Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

carmen felicitari fetitelor pentru examen!
si eu m-as muta la tara, ma sufoca orasul, sunt atatia care vin aici la facultate si raman, masini sunt 2-3/familie, dar clujul tot atata a ramas..e foarte aglomerat..
noi chiar ne-am luat teren intr-un sat langa cluj, dar n-avem bani sa ne facem casa..chiar acuma ..mi-a placut mult zona, verde, liniste, aer curat, 2-3 casute si la 7 minute de oras...
carmen te-ntrebasem unde stai pentru ca si noi avem sange bucovinean... dani e din vama, tata tot de-acolo, iar eu tot acolo m-am nascut, apoi la 3 saptamani m-a facut mama clujeanca..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Da Corina, retinusem de Vama, eu sunt in Ipotesti. E frumos si in Vama, aer curat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, arata yummy painica mi-ai facut pofta de paine calda

Am fost sa-mi iau medicalul. N-am mai stat ca si matza era cam maraita si fornaita, mie mi-era sa nu alunec cu ea in brate si ma uitam la fiecare pas unde calc si mi s-a parut si frig de la vant (softul de pe telefon imi arara ca sunt -2 grade si feels like -8 grade). Asta acum, ca acum o ora imi arata ca feels like -11. Mai bine stam noi in casa la caldurica si aerisim la 3 ore camera.

Carmen, felicitari fetitelor pt note! Cum le rasplatesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:


Va pup pe toate si va spun si eu ca-mi pare rau pentru atmosfera de pe forum.
Acum in calitate de mama de doi copii sa va spun parerea mea: fetita mea este un copil minunat, foarte cuminte si intelegatoare. Nu a luat niciodata nici o palma de la nimeni, nimeni nu striga la ea, nu o bruscheaza. Dar asta pentru ca a fost un copil model. Sau o fi fost asa pentru ca nu a trecut prin astea? Nu stiu sa va spun asta. (mi-am amintit ca inainte sa nasc am intrebat-o ce ne facem daca fratiorul va fi un smiorcait si mi-a raspuns ca sa-l rog pe Doamne Doamne sa ne dea un copil cuminte ca ea ). Inca de la trei ani sta la mama in oras in timpul saptamani pentru ca noi stam la tara si ea e la gradi in oras si nu as avea cu ce sa o duc.asa ca acasa vine vineri la 12 si sta pana luni dimineata. Pana sa nasc in fiecare zi dupa serviciu mergeam si stateam cu ea pana seara. Dupa ce am nascut nu am mai putut face asta. Asa ca micuta mea sufera foarte tare, plange din orice si nu-l prea suporta pe bebe. Initial am zis ca o sa iau in fiecare zi acasa, dar mi-e imposibil din punctul de vedere al transportului. Oricum cu mama ii este foarte bine, e centrul universului ei. Deseneaza impreuna, canta, vorbesc pe roluri. Are mult mai multa rabdare cu ea decat as avea eu. Atunci cand vine acasa si bebe papa (cu plansete si agitatie ca si ai vostri) fuge din camera sau incepe si ea sa planga. Si mi se rupe sufletul. Si am momente cand ma enervez ca o vad ca plange aparent fara motiv. Si ma gandesc cum m-as descurca daca as fi singura cu ei permanent. Si da, cred ca as ajunge sa tip la ei.Si mi-ar parea cu siguranta rau.Asa ca nu pot judeca pe cineva care face asta chiar daca eu n-o fac. Stiti cum e vorba : sa arunce cu piatra doar cel ce nu are pacate.Suntem diferiti din punct de vedere al conceptilor, al fortei de a rezista la stres, la oboseala. Si reactionam diferiti.
Nu mai citesc ce-am scris. Sper ca are putina logica si sper ca s-a inteles ideea.
aaaaa... si eu chiar sunt taranca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

wow carmen, am mai zis?? scuuuze, inseamna ca sunt dusa rau cu vaca... si mai e si varsta
oliv si eu tre' sa merg sa-mi iau ultimul contzet..
adriana ai dreptate, sunt si eu de parere ca fiecare reactioneaza in felul sau..
david inca doarme ..am reusit sa fac maioneza si am si mancat..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

