Caine Havanez. Caine Coton de Tulear.

Caine Havanez. Caine Coton de Tulear. | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Buna

Am si eu niste intrebari pentru iubitorii si cunoscatorii de caini si rase de caini.

Anul viitor in 2013 eu si sotul intentionam sa ne marim familia de animale si sa adaugam si un caine celor doua pisicute pe care le avem.

Vrem sa adoptam un caine de rasa Havanez sau un caine de rasa Coton de Tulear. Vreau sa va intreb daca voi stiti ceva de aceste rase, daca le-ati intalnit in persoana, ce parere aveti despre ele? Orice informatii vor fi foarte apreciate. Eu am citit deja mult despre ambele rase de caini dar as vrea sa stiu si lucruri concrete de la proprietarii de aceste rase care imi pot spune intamplari din propria lor experienta si nu din nenumarate teorii

Astept raspunsuri si sfaturi cu nerabdare. Multumesc anticipat

Toate cele bune,



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Havanezii sunt cei mai frumosi catei din toata lumea asta Parerea mea.
Neaparat sa fie cu pedigre ! Asta mi se pare cel mai important din lume, orice catel ati alage
Cel mai important lucru, ma repet, sa aiba cainele pedigre, sa fiti siguri ca e rasa aleasa si e un catel dintr o linie sanatoasa.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Buna

Szivarvany,iti multumesc pentru raspuns si da, sunt de acord cu tine, Havanezi sunt foarte dulci si simpatici
Voiam sa te intreb daca ai intalnit vreodata un Havanez sau daca ai avut vreodata unul? Si, ce iti place cel mai mult la aceasta rasa? Exista lucruri care sa nu iti placa sau iti place tot, tot?

Eu si sotul deja am vorbit cu o crescatoare de caini Havanezi de aici din Sydney si vom merge sa o vizitam prin ianuarie-februarie ca sa ne cunoasca si ea in persoana si sa vedem si noi Havanezii ei cum sunt. Totodata ne-am pus si pe lista ei de asteptare pentru un pui de caine Havanez si ea a spus ca urmatoarea nastere de pui va fi candva prin aprilie si puii vor fi pregatiti sa mearga la noi stapanii prin iunie, asta insemnand ca puii vor avea cam 2 luni. Pana atunci insa, vreau sa ma documentez cat mai bine si mult pentru ca acest caine ar fi primul meu caine. Sotul a mai avut caini cand era copil, dar eu nu, eu contactele cu cainii pe care le-am avut in trecut au fost cu cainii fara stapan, cainii strazii carora le dadeam mancare si cainii de la casa bunicilor din Dolj. Dar nu am avut eu in casa mea niciodata un caine. Cele mai valoroase sfaturi sunt intotdeauna cele primite de la stapanii de caini care au experiente pe propria piele.

As vrea sa intreb, varsta de 2 luni pentru un pui de caine ca sa mearga la noua lui/ei casa este prea mica sau este buna?Dar varsta de 3 luni? Care ar fi varsta ideala pentru un pui de caine ca sa mearga la noua lui/ei casa, mai ales pentru o rasa de caine mic/talie mica cum este Havanezul?

Eu am citit in toate cartile mele despre caini si despre rasa Havaneza ca acesti caini Havanezi se inteleg bine cu pisicile daca sunt obisnuiti cu pisici de cand sunt ei pui. Crescatoarea de Havanezi cu care am vorbit eu are 4 pisici si mi-a spus ca toti puii ei Havanezi intra in contact cu cele 4 pisici de la nastere pana pleaca la noua lor casa. Pentru mine este foarte important si vital sa aleg o rasa de caine care se intelege bine cu pisicile. Sau care macar le suporta bine, chiar daca le ignora complet. Nu vreau o rasa de caine care le-ar fugari sau vana sau care ar incerca sa le omoare sau care le vede ca prada...Totodata, pisicile mele nu au mai locuit niciodata cu un caine deci si ele au nevoie sa se obisnueasca. Initial eu as fi vrut sa adoptam un caine de la adapost asa cum le-am adoptat si pe ele de la adapost dar am vazut ca la adaposturi sunt numai caini adulti si in general de marime mare si medie, nu prea sunt caini mici sau caini pui si noi am vrea un pui de caine ca sa aiba pisicile noastre timp sa se obisnuiasca cu el/ea. Adica ne gandeam noi ca pisicutele noastre ar fi mult mai speriate de un caine de marime medie sau mare decat ar fi de un caine de marime mica si mai ales de un pui de caine. Plus, eu cum nu am avut niciodata un caine, as vrea sa incep cu un pui de caine ca primul meu caine. Plus ca nu am avea spatiu suficient pentru un caine mare si nici timp suficient de plimbari mai lungi asa cum are nevoie un caine mai mare. Asa ca am decis ca un caine de marime/talie mica ar fi perfect pentru noi la inceput si mai ales un pui ca sa ne obisnuim si noi cu nevoile unui caine si sa se obisnuiasca si pisicile noastre, sa nu se simta intimidate/speriate.

Deci, intrebare, stie cineva din experienta proprie ca Havanezii se inteleg bine cu/accepta pisicile?

Stie cineva orice despre rasa de caini Coton de Tulear?

Orice informatii si sfaturi sunt extrem de bine venite

Multumesc anticipat si va doresc o zi minunata



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Din pacate la noi in tara doar in CT este o crescatoare de havanezi cu acte in regula. Ce ma fascineaza la ei ? Multitudinea de culori ce poate sa aiba un catel din rasa lor. Nu mai spun ca cine a avut bichon stie ca nu exista catel mai iubitor si doritor de pupici si imbratisari si iubire decat un bichon.
Eu am un fel de bichon (nu e cu acte, de asta spun ca e un fel de hava-maltez).
Ma bucur ca ai gasit la voi un asa crescator serios si din ceea ce descrii, se va integra cu pisile tale.
Niciun crescator serios nu iti va da catelul acasa inainte sa aiba vaccinarile minime in carnet si sa fie intarcat. Cred ca asta se intampla la 3 luni parca. Plus actele catelului cu pedigreul unde are inscrisi parintii.
Ai fost la ei, ai vazut parintii ? Ce culori au ?



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Szivarvany

Inca nu am fost la crescatoare in vizita, urmeaza sa mergem prin ianuarie-februarie dupa ce ne contacteaza ea prin e-mail si stabilim impreuna o data

Tot atunci cred eu ne va spune ea care urmeaza sa fie parintii. Din cate am vazut eu, are vreo 4-5 femele adulte plus cel putin 3-4 masculi adulti. Inca nu ne-a spus care dintre ei urmeaza sa fie parintii viitorilor pui. S-ar putea ca tatal puilor nici sa nu fie al ei, sa il ia de la alt crescator pana o lasa pe femela gravida. Cert este ca femela va fi a ei

Havanezii ei au intr-adevar tot felul de culori

Daca vrei sa citesti/vezi despre ea/cainii ei, uite aici link, sper sa mearga: http://www.kerrishavanese.com/ De la ea vrem noi sa luam un puiut

Aaa, uitasem sa intreb, ce ar fi mai bine sa adoptam, un caine baietel sau un caine fetita? Pisicile noastre sunt amandoua fetite, castrate bineintels. Eu nu am mai avut niciodata caini, sotul a avut caini cand era copil mic si nu prea avea grija de ei, socrii erau cu responsabilitatea, sotul doar se juca cu ei asa ca nici el nu prea are experienta. Deci avem nevoie de ceva mai usor ca suntem incepatori si pisicile nu sunt obisnuite cu caini deloc. Ce ar fi mai indicat, baietel sau fetita caine? Indiferent ce ar fi l-am/am castra/castra-o, normal. Nu vrem sa ne imperechem cainele in scopul de a avea pui sau sa devenim noi crescatori si nu vream nici sa participam la concursuri de frumusete canina Vrem doar un animal de companie si atat. Deocamdata mai avem enorm de multe de invatat despre caini asa ca nu ne complicam si nici nu ne batem joca de rasa sa devenim crescatori pentru bani cand noi avem zero experienta.

Multumesc anticipat din suflet



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Depinde. Depinde daca vrei sa devii crescatoare si tu.

Cand imi voi mai cumpara un catel, o sa iau un mascul gata sterilizat (se poate inainte de 6 luni si e ideal). Pretul lor depinde si de acest lucru.
La femela e mai complicat, nu gasesti sterilizate cu pedigree si sunt multe pericole pt femele (la cm lactatiile false, cel putin pe mine, m au facut sa regret ca nu am sterilizat catelusa din timp; acum e pe ac si ne merge excelent, iar cand voi avea concediu si banii disponibili, o voi steriliza, astfel evit cancerul mamar si alte boli care ii pot scurta viata).

Am vazut cu juma de ochi linkul ... m am topit !!!
Lace este superba Insa toti sunt, puii pot avea orice combinatie de culori :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Szivarvany, jos palaria pentru sfaturi si documentare! Ce sa mai spun pentru Pufi decat ? La fel si pentru Sela!

Kitty, acuma... sincer vorbind... fiecare "mama" sau "tata" de catel ii va lauda rasa, nu? Szivarvany va lauda Havanezul, eu voi spune ca Beagle-ul e cel mai minunat, altii vor spune ca ciobanestii (de toate felurile)... si tot asa! (Bine, eu voi spune si ca orice metis de la adapost e grozav - vezi adoptatul lui Szivarvany, Pufi, care este superb!). E firesc, zic eu. Atata vreme cat iubesti cateii, nu conteaza rasa, nerasa ori marimea. Important este ca tu si sotul tau sa va analizati stilul de viata (adica: sunteti mai activi sau mai sedentari? Lipsiti mai mult sau mai putin de acasa? Aveti cu cine lasa animalutele cand plecati? Ar trebui sa aveti in vedere si faptul ca pisicutele sunt mai independente si nu trebuie scoase la plimbare, spre deosebire de catei, care trebuie plimbati de cel putin 2-3 ori pe zi - iar cat sunt micuti trebuie plimbati mai des - si sunt mai dependenti de "parinti" etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

In Romania pedigree-ul unui caine atesta ca:
-acel caine este provenit din 2 parinti cu pedigree
-parintii sunt sanatosi
-parintii sunt arbitrati si au drept de monta
Pedigree-ul in sine atesta numai faptul ca acel caine provine din doi parinti cu pedigree la randul lor, deci face parte din rasa respectiva.
Dreptul de monta se obtine in cadrul concursurilor. La aceste concursuri, pe care cei ce nu stiu despre ce este vorba le considera de frumusete, se confirma tipicitatea exemplarelor arbitrate in raport cu rasa. Adica, chiar daca pedigree-ul atesta ca sunt din rasa respectiva, sa nu aiba defecte ce pot fi transmise la urmasi.
Se considera defect orice abatere de la standardul rasei si se penalizeaza functie de gravitate.
Se considera defect grav orice abatere fata de standard care afecteaza utilitatea, in plus fiecare rasa are stabilit propriul set de defecte grave.
Se considera defect eliminatoriu exemplarele agresive, fricoase sau apatice, exemplarele clar atipice, lipsa unui P3 si a altui dinte, lipsa unui canin, lipsa unui P4, lipsa unui molar, sau lipsa a trei dinti sau mai multi (fara PM1), plus alte defecte eliminatorii specifice fiecarei rase.
Masculii trebuie sa aiba doua testicule cu aspect normal, complet coborate în scrot.
Intr-un cuib nu toti puii sunt identici, unii sunt mai buni, cu potential de expo, adica potentiali reproducatori, altii sunt tipici, dar nu exceptionali din punct de vedere al rasei, altii pot fi chiar la limita minima a tipicitatii rasei.
Un crescator serios va intreba viitorul stapan care este scopul in care achizitioneaza acel pui si ii va recomanda functie de aceasta si functie de temperamentul familiei un pui.
Daca acel animal va fi achizitionat numai pentru a fi animal de casa, daca stapanii nu intentioneaza sa il duca in expozitii, le va fi indicat un pui din categoria pet, la un pret mai mic, evident, fata de cei cu potential de show.
Acesti pui achizitionati ca pet este recomandat a fi sterilizati la varsta potrivita, tocmai pentru ca inmultirea lor ar aduce un deserviciu mare rasei.
Rasele, asa cum sunt ele acum au aparut printr-o atenta selectie si o munca uriasa. Altfel nu am avea ciobanesc german, pointer, ogar, havanez.
Cine iubeste cu adevarat animalele nu o sa isi lase masculul sau femela sa se imperecheze cu bobita al vecinei ca seamana si sa vezi ce pui frumosi o sa faca si sa se simta si el/ea bine. Viata sexuala a cainilor nu este similara cu a oamenilor. Ei traiesc in haite, in haite in care se imperecheaza perechea alfa. Da, in perioada in care sunt in calduri, exista atractia olfactiva, chimica, dar nu sunt intr-o suferinta majora daca nu se imperecheaza.
In calduri intra numai femelele din 6 in 6 luni in mod normal (exista si cicluri mai lungi sau mai scurte). Ele sangereaza in timpul perioadei fertile. Perioada de sangerare dureaza in principiu 18 zile. Perioada de fertilitate maxima fiind teoretic intre zilele 9-14 de cand au inceput secretiile.
Masculii nu intra in calduri, ei numai reactioneaza la perioada potrivita a femelelor.
Puii se vand la minim 6-8 saptamani, cand sunt intarcati si cu primul vaccin facut (ceea ce implica si prima deparazitare). Crescatorii seriosi nu dau puii mai devreme de 8 saptamani, pentru ca este vitala aceasta perioada petrecuta in cuib alaturi de mama din punct de vedere al achizitiilor si socializarii.
La aceasta varsta puii se vand nesterilizati. Sunt mult prea mici pentru a fi supusi unei operatii de sterilizare.
Un stapan serios, stiind pentru ce a luat acel animal, presupunand ca nu a luat un pui pentru show si nu intentioneaza sa monteze, ar trebui sa sterilizeze exemplarul la varsta potrivita.
Pentru femele sterilizarea este chiar recomandata la varste cat mai mici, chiar inaintea primei perioade de calduri, fiind demonstrat ca scade major riscul de tumori mamare.
La masculi, sterilizarea se va discuta cu veterinarul functie de exemplar si necesitati.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput