sa ma aud numa eu. "bine, bine, o sa sforai mai incet". intrebare, cu ce se drege beleaua asta. as incerca niste tuica, dar cum ibricul lui Rufus e prea scurt nu ajung la el. alte remedii? maine o sa sun la doctor dar o sa aud replica deja favorita a medicului "cu voie buna o sa va treaca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Kari incearca gargara cu apa caldutza cu sare.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

va multumesc pt urari.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

kari, sa stapaniti masina sanatosi si sa va poarte numai in locuri frumoase!

michelle, la multi ani fericiti si plini de sanatate sa va traiasca baiatul!

Aqai, noi am avut cativa ani un acvariu cu pesti si in urma cu 2 weekend-uri am fost plecati de acasa 2 zile, iar la intoarcere erau toti decedati. Nu stiu ce-au patit, probabil a fost prea frig peste noapte. Alti pesti prea curand nu luam. Intrebarea cu iepurele era mai mult de curiozitate, nu ma vad pazind si iepure prin casa, ne ajunge pisica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor, Ruf

Kari hehehe. bine macar ca a raspuns consortul la instructie

Aqai hihihihi asa e cu astia. vor la altii dar de fapt nu vor... bine ca au dormit intr-un final, nu?

Bufleo, nu te supara pe locul de joaca. las ca data viitoare o sa stii precis mai bine. copiii se distrara? asta conteaza.... ai mei ar fi fost in extaz pe gonflabilele alea imense

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Mai, e naspa sa stai acasa. Adica e bine, dar e cam obositor. Atatea lucruri de facut!


ha ha . ia uite ce zicala adanca gasesc de dimineata. adevarata 400%. ar trebui sa te pup pentru asta (si nu numai )

Aqai, ah, mi-ai tras un semnal de alarma cu jocul cu pasaroii. musai sa iau si eu la plozi asa ceva. pe moment au niste plusuri cat o minge de fotbal asa, care tin loc de arme. si fac pe rand in rolul de porc


Kari, sa stapaniti sanatosi masina, bravo!!! ia uite la ei, ce schimbari. la raguseala ticaloasa da-i cu miere cu lamaie. si niste spray: tantum verde sau hexoral. se da si peste tejghea

Michelle, la multi ani fericiti pentru William!! poze????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Laura, iepurele l-am capatat (adica Ana). E ceva rasa, Cap de Leu (sau asa ceva), e numai blana de el. I-am facut o baie acu' ceva timp, semana a matza lesinata.
L-am primit cu o cusca. Cu vase, etc. Pe jos erau niste bobite lunguiete, din rumegus, exact cum am vazut mai tarziu ca sunt peletii pentru centrale. Cand face pipi, aia absorb lichidul. Dupa scurt timp, am observat ca face pipi intr-un singur colt din cusca si niciodata in afara custii. M-am cam mirat...dar asta-i adevarul.
Apoi am capatat o cusca mare. Ei, aici are loc...i-a pus Tora o litiera cu peletii aia, doar acolo isi face ambele nevoi. Are si o casuta, astia-s animale de vizuina, le-ar placea sa stea pititi cand au chef.
Este in permanenta disputat de fete, "dresat" de Ana, fugarit de Teodora si rasfatat de Ioana. Ca o curiozitate, nu-i place sa mearga pe parchet. Sta pe un pres o zi intreaga, daca are in jurul lui parchet.
Apoi am descoperit ca peletii aia din pet-shop sunt fix la fel cu cei pentru centrale. Eeee...alt pret. Pai dintr-un sac de 15 lei ii tii asternutul curat cateva luni. Nu miroase, n-are cand. Zilnic Tora ia cu o lopatica fix din coltul in care face pipi. La nu stiu ce perioada spala litiera. Nu punem rumegus...ala se ia de blana, cand il scoti din cusca face mizerie pe unde merge.
Mananca orice. Da, i-am facut provizii de iarna (trifoi, fan, stiuleti de porumb, grau, frunze de vita). E podul plin. Noi cu carnatii, ea (ca este o ea, Alina) cu iarba. Dar acum si tu ai spatiu pentru provizii.
O scoatem in curte, de obicei ii punem lesa si-o lasam libera. Cam stau fetele cu ea, se plimba niste cotorlani pe garduri fooooarte interesati de ea...
Nu e fun chiar ca o pisica, dar fetelor le place. Eu nu-i vad rostul in afara tavii, dar cred ca n-ar mai vorbi cu mine daca as baga-o in cuptor. Am facut eu cateva glume...si am vazut ca nu le gusta. Deci, ma abtin.

Edit: am pus poze cu locuinta Alinei. In fata custii e o bucata de mocheta care preia scamele de fan si alte alea, care se scutura f. usor. Si usa custii poate ramane deschisa, daca iese ramane pe mocheta. Se intinde si ea in voie. Ok, nu ma risc s-o las de capul ei, ca papa cabluri electrice si mi-e c-o gasesc ranjita.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

canibalule
asa si sefu meu, eram odata la ei invitati, urcam ep scara, acolo o cusca maricica cu 2 exemplare. noi de colo "aa, ce draguti, le plac fetelor?" el de colo, maraind "nu vreti macar unul voi?"

eu as lua matza. macar una ca le ador. am avut pisic vreo 20 de ani, 99% pescuite de mine si de sora-mea de pe coclauri, mici, infometate, amarate. intotdeauna am avut noi grija de ele. acu din pacate.. am avut ceva experiente tragice si is cam indoita. desi copiii ar vrea, normal. astept deci sa mai creasca sa aiba ei initiativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

mortala poza cu Alina pe tastatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Neata ladies! si rufus :)

Acvariul este ingrijit de mine si de tata-su (ma distreaza cum suna :)))

Este cu pesti tropicali, deci are apa sarata si nu necesita la fel de multa munca ca si unul cu pesti de apa dulce (am avut din cl a 6-a pana am plecat la facultate si mi s-a aplecat de munca). Asta e chiar usor, in fiecare sfarsit de saptamana scoateam afara cam un sfert din apa si turnam una noua. Din pacate la magazin nu mai aduc apa gata amestecata pe care o luam in niste pungi imense, asa ca va trebui sa ne specializam in cantitati :(

copiii hranesc vietuitoarele - cel mare e responsabil sa-si aduca aminte si sa-i hraneasca, cel mic e responsabil cu tinutul lui frate-su de mana si aprinsul luminilor seara (e mai curajos ) ca acvariul sta in basement deocamdata.

intre timp eu ma incapatanez sa cresc corali in acvariu = omor corali pe banda, sunt cumplit de sensibili.

roxana, cu comici sunt :))))ai mei s-ar certa ca nu vor sa fie porc :)))

mama, ce iepure educat... eu n-am reusit sa fac instructie cu porcusorii de guinea, asa incat i-am dat. asta dupa ce toata vara i-am lasat liberi in curte sa nu am treaba cu ei.

laura, nu ai incalzitor cu termostat? desi cand eram mica noi am fiert niste pesti cu el dar acuma cred ca sunt ceva mai performante

asa, ce am aflat e ca uleiul de oregano e noul panaceu. - pt Kari. dar e f puternic, trebuie avuta mare mare grija. cand simti ca te ia raceala, teoretic tre' sa pui o picatuta pe sau pe sub limba (ups) si sa stai cu el asa. se presupune ca e asa rau ca omoara tot din regnul bacterian, de aceea nu trebuie exagerat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

loc de dat cu capul:

din capitolul universitatea, un univers paralel

cu fluctuatii pe parcursul a vreo aproape 3 ani jobul meu era ocupat de un nene. experienta in cv, le greu. certificari (gen expert contabil, dar din astea specifice continentului) si de US si de Canada.

pot sa spun ca si-a batut joc de oamenii astia? le-a luat bani la greu - era mai bine platit decat un emigrant ca mine. Si a facut o treaba de mantuiala. de 2 luni nu pot sa ma misc inainte ca numai curat dupa el. de la bugete, la financial statements, la raportarile pt guvern.

is 2 raportari pe tot anul. 2. abia am terminat saptamana trecuta de resubmis una (surprize surprize, ca desi era depusa impreuna cu rezultatele anuale, cifrele nu bateau pe departe), ca acum mi-a venit notice pt a doua ca ceva lipseste.

cum naiba se poate asa ceva? mie deja imi e rusine sa ma duc la vice-pres sa-i mai spun cand gasesc cate o duma, atat sunt de dese. da' nici nu pot sa stau si sa ma prefac ca toate-s roze, ca imediat ma iau la intrebari ce-am facut din ce-am promis cand m-am angajat.

pai, nimic. ca nu am avut timp. inca fac curat dupa nenea ala pe care l-ati tinut asa la caldurica atatia ani de zile









Mergi la inceput