Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, Galafor iau de vreo 2luni si jumatate. De 2 sapt n-am mai luat si nu observ nici o schimbare, d-asta am zis sa incerc si altceva.

Kytanutz, Maya mea doarme de 2 saptamani toata noaptea la ea in patut si numai pe burta. Ea de la o luna isi intorcea capul de pe o parte pe alta cand o culcam pe burta (doar ziua atunci si supravegheata). Pediatra mi-a spus la controlul de 2 luni sa incerc sa o culc si noaptea pe burta, ca sa nu se mai agite. Sincer mi-a fost cam frica, dar de la 3 luni am culcat-o numai pe burta si-si intoarce capul de cateva ori la un somn. Ea oricum si pe mine de la bun inceput doar pe burta doarme si am vazut-o cum se intoarce de pe o parte pe alta.
Hehe, a iesit pingu mare cu Luca la plimbare! Cum e sa ai putin timp liber?

Cam de vreo saptamana pitica a inceput sa rada cu zgomot, in hohote. Mor de dragul ei cand o aud! Trebuie sa o gadilam, pupam sau ne maimutarim ca sa rada, dar reusim pana la urma! Imi vine s-o mananc cand o aud! E cel mai minunat sunet!
Si daca ii pun o jucarie in mana o tine si se agita cu ea, o baga in gura. Cand ii dau lp, inainte ii pun un servetel sub barbita ca-i mai curge si cand ma vede ca-i pun servetelul da capul intr-o parte si deschide gurita. Stie ca urmeaza bibe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

salut fetelor

oliviae bine,multumim de intrebare
doarme bine noaptea,cam de la 10 pana dimineata la 7,30-8
este cand se mai trezeste pe timpul noptii,dar rar,Thank God
ziua,iar doarme bine,n-am de ce sa ma plang
reusesc sa mananc,sa mai fac un pic de ordine prin casa
peste 3 zile implineste puiucul 3 luni,l-am cantarit alaltaieri si avea 7,600 kg si 65 cm(pe asta am dedus-o cu ajutorul ruletei)

ce fain ca doarme scumpa de Maya toata noaptea

-ici tuturor mamicilor si bebicilor scumpi
sa avem o zii faina si usoara
Apocalipsa Fericita tuturor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, Maya doarme toata noaptea in patut, dar cu pauze de masa. Prima la 4 ore, apoi din 2 in 2 ore. Roli nu mai mananca noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Pfuai Paula, care e secretul tau de doarme Roli asa bine?

Oli,super! Pingu mic abia descopera statul pe burtica, nu ii placea deloc pana acus. Sa vedem ce o fi de acum inainte

Am reusit sa il adorm in brate, apoi sa il pun in patut si sa doarma pe ceas 20 min. Cand a inceput sa se frichi,l-am mai luat o data in brate dar in zadar, il apucase deja plansul isteric. Am sfarsit prin a-i da san, iar dupa kaki si continuare de tzitzi a adormit in brate. Nu ma misc de aici, macar 1h de somn sa prinda si el.





Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Moro, ce mai faci tu si mezinul odiseei?



