Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Daca te hotarasti si-l vrei sa-mi lasi adresa in PM si ti-l pot pune si maine la posta cu plata cand il ridici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ieeeiii, niinge ca-n povesti

Madanan, multumesc mult de precizarile legate de programul facut Mariei, sper sa avem si noi astfel de rezultate, doar ca momentan el e foarte sensibil la san. Daca il vad ca suge consistent mai mult de un sfert de ora o sa ii aman si eu 1, 2 h masa, altfel mi-e sa nu faca foamea. Om vedea cum facem dupa ce merg la doctor si vad cat a luat in greutate in a 3 a luna.

Fetelor, dupa ce am citit despre greva suptului si am inceput sa aplic trucuri de linistire, gen plimbat in timp ce alaptez, dragalasit, schimbat pozitia, vreau sa va zic ca Matei a supt asa 40 de minute, cu doua pauze de atipit a cate 5 minute. A supt mai bine ca in a adoua parte era si destul de adormit. A supt bine si dupa baita, cand la fel i-am vorbit dulce. Si cand il alint el imi zambeste si se pune din nou pe supt. In felul asta incerc sa-l tin atent la mine, nu la ce-o avea el de da din picioare si plange.

Dar tot mai jeleste saracutul, dupa ce in prealabil plange la san si-l urc nitel pe umar. Incepe sa faca ca un catelus parasit, nu e plans pe bune, e miorlaiala si mi se face asa mila.

Pe de alta parte, cand e vesel, Matei a inceput sa gangureasca tare frumos. De cate ori rade scoate si niste sunete dragalase. Si chiar comunica cu noi. Eu il complimentez, ii zic ce baiat mare si destept e, iar el imi raspunde cu o gangureala dragalasa foc.

Somn usor, mamicilor si boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara, nu suntem total inzapeziti dar aproape. Multe s-au intamplat si discutat pe aici de cand nu am mai intrat eu. Nu mai stau in seara asta sa scriu ca imi este somn, mai vorbim maine.
Va urez somn usor si copilasi cumiiiiinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor...p-aici sunt...s-a sch programul la noi si desi ar trebui sa am mai mult timp eii pana se obisnuieste baba cu noul program..hehee..
Tzitziri bb a fost cantarit cu acelasi cantar...nu-i greseala...Multumim pt link cu vaccinarile...uff acum am vazut cate il asteapta..noi ce e de facut vom face...
Mami Ilinca...da eu credeam ca am lapte..la inceput a recuperat ce a pierdut in spital..dp insa...poate de la mastita poate de la stress poate de la natura...ceva s-a intamplat.
Olivette si Norma multumesc mult pt incurajari/raspunsuri...conteaza mult sa stiu ca au mai fost in sit mea si s-a rezolvat..Acum ii dau san plus supliment si am strans in 2 zile 20 ml de lm si l-am dat si pe ala...bag pompa de 2-3 ori pe zi..nu iese...fie nimic fie 3 picaturi...lp am ajuns la 120ml de ieri seara...incepusem cu 60 miercuri....a pus in 3 zile 100 gr..ne-am luat si cantar..eu ii dau cu drojdie de bere pastile(astea se dau aici pt lactatie)si cu ceai ...si dc da D-zeu se va mari productia..inca mai am mastita la un san si canale infundate dar e mai bine...ma ustura rau dp ce suge ...ma ustura sanii in interior ...moasa zice ca pt ca bb trage dar fara a gasi ceva...
Am uitat sa spun ca a venit o moasa la mine...super de treaba...m-a vazut...a stors sanii mi-a zis ca nu-i lapte doar picaturi,il pun bine la san dar n-are ce suge...
Norma f frumoasa ideea cu albumele foto pt bunici!
Stella si Olivette ma bucur ca incep boboceii sa-si faca un program si dorm in patuts
Va pupicesc, o noapte linistita!( am inceput msg de vreo 2 ore 0


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adrianadana, las-o de depresie si vino aici sa ne mai povestesti ce faci. Cum mai e sanul, mai sangereaza? Bb mai vomita?

Lumi, era oboseala, vad ca n-am racit. Cum a reusit pitica ta sa raceasca a treia oara? A mea a racit pana acum de 2 ori. E ca in reclama aia: tati a venit cu raceala de la servici, i-a dat-o si lui mami si mami a dat-o la bb. Vineri imi zicea sotul ca si-a luat niste medicamente ca-l cam doare gatul. I-am zis sa nu mai vina acasa cu virusii lui, ca de 2 ori ne-a imbolnavit Vad ca e ok, nu-l mai doare. Piticei de-abia i-au trecut mucii, dupa 2 saptamani, ca asa vad ca o tine. N-am chef sa o luam de la capat!
Sanatate multa Anei!

Va ziceam ca si pitica mea face scandal la san si eu cum ma simt cu musca pe caciula, am zis ca nu mai am lapte. Azi a trebuit sa-i dau 4 bibe de 130 ca nu ma mai intelegeam cu ea. Eee, si pe la 8, la vreo 2 ore dupa ce supsese ea (ea dormea), am zis sa mai bag putin pompa, sa mai stimulez putin. Si ce credeti? Am scos 80 ml!!! Niciodata n-am scos atat! Deci se pare ca lapte e! Noaptea si ziua cand se trezeste suge bine, dar apoi dupa ce sta treaza o ora si vrea iar, plange dupa ce trage de cateva ori si eu ziceam ca nu mai e lapte suficient!
De maine cred ca o sa bag pompa dupa suptul ei, sa vad daca mai iese ceva, macar sa i-l dau cu bibe daca nu vrea sa-l ia direct de la sursa :)

Acuma doarme in patut. A adormit la 11.30. Sper sa doarma cateva ore. Mai stau putin si ma bag si eu la nani.

Stelutz, in timp ce o leganam, am vazut si eu ca a nins afara. Se vedea asa frumos copacul din dreptul geamului!

Kytana, pupam pingu cuminte. Sa doarma si la noapte la fel de bine!

Carmen, imi pare rau ca sunteti inzapeziti, mai ales ca ziceai ca nici nu-ti place zapada.

Moro draga, ma bucur ca recupereaza mezinul. Insista si tu cu mulsul, poate-poate iti revii. Ma bucur ca ai dat peste o moasa care a recunoscut ca nu ai lapte. Ca peste tot pe unde citesti de alaptare, toti zic ca e imposibil sa nu ai cat cere bb. Eee, uite ca se poate si sa nu ai. Eu sper sa-ti treaca repede-repede mastita si sa se desfunde canalele si sa creasca si productia. Daca bb nu trage, si pompa ajuta la desfundat. Pe mine m-a ajutat.

Noapte buna, mamicilor si boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata dragi mamici si bobocei.

La noi a venit de ieri iarna, cu zapada multa multa. Am iesit cu amandoua fetele afara, cu una de mana si cealalta in port bebe. A adormit Ilinca imediat ce a dat cu nasul de aer rece si a tinut-o asa de la 12.30 pana la 16. Am stat o ora afara si m-am jucat cu cea mare, a fost tare dragut.

Mami.ïlinca, s-a mai imbunatatit situatia cu fetele, chiar am ajuns sa o rog pe Maria sa ii tina un pic biberonul Ilincai daca eu fug pana la baie (s-a intamplat de 2 ori). Ce ma intristeaza pe mine e ca fata mare plange f usor si imediat spune Nu vreau si Nu pot. O fi varsta, o fi faptul ca e sora mai mare sau poate gresim noi in educatia ei, habar n-am. La voi cum e? Ce varsta are Ilinca?

Kytana, in ce zi e plecarea? Dumnezeu sa-ti ajute sa ajungi repede si bine.

Va pup fetelor si va doresc sa va bucurati de zapada. Mie imi place f mult, desi pe unde merg masinile se face gri, iar cand incepe sa se topeasca ... nu mai zic.Din punctul acesta de vedere e mai frumos la tara, ca acolo si drumurile sunt toate albe.

Va pup din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare fetelor, suntem bine, ne-am apucat de curatenia pt sarbatori ca sa impodobim si noi casa, abia asteptam cu totii, sunt primele sarbatori in casa noua si cu un membru in plus.

Ne-am bucurat si de zapada, am tot iesit afara zilele astea, la sanie si la bulgareala, ne-am intors toti uzi leoarca dar a fost tare frumos. Ieri am iesit doar eu cu sotul la vot si am tras o bulgareala de am ras cu lacrimi, asa de bine ne-am simtit.

Nush ce are Calin ca refuza peste zi sanul, fiecare masa e cu scandal si mi se pare ca mananca putin, singura metoda este sa merg cu el prin casa cu sanul in gura, doar asa mai papa... de 2 nopti doarme f bine, de la 8 la 3-4 si apoi la 7, insa ma ingrijoreaza ca nici noaptea nu prea mai papa pt ca doarme, ziua nici atat... sper sa fie ok...

