Alegeri 9 decembrie 2012

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Daca puterea absoluta duce la abuzuri, ar trebui sa va ganditi cum a fost posibil.
Orice ati spune, nu i-au mituit pe toti votantii .
Cei din PDL ar fi trebuit sa se distanteze la timp de Basescu.Referendumul acela, atat de contestat , ar fi trebuit sa le dea o imagine despre ce se intampla in tara, in loc de asta , s-au grabit sa sarbatoreasca.
N-au avut curajul , acum sa suporte consecintele.
Si nu cred ca o sa fie nu stiu ce dictatura, o sa fie la fel ca pana acum. Rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Dezgust e prea putin spus... Nici nu stiu ce sens mai are faptul ca am fost la vot... Dincolo de luptele USL cu PDL, pline de mizerii, faptul ca asa-zisul partid al lui DD a obtinut un procent atat de mare spune foarte multe despre romani, ca natiune... Traiam inca cu iluzia ca votul meu conteaza. Uite ca nu conteaza!!!! Dar macar am dreptul sa ma revolt in urmatorii patru ani care, cel mai probabil vor fi cei mai comunisti si mai corupti din istoria politicii romanesti de dupa 1989. Am dreptul asta...si sa nu-i mai aud vaicarindu-se pe aia care au votat USL si PP-DD ca mi se face scarba.

PS: Astept cu nerabdare sa simt schimbarea in bine promisa de discursurile demagogice si sforaitoare ale USL-istilor.

Fascinatie

Cum i-am cumparat copilului meu scaun de presedinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Personal mai degraba cred ca vor apare probleme intr-un timp relativ scurt pentru ca asa cum am mai spus USL reprezinta o alianta antiPDL si antiBasescu. Separat PSD iar PNL nici macar in vis nu ar fi putut sa formeze un bloc suficient de puternic. Chiar si asa in realitate nici PSD si nici PNL de sine statatoare nu au nici pe departe un avantaj real si de necombatut. Din acest motiv si pentru ca PNL si PSD prin esenta sunt partide cu viziuni si politici clar diferentiate, prognozez ca dupa ce se vor linisti apele vor incepe conflictele la inceput mai voalate apoi din ce in ce mai ascutite intre PNL si PSD. In plus chiar PSD va emite pretentii din ce in ce mai mari iar PNL va fi obligat sa accepte pentru ca de sine statator nu ar rezista pe scena politica. In esenta PDL are exact segmentul estimat si deloc neglijabil de 20% in conditii de recesiune politica ceea ce PNL nici macar nu viseaza doar PSD este in discutie. Interesante vor fi si discutiile cu celelalte partide care fiecare cu procentul sau la o adica adunate la 20% ... se vor simti iar in cazul unor disensiuni majore PSD vs. PNL vor deveni esentiale. Lupta politica este departe de a se fi incheiat. UDMR va putea sa-si joace ca de obicei cartea dar si PPDD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu nu am vazut viziuni politice de nici o culoare, nici la PNL nici la PSD, nici la PDL.
Interesele NU viziunile i-au unit sau i-au facut sa se desparta PSD - PDL, sau PDL-PNL, si acum PSD-PNL.
Interesele si orgolile pot sa-i si desparta.
Politicile nu au nici o relevanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Cu 60% ,e clar ca se preconizeaza o diktatura...neo-komunista.Deci haideti sa scriem mesaje cat mai multe....ca nu se stie ....cine isi mai aduce aminte de anii 80...totul era rationalizat....o sa primim net cate 1 ora pe zi.Si sa nu uit...sa exersam plansul cat mai convingator....ca nu se stie cand va deceda un lider comunist(ca in Coreea de Nord)...si va trebui sa ne transformam in niste marionete



Moartea nu inseamna nimic, insa a trai infrant si fara glorie inseamna a muri in fiecare zi." -
Napoleon Bonaparte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Liviu Dragnea (USL): „Legislativul va avea 80 de parlamentari în plus“

ole, clubul se mareste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

totosika, ce inseamna "diktatura...neo-komunista". In ce limba sunt cuvintele astea?

Si daca nu va fi cum zici tu, o sa recunosti ca ai gresit?


Eu zic ca va fi rau, dar nu din cauza de dictatura si comunisti, ci din cauza de hotie, coruptie, plocoane electorale urmate de "nu avem bani, trebuie sa ne imprumutam, trebuie sa vindem resursele si ce mai e de vandut la fier vechi".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

sursa: http://adevarul.ro/news/politica/liviu-dragnea-ard-vor-80-parlamentari-plus-1_50c5be78596d720091dffbe6/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dar parca se validase prin referendum ca poporul vrea mai putini. E consitutional ce vor sa faca?


Mergi la inceput
Mergi la inceput