Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, nici eu nu l-am depus. De pe 25.12 ar trebui sa intru. Daca are sotul liber sapt viitoare merg cu el, ca nu pot singura cu pitica in brate. Nici in scaunul de masina nu sta, plange cum o pun ... asa ca nici macar sa conduc pana acolo nu pot.
Eu cred ca Elfica a avut continuitate de la cealalta fetita... zic si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ela_04 mi-a placut cum ti-ai descris copiii.

Carmen, multumesc ca mi-ai raspuns...nu stiu cum m-am uitat aseara de am vazut doar o zi diferenta.

Ramona, sper din tot sufletul sa nu urmeze Stefan.Oricum sa fii precauta...Noi acum 7 zile am terminat tratamentul cu Ospen(7 zile am avut de luat) si am crezut ca e bine.Insa ieri mi-a facut temperatura, mi-a fost maraita toata ziua si seara a facut t...Acum i-a dat si injectabil.Ma enerveaza ca ii dau atata antibiotic si nu mi-a dat nimic pt flora intestinala.Ce as putea sa-i dau, sa nu fie praf si sa fie bun?

Mirabela, i-am facut exudat acum 3 luni, inainte sa o duc la cresa.In prima saptamana mi-a facut rosu in gat, si am retras-o(nu acesta a fst motivul).O sa-i repet si exudatul...Oricum ma disera acest rosu in gat...

Elfica nu am vrut sa recomand ceva daunator, mie un medic pneumolog mi-a recomandat si culmea a dat rezultate.Incercasem cu ceai mult cu miere si lamaie si tot ma durea.

Referitor la ridicatul in fundulet, la controlul de 2 luni, pediatrul l-a apucat de manute si l-a ridicat.Capusorul ii atarna usor pe spate.Mi-a zis ca la varsta de 3 luni capusorul trebuie sa stea in axul coloanei, din acest motiv am intrebat.Il tinea in fundic doar cateva secunde sa poata sa aprecieze cat este de maturat reflexul cervical, si mi-a scris in carnetel reflex cervical in curs de maturare.

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Mirabela si eu simt "let down-ul" de vreo 2 ori la un alaptat

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela nu ma supara si nu ma deranjeaza nici o intrebare legata de subiect.
Nu am citit pana acum nimic despre prolactina si favorizarea cancerului la san.Acum, ca mi-ai zis, am gasit asta http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2215338 .
Dar nu consider ca e unul din principalii factori de risc (adica din tot ce am citit e prima data cand aud de mentionarea prolactinei, si asta pentru ca am cautat acum special)
Legat de alaptare -da, David a fost alaptat 3 ani. Treaba cu ''alaptarea reduce riscul de cancer la san'' este falsa..Sau e partial adevarata. Alaptarea reduce riscul de cancer la san pentru ca teoretic nu vine menstruatia in perioada respectiva. Vorbim de perioade considerate ''normale'' de alaptat (6 luni - 1 an).O femeie care alapteaza e ''ferita'' atata timp cat nu are menstruatie. Odata instalata menstruatia (fie la 2 luni, 6 luni, 1 an sau cand e momentul), are acelasi risc ca oricine altcineva.
Deci, teoretic vorbind, o femeie care alapteaza si are menstruatie e mai supusa riscului decat o femeie care nu a alaptat niciodata si nu are menstruatie.Deci e vorba de menstruatie nu de alaptat. Sau de alaptat ca o cauza a lipsei menstruatiei (cat e sa fie absenta)
Asa ca eu alaptand 3 ani, am fost practic ''ferita'' 1 an (pana mi-a venit prima data ciclul)
Si asta cu menstruatia e doar un mic factor in tabloul cancerului la san. Lipsa menstruatiei (menopauza, sarcina, alaptare) e de ajutor in cancerul de san receptiv la hormoni. Cum e al meu.Dar eu sunt atipica, pentru ca marea majoritate a femeilor de varsta mea au Triplu Negativ, adica fara receptori hormonali. Deci la ele ca au sau nu menstruatie e la fel de periculos sau de putin periculos. Nu le avantajeaza nici nu le dezavantajeaza alaptarea/sarcina/menopauza... asa ca o concluzie personala e ca foarte putine (15% dupa studii) femei tinere (adica cele care fac copii de fapt) sunt de fapt ferite in timpul alaptarii, si acelea doar cat timp nu au menstruatie.
Nu zic ca am alaptat degeaba, ca nu am alaptat sa imi reduc riscul de cancer la san. Dar pentru mine e o afirmatie cam nefondata, desi toate siteurile pro alaptare o sa puna asta ca avantaj.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

De vreo cateva zile stau si ma intreb dece mi s-a parut asa de greu la primul copil. de ce am facut depresie, de ce acum imi vine totul atat de usor...
In afara de faptul ca baiatul a avut colici asa de violenti si a fost asa de plangacios, a mai fost si schimbarea de la statutul de casatorita la cel de mama.
Obisnuita sa ma plimb prin molluri, sa ma duc la film, sa stau seara pana tarziu uitandu-ma la alte filme alaturi de sotul meu, cu un pahar de vin si o tigare...hmmm ce vremuri...apoi gravida ma duceam la restaurant sa mananc pana si clatite ca deh doar nu era sa le fac eu acasa...ce tampita!
M-am trezit dintr-o data cu o chestie micuta in brate si tipatoareeee... Doamne, ce mai urla! Vorba sotului "mosul ala de sub noi a aprins o lumanare la biserica cand ne-am mutat din bloc". Da` nu a venit niciodata la usa sa zica ceva... desi cand eram singura si daca imi faceam de mancare noaptea venea, ca ce asta e ora de facut galagie la bucatarie
In afara de faptul ca urla aproape tot timpul cam ca a lui Kytana, nici pana la wc nu puteam sa ma duc! de cele mai multe ori faceam cu el in brate dus faceam cu el fie in scaunul de la masina fie apoi mai mare in scaunul de masa.
Daca indrazneam sa plec fara el intr-un minut era trez si negru de ciuda (a se citi de la atata plans), plangea pana se invinetea!
La primul a mai venit si maica-mea sa ma mai ajute cat de cat, ba cu o mancare, ba sa-i faca baie prima sapt cel putin numai ea mi la spalat.
Acum ... nu a mai venit nimeni... am venit de la maternitate si m-am pus sa fac supa ca era copil constipat de la cata pizza si pui la rotisor mancase cu taica-su! Bine ca mi-a dat prin cap si i-am facut instructajul lui al meu sa gasesc luna, ca altfel trebuia si de smotru sa ma apuc.
Am noroc ca fata nu mai plange atat...dar si eu m-am schimbat enorm...
acum zic mersi daca apuc sa fac un dus, pe repede inainte... ma uitam ieri ca mi-a crescut un par pe picioare...nici nu stiam ca poate fi asa lung pe bune! cred ca are vreo 4 cm... eh...lasal ca intra sotul in co si oi reusi si eu sa-l dau jos.
Ma culc, daca nu e vreo urgenta (de facut mancare sau musafiri nesimtiti care uita ca eu am 2 copii mici si sa mai plece si pe la casele lor), la 10 seara. Atunci ne culcam toti. uneori eu mai raman sa-mi fac si baie daca nu reusesc peste zi... e bine si atunci.
Molul nu l-am mai vazut de vreo 3 ani...nu-i duc dorul ca nici nu ma mai indur sa arunc cu banii aiurea.
Un film...cam unul pe luna si ala la laptop ingramaditi eu si sotul in bucatarie pe el... in rest la tv cand nu il sterg de praf e numai desene. Le-am cam invatat si eu si fi-miu ca noi avem program cu tv-ul si astia le dau in reluare mai mereu. In rest se odihneste si tv-ul ca e batran... ce era sa inventez si eu.
Ce mai stau pe laptop aici pe forum si ascult pe realitatea.
Am invatat sa fac mancare intre timp...desi tot dezastru sunt in bucatarie... ma mai machez doar la ocazii, unghiile nu le-am mai facut ...de la nunta unui var anul trecut. de fapt dr copilului nu m-a lasat la primul copil sa imi fac unghiile sau sa le vada lungi. cica zgarai copilul sau poate sa sara oja, ca ii mai bagi degetul in gura, ba sa-l cureti de afte ba sa-l verifici de dinti asa ca fata unghii. acum m-am tuns scurt in sarcina asta si bine am facut. ma spal la cap in 5 min, fara masca, fara stat o ora...pe repede inainte dupa cum spuneam. Imbracamintea preferata... in care intru, nu se vede orice pata de la mancarea copilului sau de la ghetele lui, se spala repede si nu necesita calcare.
Ii placeau petrecerile si sa vb tare...caterinca... acum vorbesc incet, calm, calculat, incercand tot timpul sa spun una si sa ma gandesc repede la alta. Cand copilul vrea ceva ce nu are voie ii spun duios ca nu se poate si in secunda 2 trebuie sa-i distrag atentia cu altceva ca inca nu intelege el cum e cu nu asta... noroc cu imaginatia ca ma mai scoate din kk.
Gata cu amintirile ca s-au trezit teroristi lui mamica...
Imi pare rau daca nu e tocmai on topic


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ela_04 ma regasesc si eu in ce ai scris tu...Inainte nu ieseam nemachiata din casa, acum ma machez doar la ocazii.Tinute elegante nu maiport, decat sport...la filme nu mai am timp sa ma uit...iar de iesit in oras cu sotul, ies f rar, cand omai prind pe mama sa stea cu amandoi...Dar nu mi pare rau, desi mi-as dori sa pot sa fiu mai cocheta, mai ingrijita...dar sper sa gasesc timp si energie si pentru asta

Nu ma ajuta nimeni, sa-mi spuna ce probiotic as putea sa-i administrez fetitei?
Precizez ca dr meu nu mi-a recomandat...

Mai este vreun bebe constipat mai tot timpul?

As dori si eu sa-mi dati datele contului comnu, sa postez si eu niste pozici si sa vad si minunile voastre

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

L-ai intrebat pe dr si a zis ca el nu iti recomanda?
Eu i-am dat protectis de cand am venit acasa. i-a priit, era usor de folosit ii cascam gurita 3 picaturi la inceput apoi cate 5/zi
acum cam toata lumea foloseste Jarro-dophilus aici pe DC. asa ca am zis sa fiu si eu in trend ca sa zic asa, dar nu m-am gandit prea bine ca asta trebuie tinut la frigider, pus pe san... mai dificil pt mine cu inca un pici curios pe urmele mele in permanenta.
I-am dat pt ca fiind prematura m-am gandit ca stomacelul ei e mai micut. Mai ales ca incepuse sa si verse. Si nu are ce sa-i faca rau...
Cat despre faptul ca noua nu ne dadeau ai nostri...erau si atunci ceaiul de musetel si zaharul
si apoi pe noi ne diversificau mult mai devreme, poluarea nu era asa mare...rosia nu avea atatea pesticide etc etc... alte vremuri...
zic si eu

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, ti-am dat parola pe pm.
Nu stiu ce probiotic sa-ti recomand. Eu iau la antibiotice Linex si exista si pt copii, parca Linex baby; Adriana i-a dat celui mic, deci se pot da si la bebelusi, dar poate te pot sfatui mamicile care au mai dat probiotice bebeilor odata cu antibioticele, ca eu nu sunt in masura sa dau asemenea sfaturi.

Eu idau Mayei zilnic un prebiotic (Bifido Baby-un praf pe care il pun in lapte) si un probiotic (Protectis-care se tine la frigider si e valabil 30 zile de la deschidere). Dar in raport cu un antibiotic nu stiu daca s-ar da ceva diferit.

Anaomaria, ti-am vazut pozele cu frumusetile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ELA:ce tare ai fost cu vecinul si lumanarea,jur ca am ras cu lacrimi.
si eu mi-am schimbat multe idei si moduri de actiune inclusiv acum la bb 2.cred ca c m important acum mi se pare sa nu mai am asteptari , decat ff mici si de la mine si de la ceilalti.
ANDA:nici noi nu luam probiotice,nu ne-a recomandat dr, in ideea ca nu are colici nasoli. mai e o jucarie care a avut succes la noi:
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80014041/

RAMONA:cum mai sunteti?
KYTANA:maine mergi la pediatra asa-i? tinem pumnii.
OLI:Ce face dra voastra? cumintica?cum se mai simte mama ta?
MIRABELA:la mine e un singur ''val'' ca sa zic asa sau asa simt eu.

va pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce memorie mami.ilinca Daa ma duc! Sper sa fie totul bine. Mandrele ce-ti fac?

Andreiuta, cum mai esti?

Oli, Maya ce mai face? Cu ce te mai tine ocupata?

Multumesc de gandurile bune Aveti ceva sfaturi pt mine pt drum? Recunosc, am o groaza de emotii! Dar abia astept sa-l vad pe Dl. Pinguin.

Cum mai sunteti cu raceala Anaomaria, Ramona? Si eu am racit se pare,dar de data asta ma tratez cu ceai de lamaie in principal si fructe multe. Pingu mic nu protesteaza vad



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput