Asp.opt.(815) Felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Elena, sunt si eu de acord cu celelalte fete. Nu as face inseminare fara sa-mi verific permeabilitatea trompelor. Eu am facut HSG-ul in octombrie. Nu a fost prea placut, dar cel putin stiu o treaba, iar acum pot sa merg mai departe ca am mai bifat ceva de pe lista. Bineinteles ca tu faci cum crezi ca este mai bine pentru tine, iar daca ai incredere in medicul tau, fa asa cum iti spune el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Elena eu nu am spus-o ca sa te supar, ti-am zis strict de cazul meu, tu stii cum e mai bine pentru tine.
Si aici e frig tare si zapada e destula ieri am avut de ranit mult sa pot iesi cu masina, de acum nu ma mai incumet sa plec singura de acasa dar ieri a fost musai.
Iarina da si eu vroiam sa zic ca e prea devreme la cateva luni dupa cezariana sa ramai iar graviduta, poate mai intra valicutza si vezi ce spune si ea din cate stiu ei i-a spus ca la un an poate ramane iar, durerea acum e mare si iti doresti sa ramai repede sa acoperi locul gol din inima dar trebuie sa gandesti la rece si sa te gandesti si la consecinte daca e prea devreme sarcina.
Felicitari noilor gravidute, sarcini usoare si la termen.
Kmy unde ai citit tu de raluca ca e graviduta? De ce nu intra sa ne spuna si noua direct vestea cea buna?
Maria ai vorbit cu medicul legat de sangerari? Nu ai incercat sa il intrebi de o doza de clexane mai mare?


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Buna seara fetele si bun gasit noilor venite...si o sedere cat mai scurta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

rama nu am luat clomifen poate faci o confuzie.......am facut doar pregnyl cu o zi inainte de IA
many stiu si eu ce este o ovulatie si un folicul
azi ziua 10 am folicul de 17mm
credema ca de 5 ani stiu cam cu ce se mananca si ce nu.......
atata timp cat eco doctorul mia zis folicul......sau ca data trecuta...azi ai ovulatie......presupun ca se stie.
si cum ai zis este un doctor de exceptie iar atata timp cat el mananca un cacat atunci il mananc si eu.........el este doctorul si eu pacienta si daca el zice ca trebuie sa fac un lucru eu il fac daca el zice " nu fa lucrul ala"" o stie el de ce.......
si credema ca dorinta este foarte mare de a deveni mamica si ca si voi as vrea sa elimin orice cauza dar nu de capul meu ca dasta exista doctori si nici nu mi se pare normal sa ma plimb din doctor in doctor.......
hai ca despre subiectul asta nu mai scriu ca nu are rost sa umplu paginiile degeaba......
eu ma pregatesc sa plec acasa asa ca va doresc o seara frumoasa si calduroasa si vb maine.
va pe toate sin poate totusi vine cineva cu un test dublu
seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Mihaela am vb cu Dr Meu si mi-a spus sa stau linistita ca foarte multe gravidute sangereaza in rimul trimestru,am sunat-o si pe DR Hmatolog si maine dimineata la 08:30 ma asteapta la ea. Eu cred ca Dr nu mi-a dat doza de Clexane mai mare din cauza sangerarilor.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui iancuelena

rama nu am luat clomifen poate faci o confuzie.......am facut doar pregnyl cu o zi inainte de IA
many stiu si eu ce este o ovulatie si un folicul
azi ziua 10 am folicul de 17mm
credema ca de 5 ani stiu cam cu ce se mananca si ce nu.......
atata timp cat eco doctorul mia zis folicul......sau ca data trecuta...azi ai ovulatie......presupun ca se stie.
si cum ai zis este un doctor de exceptie iar atata timp cat el mananca un cacat atunci il mananc si eu.........el este doctorul si eu pacienta si daca el zice ca trebuie sa fac un lucru eu il fac daca el zice " nu fa lucrul ala"" o stie el de ce.......
si credema ca dorinta este foarte mare de a deveni mamica si ca si voi as vrea sa elimin orice cauza dar nu de capul meu ca dasta exista doctori si nici nu mi se pare normal sa ma plimb din doctor in doctor.......
hai ca despre subiectul asta nu mai scriu ca nu are rost sa umplu paginiile degeaba......
eu ma pregatesc sa plec acasa asa ca va doresc o seara frumoasa si calduroasa si vb maine.
va pe toate sin poate totusi vine cineva cu un test dublu
seara buna

16.11.2012 prima inseminare - nereusita


Nu am vrut sa te enervez, am scris cat am putut de civilizat, dar na limbajul apartine pana la urma fiecarui individ in parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

Elena, nu te supara, sunt multe pareri si nu intotdeauna pe aceeasi lungime de unda...e bine ca ai incredere in medicul tau, e foarte important! si eu as fi facut una alta inainte de fiv, dar daca medicul a zis ca nu e necesar si eu merg pe mana lui...adica si el a zis ca nu toate analizele se fac de dragul de a fi facute si trebuie sa ai un motiv, adica antecedente sau o anamneza care sa indice analizele respective
cu clomifenul, da te-am confundat...scuze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Salutare,
Am citit aproape tot, din umbra, cum fac mereu la acest topic insa vreau sa intreb si eu ceva, Iarina sigur dr.tau ti-a dat voie la bebe asa de repede dupa cezariana? Trecand peste durerea ta, eu zic sa mai intrebi, este totusi o taietura a uterului, care prin dilatare intr-o alta sarcina asa repede nu vad cum face fata. Eu am facut cezariana la 38 sapt.si 2 zile si am avut liber aiba dupa un an. In caz de nastere vaginala, treaba sta altfel. Te imbratisez si sper ca durerea din sufletul tau sa se mai diminueze, sa lase loc unei bucurii imense


Nu mi-a dat voie efectiv... dupa 40 de zile merg la control si functie de cicatrice o sa-mi spuna... mi-a spus ca cel mai devreme intre 3 si 6 luni dupa trecerea celor 40 de zile de lauzie, motivat de varsta mea. Ma indrept spre 35 de ani. Am mai intrebat si am mai citit si nu pe forumuri,astfel de recomandari sunt raportate la caz si nu se generalizeaza. Acum fizic desi au trecut doar 3 saptamani sunt bine, nu am nicio problema, cicatricea a ramas doar o dunga fina, nu am dureri, singurele dureri sunt in suflet dublate de spaima de o noua sarcina in ciuda dorintei de a avea un copil.



"Asteptarea este radacina tuturor durerilor de inima. Uneori ne maturizeaza, alteori ne omoara. Asteptarile difera intre ele intocmai ca si oamenii."
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucs spune:

Elena, cred ca te superi degeaba. Daca intri pe un forum, se presupune ca o faci pentru a cere niste sfaturi sau pentru a impartasii niste experiente , care au ca scop final, acumularea de cunostinte. Nici una dintre cele care si-au dat cu parerea, nu cred ca au pus la indoiala capacitatile doctorului , ci mai degraba capacitatile tale de perceptie asupra sugestiilor doctorului. Si daca uneori ai creat oarece confuzii , asta se datoreaza modului tau de comunicare, deficitar si ambiguu. Sper ca nu te superi pe mine dar nimeni nu-ti vrea raul aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maria, dr. Uscatescu mareste doza de clexane in caz de sangerari, cu conditia sa nu existe un hematom. E o perceptie gresita ca anticoagulantul da sangerarea, in geberal se intampla pentru ca sangele e prea gros, vascularizatia proasta si probabil de asta apare si hematomul.
Rucs, deasupra mesajului postat, ai niste emoticoane, al 4-lea este "Editeaza raspuns"

Mergi la inceput