Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna.
Alina , eu am Veet si sunt multumita de el.Nu am folosit niciodata aparat de epilat,nu pot suporta durerea.

Revin si cu o intrebare: stiti cumva site-uri,firme pt babysitter?Am dar un search pe net,am gasit anunturi,dar cum sa procedez sa fie safe? Am nevoie pt cateva ore saptamana viitoare si apoi pe termen lung.

O zi minunata sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:

Ma intereseaza si pe mine ce magazine mari de jucarii sunt pe aici...cautam jucarii Disney seria Cars pt pitic si ce am vazut prin magazinele din oraselul nostru le are deja

Si inca o intrebare: mai ninge mult???


Cred ca cel mai mare magazin de jucarii e Toys er us. Are si site. Apoi gasesti jugarii si in Kaufhof, Karsdat, Real. Pe net uitate-te si la mytoys.de si amazon.de

Loredana, eu am mai scris in capitolul anterior si a reluat si Alina aici. Am sugerat site-ul www.groupon.de. Am cumparat de acolo la pret super ok Gutschein la salina+spa. Biancai i-am luat tot de acolo Gutschein pt curs de chitara, iar pt sora si cumnatul meu vreau un Gutschein la un restaurant f cochet de aici.

Au zilnic fel si fel de oferte. Si mai uitat-te si pe www.dailydeal.de

Tu esti para in Hamburg, nu? Pt tine, Miriluta si Simina am vazut o chestie super tare (din pacate e numai de luni - vineri):

http://reisen.groupon.de/14104952

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Mersi,Andreia!Primesc ofertele de la groupon zilnic dar recunosc ca ma uit doar din cand in cand bine ce e...asta cu ski e chiar faina!

Andreea.legat de baby sitter,daca o sa ai nevoie pe termen lung,nu e mai bine sa cauti o tagesmutter sau un loc la gradinita?Banuiesc ca o sa incepi sa lucrezi,nu?

Mi-am dat seama ca nu i-a raspuns nimeni lui Ali24...M-am chinuit putin sa citesc,dar incerc sa raspund:nu stiu exact unde trebuie sa te adresezi in Romania ca sa anulezi alocatia,dar stiu ca e adevarat,trebuie ori sa demonstrezi ca nu mai iei alocatie in Romania,si copilul sa locuiasca aici cu voi in Germania,ori sa continui sa o iei acolo iar de aici din Germania vei primi diferenta pana la 185€ de copil.Ma indoiesc insa (dar nu stiu sigur) ca poti primi retroactiv kindergeld...Oricum,este legat de momentul din care copiii locuiesc aici in Germania,nu de momentul din care sotul tau,tatal,locuieste aici,asta in cazul in care acestea doua nu coincid...Ca sa afli clar ce si cum,trebuie sa te interesezi direct la autoritatile germane,mai sunt si diferente de la land la land....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La Familienkasse trebuie intrebat despre Kindergeld. Pe formularul de Antrag e o rubrica unde trebuie sa specifici daca mai iei din alta tara alocatie.
Cred ca, in cazul in care nu ajunge prea curind in tara, varianta cea mai rapida (dupa ce s-a lamurit la Familienkasse) e sa-i faca soacrei o procura notariala, costa cred 25 euro la un notar, o traduc, apostileaza si cu ea soacra o reprezinat in RO. Toata "tarasenia" o va costa, parerea mea, mai putin ca un bilet de avion + timpul pierdut...+ banii pe care i-i pierde in DE lunar.

Eu am schimbat anul trecut titularul de cont in care intra Kindergeldul si toata procedrura a durat 3 luni, timp in care n-am primit KG. Mi-au dat ulterior toata suma, insa, nu stiu daca in cazul ei se aplica, pt ca ea si copilul sunt de f putin timp aici (noi eram de 11 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreea, despre Baby-sitter as intreba mai intii la biroul care se ocupa si de Tagesmutter / Gradinite. Poate iti dau eí un tip, ceva. Multe orase au si brosuri pt parinti cu informatii folositoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

Buna .m am mutat si eu de curând in Germania si as vrea sa va rog sa ma ajutati daca stiti cum sa procedez cu aloca#539;ia copiilor.eu auzisem ca se da din momentul in care are so#539;ul anmeldungu aici.adica de 4 luni.dar cand am fost sa depun actele mi s a spus ca se da doar din mom in care renun#539; la aloca#539;ia din ro.eu nu am cum sa merg acum recent in ro cu 2copiii dupa mine si a fost soacra mea sa o anuleze dar Cic#259; nu poate ea.si ca trebuie statul german sa le trimit#259; lor ceva formulare411 parca.eu am trimis actele la cei de la nurnberg dar nu stiu daca ei vor trimite la cei din ro.si mai auzisem ca chiar daca am luat banii din ro aici se va da diferen#539;a .dar cei de aici nu mi au spus nimic despre asta.stiti cumva ce si cum?ca lunile trec si sincer nu mi ar strica cei 300si ceva de euro cat ar trebuii sa primesc pe luna



Potrivit legii, da, sotul tau are dreptul la alocatie pentru copii de la data anmeldungului sau. Singura conditie este sa fi trecut 6 luni de la data inregistrarii pe teritoriul Germaniei si data depunerii cererii. Se va da retroactiv . Pentru primirea alocatiei copiii nu trebuie neaparat sa locuiasca pe teritoriul Germaniei. Nu trebuie obligatoriu sa renunti la alocatia din Romania, aici vei primi diferenta.In functie de landul in care esti ti se vor cere sa aduci tu din Romania formularele E401 si E411, sau cer ei asta autoritatilor romane.
Atentie, trebuie sa ceri tu alocatia retroactiv, uneori ei aproba de la data anmeldungului copiilor sau asa cum ti s-a spus tie, de la data la care renunti la alocatia din Romania.
Mai jos poti citi mai multe despre asta. Vei gasi si legea pe care poti s-o prezinti eventual autoritatilor in caz ca-ti fac probleme.

http://consilierjuridicgermanoroman.com/2010/12/19/ce-este-alocatia-europeana-pentru-copii/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Andreea, despre Baby-sitter as intreba mai intii la biroul care se ocupa si de Tagesmutter / Gradinite. Poate iti dau eí un tip, ceva. Multe orase au si brosuri pt parinti cu informatii folositoare.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Multumesc ,am sa intreb.
Loredana, cu Tagesmutter vs babysitter,sincer prefer o bona care sa ii ia pe copii de la scoala/gradi la pranz si sa doarma.Eu sunt mai old fashion si prefer sa aiba ora de somn dupa amiaza.In plus,din cate am inteles, mai trebuie si o mama de legatura care sa ii duca la Tagesmutter si cred ca e mai simplu cu o bona.

Apropo,cum se procedeaza cu copiii mai mari acolo? Vin singuri de la scoala? Chiar daca trebuie sa foloseasca mijloace de transport in comun?Stau singuri acasa? Pana acum nu a fost nevoie sa iau in considerare punctul asta,am avut programul la fel si erau mereu in acelasi drum, scoala si serviciul.Acolo,insa, nu va mai fi la fel.

Multumesc.

O zi faina va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreea, bona e aici altceva decit Babysitter si trebuie sa ti-o permiti. O Tagesmutter e deja in anumite locatii enorm de scump (la noi este peste 600 euro pe luna) unde nu iti vine in casa si mai are si alti copii, darmite sa ai bona numai pt copii tai si sa trebuiasca sa ii platesti asigurarile si darile la stat plus salariu. Eu nu am intilnit pe nimeni cu bona si nici cu au-pair (si aici trebuie sa ii dai masa-casa, cred ca 400 de euro, plus sa ii lasi timp de studii, in plus au-pair nu face curatenie sau mincare ci se ocupa doar de copii).

Pt copii trebuie sa cauti un fel de Afterschool, mamicile cu copii de scoala iti vor raspunde. Majoritatea copiilor mari (cel tirziu de l a10 ani) vin singuri de la scoala. Desigur depinde si in ce oras /cartier locuiesti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eu cred ca au pair e o varianta foarte ok, nici foarte scumpa ca o bona. Si da, un au pair mai face si una alta prin casa, calca haine, una alta. Adica prin contract are 6 ore de lucru pe zi (vecina mea parca asa are la au pair) si in timp ce copiii sunt in scoala ori gradinita au pairul ce face, sta la soare? Evident, nu poti exploata un au pair, dar nici nu aduci au pair ca sa il platesti sa nu faca nimic. Asigurarea medicala e foarte ieftina, ca e nevoie doar pentru urgente nu alte mofturi. Trebuie sa ii mai platesti un curs de limba, care iar nu e mare brinza si o suma pe luna, dar nu 400, nu mai stiu cit era, pot sa intreb. Ah si in plus abonament pentru autobuze/tramvaie.

Eu mi-as lua un au pair, dar mi-ar mai trebui o camera, ca nu pot sa o cazez in basement in laundry room si camera de oaspeti o folosim mult prea des ca sa ma pot lipsi de ea. In plus la vecina mea e o atmosfera ciudata, dar poate ca sunt si ei un pic ciudati, sotul zice ca sunt norddeutsche, reci ca vremea de acolo. Eu nu as putea sa am pe cineva in casa si sa nu il integrez in familie. Ah ... Si asta e cu dus intors, mai stiu povesti unde au pairul s-a bagat peste barbat si a stricat familia .... Deci musai sa fie urita si baba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Aschiuta , .Daca o Tagesmutter e asa scumpa (stiu ca se plateste in functie de salar),ma gandesc ca,totusi, la 3 copii o bona se duce tot cam in aceeasi bani pentru cateva ore pe zi(de aceea nu am facut diferenta intre bona si babysitter).Eu as prefera ca cei mici sa vina direct acasa la pranz.Nu stiu...doar fac research si presupuneri .Pt bona/babysitter,as prefera o firma,dar nu stiu daca se practica.
Si poate fac si eu confuzie legat de Tagesmutter,e pt toata ziua sau doar pt dupa amiaza, dupa orele de scoala?Ca eu am intalnit ambele variante tot citind diverse informatii.

Multumesc de raspunsuri

EDIT: Cristoiu , nu stiu daca as vrea pe cineva in casa permanent, in cazul asta as putea apela la familie.Deci,nu au-pair... trebuie sa vad alte variante.

Mergi la inceput