Alegeri 9 decembrie 2012

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu nu pot sa cred ca un adevarat partid de dreapta se aliaza cu partidul comunistilor. Nu cred si pace. Dar au ajuns impreuna la putere, aliindu-se. OK felicitari. Si mai mult, asa cum au votat romanii e clar ca nu dau 2 cepe degerate pe platforme politice. Sa le fie de bine. Sper ca macar acum, sa existe o opozitie puternica. Ar fi timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In mod normal PNL ar trebui sa fie un pol corect si clar de dreapta. Asa ar trebui sa fie. Insa...nu e.

Cand se va scutura si el de gunoaie, pardon de praf, isi va gasi cu adevarat locul in dreapta salii Parlamentului Romaniei cu capul sus si fara apasari de suflet sau de onoare!
Poate tot atunci lectia de democratie ii va fi salvarea de la compromis si disparitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Este oficial: www.hotnews.ro/stiri-politic-13795441-problema-locurilor-parlament-arhitectul-general-chemat-pentru-gasi-solutii-suplimentare-numarului-scaune.htm" target="_blank">Casa Poporului e prea mica!
Daca tot au revenit in forta comunistii la putere ar fi cazul sa se puncteze noul (vechi) regim prin construirea unei Case a Poporului si mai mari, ca tot ii plac lui Oprescu recordurile, cel mai lung carnat, cei mai multi mosi craciuni, de ce nu cel mai mare parlament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:


Va dati seama ce dimensiuni am atins! Se intoarce in groapa raposatul ca s-au gasit altii mai grandomani ca el avand totusi aceeasi vana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica


Va dati seama ce dimensiuni am atins! Se intoarce in groapa raposatul ca s-au gasit altii mai grandomani ca el avand totusi aceeasi vana!




Hm,casa poporului e neincapatoare,biserici nu sunt destule...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.ted.com/talks/lang/ro/ivan_krastev_can_democracy_exist_without_trust.html" target="_blank">Ivan Krastev: Poate democratia exista fara încredere?

Citat:
Iar când ajungem la stiinta creierului, consultantii politici au aflat de la cercetatorii din neurostiinta sa nu mai vorbeasca despre idei, despre programe politice.
Ce conteaza e sa manipuleze emotiile oamenilor. Se vede asta foarte puternic, încât chiar si când vorbim despre revolutii azi, revolutiile nu mai sunt în jurul unor ideologii sau idei.
Înainte, revolutiile aveau nume ideologice. Puteau fi comuniste, liberale, fasciste sau islamice.
Acum revolutiile sunt numite dupa mediul folosit cel mai frecvent. Avem revolutii Facebook, Twitter. Continutul nu mai conteaza, esenta e mass-media.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu nu pot sa cred ca un adevarat partid de dreapta se aliaza cu partidul comunistilor. Nu cred si pace. Dar au ajuns impreuna la putere, aliindu-se. OK felicitari. Si mai mult, asa cum au votat romanii e clar ca nu dau 2 cepe degerate pe platforme politice. Sa le fie de bine. Sper ca macar acum, sa existe o opozitie puternica. Ar fi timpul.

Unde ai vazut platforma politica de dreapta sau de stanga?
Evident ca nu s-au votat politici.
S-a votat ca in 2004. Atunci votul a fost impotriva PSD si a lui A Nastase, acum impotriva PDL si a lui T Basescu.

Electoratul sanctioneaza pe cei care incearca sa confiste puterea.
Atat poate face si atata face.
Cand o sa aiba oferta de platforme politice o sa voteze platforme politice.

Exista o lista cu alesii, care pretinde ca-i completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Este oficial: www.hotnews.ro/stiri-politic-13795441-problema-locurilor-parlament-arhitectul-general-chemat-pentru-gasi-solutii-suplimentare-numarului-scaune.htm" target="_blank">Casa Poporului e prea mica!
Daca tot au revenit in forta comunistii la putere ar fi cazul sa se puncteze noul (vechi) regim prin construirea unei Case a Poporului si mai mari, ca tot ii plac lui Oprescu recordurile, cel mai lung carnat, cei mai multi mosi craciuni, de ce nu cel mai mare parlament?


Las ca a propus Zgonea sa se construiasca un hotel al parlamentarilor. Poate sa bata aici recorduri ca-l vrea in regim de urgenta !

http://www.mediafax.ro/politic/zgonea-exista-varianta-de-a-construi-un-hotel-in-regim-de-urgenta-pentru-cazarea-parlamentarilor-ca-in-franta-10384680

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Parerea mea este ca Dan Diaconescu nu a vrut sa intre in parlament...nu stiu nici eu prea bine formula de calcul ptr atribuirea mandatelor dar, din cate am incercat sa-mi explic , unii si-au luat mandatul din ramasitele ramase...adica in jud X ii revine partidului Y 1,15 mandate,1 mandat i se da acolo ,in judet, si 0,15 e ramasita...si uite asa,0,15 ramas se aduna cu alte ramasite si i se da mandat lui Blaga ...aceeasi soarta ar fi putut sa o aiba si DD dar nu cred ca si-a dorit,in GJ, PP-DD a avut voturi in procent mult mai mare decat procentul pe tara al partidului...putea si DD sa se aranjeze de un mandat, dar el a preferat sa nu intre ptr a-si lasa oamenii alesi sa se duca catre cine vor...ca doar de aia au platit respectivii sa intre in parlament: sa faca ce poftesc odata alesi PS: la noi, in MH , nu s-a atribuit niciun mandat PP DD, toti Usl-istii au inchis colegiile iar ARD a trimis doi parlamentari prin redistribuire...PP DD nu avea voturi de un mandat intreg in MH, cred ca a avut cam un 12 % voturi,sub media pe tara a partidului, si ramasitele s-au dus in alt judet .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dyannna, nu cred ca e pe vrute. E un algoritm. Eu nu inteleg modul de calcul in detaliu, dar, daca ai iesit parlamentar si te razgandesti dupa incheierea redistribuirii, cred ca e nevoie de o pozitie oficial exprimata si apoi de o vacantare a locului.

Mergi la inceput