Trimit si ma duc sa citesc din urma!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna,fetelor!Va mai amintiti de noi?
Imi pare tare rau ca nu reusesc sa tin pasul cu voi, dar e tare greu singura cu 2 copii. Am avut si ceva probleme cu Vlad. Bianca s-a gandit sa ne aduca si ea ceva de la gradi si ne-a adus niste virusei acum vreo luna. bineinteles ca i-a luat Vlad, a trebuit sa-i facem tratament injectabil ampicilina cu gentamicina 3 zile si pentru ca starea lui nu se ameliora a trebuit sa ne internam,4 zile.A fost cumplit i-au pus branula, i-au luat sange, radigrafie la plamani... Rezultatul?......bronhopneumonie.Am trait niste clipe de cosmar, nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Acasa Bianca plangea de mama focului, dupa mine si bebe si spunea in continuu ca e numai vina ei ca bb este in spital, bebe era cum era....ce sa mai ...a fost ingrozitor.
in alta ordine de idei,bb este un scump rade si gangureste toata ziua, e disperat dupa Bianca. Singurele momente in care nu te intelegi cu el sunt atunci cand ii e fomica.Nopatea doarme aproximativ binisor, adica de la 23 la 3-3,30, apoi 3-6.
Cam atat despre noi.Va pup si va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Adriana - daca ne mai citesti - si asa suntem o mana de mamici care mai scriem, e pacat sa ne suparam una cate una si alegem sa plecam... eu zic ca putem sa ne spunem frumos ce avem de spus si sa continuam sa citim si sa postam, mie una mi-ar parea tare rau sa nu mai scrii aici, eu zic ca ne-am atasat una de alta si ne ajutam reciproc in multe situatii. Te inteleg si apreciez ca ai avut curajul sa spui ce te deranjeaza, dar nu cred ca aici pe forum toata ziua ne intrecem in felul cum ne altoim copiii, lucru care sa te afecteze asa de tare... eu zic ca gasim multe alte lucruri bune care ne ajuta pe fiecare dintre noi, ne sprijinim cand avem nevoie... pt mine e singurul loc unde pot spune sincer ce ma framanta...

Si eu am simtit frustrarea ca nu pot face mai mult in anumite situatii, de ex. sa constat ca sunt din ce in ce mai putine mamici care alapteaza fata de cand l-am nascut pe D, multe ar spune ca nu-i mare lucru sa faci asta, pt mine este, nu se compara nimic cu laptele matern. Daca pot sa dau un sfat il dau, daca nu, asta e, nu trebuie sa-mi tocesc nervii pt asta, ma protejez pe mine sa am eu lapte pt copilul meu... am incercat cu cunostinte apropiate sa le conving sa alapteze cat mai mult si nu am reusit, o cunostina de-a mea a renuntat la alaptat pt faptul ca voia sa fumeze si sa bea energizante... era dependenta de ele inainte de sarcina si a renuntat pe timpul sarcinii. O fi stresul din zilele noastre, alimentatia si poluarea in care traim, nu stiu, cert este ca din ce in ce mai putine femei alapteaza...


Si Elfica si Ramona - pt ca ambele au adus in discutie asta, dar a fost citata doar Elfica - au spus ca si-au lovit copiii mai mari si ca le pare rau ca au facut-o, nu-mi inchipui ca ele fac asta in mod frecvent si ca considera asta ca metoda de educatie. Se intampla cand ai 2 copii si cel mai mare face tot felul de nazuri intentionate, cel putin al meu asa face... nici eu nu sunt de acord cu educatia cu palma dar din pacate nu putem noi sa facem nimic, mai ales pe un forum unde nu cunoastem persoanele... de as reusi eu sa schimb situatia in jurul meu, am cunoscuti care considera bataia ca metoda de educatie si o practica fiind siguri ca asa e bine pt copilul lor...

Nu am spus nimic din 2 motive:
1. Ma protejez pe mine si nervii mei, nu vreau sa intru in conflicte aiurea, le avit si acasa si in jurul meu ca imi influenteaza starea, chiar daca nu tipi la copil daca te certi cu altii astia mici resimt starea ta. Si am intrat odata intr-un conflict pe forum aiurea, cand era D mic, am scris ca sotul mai imi spune uneori ca nu mai avem timp de noi si ca el si-ar dori asta, si eu imi doream, eu axandu-ma doar pe copil si mi-a sarit una in cap ca sotul meu e nu stiu cum ca nu intelege prin ce trec mamicile si ca ar trebui sa-si vada de ale lui, dar urat nu asa... in masura in care sotul meu se implica f mult in cresterea copilului si ma ajuta... si de aici un scandal imens care m-a afectat f mult, de atunci imi cenzuram mesajele si nu ma mai simteam in largul meu pe forumul respectiv...
2. Intr-un fel le-am inteles pe fete ca au probleme, nici nu-ti imaginezi ce inseamna sa fii cu 2 copii acasa, sa ai o groaza de probleme, sa mai fii si singura, fara ajutor. Eu am avut o sapt de cosmar, D era bolnav, a stat acasa, trebuia sa-l feresc de asta mic sa nu ia si el raceala, sa ma duc la dr cu el, sa-l car si pe C dupa mine prin spitale, sa-i cumpar medicamente, sa i le dau, sa nu-i mearga... alti dri... a luat raceala si C si eu, sotului ii era rau si lui... casa era vraiste, mancare nu era facuta si multe altele... D facea numai figuri ca pe el nu-l mai iubesc, facea intentionat anumite lucruri rele... trebuia sa ma impart desi mi-era si mie rau... in fine, n-are rost sa mai continui... la un mom dat am cedat si eu, aveam niste nervi de am zis ca innebunesc... v-am zis atunci, am iesit pe balcon si am tras aer adinc in piept si mi-am revenit. D s-a schimbat mult si nu in bine, desi il iubeste mult pe C, isi cere si el drepturile, vrea sa-l imbrac eu, nu mai vrea sa se stearga la fund, cica sa-l sterg eu ca asa fac si cu C, desi facea toate astea inainte. Astia mari te incearca sa vada pana unde pot sa ajunga... ideea este ca nu e usor uneori si mai cedezi dupa ce ai epuizat toate metodele... Dar nu poti intelege astea pana nu treci prin ele... asta nu inseamna ca ar trebui sa facem asa ci doar sa intelegem uneori si sa empatizam cu cei din jur si sa ii ajutam daca putem macar cu un sfat si nu sa-i judecam. Si eu inainte de a avea copil gandeam altfel, cand vedeam un copil ca face figuri la cumparaturi comentam de fiecare data ca daca as avea un copil l-as manca sa-mi faca asa ceva... avand si eu copii m-am schimbat si gandesc altfel...

In legatura cu sacrificatul pt copii, mama mea a crescut singura 4 copii fara nici un ajutor de la tata, s-a zbatut sa nu ne lipseasca nimic, sa facem fiecare scoli, i-a ajutat pe fratii mei casatoriti fiind si cu cu copii... insa la un mom dat si-a primit "rasplata" de la fratii mei care nu s-au purtat chiar cum trebuie cu ea... si ne mai spunea pe buna dreptate ca s-a sacrificat pt noi si ca o sa intelegem toate astea dupa ce vom avea si noi copiii nostri... astfel cand a spus Elfica nu am vazut in asta ceva rau, din contra, am vazut cazul mamei mele... eu sunt genul care-mi dau si viata pt cineva care are nevoie, fie din familie fie apropiati, nu mai spun pt copiii mei... si mama, vazandu-ma ca nu mananc, ca slabesc si aproape cad din picioare pt altii, imi mai spunea uneori sa am grija de mine si sa nu ma mai agit asa tare pt ca copiii oricum cresc si ca au nevoie si de mine. Bineinteles ca ii spuneam sa ma lase in pace ca stiu eu ce fac... apoi cand am cazut si am avut o depresie urata stii ce mi-a zis psihologul? Sa-i mai las pe altii si sa am grija si de mine ca ei au nevoie de mine intreaga si sanatoasa.

Ma iertati daca am scris cam mult, care nu are timp sa citeasca poate sari peste mesaj.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ramona nu am facut briose niciodata, eu mai caut pe net retete.

Anda ma bucur ca ai trecut sa ne mai spui de voi, te asteptam mai des, am auzit si eu de tratamentele homeopate dar nu prea am curaj la copii.

Madan si Stella si al meu daca papa mai rar, urla in timpul mesei, se ineaca, asa ca prefer sa-i dau cand vrea el sa suga mai linistit. Deocamdata suntem in greva foamei.

Stella precum am mai zis, nu stiu ce sa fac, lapte am destul, zilele astea am stors la greu si l-am aruncat pt ca nu am mai avut recipiente sa stochez. Singura metoda sa pape e la inaltime sau noaptea cand e somnoros. Nu am stiut ca chiar este o greva a suptului, ma duc sa citesc si eu. Mai demult auzisem ceva de genul ca bebeii asociaza gustul laptelui cu ceva care le-a provocat dureri de burtik si de asta refuza, nu stiu cat de documentat este. Noi gangurim demult, sunt asa dragalasi. Al meu vb cu jucariile si cu desenul de pe pereti.

Adrianadana mai spune-ne despre voi, poate te putem ajuta.

Mamiilinca mai am dureri de cap, ma lasa, ma ia... asta e, ce sa fac...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput