Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Oana, ai dreptate...si eu ma asteptam sa scapam si de constipatie...mi-a dat cam multe remedii si nu am scapat decat de colici(care poate au trecut de la sine...cine stie).Bebele meu are si o dermatita exudativa...nu are nimic pe piele, insa este aspra in unele locuri.Medicul pediatru nu mi-a dat nimic pt asta..mi-a zis sa-l dau cu ulei de masline fiert...eu i-as cumpara ceva, dar nu stiu ce sa nu-i faca mai rau...ca are pielea f sensibila.

Legat de Prevenar, m-am informat,am discutat si cu nasa care e medic pneumolog, a citit si ea mai mult despre vaccin si mi-a zis sa-l fac cand intra in colectivitate...se poate face si mai tarziu.

As avea si eu i intrebare pentru fetele care le dau bebeilor lapte praf: cat mananca la o masa?Noi la 3 luni nu mancam mai mult de 120-140ml.Si are 2 mese pe zi de lp.Din san nu stiu cat mananca, dar nu vrea mai repede de 4 ore sa manance.Rar plange al meu de foame...dimineata cand se trezeste isi molfaie pumnisorii si, il aud si il pun la san.

A facut cineva cozonac la masina de paine de 1,5 kg(parca atata are...trebuie sa ma uit maine ca am uitat de cand nu am mai folosit-o).As vrea sa fac si eu,insa vreau o reteta buna;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Haideti la o cafea decofeinizata cu frisca. Magrabesc sa fac un aluat de saratele, apoi cand se trezeste toata trupa ii imbrac frumos si poate reusesc sa fac pozele cu ei. In alti ani pana la ora asta erau gata.
Iulia ma bucur ca ai intrat. Sper sa fie Luca mai linistit de acum inainte.
Va puuup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata dragelor!

Ma mai tineti minte? Ultima perioada a fost foarte incarcata pentru noi si inca mai e :)). Sotul a aplecat in voiaj si am ramas singura cu fetele asa ca a trebuit sa ne adaptam la noua viata.

De citit v-am mai citit din cand in cand si de cate ori voiam sa intru sa si scriu cateva randuri intervenea cate ceva ce trebuia rezolvat si lasam pe mai tarziu iar mai tarziu intervenea altceva si tot asa.

Am un mare noroc ca cea mica e tare cumintica si nu imi da batai de cap dar cam de 2 saptamani o am acasa si pe cea mare ca au avut cazuri de scarlatina la gradi si n-am vrut sa risc sa ia ceva de pe acolo asa ca am tinu-o acasa. Deci tot o distractie pe noi.

Pitica mica mananca acum doar lp ca al meu s-a dus. N-am facut o tragedie din asta si m-am bucurat ca am putut sa-i dau pana acum. Ne chinuie si pe noi constipatia in schimb. De cateva zile am inceput sa-i dau Debridat si Refflor si a inceput sa aiba macar 1 zi da, una ba, ceea ce e bine comparativ cu 1 scaun la 3-4 zile. Am vazut ca la voi merge bine bifido baby. Vedem si noi cum stam pe mai departe si poate incercam si asta.

In rest crestem frumos, avea la 2 luni 5500g si 61 cm. zilele astea am cantarit-o la mine in brate si ne-a dat 6300g. Cred ca suntem ok cu greutatea zic eu.

Anda, Teo mananca de obicei 120-130 ml la o masa, doar seara inainte de culcare rade un bibe de 170 ml. Cred ca baita ii face pofta de mancare. :))

Kytana, ma bucur ca ati ajund cu bine si ca sunteti acum impreuna ca tati. Offf, imi pare tare rau ca pingu mic tot asa putin doarme. Are personalitate puternica de mic. Sfaturi legate de adormire nu prea pot sa dau ca Teo adoarme foarte repede. Dupa 1,5 -2 stat treaza incepe un miorlait asa de somn, o iau in brate putin si gata e apoi o pun in patut. Seaa la somn la fel, dupa bibe, o iau in brate si o tin culcata pe mine si in 10 min doarme.

Legat de indemnizatie, mie nu mi-a trebuit hartie de la Casa de Pensii, doar cele de la serviciu, copii c.i. ale noastre, dupa certif nastere ambii copii, certif casatorie, formular tip, adev de venit de la financiar pe anii 2011,2012 si fisa fiscala 2011 de la serviciu. cam atat parca au fost.

sunt prin zona. incerc sa fac si eu putina curatenie, sa vedem ce-mi iese....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
david a papat la 6 apoi a-nceput plansul...pe la 8 l-am pus la san, a supt o bucata apoi a-nceput greva, plansul la san...da partzuri si plange de zici ca-i bomba atomica...acuma i-am dat laptic cu bifido, astept efectul..a adormit, dar e tare agitat si geme prin somn..
david papa 120ml la o masa, uneori mai lasa in biberon, rar 150..ii dau si san, probabil ia ceva si de-acolo..
la voi s-a sfarsit lumea? la noi nu
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Am revenit...
Noi vaccninuri le facem pe cele obligatorii si in plus Rotarixul. Si celei mari i l-am facut. Cand avea 1,5 a facut o enterocolita dar int-o forma usoara ce n-a necesitat internare si care a trecut cam in 5 zile asa ca la ceva cred ca a contribuit si vaccinarea. De Prevenar nu stiu inca. Poate mai incolo. Deocamdata nu l-am facut.

Am pus de-o supa cu galuste, am intins niste rufe, am bagat alta masina la lucru si vreau sa si calc cateva lucrusoare. eheeee, mi-ar mai trebui niste maini. Lory cica ma ajuta ea :))) Teo doarme de vreo ora.

Fug la treburi. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello,

Anda, uleiul de masline este cel mai bun pt piele si natural, decat sa dai banii pe creme pline de chimicale.
Eu ii dau Mayei doar 3 bibe de lp/zi, 100-130 ml. Uneori bea doar 80. Intotdeauna o pun la san inainte de bibe si in functie de cat trage de acolo bea tot bibe sau nu. Vreau sa-mi comand More milk plus. E cam scumput (166 lei), dar am auzit ca face minuni. Sa-l incerc si pe-asta, ca in rest le-am incercat pe toate.

Daniela, ma bucur ca ai mai intrat. Stiu ca e greu singura, cam asa sunt si eu. Sotul ma ajuta seara la baita (sau mai bine zis eu il ajut pe el) si ii da el bibe de seara pana imi fac eu dus. In rest, zi si noapte numai eu stau cu piticuta.
Imi inchipui ca nu mai ai timp si de scris, dar te mai asteptam cand poti. Nu trebuie sa scrii mult, asa 2 vorbe sa ne mai zici de tine si scumpa de Emma.

Marikaki, pupam voinicelul! Ce baiat mare! A crescut cat altii in 10! Succes cu zborul si dustractie placuta la botez! Sa ne povestesti cum a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Multumesc fetelor pt raspunsurile legate de cantitatea de laptic.

Olivette, intr-adevar uleiul de masline e f bun.Pentru san ai incercat Galafor Forte, la mine se simte imediat.

Fetelor am reusit sa fac carnatii!Anul asta am facut numai din carne de porc.Luni vreau sa fac sarmalute si piftie din curcan si o ciorbita.Azi mi-am propus sa fac lebarul.Dulciuri nu fac, am comandat un tortulet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, gata saratelele?
Eu pap niste clatite. A facut nepotu' aseara. Tare ii mai place sa gateasca! Bucatar il facem! Eu n-am facut clatite niciodata Am incercat o data si era tigaia priasta si mi s-a lipit ca naiba, asa ca m-am lasat pagubasa. Acum 2 saptamani a facut baiatul chec De fiecare data cand gatesc ceva nou vine si ma intreaba toti pasii, apoi cand se duce acasa face si el. Si ii iese bine, e tare priceput!

Lory, bine ai revenit! Foarte bine a luat in greutate bb!
Si eu am bagat 3 masini azi, am spalat hainele piticei, geaca de iarna a nepotelului si am schimbat si toate lenjeriile de pat! Si inca n-am ajuns la hainele noastre. Acum le las in masina, trebuie scoase, dar doarme pitica pe mine, asa ca mai astept.

Corina, imi pare rau ca iar se chinuie Daviducu'. A reusit sa faca?

Lumi, ce mai faceti? Ce-ti fac printesele? I-a trecut Anei raceala?
Paula, ce face Roli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata

Am si eu cateva minute cat a iesit pingu cu pingu mic cu caruciorul

Oli, ce mai face scumpetea ta?

Andreiuta, Stelutz, cum mai merge? mami.ilinca? Mi-e asa un dor de voi de toate

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile cu somnicul. Azi noapte a fost crima si pedeapsa. A incercat pingu sa il adoarma cu white noise,nu a reusit, iar dupa 1h si ceva a renuntat, i-am dat tzitzi si in 5 minute era caput Suntem inca legati prin cordon ombilical se pare Bobuletz, ce bine ar fi daca ar atipi si el in brate... Ah, dupa ce adoarme dragonita in pozitiile respective, cum o pui sa faca nani? Tot pe burtica?

Btw, mai fetelor, eu am tot citit de SIDS, voua nu va e frica cand ii culcati pe burtica?

Fug sa mai rezolv cate ceva pana se intorc piticutii mei. Pupiciosi si accept si eu o cafeluta decof Multu'



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Anda82: Si mie mi-a indicat pediatra ulei de masline, dar a facut niste precizari pe care la Iulia nu le-am primit. Uleiul de masline sa fierbe la bain-marie (pana aici asa am facut la I), dar se fierbe in sticla de sticla, nu de plastic si apoi se adauga vitamina A si se da pe piele. I are doua zone mici cu piele aspra si inchisa la culoare, S are zone mai mari pe piept, burta si spre spate de piele aspra. Mie la ambele mi s-a spus ca ar fi dermatita atopica, nu am auzit de cea exudativa. Caut si eu info.

Mergi la inceput