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, cat a dormit Luca pe tine?
Sa stii ca nici Maya nu mai doarme mai mult de o ora legata ziua. Are 2-3 reprize de 30-60 minute ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor!
Scriu intai vestile noastre bune sa fiu sigura ca am timp pana se trezeste bb...am fost la doctor si in 2 saptamani a recuperat bb ,a luat 900grame si 5 cm in inaltime :) m-am linistit si eu...continuam cu supliment de la 60 la 120 ml mananca la fiecare masa,plus inainte sani cate 20 min...uneori vad laptic la gurita lui si ..na...ma bucur ca bea ceva...oricat o fi asta...somnul e la greu fata de perioada de dinainte de laptic...se vede ca i se umple si lui stomacelul si doarme la greu mananca ziua la 2 ore si dp o ora sta si cealalta de obicei o doarme noaptea doarme de la 2-4 ore legat...mai mult de 4 nu-l las ca inca avem de recuperat...inca adoarme la san mai ales noaptea suge 5-10 min si dp dau lupte sa-l trezesc sa manance ce ciupit ce gadilat uneori il schimb ca sa se trezeasca...cand va ajunge la greutate normala o sa-l las cat vrea cand vrea sa vedem dar pana atunci mi-e frica ...sa nu dam inapoi iar...de dormit doarme cu noi la fiecare somn il schimb de pe stg pe dreapta sa nu doarma tot timpul pe aceeasi parte...de obicei baga nasucul in mine si doarme... inca se sperie la greu saracutul dar mi-e frica sa-l pun sa doarma pe burta nu stiu de la ce varsta se poate...
Ziua reusesc sa fac cate ceva acum cat doarme bbic...azi si ieri am facut cate o prajitura :) si timid iesim si la plimbari...cand prindem soare...tre sa ma obisnuiesc cu manevratul carutului si la noi e greuts pt ca nu prea sunt trotuare sunt stradute inguste si trotuare neam si tre sa-mi fac plan pe unde pot sa o iau facem ditai ocolisul sa ajungem la super-market :))
In rest ...ma ajuta f mult ca e sotul in concediu si ma ajuta mult...imi aduce tot ce am nevoie il plimba spala/culca si el si uite asa de vreo sapt sunt mai odihnita .
Carmen siKytana multumim pt intrebare
Am citit despre somnicul si progresele bbceilor speram la 3-4 lunite sa ajungem si noi la fel
Puup si o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

buna seara dragelor
olivia ba da mananca Roli pe timpul noptii,de vreo 3 ori,dar nu se trezeste.
Dorm tare usor si il aud cand inceoe sa se foiasca si sa caute tzitzi si il tot mufez,papa,il ridic sa ragaie si inapoi in patuk langa mine.
Este cand se mai trezeste,dar rar.
iulinu am nici un secret,decat ca doarme langa mine si il tin aproape de mine,imi pun bratul pe deasupra caputului lui si il tin de manuta,il inconjor cu bratul si il tot mufez cand il aud ca virgula cauta tzitzi si cam atat,restul tine de el ca e tare linistit.

-ici
O seara faina va dorim si o noapte buna,linistita fara prea multe intreruperi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Olivia, si Teo de vreo saptamana mananca bibe seara pe la 9 - 9.30 si apoi adoarme sa zic in jur de 10 si doarme pana pe la 5 - 5.30 fara sa se trezeasca deloc. Atunci ii dau bibe, o schimb, mai vorbim putin mai face putina miscare si adoarme pana pe la 8. Noi mai avem si ziua somn de 2-3 ore dar nu in fiecare zi. Spunea cineva ca al doilea copil e mai cuminte decat primul. Lory a fost si ea un bebe destul de cumintel si linistit si nu ne-a pus nervii in pioneze. Tot timpul m-am rugat ca al doilea sa fie macar ca si primul dar vom vedea pe parcurs.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!
Ce fac fetele dragi?

Ieri la 16.50 am comandat telefonic pastilutele de More Milk Plus si azi la 10 le-am primit. Imi pare bine ca nu a trebuit sa astept pana dupa sarbatori cu ele. Acum sa vedem efectul! Cica ar creste productia in 24-48 ore.

Piticuta mea a dormit aseara de la 23.30 pana la 5. Apoi papa 30 min din ambii sani si somn pana la 7.30. A mai papat o tura si la 9 incepuse foiala. Am luat-o langa mine si a mai molfait pana la 10.20.
40 min la carusel, kk, papa si la 12 am adormit-o ca miorlaia dupa nani.
Sper sa facem si noi pomul azi. Dar vreau intai sa fac putina curatenie. Cam greu cu pitica pe mine



Mergi la inceput