Recomandari

Recomandari | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Buna, buna

Pentru iubitorii de animale si cunoscatorii de limba engleza, daca imi permiteti sa va recomand niste filme si carti cu/despre animale care mie personal mi-au placut la nebunie:

Filme:
- Hachi: A Dog's Tale (2009)
- Stargazing Dog sau Hoshi Mamoru Inu (2011)
- Eight Below (2006)
- Cats & Dogs (2001)
- Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore (2010)
- Where the red fern grows (1974)
- Old Yeller (1957)
- Savage Sam (1963)
- Homeward Bound: The Incredible Journey (1993)

Carti:
- Hachiko
- Stargazing Dog
- Where the red fern grows
- toate cartile despre animale ale lui Michael Morpurgo. Aceste carti sunt minunate pentru toate varstele, copii, parinti si bunici. Eu am aproape toate cartile lui, le-am citit si sunt absolut minunate si le recomand cu caldura tuturor

Cam atat pentru moment, daca aveti intrebari, recomandari, etc, nu ezitati sa imi scrieti



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Recent am vazut si eu EightBelow, cat am plans ba de tristete ba de bucurie :-) Mi a palcut tare-tare mult.

(eu de putin timp mi am descoperit latura nefricoasa si iubitoare de catel :-) cred ca ar fi fost o pierdere enorma pt mine daca nu as fi simtit niciodata iubirea neconditionata a catelusei mele, este ceva ce nu poate fi regasit intre oameni)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Buna

Ma bucur sa vad/aud/citesc ca exista persoane iubitoare de animale si carora le place sa se uite la filme cu animale si/sau sa citeasca carti despre/cu animale

Filmele: Hachi: A dog's tale (2009) si Stargazing Dog/Hoshi Mamoru Inu (2011) sunt povesti adevarate, cei doi caini din acele povesti au existat, s-au comportat si au facut exact ceea ce spune/arate filmele. Filmele/povestile lor sunt extrem de impresionante si rascolitoare si chiar merita vazute de orice iubitor de animale de orice varsta. Povestile lor merita sa fie cunoscute de cat mai multe persoane si generatii si poate ne vor servi si ca exemple deoarece in multe cazuri animalele dau dovada de multa mai multa bunatate sufleteasca decat noi, "specia superioara", oamenii. De multe ori, cainii, pe care multi oameni ii considera atat de inferiori noua ca oameni pentru ca noi suntem asa grozavi vezi Doamne ca am ajuns pe Luna si bla bla bla, acesti caini sunt mult mai credinciosi si dau dovada de multa mai multa loialitate decat noi, oamenii si in multe cazuri sunt si mult mai curajosi decat noi, "specia superioara".

Rasa umana ar trebui sa ii multumeasca Domnului, sortii, destinului, Bing Bangului, evolutiei, care in ce crede, ar trebui sa le multumeasca pentru ca inca exista animale pe aceasta lume si noi toti in "superioritatea" noastra mai avem atat de multe de invatat de la animale, de la simplitatea si umilinta lor, de la dragostea lor neconditionata, de la loialitatea lor atat de profounda si de la abilitatea lor de a fi fericite cu atat de putin pe cand noi alergam si ne zbatem si vrem atat de multe ca sa ne consideram fericiti...

Scuzati va rog offtopicul Intotdeauna vorbesc mult si cu indarjire cand e vorba de animale pentru ca daca noi iubitorii de animale nu vorbim in numele lor, nimeni nu o va face.

Vizionare placuta si toate cele bune tuturor



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput