Felicitari Mena, Dannah, Cellena, Mya! #49

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Onutz, nu numai americanii, dar si germanii recomanda sus si tare in postere, brosuri, prin moase, doctori si tot ce vrei, sa nu iti pui copilul pe burta pina nu se intoarce singur. Motivul e acel sindrom, de ce se intimpla insa nu stie mai nimeni, s-au adunat doar date din cazurile insemnate si facut statistica la ce ar putea influenta. Moasa mea mi-a spus ca bebeii dorm mult mai bine si profund pe burta in timp ce pe spate se trezesc mult mai usor cum e ceva cit de cit in neregula.

Cind juniorul avea doua luni mi-am luat curajul si l-am pus dupaamiaza sa doarma pe burta ca imi iesisera peri albi cu el, dar si stateam la inceput linga el sa vad daca ii se ridica popneata de la respiratie . Noaptea nu am avut curaj inca o luna, pina cind a inceput el cit decit sa se intoarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Nu pot sa dorm.

Multumim de casuta noua

Logan, mai e putin si vine printisorul. Stai linistita.

Ioana Paate e agitata si de la pozitia in care o tii. Incearca sa fii relaxata cand o pui la piept. De scaun nu stiu ce sa zic, teoretic trebuie sa fi eliminat meconiu sau poate e mai lent la ea.

Mica multumim de vesti.

Irilac Felicitari! Sa va traisca printisorul! Refacere rapida si mult laptic.

Mya Pentru preemclamsie mai trebuie sa fie inca doua semne: edeme si pierderea proteinelor prin urina. Dar dac tensiunea sare de 14, cea mare, sau de cea mica, suna medicul. Eu cred ca e de suparare. Hai ca mai e putin si iti tii minunea in brate.

Onutz Eu am culcat-o pe Bia de la 10 zile numai pe burta. Doar asa putea sa doarma. Patutul era la doar un brat distanta de patul meu si ma trezeam la fiecare miscare. Chiar si acum doarme tot pe burta.

Si acum sa va spun ce peripetii am avut azi. Am fost la eco si control si era cat pe ce sa o scoatem pe Corina mai devreme.
Pentru ca in urma masuratorilor eco a arterelor, ombilicala si cerebrara, indicu o suferinta fetala si bb a fost si cam somnoroasa azi pana la doctor. Plus ca tot dupa masuratori ar fi ramas in urma cu o saptamana. Iar tensiunea mea era 14 cu 10. Bun, si am mai facut iar o eco, la alt medic, care ne-a linistit. Bb e bine, tensiunea pe artere buna si in grafic normal de crestere si domnisoara incepuse sa danseze. Iar tensiunea, dupa ce ne-am linistit, 12 cu 6.
Dupa cate am inteles din dicutia cu cea de a doua dr. de la eco, cica prima care mi-a facut ecografia nu ar fi la prima duma in masuratori.

Asa ca ne-am linistit. Luni mergem la analize si monitorizare. Cica sa stau in pat, dar maine ma apuc sa spal hainute si sa montez patutul.

Nicoleta 34+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Bioana, scasunele de bebei alaptati sunt galbene de regula, dar eu tin minte ca a mai avut si verzui si f dese.

Onutz, eu imi aduc aminte de la cel mic, ca primele luni a fost si el tare fornait. De asta te intrebam, daca totul e in regula in rest, nu te ingrijora. Ai incercat sa ii pui laptic in nas?
Sa stii ca are dreptate medicul, caciulita nu e necesara in casa. Cu temperatura prea scazuta nici eu nu sunt de acord, eu am avut in jur de 24 si cu cateva grade in plus la baita.

Ai mei au dormit pe o parte cat au fost mici, nu i-am pus nici pe spate, nici pe burta, decat daca eram acolo si ii puteam supraveghea. Pe burta eu stiu ca nu e indicat pentru ca nu au putere sa intoarca bine capusorul de pe o parte pe alta si pot ramane blocati cu nasucul in perna si nu mai au aer. Dupa ce au mai crescut si au invatat sa se intoarca au dormit fiecare cum a vrut.
Mie pozitia pe o parte mi s-a parut cea mai buna, daca le vine laptic inapoi nu se ineaca cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna!

Iulia - am fost la doamna Paicu; cred ca de fapt este neonatolog si are competenta in ecografie

Miha - multumim de aprecieri; din pacate postarile mele se raresc si aici - cat a fost mama cu mine, am tot avut momente de respiro. Saptamana asta fiind singura cu piticania, nu prea am ajuns nici la toaleta. Pupici multi de molipsire!

Mica - fara nici o rosie - eu am intrebat direct un preot daca exista vreo regula bisericeasca legata de botez, si dumnealui a spus ca-l putem face oricand pana intr-un an.

Adriana, am murit si inviat cand am citit ce-ati patit! Incearca sa-i dai cu seringa .... zic si eu ca poti controla mai bine fluxul de lapte, sau sa gasesti unele neperforate si le dai tu gauri

Irla, eu mi-am luat protectii de silicon pe la inceput, pt ca incepusera sa ma usture nitel sfarcurile. Dar nu am reusit sa le utilizez, desi am luat cea mai mica marime - tot sunt mari si ai senzatia ca-i ajung copilului direct in stomac. M-am reglat cu usturimea in 2 zile, cu lanolina de la multimam.

Mai am de citit, dar nu prea am timp; recuperez eu

Mara are un chist de plex coroid si o gaurica la inima; teoretic nu pun nici un fel de problema; practic mi-au mai iesit niste fire albe. Ramane sa le monitorizam in continuare.
Am incercat sa-i scot de tot infacolul, 2 zile a fost ok, urmatoarele 2 a fost jale. L-am reintrodus si acum e linistita.
Mucii tot acolo sunt, nu ies si pace.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Felicitari S.Ellena si Irilac,puii vostrii sa fie sanatosi si necolicosi!
Eu sunt in pragul depresiei,am plans de m-am umflat ca nu am lapte.Am cazut in capcana si acum nu mai pot sa ies.In maternitate i-au dat nan completare cand urla ca din gura de sarpe si la fel fac si eu,suge 2ore la mine si apoi refuza sanul cand nu mai curge nimic.Il plimbam,vorbim si el ma linge peste tot si cauta san.Il pun si il scuipa ca nu curge nimic...si uite asa fac 30ml de formula si ii dau si dormim imediat.
Sunt asa amarata ca nu pot sa ii dau numai lapte,bag ceaiuri la greu dar cred ca ar trebui sa mananc mai mult,abia ciugulesc de suparare.
Ieri a fost cumintel,m-a supt a dormit si a primit doar 2doze de supliment.Azi deja i-am dat 20ml si acum sforaie,nu am adunat decat vreo 4ore de somn in 2 zile...ma duc sa ma pun langa el poate imi mai revin.Operatia nu o mai simt,ma agit toata ziua,fac pipi cu el in brate la san,nu mai am nici o problema,de fapt am ales sa ignor durerile.Scarile le cobor de cand am ajuns acasa,a3-a zi dupa operatie ca nu am incotro.Cateodata ma ustura de ma seaca dar cand il vad cum plange uit de tot.
Mya naspa ca ajungi la cezariana dar scopul scuza mijloacele,eu cand am vazut bebele ca e viu si sanatos m-am impacat cu ideea.
Hai ca m-am descarcat,intre timp iar m-a busit plansul...am un copil asa frumos,sanatos si eu ma plang...cine ma mai intelege.
Luni vine si la noi pediatra sa imi spuna ce si cum,in casa am cam 24 grade,sper sa fie ok.
Aaaaa mai am o problema,buricul.Cum sa fac sa fie uscat mereu acolo,ca mai iese pipi din huggies si uda buricul si apoi se inmoaie?

V-am citit pe diagonala,imi pare rau ca nu nominalizez dar sunt zombi.
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Popi multa sanatate domnisoarei. Ati vrut voi sa ii faceti eco la inimioara sau erau alte semne.

Dana Imi pare rau ca nu ai laptic. Trebuie sa mananci si tu ca sa ai de unde face lapte. Doar cu ceai nu merge. Nu ai pe nimeni sa vina la tine sa te ajute? Macar sa stea cu bb cateva ore ca sa te poti odihni.



Nicoleta 34+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dannah, maaaare grija, te rog, cu buricelul! nu are voie sa fie umed, dar sa fie udat constant, mai ales de pipi care e acid..Cred ca il usturaaa..
1. Cuculetul mereu in jos obligatoriu.Mie nu mi-a iesit niciodata pipiliciul prin pampersul lui bebe, tot Huggies avem si noi.Grija, fiindca uneori, pentru ca bebe e miscacios, se face un fel e gaura acolo la burtica, si probabil pe acolo iese pipi.Asa ca daca vezi ca se face un fel de V-gaurica aia care lasa loc de stropit, redesfa usurel, fiecare parte, intinde bine bucatica aia care sta pe burtica si lipeste din nou fiecare parte, o picaturica mai strans.Regula e sa poti baga un deget pe langa banda de sub burtica, dar asta se refera la lejeritate, nu tre sa fie larg cat sa se vada, ci se simti tu ca pt bebe e lejer..si scoase mereu lateralele pe langa ciortanele, sa nu ramana in interior, ca il jeneaza, da?

si nu te mai invinovati cu laptele, iti faci rau si nu iti ajuti lapticul.Nicholas bea si de la mine, insa f putin, il intereseaza sanul cum ma intereseaza pe mine cucul in secunda asta.la bibe ii place, ca vine mult mai usor, desi am luat bibe cu flux super lent, ca la san.bea 120 ml seara si dimineata, formula, a facut copanele, ce sa fac, sa tinem copiii nemancati visand sa imi tasneasca laptele prin toate partile?ma mulg, beau ceai de lactatie, dar nu ajung la performantele la care are el nevoie sa fie alimentat.
NU mai sufar, ca nu ma ajuta.deloc.daca lui ii e bine, -si formula asta e cu probiotic si nici nu il mai doare burtica, decat cate 15-20 de minute se mai vaicare un pic dimineata- atunci i-o pastrez.Nici mama mea nu a avut lapte suficient si uite-ma, iar frate-meu are 1.86, sa ca e ok.
Lasa depresia, fii relaxata si fericita.

Onutz,, scumpa,eu numai dupa baie ii pun caciulita, 2 ore, in rest niciodata in casa.noi avem 24.5-25 gr in casa, la 23 e frig.
si la noi sunt muci din plin, desi ii scot si dimineata si seara, dupa ce ii pun apa de mare- niciodata nu ies toti!de dormit insa doarme iarasi f bine.Azi noapte de la 23.00 la 4 am,cand a marait, a papat si iar trezeala la 8 la papa.a mancat, s-a jucat cu noi, ne-am maimutarit ca toate alea si cred ca ii place, a sughitat juma de ora, acum e 9.40 si e infasurat la mine in brate, sforaind.

de regula doarme pe spate, dar musiu se intoarce singurel pe partea care ii convine, inca de la 5 zile, cand a ramas asistenta cu gura cascata vazandu-l ca s-a intors singurel pe dreapta..

Irilac, iubita, FELICITARI, mami de pufulet scump!!
Multa sanatate bebeului si mult noroc, mult laptic-si refacere rapida tie!

va pup pe toate iubitele mele mamici si viitoare mamici si va doresc un weekend frumos si linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, cucuietele!!!

Popi, te cred cu perii albi, chiar asa, cum ati descoperit? O pupam pe bubulina mititica
Dana, nu ai voie in butoi, hai afara
Trebuie sa mananci bine ca sa imbunatatesti sansele pt mai mult laptic, multe lichide si odihna. Nu ai voie sa fii suparata, obosita sau stresata
Incearca sa mai dormi si tu un pic cand doarme
Si eu ii dau completare, asta e... Nu ma deranjeaza abolut deloc ideea, cat timp el mananca bine, nu refuza nici biberon nici san, nu face mofturi, haleala sa fie
24 de grade e f bine, mai ales cu iarna care a venit deja cam este tot
Ary, acum ii pun numai laptic in nasuc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Bubu esti o scumpa!Pana la urma ai dreptate si tu dar uite ca hormonii imi joaca feste Dupa ce a papat a dormit deja 3ore si ceva legate,ceea ce e o premiera pt el.Aaaa inca doarme...
I-am curatat nasucul inainte sa adorma,am un aspirator gen para la un capat,pun ser fiziologic si trag tare cu gura pe partea cealalta si a iesit o gramada.Si i-am taiat si unghiile,sa nu se zgarie.
Cu scutecul eu gresesc ca il pun in sus,asa mi-a zis asistenta de la neonato sa fac.Gata nu-i mai fac asa,il pun in jos.De cate ori nu s-a udat saracutul ca e mama lui varza...
Onutz stii ca acel curs care l-am facut m-a afectat f mult,adica tot ziceau ca nu exista sa nu fie suficient laptic si tot asa si eu ma invinovatesc ca am lasat sa ii dea lapte in maternitate,puteam sa refuz dar cand il vedeam ca suge 2ore,scuipa apoi sanul meu ca e gol si isi baga mainile in gurita am zis ca asta e,trebuie sa pape.
Popi offf ce emotii si cu dr astia,dar daca ei zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi inseamna ca asa e.
Am de facut dus ca asteptam musafiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

irina e mai linistita...cred ca e o perioada de crestere(asa cred ca se numeste) ca sta mult la san.doarme bine pe o parte.in spital mi-au zis ca urmeaza sa aiba caca de culoare verde apoi mustar...a avut perioada aceea, acum 2 zile parca cand sugea,facea caca,si tot asa...pe o parte intra,pe alta iesea.ieri a avut numai un scaun.azi inca nu. mananc portocale si mandarine, dar imi dadeau si in spital,2 pe zi.altfel am mare grija ce mananc..imi e ciuda ca nu ma pot duce cu ea sa o vada un pediatru...abia marti ii da dr...o tinem tot intr-o sarbatoare si nu e deschis mai nimic...ieri ne-a cazut buricul.DANA noi buricul l-am avut infasurat intr-o bucata mica de tifon,asa au facut si in spital.
si ea fornaie cateodata.muci ii scot... nu am reusit sa intreb nici un dr cand imi scot capsele..ma cam deranjeaza cand ma ridic...mi-am revenit foarte repede,a doua zi umblam iar de cand sunt acasa am iesit si la plimbare...
IRILAC FELICITARI!!!!!!RECUPERARE RAPIDA SI MULT LAPTIC....

MYA ridicam motatele marti.

CELLENA felicitari pentru rezultate!! linisteste-te, bebele vine cand e pregatit.

ARY, DOURA,TNICOLETA, ASCHIUTZA, ONUTZ mersi..

ASCHIUTZA cum se mai simte florian¿tot cu febra¿


TNICOLETA bafta luni la monitorizare.

DANA incearca sa te linistesti!nu te ajuta daca esti suparata. important e sa fie el bine,daca nu e lapte nu ai ce face.si sa mananci!!te rog, da¿!




Mergi la inceput