Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna seara si de la noi
Complet de acord in legatura cu laptele..pai eu pana la 6 sapt il aveam efectiv agatat de san pe bb pai la atata stimulatie/cerere trebuia sa fiu Milka la greu...si eu l-am infometat pe micuts..plus ca acum tot astept sa creasca productia cu pastilute de drojdie de bere cu ceai,lichide,stimulat...si nu cred ca am mai mult de 20-30ml.atata scoate pompa..si il tin pe bb la san inghite saracul da io stiu ce inghite ca dc storc sunt picaturi...
Si nervii mei de cateva ori pe zi/noapte se incretesc si-mi vine sa plang..da na..noi sa fim sanatosi.ma gandesc ca in fiecare zi creste si ca ar trebui sa apreciez si sa ma bucur de fiecare moment ca nu se mai intoarce...azi mi-am incarcat bateriile..o plimbarica la super-market si prima oara dp nastere am gatit ..3 feluri de mancare
Am facut si bradutsul in weekend cu nepotul..acum ramane sa facem poze cu bbits si pom...ne-a fost cam lene sa ne impopotonam pt poze
In rest totul ok...bb e linistit..cu trezirile de rigoare si plans rau cand e obosit...aa si se sperie des in somn...mi se rupe sufletul cum plange speriat :( ...cam atatik
Puuup si sa aveti o noapte linistita.. bob sper sa doarma dragonita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna seara
Vreau sa va intreb ceva pe cele care ati bagat dosarele de indemnizatie in cat timp vine indemnizatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare fetelor,

Pentru cele care au si copii mai mari si carora le plac cartile, in perioada asta la Editura Rao este o promotie: comanzi 2 carti si platesti doar 1. Eu am profitat de ocazie ca nepotelul a descoperit placerea cititului (Doamne ajuta!), odata cu "Charlie si fabrica de ciocolata" si i-am comandat si alte carti de acelasi autor si pe cele din colectia "Cronicile din Narnia".

Ce-mi mai plac Craciuneii de la avataruri!
Bob, cum a fost Miss Racnet azi, te-a lasat si pe tine sa respiri?

Stela, ce bine ca bb a fost cuminte in deplasare. A mea nu vrea in scaunul de masina Cum ne urcam trebuie sa o mufez, indiferent ca de-abia a mancat, adoarme sugand si apoi intinsa pe mine. Cum o pun in scaun, plange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mira, eu inca nu am depus dosarul, dar am inteles ca dureaza vreo 2 luni.

Moro Ma bucur ca ai reusit sa iesi in sfarsit si sa faci si mancare! E bine cand reusesti sa faci ceva, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Bob, esti delicioasa cum povestesti din pataniile tale si din insomniile dragoancei.
Corinuka, sa stii ca Paul de pe la 5 dimineata nu mai are somnul asa de adanc, doarme iepureste, cu foieli, il iau in pat cu mine (ramanem numai noi ca sotul se trezeste). Asta e regula la el si m-am obisnuit cu gandul ca e matinal. La ora 7 se trezeste de tot si gangureste cat ma duc eu sa ajut fetele sa plece la scoala. La mult luni frumoasa si santatoase si din ce in ce mai linistite. Tocmai ma uit cu fetele la un film de Craciun cu elfi, zici ca David e unul din ei, asa e de simpatic.
Bob, mi-ai dat o idee cu ingerii in zapada. Noi avem zapada curata in curte #61514;. Avem o caciulita de mos dar deja ii este micuta ca i-a crescut capatana haha.
Stela, eu nu am sa ma omor cu curatenia de Craciun, am sa fac ca de obicei. Nu imi propun mia mult ca sigur nu am cum sa fac si apoi mor de nervi si de frustrare. Imi propun doar sa cma simt bine si sa fim linistiti de sarbatori. Sarmalute si salata de sfecla imi face mama, prajituri am comandat la o prietena (face ea in casa), vineri am sa fac niste saratele cu fetele si restul ma descurc eu.
Morok, cum e Giorgos? A inceput sa recupereze din greutate? Daca nu i-as strange lui Paul manutele in paturica s-ar trezi din 10 in 10 minute. Incredibil ce da din maini si din picioare. Cum ii strang manutele se linisteste.
Mira, abia imi bag dosarul de indemnizatie. Sper sa nu dureze foarte mult ca tare greu ne va fi.
Olivette, multam de pontul cu RAO, am sa intru sa vad ce pot comanda. Fetelor mele le place sa citeasca, doar ca Ana acum am termina ca vrea Jurnalul unei pustoaice, as vrea sa o citesc eu inainte sa vad cam despre ce este vorba #61514;. Imi pare rau ca Maya nu vrea in scaun, cu Paul nu am probleme la cap asta. Mai plange uneori dar daca e cineva langa el si ii zgaltaie putin scaunul e OK.

Am scris putin, cam de pe unde am apucat sa reiau cititul. E o saptamana mai aglomerata, cu serbari la ambele fete si alte minuni. IN plus, mai am de cumparat cadou pentru cea mare, nu mai merge cu jucarii la ea si sambata e ziua Dariei si vrea neaparat cativa copii sa vina. AAA, mai trebuie sa cumpar un cadou pentru mine, haine nu imi vine sa imi iau ca trebuie sa probez si e posibil sa sparg oglinda din cabina de proba de nervi. Mai vad eu. Voi ce cadouri v-ati facut de Craciun, in afara de Bob care e fost cea mai harnica?

Ne reauzim maine, ar fi bine sa ma culc ca noapte e scurta si cu cateva treziri de papica. Somn usor.
Iulia, da-ne un semn de viata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna seara fetelor,

Am intrat sa va spun ca suntem bine, in principiu, ca amandoi copii sunt putin bolnaviori dar trecem noi si peste asta. Nu prea stiu ce s-a scris dar am zis sa dau semn de viata.

Sper ca toata lumea e bine.

Va pupam si somn usor!

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Carina, sanatate multa puiutilor tai


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Noi am fost la medic azi...avem aerosoli cu ser si adrenalina + aspirat + colargol (dar cu pipeta acum) daca nu ii trece pana vineri trecem pe antibiotic daca trece, facem vaccinul de 2 luni.
Dr a zis ca nu e necesar examenul neurologic. ca m-am speriat eu. A controlato si ea...tras de manute, ridicat, cantarit, gadilat, masurat.
E bine fata per ansamblu. Acum se tot screme de la 21 nu plange, sta in patut si se screme. Azi a facut kk doar o data. Dar ii simte pe baiat si pe sot ca dorm in camera si nu plange. Important e sa fie cineva acolo cu ea.
Mirabelac, baiatul are 2,8 ani. Scuza-ma dar chiar nu am vazut intrebarea...uneori ma uit la laptop dar dorm pe mine...
Eu inca nu am nici o problema cu laptele...milka scrie pe mine. Eu am avut pompa electrica de la baiat dar la maternitate mi-au ceruto pt a o steriliza ca fiind prematura fata era la incubator si o hraneau ei. Asa ca mi-au stricato. Nu am mai cumparat alta ca am vazut ca am lapte...asa ca acum daca e nevoie ma mulg manual cu mana. La mine iese 60-80 ml.
La inceput cand fata manca mai putin ma mulgeam in pahar si il dadeam dimineata baiatului...intr-o seara am scos un pahar intreg uneori ma simt ca o vaca muuu...
Indemnizatia la mine nu a venit, ca inca sunt in posnatatal pana pe 19 ...maine, dar alocatia fetei a intrat.
O seara buna si bebei somnorosi sa avem!


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Fetele ingrijorate ca nu sunt Milka
Nici eu nu am fost Milka niciodata. Rar la puseele de crestere, dar nu am dat niciodata pe dinafara.Mai udam tampoane de alea de pus in sutien, dar in cazuri exceptionale (la puseu de ex).Singurele dati cand m-am muls (in prima saptamana) reuseam sa scot maxim 40 de ml si asta dupa o ora jumatate cu pompa!
Am baut ceaiuri de lactatie (clasicul chimen si anason), am luat cand Galactogil cand Galafor si lui i-a fost bine. Si nu m-am stresat ca o sa pierd laptele! M-am bucurat ca il aveam cat il aveam si ca el lua bine in greutate.Pentru mine asta a fost proba suprema.Chiar daca nu am avut niciodata lapte nici macar cat sa stochez in congelator o mica provizie.
L-am luat mereu cu mine peste tot, l-am 'mufat' cand avea nevoie si atat.Fara provizii (ca nu aveam de unde) si cu crestere adecvata a lui si fara a ma gandesc ce o sa fac cand nu o sa mai fie.Si a fost pana la 3 ani.
Poate nu sunt eu cel mai bun exemplu, dar problema mea ulterioara nu are nici o legatura cu asta, asa ca mi-am permis sa va spun ce am crezut eu de cuviinta.

norma, pai se regleaza laptele in functie de cerere.Dar trebuie si o mamica linistita (sau cat se poate), care mananca si doarme.Ca altfel de unde?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata !

A dormit Iris ieri de-a rupt, saraca, dupa insomnia de luni. Aseara am culcat-o pe la 11.30, m-a trezit cu rostogolitul la fiecare ora. Vine gramada peste mine si incepe sa planga in somn daca simte obstacole in drum La 3 jumate deja eram praf, i-am schimbat budigaii, a facut niste treburi in pampers imediat dupa... am schimbat-o iar si am lasat-o in pace sa se dea de-a dura cat pofteste si eu am stat s-o privesc. S-a frichinit vreun sfert de ora si s-a culcat, IN SFARSIIIIITTT ! S-a trezit iar devreme, ca rata autobuzul pesemne.
N-am dus-o la petrecerea firmei, mi-a zis o prietena care a fost cu copiii acolo ca era full de juniori raciti. La anul, mergem si noi, ca deja va fi mai mare si, sper, mai rezistenta.
Am cantarit-o, are 5.800, asta inseamna un plus de 3.300kg in 4 luni. Eu zic ca suntem ok, doc a vazut-o la 3 luni si a fost multumita de cum arata. As fi vrut sa fi luat 1kg/luna, dar e bun si atat, important e sa crestem. Ea e pufosica, vesela, activa, eu zic ca e ok pentru varsta si statura ei. Inca nu m-am lamurit cu inaltimea, eu inca trag nadejde sa fie inaltuta ca mine, dar, oricum, e fata, fetele pot fi mai micute.
Ai vostri si-au schimbat culoarea ochilor/parului? Iris are ochii albastri inca, parul in primele zile era aproape negru, s-a deschis pana la saten, a tot cazut si acum imi da impresia ca e in crestere, tot saten. Tac-su e blond, eu bruneta, a ales calea de mijloc. Ochii nu se incadreaza, tati ii are verzi, eu caprui... sa vedem ce se mai modifica.

Apropo de cadouri - ce bine ca m-am aranjat, zic . Dar pentru altii n-am luat si nici nu mai am timp, decat sa dau o fuga in complexul din piata sa caut ceva dragut pentru fiecare. Ochisem pt mami o geanta, dar inca nu ma indur sa dau 3 mil pe ea, pentru mine e scumpa, chiar daca e asa si pe dincolo... Iris e sarita de la cadouri de Mosu', ca i-am tot cumparat fara motiv si geme sifonierul de lucrusoare.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput