Alegeri 9 decembrie 2012

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din ce am citit, auzit, vazut, mie imi suna cam asa: ne ducem la vot pentru ca asa e moda, este vezi Doamne democratie si in democratie asta-i obiceiul. Sa votezi din cand in cand niste oameni care sa te reprezinte, sa-ti reprezinte interesul in forumurile de decizie, pentru ca dorintele tale, comune cu ale altora cu aceleasi interese ca ale tale, sa se indeplineasca.
Dar la noi indiferent ce votezi, pe cine votezi, care-s nazuintele tale, interesul tau si al altora ca tine, la vot iese cine trebuie, adica nu cine-ti trebuie tie...iar interesul alesului cu interesul tau sunt paralele, adica nu se intalnesc niciodata
Si atunci, daca votam fara interes, ca stim ca oricum o sa fie rau si nimic din ce-au promis astia n-o sa se indeplineasca, asa cum nici la ailalti dinainte si nici la urmatorii nu a fost/nu va fi valabil...atunci care este, dupa voi, diferenta intre votatul de acum si cel din timpul lui Nea Nicu?
Ca si atunci, rezultatul votului era dinainte cunoscut.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Diferenta ar fi ca atunci era unul si gasca lui, acum sunt mai multi si gastile lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Liviu Dragnea (USL): „Legislativul va avea 80 de parlamentari în plus“

ole, clubul se mareste ...




Sa fie primit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar parca se validase prin referendum ca poporul vrea mai putini. E consitutional ce vor sa faca?




'Cos what I feel is the only truth for me

Pai daca nu e, va fi. "Eu fac legea!" acesta va fi principiul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Dar parca se validase prin referendum ca poporul vrea mai putini. E consitutional ce vor sa faca?




'Cos what I feel is the only truth for me

Pai daca nu e, va fi. "Eu fac legea!" acesta va fi principiul...


Marius, cum adica nu e constitutional?

Banuiesc ca legea asta in baza careia se creeaza acum mandate in plus ar fi fost contestata daca exista suspiciunea de neconstitutionalitate.
Oricum legea asta este foarte proaspata, cei de la PDL erau majoritari cand a fost adoptata, nu? nu vad de ce insinuezi ca o lege adoptata cand "noua opzotie" era "la butoane" va trebui legitimata si "acoperita dpdv legal" de cei care la momentul adoptarii erau in opozitie. E ceva ce nu se leaga in secventa logica ce te-a condus la afirmatia de mai sus. Cel putin pentur mine.
Si mi se pare ca ARD beneficiaza din plin de redistribuire pentru ca daca n-ar fi existat mandatele extra erau putine sanse la rezultatele de la alegeriele de ieri sa prinda locuri in Parlament.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am enuntat un principiu pe care il vor aplica. Nu e Ok pentru noi? Nici o problema schimbam legea si va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ca un facut, e prima data cand de ziua alegerilor vremea o ia razna, iar dupa anuntarea rezultatelor se strica si mai rau.
Pana acum, la fiecare runda de parlamentare sau prezidentiale vremea a fost blanda, numai buna sa se umple Piata Universitatii cu lume multa jubiland ore in sir.
De data asta viscol, ger, lapovita, nici macar slugile antenelor nu s-au mai inghesuit sa baguie o victorie acolo, doar cativa zeci de bezmetici care au amutit imediat ce camera i-a lasat in plata Domnului, refocalizandu-se pe reporterita zgribulita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am enuntat un principiu pe care il vor aplica. Nu e Ok pentru noi? Nici o problema schimbam legea si va fi.


Ah, deci ai enuntat un principiu pe care crezi tu ca-l vor aplica atunci cand vor considera necesar.
Nu principiul pe care-l vor aplica in cazul acestei legi cu ajutorul careia a fost crescut artificial si inutil (parerea mea) numarul de parlamentari.
Pentru ca intrebarea LAurei se referea strict la legea asta si din cauza asta eram un pic confuza. Mai ales ca nu s-a pus niciodata problema constitutionalitatii ei.

Din cate am inteles nu este nimic neconstitutional in a nu respecta rezultatul unui referendum de tipul celui la care s-a consultat populatia in legatura cu nr de parlamentari. Pentru ca acel referendum a avut caracter consultativ, nu exista obigativitatea de a transforma rezultatele referendumului in realitate. Doar am fost consultati...atat. Si am fost consultati intr-un moment in care actiunea respectiva se putea transforma rapid in capital electoral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Ca un facut, e prima data cand de ziua alegerilor vremea o ia razna, iar dupa anuntarea rezultatelor se strica si mai rau.
Pana acum, la fiecare runda de parlamentare sau prezidentiale vremea a fost blanda, numai buna sa se umple Piata Universitatii cu lume multa jubiland ore in sir.
De data asta viscol, ger, lapovita, nici macar slugile antenelor nu s-au mai inghesuit sa baguie o victorie acolo, doar cativa zeci de bezmetici care au amutit imediat ce camera i-a lasat in plata Domnului, refocalizandu-se pe reporterita zgribulita.


Deci pana la urma slugile antenelor au votat cu astia de iesira acum victoriosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Diferenta ar fi ca atunci era unul si gasca lui, acum sunt mai multi si gastile lor.




'Cos what I feel is the only truth for me


Pai asta nu e bine...e de rau.
Deci asta e democratia? Mai raul dictaturii?


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput