Asp.opt.(815) Felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Le urez si eu felicitari noilor gravidute.
M-am bucurat de fiecare data cand am citit de reusita cuiva si m-am intristat pentru fetele care s-au confruntat cu esecuri si probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Multumesc Mimi, Elena.
Sper sa vina anul nou cu dorinte implinite si suflete mai usoare la toate aspirantele.




"Asteptarea este radacina tuturor durerilor de inima. Uneori ne maturizeaza, alteori ne omoara. Asteptarile difera intre ele intocmai ca si oamenii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

buna blanka si bine ai venit..........si sedere cat mai scurta pe aici......
pai daca esti o aspiranta ai scris exact unde trebuie....poti scrie un mesaj mai lung apare instant....
aici cam toate ne chinuim de cateva luni pana la cati va ani buni....
de cand te chinui? ai facut analize? vreun diagnostic?
spunene mai multe despre tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Ce faceti voi?
Elena faci cum vrei si cum iti dicteaza inima dar si eu sunt de parere ca ar trebui o verificare a trompelor.
Si eu am ramas insarcinata odata apoi am avut extrauterina apoi a fost iar sarcina normala deci nu se stie niciodata.
Kmy imi pare rau ca testul iese negativ, poate iti face mosul vreo surpriza.
Iarina imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, iti doresc multa putere sa poti sa treci cu bine peste si multa sanatate pe viitor.
Blanka bine ai venit, sa nu stai mult la noi sa te muti la odisee, mai scrie cateva mesaje sa te vedem in timp real.
Cat despre mine, eram intr-o stare de optimism maxim, dar de aseara cam nu mai sunt asa de optimista.
Mi-au iesit in final analizele, prolactina o am iar marita, celelalte analize nu am vazut sa fie iesite din limite, o sa le postez cand am timp sa va dati cu parerea,din cauza laboratorului nu am mai putut ajunge la medic cu ele, ca le-am primit o parte vineri seara si o parte azi si ele au fost recoltate de martea trecuta, doctorita mea e plecata din localitate saptamana asta asa ca pas monitorizare eco, i-am trimis analizele pe email si astept un raspuns daca incepem tratamentul pentru prolactina iar sau nu.
De aseara vad ca ma prinde si o raceala ca ma doare toata carnea de pe mine si fiecare os il simt si imi e foarte frig, iar tot de aseara am si o raceala jos care ma enerveaza la maxim, astazi am trecut pe multe ceaiuri, urinal si nospa si e mai bine.
Oare pot lua fervex daca sunt in ziua 10?
Vroiam sa fac si teste de ovu dar cum beau multe lichide si nu pot tine mult pipi zic pas, astazi si ieri pauza de la prestat speram ca de maine sa fiu mai bine si asta e ma las in voia lui DD.
Carese cu slabitul nu mai stau bine ca am fost foarte ocupata si de joi nu am mai fost la sala si am intrerupt si dieta dar e bine ca nu am mai pus nimic pe mine si sper sa ma mentin.
Va pup pe toate si sper sa am timp sa mai intru pe la voi, dar de acum ma pregatesc de curatenie, de impodobit casa, facut cumparaturi si iar o sa fiu ocupata.
Ce ma face sa ma simt bine e ca am achizitionat o canapea frumoasa pentru sufragerie si ca anul asta o sa am cateva schimbari macar in sufragerie daca nu pot in toata casa si e primul an cand o sa avem brad in casa de cand stam cu batrana, sunt asa emotionata parca sunt un copil care asteapta Craciunul, sper doar sa ma lase raceala si sa fie niste sarbatori de vis.
Va pup pe toate si gata ca am scris un roman.
A camcris ce faci, cum mai esti?


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Buna Elena! Ma chinui si eu de ceva anisori. Am inceput prin 2009 investigatiile, am descoperit niste fibroame, fapt pentru care m-am operat si implicit am luat si o pauza de cateva luni de la facut bb. Dupa care am trait in fiecare luna cu speranta ca poate, poate. Din pacate nu s-a intamplat, asa ca am inceput analize mai serioase, doar ca uite asa au trecut lunile si anii, iar eu am devenit din ce in ce mai disperata. Nu mai suport sa vad sau sa aud de vreo gravida, iar cand se mai trezeste cate cineva sa-mi zica sa ma relaxez ca voi reusi, imi vine sa-l (o) strang de gat. Parca in tot timpul asta ce am facut, am fost si in concedii si ne-am relaxat si tot degeaba. In fine, om vedea ce o mai fi la anul, ca eu tot nu renunt, chiar daca am mai pierdut din energie. Analizele mele sunt ok acum, doar ca daca fara tratament am un CM foarte neregulat. Din pacate sotul nu sta prea grozav, de asta imi si pun speranta in IA, ca din pacate de FIV nu poate fi vorba.
Scuze ca m-am lungit asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

buna miha...imi pare rau de analize dar cred ca cu tratament se poate rezolva...sa va bucurati de noua achizitie.
in legatura cu trompele am zis si mai zic o data........am citit , m-am interesat si m-am sfatuit cu doctorul,l-am intrebat si el mi-a raspuns, si eu vroiam sa fac investigatie la trompe dar daca el spune sa merg incontinuare cu IA asta voi face ca doar dasta e doctor, pt mine e foarte bun si nu am de gand sa-l schimb iar el mi-a zis clar ca nu facem trompele decat daca am chef sa arunc banii.
si sincer prefer sa-l cred si sa ma iau dupa el ca dasta e doctor pe infertilitate.
pt raceala sunt o gramada de luat dar nu stiu ce sa-ti zic sa iei ca sa nu afecteze,poate vor raspunde celalalte fete.
aici ninge de rupe si e un frig,,,,,,poate pana plec se fac troienii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Iarina, e cumplit prin ce ai trecut tu. Nici nu pot sa-mi inchipui ce e in sufletul tau acum. Iti doresc multa, multa sanatate si putere sa-ti revii si sa o iei de la capat.
Acum aproape 10 ani am ramas insarcinata prima data si desi eram constienta ca persoana de langa mine nu este ceea ce-mi doresc si nici nu eram casatoriti, am fost foarte hotarata sa pastrez copilul, chiar cu riscul ca trebuia sa-l cresc singura. Din pacate, din motive medicale, am fost nevoita sa intrerup sarcina. A fost groaznic, sufleteste vorbind, ca fizic mi-am revenit foarte repede. De fapt si acum imi mai amintesc uneori si ma intristez. Intre timp am gasit un om minunat cu care m-am si casatorit, dar uite ca bb nu mai vrea sa vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

buna fetelot
Elena, la 7-8 mm nu e chiar mic endometrul...mie mi-au facut cu endometru de 6,2 IA si au zis ca e suficient de mare...ce trebuie sa iei de la IA pt marirea endometrului? eu stiu ca endometrul creste frumos sub influenta estrogenilor, dar asta in prima parte a ciclului...chiar sunt curioasa ce tratament iti recomanda...
oricum, tu ai luat clomifen parca la prima IA, ala sa stii ca influenteaza negativ endometrul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Salutare,
Am citit aproape tot, din umbra, cum fac mereu la acest topic insa vreau sa intreb si eu ceva, Iarina sigur dr.tau ti-a dat voie la bebe asa de repede dupa cezariana? Trecand peste durerea ta, eu zic sa mai intrebi, este totusi o taietura a uterului, care prin dilatare intr-o alta sarcina asa repede nu vad cum face fata. Eu am facut cezariana la 38 sapt.si 2 zile si am avut liber aiba dupa un an. In caz de nastere vaginala, treaba sta altfel. Te imbratisez si sper ca durerea din sufletul tau sa se mai diminueze, sa lase loc unei bucurii imense
Elena pe dr.Rotaru eu il stiu de un om de exceptie, insa ceva nu pusca, poate tu nu ai inteles prea bine. Ptr.ingrosarea endometrului tratamentul nu se incepe in ziua cand se face IA, este tarziu, in acel mom.el trebuie sa fie pregatit ptr.sarcina. De obicei, medicamentos endometrul se ajuta cu estrogeni cam din prima zi a cm si se corecteaza doza in functie rezultatele de la echo. Un alt amanunt care pe mine m-a uimit este faptul ca la tine a avea folicul este sinonim cu ovulatia. De cele mai multe ori da, insa nu trebuie sa ne culcam pe o ureche, pot exista si foliculi goi sau pur si simple chisturi care la echo.s-au confundat cu foliculi. Ovulatia se confirma ecografic prin prezenta corpului galben. Nu vreau sa te superi, dar am vrut numai sa clarific unele amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Mihaela, acu vreo 3 saptamani m-am racit si eu foarte tare, am luat uracut (sau asa ceva) si multe ceaiuri, dar din pacate pana la urma a trebuit sa ma tratez cu antibiotic. Asta bineinteles dupa ce mi-a iesit rezultatul la analizele de urina si m-am dus la medic.
iti doresc insanatosire grabnica.
Si noi ne-am luat de curand o canapea noua in sufragerie si vor veni parintii mei de sarbatori la noi. Ca deh, am unde sa-i culc. este primul an in care vom face brad de Craciun in casa noastra. pana anul trecut plecam la parinti de sarbatori, asa ca nu ne-am mai facut brad. Sunt tare curioasa cum va fi anul asta, pentru ca avem o pisicuta si nu stiu cat de dornica va fi sa se catere in brad si sa-mi de globurile jos.

Mergi la inceput