Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana11 spune:

Seara buna la toata lumea.

Strumfa mea s-a trezit la 03.30 si nu a mai dormit pana dimineata la 8.Eram zombi,are nopti in care are chef de conversat,si gangurit,numai la ore aiurea.pe cat de mult incerc eu sa-i fac un program,nu reusesc.
mami.ilinca multam de raspunsuri.pe elisa o urmaresc 2 pediatri,cel care a observat-o inca de la nastere,si ii urmareste evolutia si dezvoltarea,cam o data la 2 luni.urmatoarea vizita o am pe 3 ian.si pediatra de familie daca ii pot spune asa,care ne vede in fiecare luna,si e multumita de evolutia ei.oricum o sa intreb de toate aceste ecografi.
Olivette,multumim,maya e o frumoasa.eu tare mult mi-am dorit o fetita cu ochii negrii,dar se pare ca vointa lu taica-su a fost mai puternica.
carmen,Elisa si Paul sunt nascuti in acceasi zi,adevarul e ca a luat f bine in greutate,nici nu ma asteptam.oricum si Paul e f bine cu greutatea.
Mai aveam ceva de spus insa tocmai ce m-au sunat de la stomatologie,sa merg sa ma vada,pt o extractie.Wish me luck.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

ANDA pt bb Protectis mi-a zis din spital. Pt copii am fol Linex sau Eubiotic. Din cate stiu la trat injectabil nu e neaparat, nu trece prin aparatul digestiv sa distruga bacteriile bune.
Scriu de pe mob. Pe maine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mami.Ilinca, Kytanutz
Pitica mea e bine, mananca, doarme, face kk , durerile de burtica parca au plecat de la noi... Noutati nu prea am despre ea. Ah, ba da, azi am gasit-o in patut molfaind la una dintre jucarii
Mama e mai binisor, luni merge iar la pansat si ea spera sa-i scoata si gipsul ca nu-l mai suporta...

Kytana, a mai facut Luca vreo reactie la vaccin? Succes maine la dr!

Sfaturi legat de calatorie... n-am fost plecata cu copil dupa mine, dar iti zic din experienta zborurilor in care am intalnit bbei. Sigur te-ai gandit si tu la ele, iti zic si eu ce-mi trece prin cap:
-sa ceri loc in fata sau in spatele avionului ca sa fii aproape de toaleta, ca sa-l schimbi pe bb daca ai nevoie. Cand o sa treaca insotitorii pe culoar cu carutul (mancare, duty free, strans resturi, etc), daca esti la mijloc risti sa trebuiasca sa stai la coada in spatele carutului ca sa ajungi la baie
- sa ceri loc la culoar ca sa poti iesi repede cu bb in caz ca se agita si vrea plimbat, fara sa ridici tot randul in picioare
- in bagajul de mana sa iti iei cateva aleze pe care sa-l pui pe bb cand il schimbi, servetele umede pentru tine si bb, pampersi, suzeta, vreo jucarie daca ii poti distra atentia cu ea, 2-3 hainute de schimb, ca nu stii ce vomitat trage sau ce kk da p-afara; picaturi de colici - sa le pui intr-o punga transparenta care se inchide cu fermoar. Ai voie cu lichide in recipiente pana in 50 ml, astea au cativa ml, nu-i problema. Biberoane sterile in care sa-i faci vreun ceai (sa ai pliculetele la tine, apa iti dau insotitoarele de bord).
-sa te astepti sa vezi oameni care-si dau ochii peste cap si-si pun mainile in cap cand incepe bb sa urle (eu eram printre cei care daca vedeau un bb in sala de asteptare, se ruga sa aibe loc cat mai departe . Am avut o data un "noroc" cu un bb de cateva luni care statea in fata noastra si a urlat non-stop, la un zbor de 14 ore Nici maica-sa nu era sanatoasa oricum. Cand se potolea saracu' copil si-si gasea ceva de facut, de genul sa dea cu mana intr-o perdeluta, ea il lua si-l muta pe celalalt scaun si iar incepea urlatul. La un moment dat ne-am dat bine pe langa nebuna si am inceput sa-i distragem atentia celui mic cu aparatul foto ca sa ne mai odihnim si noi creierii.)
- in mod normal la decolare sau aterizare pt desfundarea urechilor se recomanda sa mesteci ceva (sa inghiti de fapt). Ideal ar fi sa suga bb atunci, dar s-ar putea sa nu lase cu el in acea pozitie, ci sa te puna sa-l tii in brate, in fund, cu centura pusa. Poti incerca suzeta atunci sau un bibe cu lapte/ceai.

Cam atata mi-a venit in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Eu nu i-am dat Nataliei nici un probiotic, stiam ca astea se dau cand ia copilul antibiotic

Eu am Colostrum cu probitice de la Child live si ii dau lui S., scrie pe cutie ca se da la copii dupa 6 luni, oare sa ii dau Nataliei de pe acum ?>



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Roxana, multumim. Succes la stomatolog!

Ramona, daca scrie dupa 6 luni eu nu i-as da. Cele pe care le dau eu se pot da de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

bunaa...citit tot...da ramas in minte cam putin...dee ma savarinisesc:)
Kytana drum bun sa dea Domnul sa fie totul cum va doriti!nu mi-ai raspuns ai net acolo?
Corinuka parca tu intrebai de caciula mos Craciun..am vazut pe net ca la H&M au costumas pt bbi Mos Craciun
Anaomaria si Ramona sanatate multa...sanatate multa si lui Stefan....ce dobitoace alea la gradi...ii povestea si sotului...si-mi zicea...pai ce crezi...le pasa?!
Mi-ati facut pofta de cozonac ...cumnata are masina de paine...poate ma invrednicesc sa mergem pe la ea sa facem ...asta dc nu oi primi din Ro de la rude...dar mai bun e cald...:)
Noi suntem bine...continuam sa incercam cu alaptatul...perseveram...la pompa ieri mi-au iesit 20 ml...pt mine e super...hai poate usurel o veni laptele..azi am fost la doc meu..totul ok..si jos si sani..adica mastita/canale..
aaa..l-am cantarit iri pe bb..a luat 450 gr intr-o sapt.. yes!
vbeati de par cazut si lui bb ii cade nu-l vad dar parca pe parti asa are tufe lipsa..iar mie imi cade la greu il tot adun de pe el..
Ahhh il aveam la san ...trecusem la sanul drept si-am simtit ceva umed...curge sanul stang...o veni lapticul?ca imi vine sa dansez ca indienii!!!
puuup si o noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana11 spune:

Gata am rezolvat,mi-au facut extractia.mi-au dat insa si Augmentine.stiu ca in timpul sarcinii,se poate lua,insa nu sttiu daca in timpul alaptatului.A mai luat cineva?

O noapte linistita si fara prea multe treziri|

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, super! Da-i in continuare cu suptul si cu mulsul si-o sa vezi ce de laptic o sa faca Milkutzele Si eu acum sunt cu pompa pe mine!
Felicitari si pt cele 450 de grame! Recupereaza mititelul!

Mirabela, eu nu simt deloc intepaturile alea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara, dragi mamici!

Azi raporez un brotac care nu mi-a mai plans asa disperat la san. Ceiucul nu-i tine de foame ca tot la 1,5 h cere, hai sa zic 2h in cazuri fericite, daca si doarme. Ceiucul ii calmeaza insa colicii si nu mai plange asa la san. Azi a supt in reprize de 10-15 min incheiate cu zambete si buzite stranse daca apropiam sfarcul, pesemne ca se saturase. Deci e super Azi-noapte a dormit atat de bine, de la 21.45 pana la 6.45 cu 3 treziri scurte pt supt. Daca al meu nu prea doarme ziua, seara il ia repede somnul. Acum de ex a dormit de la 7 dupa baita, inca doarme si sper sa nu-mi dea maine dimi trezirea pe la 5.

Multumesc de raspunsurile legate de baby drink Baby drink i-am pus azi un plic la 50 ml, cum scrie in prospect pe care l-a baut pana pe la ora 13. Dar o sa-l mai diluez si eu ca e prea dulce.

Am primit si eu de la medic indicatia sa-i dau probiotic, Anda, pt ca brotacul a avut un scaun lichid cu chestii solide verzi prin el Ii dau un plic de Eubiotic baby pe zi, reface flora intestinala si intareste sist imunitar. se da ca adjuvant in tratamentul cu antibiotice (nu e cazul nostru), dar si pt calmarea colicilor (e cazul nostru) Cam asta scrie pe prospect.

Ah, iar azi ma laud ca am gatit pt prima oara de cand sunt cu bebe. Dimineata cat el a mai facut un somn de la 8 juma la 9 juma (daaa, a dormit mult dupa standardele noastre). Eu nu stiu cum reusiti voi fetelor se faceti si totul prin casa, la mine gateste mama soacra, eu mai fac curat, spal rufe, vase... dar e greu si cu gatitul. Noroc ca a dormit Matei nesperat de mult de dimi.

Bobisor, si eu il mai las pe Matei singur cand e treaz si cuminte, asa mi-a adormit el singurel zilele trecute. Cand am ajuns in camera el ingaima ceva cu ochii inchisi, si nu plansese Oricum, am citit ca bebelusii au nevoie si de momente de singuratate. Matei oricum nu doarme mai mult de juma de ora pe timpul zilei (3 somnuri d-astea are pana la baia de la ora 7), in timpul ala eu tre sa mananc, plus altele, niciodata nu ma incadrez. Dar noroc ca el nu se mai trezeste cu foamea-n gat, urland. E cuminte dupa somn si mai sta cam 20 de min pana sa scoata sunetele specifice de chemare :)), cand eu sunt pe fuga si caut sa ajung la el pana incepe scancetul si plansetul.

Ela, offf, eu recunosc ca inca ma adaptez la schimbarile aduse de Matei. Sa fiu mama chiar este o binecuvantare dar si o imensa responsabilitate. Eu si sotul suntem destul de tineri si necopti. Noi ne-am dorit sa fim parinti tineri, dar n-am constientizat ca tre sa trecem printr-un proces amplu de maturizare si schimbare a prioritatilor. Multe vin natural, de exemplu faptul ca nu ma mai machiez sau nu mai am mereu unghiile date cu oja nu ma afecteaza. Dar ma afecteaza enorm cand il aud pe sot ca a fost la cafea cu unii dintre prietenii nostri cu care inainte ieseam impreuna. Eu inainte ieseam aproape in fiecare seara dupa munca, si cu sotul si cu prietenii, eram o gasca mare, mi-e dor sa stau cu o caffee latte in fata sa povestesc cu cineva despre munca, despre iubire, haine, filme &alte chestii femeiesti. Acum stau numai in casa, sunt intr-un oras in care n-am nicio prietena, doar rude prin alianta cu care nu sunt chiar pe aceeasi lungime de unda, e si diferenta de varsta... Sotul mai pleaca la bucuresti si mi-e dor de oras :( Aici nu ies deloc cu sotul in oras ca n-avem unde sa iesim si cu bebe. Sunt doar cafenele unde se fumeaza la greu. In buc ar mai fi un mall ceva. Voiam pana de sarbatori sa vin in buc cu sotul si asta mic, dar cu ninsorile astea si frigul nu e chiar indicat. Pediatra mi-a zis sa nu-l duc in mall ca-i si sezonul virozelor, deci m-am resemnat ca sunt consemnata in casa.

Matei a ajuns sa-mi fie cel mai bun prieten, cu el stau cel mai mult la povesti si rad (prietenii sunt la munca pe timpul zilei si nu pot sta mult la tel). Hai ca m-am confesat si eu ca a atins Ela un punct sensibil

Va pup pe toate! S-avem o noapte cat mai linistita! (Oaua, scriu de o ora la mesajul asta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Moro, super, eu zic ca vine lapticul, ca asa mi se intampla si mie cand era Matei la puseu si cerea mai des, crestea si productia si curgeau sanii

Mirabela, eu nu stiu cand se goleste un san. Poate si pt ca Matei sta putin la o masa. El plange/ se satura la un singur san. La masa urmatoare il serveste pe celalt. Sau mai schimb eu sanii cand plange, ca ma gandesc ca poate il vrea pe celalt. Si eu simt valul ala, dar doar o data, la inceputul alaptarii, dar nu de fiecare data cand alaptez.

Mergi la inceput