A dormit si dragonita pe furate 2 ore, ca dragutii de socrii se cred pe camp cand vorbesc si trantesc prin casa.
A reusit si mami sa atipeasca fix jumatate de ora, e buna si aia, ce sa zic!! Mami e happy, i-a ajuns cadoul de sarbatori, bineinteles cizmeeeeeeeeee!!! Nu ca as avea unde sa le port, ca nu prea ies din casa, haha ! Dar le-am vazut la Miniprix, mi-au cazut cu tronc si pretul a fost super (210 lei pt cizme din piele)
Tati inca nu stie mica boacana a lui mami, dar va afla si sigur va fi bucuros O sa-i spun ca el mi le-a facut cadou si nu mai trebuie sa-mi cumpere altceva pentru Craciun, poate asa il imbunez

Apropo de paine, si sotul face la masina Philips (eu nu ma pricep, desi nu cred ca e mare scofala) si iese super buna. Eu mereu tai colturile si le infulec goale. O sa incerc si cozonac, dar mai intai sa gasesc reteta. Are cineva reteta de cozonac la masina?



Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corina, stai calma, ai scris de mult, atunci cand intrebai daca se e incumeti la un drum pana in Suceava pe cand erai insarcinata.
Olivia, inca nu m-am gandit, ca prea sunt multe luna asta: ziua Dariei, Craciun, serbari, le cumulam cumva.
Bob, eu nu am masina de paine dar pe wish list pe langa cuptor electric, masina de spalat vase si altele haha.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Bob uite o reteta testata http://www.bucataras.ro/retete/cozonac-pufos-si-gustos-la-masina-de-paine-358.html . E un cozonac foarte bun. Si va recomand cu drag site-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Adrianadana, merci frumos, intre timp am gugalit putin si am salvat 3 retete: asta pe care ai pus-o tu (e bine de stiut ca e testata de cineva) si inca doua : unu + www.delicatesa.ro/retete/cozonac-la-masina-de-facut-paine-2186" target="_blank">doi

Weekendul asta o sa incerc musai, imi ploua in gura cand ma gandesc numai la miros, d-apai sa si mananc cozonac cald, pfiiii

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Fetele, help!!!

Ma doare gatul,adica amigdala din dreapta, ce as putea lua daca alaptez ??... eu nu am avut prbl.cu gatul niciodata (sau nu-mi amintesc). O sa pun niste cartof ras cu otet, un puf de propolis+miere dar altceva nu mai stiu...


Azi zi SOC ! . M-am dus la pranz sa-l iau pe S.de la gradinitza , asistenta cobora scarile dar nu stiam de unde vine... venea de la S.care avea febra, fusese lasat imbracat cu 2 bluze+ maieu(desi d.na a atentionat educatoarea sa ii dea jos hanoracul cand vine de la micul dejun) . Cand am coborat jos la asistenta cu S.mi-a zis ca l-a testat cu mana si ca avea febra dar ca nu vrea paracetamol ci sirop iar ei nu aveau. Pai bine fratilor, daca copilu` nu vrea pastila tu tre` sa te iei dupa el, il lasi cu febra pana vin io (NICI NU M-AU SUNAT, am venit din proprie initiativa iar el avea febra demult) .

Cand ajung acasa si ii iau temp.avea 40.2 , mi s-au muiat picioarele, cum naiba vacile alea nu au observat ca S.era rosu` la fatza si nu ii iei febra, il verifici cu mana ca pe vremea bunicii . Daca nu ma duceam dupa el la 12:30 ??? Oare ma sunau? Oare ii dadeau vre-o pasila ?? Abia astept sa dau nasul cu ele zilele urmatoare...
Am trecut pe la dr.si mi-a zis ca are amigdalitele inflamate si suntem pe un antibiotic usor (nu au puncte de puroi).

Ups, s-a trezit Frichinutza


Mergi la inceput