Asp.opt.(815) Felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Buna dimineata fetele, la capitala
Madalina2292 daca as putea da timpul inapoi as dori macar sa fi facut un copil, am gresit ca am astepta 10 ani sa avem casa, servici, acum degeaba le am daca suntem singuri si nu avem copil, eu as sfatui pe oricine se bazeaza pe viata si alegerile lui sa nu mai astepte atatia ani ca noi. Acum totul depinde de alegerile, prioritatile tale, tu trebuie sa te gandesti bine ce doresti.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna fetele!!!!

Camcris ma bucur sa te "revad'.Vad ca din pacate inca nu ne dai vestea cea mare.Iti tin pumni stransi sa se indeplineasca cat mai repede dorinta de a avea un bebeDe fapt tuturor de aici le doresc acest lucru
Cu atat va pot incuraja sa nu va pierdeti speranta nici o clipa,e singurul lucru care nimeni nu poate sa ni-l fure.Pana in vara si eu am facut parte din acest grup si dupa 3ani jum. a venit si la noi minunea.
Felicitari noilor gravidute,sarcini usoar si bebei sanatosi.
Madalina imi pare rau
Ana nastere usoara!

Va tin pumni strasi si va trimit multi pupici!!!!
Veteranelor le trimit pupicei putin mai speciali





Cosmi 23+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ana, Mada, eu nu fatuiesc pe nimeni sa divorteze decat daca situatia e grava rau (inselat, batai, abuz sexual sau psihic...) sau daca persista fff mult.
Eu cu sotul meu am o tehnica care pana acum nu a dat gres niciodata. Se cheama "pusul piciorului in prag". Adica il anunt ca de maine facem asa si gata. Daca nu se executa (si rar se intampla) fac o criza de nervi serioasa cu tipete si plansete, cu pus la zid si acuzat si manuit cuvintele in asa fel incat sa se simta ffff vinovat si sa nu aiba scapare orice ar zice. Dupa care il tratez cu raceala pana rezolva problema. Si gata.
Nu zic ca merge cu orice barbat, dar nu poti nici sa intentezi actiune de divort asa, pur si simplu, dupa ce i-ai zis cu frumosul care-i problema de cateva ori si n-a rezolvat-o.
Trebuie sa existe o cearta-doua-trei mai zdravene inainte, sa nu zica omul ca n-a stiut de gravitatea problemei (barbatii sunt mai grei de cap la fazele astea).
Oricum si la divort va da judecatorul termen de razgandire, poate va impacati, dar banii din ce stiu nu vi-i mai da inapoi (cei cheltuiti cu avocatul pentru intentarea actiunii). Si-apoi ce te faci daca omul se muta cu voi si e totul roz pana renuntati la actiune dupa care revine la obiceiurile de dinainte? Alti bani, alta distractie...
Mai bine sa stie ca schimbarea trebuie facuta o data pt totdeauna si actiunea de divort intentata fix cand nu mai e nici o sansa de impacare, nu asa sa va tot plimbati pe la tribunale/cabinete notariale.
Cu soacrele ati vorbit? Ca si acolo trebuie pus piciorul in prag, in situatia asta.


24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Madalina, pana la urma tu unde stai acum? La mama ta si el la mama lui?
Daca da, eu zic sa iti faci bagajul tau si pe al lui (lucrurile care sunt la tine) si sa te muti cu chirie dupa care sa-l anunti de noua locatie unde te gaseste si unde il inviti sa locuiasca impreuna cu tine, daca vrea sa continuati casnicia.
Daca nu pa si la revedere, bagi divort si gata. Treaba asta cu discutatul si stabilitul ca veti cauta si va veti muta candva dupa care razganditul cateva ore/zile mai tarziu nu merge, e clar.
Pusul in fata faptului implinit, sa nu mai aiba loc de razgandire, poate fi solutia fericita in cazul asta.
Si cu prima ocazie cand lipseste noaptea din pat de langa tine faci o criza de gelozie gen unde ai fost si ce-ai facut azi noapte, mi-ai tradat increderea, de unde stiu eu ca ai dormit la mama ta si char daca ai dormit la mama ta de ce ai dormit acolo, ce n-ai nevasta, esti burlac cumva sau ce parere ai, te iert acum dar e singura data cand mai trec cu vederea asa ceva, daca se repeta chiar devii burlac la loc si te poti duce linistit la mama ta ca o sa iti gasesti bagajul la usa si punct. Sa priceapa omul ca nu-i normal sa doarma la mama in loc sa doarma cu nevasta.

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Eu nu merg pe manipulare, ci apelez la logica si bun simt. Adica explic cu argumente solide ce mi se pare ca nu e in regula...dar accept ca poate sunt subiectiva, pana la urma, daca eu am o parere si el are alta, nu e musai ca eu am dreptate.
Si mai fac o chestie: il flatez, dar crezand ii ceea ce spun...adica spun de exemplu: "tu esti un om foarte inteligent, o sa iti dai seama ca...". Nu am facut asta de mult timp, nu e nevoie, nu ca ar fi totul perfect, doar ca sunt toleranta, cred ca fiecare are dreptul la opinie si nu zic ca eu detin adevarul absolut.

De exemplu, as incerca sa ii arat ca este un barbat matur, inteligent, pe picioarele lui care poate si trebuie sa se descurce fara ajutorul parintilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

aveti dreptate..

..noi in general stam la mine cu mama si sora mea pt ca am 3 camere si nu ma deranjeaza nimeni..de cand ne-am certat e cu dute-vino..si la maicasa nu ma mut ca nu am pic de intimitate..intra peste noi(am patit-o odata cand culmea..)..si de atunci numai mi-a trebuit sa stau la el..

..amenintarile de despartire chiar prind bine..si mai ales pauza(sunt prima iubita si sotie)..a inceput maicasa sa o ia razna si cam pe aratura si pana la urma el i-a spus ca se muta..ea joaca foarte bine teatru..inca de cand nu eram casatoriti ii spunea sa plece,sa se mute si cand pleca se prefacea ca moare..si mi-am dat seama cat de c***a e

..nu-mi fac mari sperante dar vad ca incepe sa isi dea interesu' pt mine..si mai ales acum imi spune ca isi doreste o familie..bineinteles i-am spus ca nu-l cred pana nu-l vad ca isi respecta promisiunile..si eu cand ma enervez fac niste crize de isterie de imi vine sa bat pe orice imi iese in cale..si cand ma supara nu vorbesc cu el cateva zile..chiar si o saptamana

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

MeAlex, cu oameni maturi merge cum zici tu dar cu astia de's copii si la 35 de ani si stau dupa fusta mamei, cedeaza la santajul emotional un-doi si nu si-au stabilit inca prioritatile s-ar putea sa nu mearga decat mai.. well.. agresiv
Sincer, eu nu prea inteleg ce barbat e ala care se insoara ca pe urma sa locuiasca cu mama. Ma depaseste cumva situatia.... adica... nu pot sa inteleg la ce s-a mai insurat daca era bine cu mama si cum poate sa fie bine sa fi cicalit de mama ca un prunc de gradinita la o varsta asa inaintata. Pe mine ma streseaza ingrozitor cand ma suna mama sa ma anunte ca-i frig afara si sa ma imbrac gros sau mai rau sa ma intrebe daca am mancat si ce-am mancat. Adica ce, eu sunt retardata si nu stiu sa ma imbrac singura cand mi-e frig si nu imi dau seama de capul meu ca daca nu mananc in cele din urma o sa mor de inaintie??


24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, da, am inteles de ce folosesti santajul emotional, daaar, nu cred ca un barbat se poate maturiza pe repede inainte, daca nu constientizeaza...de asta zic ca as incerca sa il fac sa inteleaga. Altfel, poate face ca mine o data, de 2 doua ori si apoi, o ia de la capat...si ce nu as vrea niciodata e sa imi spuna: pai tu ai vrut asta, nu eu...si asta legat de orice: decizia de a avea un copil, de a ne muta, chiar si o vacanta...eu sunt de parere ca totul trebuie sa fie de comun acord, nu fortat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

pe mine mama nu ma suna sa ma streseze..daca plec undeva ii dau mesaj si nu ma suna..ca nu vrea sa ma deranjeze..al meu taicasu a murit la revolutie si daca ma-sa nu a avut un...barbat care sa o mai calmeze..iti dai seama ca e mai nervoasa decat o femeie de la manastire..si bineinteles toata frustrarea si vina(nu si-a refacut viata)s-a revarsat asupra lui..mi-a scos ochii cand ne-am certat acum 1 an ca eu nu stiu cat de greu a fost sa creasca un copil si sa fie vaduva..in momentu' ala am simtit ca explodez si i-am spus ca multe mame isi cresc copii singure si in zilele noastre si nu se mai "lauda" cum o face ea..ea nu tine cont nici macar ca sotul ei e mort,pana si pe el il face in toate felurile..ce sa mai spun de fii-su..care a avut o copilarie tragica in adevaratul sens al cuvantului..si pe mine si pe sora mea ne-au crescut bunicii..pot sa spun ca si in ziua de azi bunicii imi dau bani si cand ii vad ca imi dau ma apuca plansu'..sumele mici le mai accept gen 10-20 lei dar cand ii vad ca imi dau mai mult mi-e rusine sa ii iau pt ca stiu ca nici ei nu prea au..si ii indeasa in buzunar si imi spun"lasa sa ai si tu de o ciocolata"..am un mare respect pt ei si ii iubesc mai mult decat pe parinti.ei au fost langa mine si sora mea de fiecare data cand am avut nevoie..ei ne-au educat..ne-au imbracat cand eram mici..ca parinti erau plecati prin vacante si si-au adus aminte ca ne au cand a fost sa incepem scoala..

..barbatii mai trebuiesc si amenintati ca de fiecare data cand vad ca sunt iubiti isi iau lumea in cap si cred ca daca ii iubim nu o sa-i lasam niciodata..cred ca sunt niste crai si gata viata se termina la ei..dar nu e asa..al meu cand il amenint cu ceva..brusc se trezeste la realitate si stie ca sunt in stare sa-l las daca ma face sa sufar prea mult..stie cat am suferit din cauza rautatilor celorlalti si incearca sa nu o faca si el..chiar daca uneori vorbeste fara sa gandeasca..dar asa sunt ei..

pupici fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Stiti ceva fetelor,am impresia ca ati cam deviat de la subiect....
Ma asteptam sa citesc despre problemele care ne macina in legatura cu bebeii dar se pare ca ati trecut la psihologie...nu mai sunteti atente la ce se posteaza pe aici...vad ca tot despicati firul in patru de cateva zile....ma asteptam sa gasesc mai mult suport aici dar se pare ca voi aveti alte probleme care nu au nici o legatura cu titlul forumului...sunteti off topic...
Cred ca eu am sa ma retrag...va doresc la toate numai bine si sa vi se indeplineasca dorintele cat mai curand...sa ne ajute Dumnezeu pe toate!

Mergi la inceput