Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna Tzitiri,
nu vreau sa fiu Milka, doresc sa am suficient lapte pt bebelusul meu macar 6 luni. Si depun eforturi: am avut consilier in alaptare, beau non stop ceaiuri, iau pastile, mananc si ma hidratez. Cu oboseala mai greu. Dupa 37 ani in care m-am trezit cand am vrut, m-am culcat cand am vrut, am facut ce am vrut acum simt oboseala desi copilul e chiar cumintel. Noaptea doarme bine, cu 1-2 treziri pt mancare dar in 30 minute doarme la loc. Ziua are nevoie de atentie non stop si seara sunt obosita. Toti ma sfatuiesc sa dorm cand doarme el, de obicei doarme afara la plimbare .... deci nu pot dormi. Asa ca ma rog lui Dumnezeu sa imi tina laptele inca 3 luni macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

am fost sa depun dosarul de indemnizatie si surpriza!..de la 1 dec mai trebuie o hartie de la casa de pensii cu stagiul de cotizare...mi-a luat dosarul cu conditia s-o duc pana la sfarsitul anului...nashpa, nu stiu nici cand sa merg si nici cat dureaza...
cand am ajuns acasa am mai avut o surpriza...david facuse kk si dani l-a schimbat...:))...prima data!
i-am luat lui david bifido baby, reduce pana la disparitie constipatia, diareea si colicile si populeaza intestinul cu bacterii bune...asa e, oli?
am dat comanda de calendare personalizate cu poza lui daviduc sa facem cadouri la bunici..
la david i s-a descis parul la culoare insa ochii au ramas albastri, sper sa ramana asa, si eu i-am avut albastri cand eram copil, acuma bat spre verde...
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor,

Aseara brotacul a fost setat pe optiunea "hai sa urlam pana o facem pe mami sa planga" ceea ce a si reusit. Era foarte obosit pt ca n-a dormit mai deloc toata ziua, iar la 6 seara seara a inceput show-ul. Eu credeam ca pana la 3 luni am vazut cele mai rele crize ale lui, dar aseara au fost peste asteptari. Efectiv am zis ca nu mai pot si m-a pufnit plansul. Intr-un final, l-am urcat pe umar, l-am tinut strans, ca se tot foia in fel si chip, si i-am vorbit in soapta, desi el plangea in hohote. Culmea s-a calmat si a adormit... asta pe la 9 fara un sfert si a dormit 3 h.

Acu doarme in scaunul de masina, o sa incerc sa-l legan cand remarc ca se foieste, poate ii mai prelungesc somnul. Are nevoie de somn, si peste zi nu-mi doarme mai mult de juma de ora. In general sta 2,5 h treaz, doarme juma de ora... si tot asa pana la baita de la 7-8.

Eu nu prea imi perttec mult timp legandu-l ca sa-l conving sa adoarma, in general doar cand vad ca e miorlait dupa ce a papat si vad ca-i treaz de 2 ore ma gandesc ca-i e somn si-l asez pe umar sa adoarma. Daca o fac mai devreme, pot sa-l legan si juma d eora ca sta cu ochii deschisi. Inevitabil ajung sa-mi planga de oboseala si abia dupa aia se si culca.

Corinuk, e tare dragut spiridusul tau de la avatar

Off, e asa nasol ce zici cu actul de la casa de pensii Tocmai acum mi-am pus si eu actele in ordine pt dosar, ca eu a trebuit sa obtin si de la cas un act care se elibera in 30 de zile (e un caz special la mine) si daca acu tre sa mearga sotul si la casa de pensii cand credeam ca avem toate actele gata, moaamaa ce o sa se bucure.

Bob, de la cat a inceput Iris sa se rostogoleasca? Al meu nici pe o parte nu se pune si are 3 luni si 5 zile. Doar da tare din maini si picioare. De cateva zile ridica mainile asa in sus, prca ar vrea sa se ridice. Dar e si tare bufleu si are un cap asa mare... Nici eu in locul lui nu stiu cata miscare as putea sa fac :)) Al meu nu si-a schimbat deloc culoarea parului sau a ochilor, ochii sunt albastri si speram sa ramana asa, sotul ii are asa, eu caprui. Parul tot saten ca al lui tati. El e exceptia, ca seamana cu tatal lui, nu cu mine, desi se zice ca baietii seamana cu mamele.

Oana, nici eu nu dau cu laptele pe dinafara ca sa zic asa, am exact atat cat ii lipseste brotacului. Nu depozitez, il mufez la cerere. Dar mi se intampla seara sa am sanii foarte goi, iar el cand trage la ei nu-l mai aud ca inghite, doar trage de ma urstura pe mine si mai apoi se pune pe plans. Biberonul mi-l refuza, nu-i place decat sa il molfaie, nu suge mai mult de 10 ml din el. Ca si aseara am incercat sa-i dau nitel ceiuc baby drink, sa-l ia somnul, si pana se trezeste eu sa mananc ca lumea si sa ma odihnesc ca sa-mi mai vina laptele.

Norma, atata imi doresc si eu, macar 6 luni, desi stiu ca daca o sa incep sa ma stresez pe treaba asta o sa fac mai mult rau iar atunci chiar maresc riscul sa raman fara lapte. Prefer sa ma gandesc ca l-am alaptat 3 luni, de 2 luni exclusiv si ca e bine si atat. Trebuie sa avem grija de noi, dar cel mai importnat, sa fim impacate cu ce am realizat pana acum si sa mergem mai departe.

Si eu primesc acelasi sfat enervant , sa dorm cand doarme el, dar cand el adoarme la 8,9 seara eu tre sa mananc si dupa nu ma ia somnul imediat, tre sa fac ceva relaxant care sa ma deconecteze, si ajung sa ma culc oricum destul devreme, pe la 10, 10 juma. Iar ziua nici nu se pune pb de somn, ca daca dorm juma de ora bat pe cineva... ma scol buimaca. Nu nene, ori am 2 ore de somn, ori prefer sa raman treaza. Un somn de juma de ora doar ma ameteste si ma umple de nervi. Deci, prefer oboseala...

Hmm. brotacul si-a depasit jumatatea de ora de somn, e prima oara cand il pun in scaunul de masina prin casa. N-am vrut sa-l pun pana acum ca sa nu stea aiurea cu spatele (desi scaunul e de 0+), dar acum e destul de maricel, adica sta cu capul tocmai sus, pe pernita scaunului, fundicul ii ajunge la curba si picioarele la capat, sta tocmai bine acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Legat de viata de dupa bebe, subscriu. E dificil de facut fata la inceput, pana intelegi ca trebuie sa renunti la multe si ca prioritatile s-au schimbat. O prietena a cumnatei mele isi dorea un copil, sa dea sare si piper casniciei care scartaia, iar eu i-am spus ca in niciun caz nu e asta solutia, ca aparitia unui bebe poate dezbina, si daca exista iubire, tot apar tensiuni de la oboseala, alt ritm de viata etc, daramite daca oricum scartaie... In final au divortat si fara bebe, bine ca nu au dat viata unui prunc condamnat la viata cu parinti despartiti, ca tare sumbra mi se pare...
Si sotul meu e terminat acum, la serviciu mult stres si responsabilitate, ore suplimentare la greu si neplatite, se pare ca nici prima de Craciun nu iau. Ieri mi-a trimis un sms de la serv. ca ii e dor de mine, de noi... Mi-am propus sa fac cumva sa culc fetele de noapte mai devreme, sa ne bucuram putin si noi doar unul de altul, dar nu imi iese deloc. Iulia se culca de pranz tarziu si de seara la fel: 22.30-23. De doua zile incerc sa impun un alt ritm si desi i se face somn de pranz devreme, ori mi-o trezeste piticuta, ori ca ieri, cand a sunat una la interfon sa ii deschid sa puna un plic la cutia postala, de imi venea sa o injur, nu alta. Si daca apuca sa adoarma putin, dar nu profund, ii fuge somnul si o buna bucata de vreme nu mai adoarme. Simona e cuminte, nu plange mult, de fapt ar plange, dar i-am invatat toanele si stiu cum sa o fac sa taca. Si e tare dulce, doarme, se joaca putin apoi in liniste, dand din picioare, gangurind, zambind, apoi mai incepe scancitul si mai vin langa ea si agitam o jucarie zornaitoare, apoi o hranesc, o plimb si adoarme sus pe umar. Cand nu mai vrea san, pot incerca orice, ca nu mai deschide gura. Se fac arc si se indeparteaza de el, urland si facandu-se rosie. Asa ca isi ia cat vrea, apoi stiu ca incepe plimbatul. Si adoarme repejor, doar ca uneori doarme putin si o luam de la captat, alteori doarme mai lung si atunci respir usurata ca am timp de Iulia. Sunt zile linistite cand sunt asa bucuroasa ca reusesc sa fac de toate, ca azi, cand dimineata cand dormeau amandoua am calcat doua camasi sotului, apoi s-a trezit Simona, am luat-o in sufragerie si la scurt timp a venit si Iulia. Apoi am schimbat-o pe Simona si i-am facut toate cele necesare, am adormit-o, am mancat si eu si Iulia, am spalat vasele, apoi iar s-a trezit Simona, iar am adormit-o, i-am mai dat Iuliei ceva de papa si acum cred ca vine greul. Trebuie sa o culc pe Iulia si mi-e ca se trezeste Simona si incepe chitaiala. Iulia ca de ce plec de langa ea sa o iau pe Simona, Simona ca nu vrea sa stea, are chef de frichineala, ca dupa somn....

Mai aveam un raspuns restant, pe scurt... PaulaFrida: Elfica vine de la filmul agreat de tine. Cand m-am cunoscut cu sotul si eram tineri indragostiti prin parcuri, imi spunea el ca seman cu un elf si ma alinta elfica. Asa de des, ca toti ai lui ma striga Elfi, de soacra-mea cand a trebuit sa spuna la notar la un moment dat cum ma cheama, a ezitat putin, a spus ca ei ma striga altfel, si abia apoi a spus numele :) Daca eu am devenit Elfi sau Elfica, el e Elful meu drag :) Iar la masina am ales tot nr. cu ELF la final, sa fie setul complet. Iar prietenilor care ne stiu de elfi, asa le spunem cand le uram una alta "elfii iti ureaza..."

Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, pe Maya o ajuta. Ii dau 1plic/zi, jumatate dimi si restul seara, in biberon. Face kk de 2-3 ori/zi, mai mult moale, dar nu se mai chinuie. Seara la fel, nu se mai trezeste din ora in ora chircindu-se. Pruma data cand i l-am dat la 6 sapt facea kk la fiecare masa, ce nu facuse ea nici ca nou nascut. Apoi in 2 zile s-a reglat. Cand facea prea des pediatra mi-a zis sa-i dau doar o data/zi. Il ultimul timp pt ca avea iar pb cu burtica ii dau de 2 ori/zi.

Bob si Stela, imi pare rau ca boboceii va pun nervii la incercare

Stela, si eu incep sa o plimb pe Maya dupa 1.5-2h de cand e treaza si se miorlaie ea. Altfel, vorba ta, o legan mult si bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Stela, de pe la 2 luni se rostogoleste Iris, Initial nu o lasam, ca statea pe burtica si mi-era frica s-o las. Adineauri am crezut ca doarme si m-am dus sa pun mancarea la foc. Cand am venit s-o verific, ea se rostogolise pana la perete si statea pe coate, obosea, ii pica capsorul, il ridica iar... facea exercitii pitica. Nu stie decat rostogol spre dreapta, invers ramane blocata pe balans si se enerveaza
Mda, e miorlaita, vrea distractie si eu am spinarea ferfenita de atata leganat

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, cred ca incep si eu sa-i dau bifido baby, daca e asa bun pt kk. Noi inca avem pb cu scremutul. Azi de exemplu a fost agitat de la 8 pana pe la 2 cand a facut kk. Si mereu are perioade de agitatie de cateva ore pana face.

Bob, ce precoce e dragonita ta! Abia astept si eu sa-l vaz cum misuna prin pat

Fetelor, eu azi am cam suferit la dentist, n-am voie sa fac anestezie si am niste carii la radacina care ameninta tot dintele Am 5 Pe care tre sa le rezolv, n-am cum sa astept pana termin cu alaptatul. Azi am facut doua carii mititele, de vineri incepe greul cu cele 5 care sunt maari. Offf, plus ca o masea tre sa renunt la ea, dar abia dupa ce termin cu alaptatul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

i-am dat bifido baby dimineata si pe la 2 a facut kk frumos, usor, lin, fara sa se screama sau sa planga deloc..
cat despre miorlait, plimbat in brate, pupacit si rupt spate, ne-nscriem si noi in club..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Stelutz. Doare cand iti faci un dinte, d-apoi 5! Daca nu rezisti la durere ar mai fi solutia sa-ti faci anestezie si sa te mulgi la urmatoarele 2 mese si lui sa-i dai lp. Nu pateste nimic de la 2 biberoane, dar macar sa nu te chinui si tu, ca nici pe el nu-l ajuta daca nu mai poti de durere. Vezi ca Bifido Baby se gaseste doar la farmacia Dona si mai nou la Help Net.

Corina, ma bucur ca a functionat si nu s-a mai chinuit spiridusul
Corina, tu ai dus adeverinta de la serviciu cu cate zile de concediu ai avut si perioada si cu veniturile? Ca eu am sunat azi la primarie si m-au trimis pe site unde sunt trecute o groaza de chestii si nu inteleg daca sunt cu "sau" sau cu "si" intre ele, de genul: adv de la serviciu (o am), adv de la circa financiara, adv de la casa de pensii... or trebui toate?

Eu am reusit sa impachetez o tura de cadouri pana a inceput pitica sa miorlaie de somn. Acum doarme pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, mersi de pontul legat de farmacii. Oricum, maine sotul merge la buc, si cred ca va lua el Tu de unde stii ca doar 2 mese trebuie sa nu-l hranesc? Doctorul stomatolog mi-a zis ca 2 zile sa nu-i dau san si risc sa-l intarc asa De aia am zis sa-mi fac pe viu. Acum au fost doua carii mici, dar mai am 5 mari Ar fi super sa fie doar 2 mese sarite ale lui bebe, m-as mulge si i-as da lui de 2 ori lp, nu-i mare belea, comparativ cu durerile pe care tre sa le suport...

Mergi la inceput