Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici si bobocei!

si la cluj a venit iarna! e totul alb ca-n povesti si frigggg!
olivia la multe lunite mayei!
kytanuts ce putin mai ai si plecati la tati! ce face pingu mic? ai reusit sa-l adormi?
marikaki la multi aniii!!!!!!!!!!!!!!
mami ilinca ma bucur c-ai revenit, nu te-am vazut cateva zile..
adina e superb mihnea in costumas de mos!
stellutz si david gangureste, "nghe-nghe", "oe", "lu-blu"..imi vine sa-l mananc
moro ma bucur ca giorgos a-nceput sa ia in greutate..
vero multa sanatate lui vladut, sper ca e bine acuma...multumesc lui Dumnezeu, david nu s-a imbolnavit deloc, noi avem doar colici si constipatie (uneori) si partzuri..
imi pare rau ca bebeii vostri sunt in greva...david mi-ar manca si urechile

am fost in we la taiat de porc...david a muncit cel mai mult:))))
cred ca ne merge bine cu nativa, face kk 1-2/zi fara ceai /sirop/ supozitor...regurgiteaza sau refluxeaza mult si des, dar e si foarte agitat si se screme mult...momentan sta in brate si da din maini si picioare de parca-i cu duracell :))...la dr n-am fost, pentru reflux se da debridat pentru intarirea sfincterelor (noua nu ne-a folosit, am aruncat deja 2 siropuri) si lp antireflux (pe care n-am de gand sa-l schimb iar)...asa ca-i pun in lapte cate-o l/ta de faina de orez si roscove pentru ingrosarea laptelui (vroiam faina de orez, dar n-am gasit simpla)...
tot nu doarme mult, dar sta mult in brate fara sa planga, se uita la calculator, la tv...mi-ar place sa stea in patut sau in carucior, dar mi-e teama ca se ineaca...are asa multa saliva, tot timpl face balonase la gurita...
va pupam pe toti!


_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna dragi mamici,

Eu am asa o leeenee, de la vreme cred ca.. Noua ne merge mai bine, reusesc sa-i mai prelungesc mesele cu trucurile amintite Azi-noapte a dormit super de la 8 juma pana la 1, apoi pana la 4 juma, toate la el in patut. Dar dupa 4 juma a inceput sa se screama si deci sa planga si la san. Noroc ca m-a ajutat sotul ca eram praf de oboseala. Parca s-a acumulat asa multa si pe timpul noptii sunt zombi. Abia la pranz a facut kk deci prima parte a zilei a fost cam agitata. Dar acu bebe pe tare cuminte, a stat de vorba cu jucariile de la carusel, acum doarme cam frichinit la el in patut, vaz ca mai deschide nitel si ochisorii :))

Mirabela si Ramona, deci si ai vostri se pare ca au intrat in greva, ne strangem, ce sa zic.. Sa organizam un mars in acest caz, cu copchiii agatati de san desigur :)) Lasand gluma la o parte sper sa treaca repede bobocii peste faza asta si sa pape din nou cu pofta

Corinuk ma bucur ca bb iti sta cumintel in brate,fara sa mai planga. Totusi, ai putea sa incerci sa-l pui in patut cu salteaua nitel ridicata pe niste carti, eu asa am facut cu Matei care acum nu mai regurgiteaza absolut deloc dupa masa... plus ca sta mai mult timp cuminte in pat, inainte se cam enerva.

Eu cred ca fug in pat sa dorm nitel, ca-s asa molesita.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, sper sa fie mai bine Stefan si sa-si revina, sa nu raceasca.
Si eu m-am trezit cu o durere de ureche si gat in partea dreapta

A dormit o ora si un sfert piticuta mea. S-a trezit de la niste partzuri. Acum papa tzitzi.
De 2 zile s-a reglat cu kk, face normal si de 2-3 ori pe zi. Noaptea primul somn e cel mai lung 3-4 ore, apoi 2.5 ore, apoi din ora in ora.
Si de bine ce s-a reglat, aseara am terminat Colieful. 10 zile ne-a tinut. Diseara il trimit pe sot sa mai ia o sticluta si niste Linex, ca Bifido Baby nu se mai produce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mai fetelor, m-ati inebunit cu catina asta! Ia ziceti-mi si mie cum se gaseste, cum arata, cum se prepara, sa-mi fac si eu. Iertati-mi nestiinta, dar eu n-am auzit niciodata de ea
Vreau si eu sa fac, ca sotul raceste ca la balamuc si eu la fel, o saptamana da, una ba, de mi s-a luat. Si ce e mai rau e ca-i dau si piticei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, am vazut ca la piersicute mamicile mai pastreaza laptic in pungi de gheata si cand au nevoie scot cateva cuburi. Il folosesc si la prepararea cerealelor, cele care au inceput diversificarea.
Nu stiu cat de admirat sunt cu alaptatul, dar mult-putin, ala care-l am vreau sa i-l dau piticei. Eu ma bucur ca de 2 luni suntem tot la doar 3 bibe/zi de 100-130 ml lp. Inseamna ca ceva-ceva tot mai am si eu de a luat 1500 g in luna a doua si 1420 in a treia, ca nu se satura ea doar cu 3 bibe/zi.
In plus, sanul o linisteste cand o doare burtica sau e agitata. Uneori cand nu pot sa o linustesc prin leganat, chiar daca tocmai a papat un bibe, deci e satula, se calmeaza la san. Trage de cateva ori si adoarme. Mereu ii zuc: hai sa-ti dea mama un somnifer :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, super! Ce bine doarme Matei! La noi doar primul somn e mai lung, apoi incepe frecusul, dar e bine si asa, nu ma plang!
Si vad ca si ziua doarme Matei in patut! Noi inca n-am ajuns la performanta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am dormit si eu un pic, adica o ora , Frichinutza si Stefan dorm si acum

Eu trebuie sa o scot zilnic pe Naty afara pentru ca nu are cine-l lua pe S.de la gradi.la ora 16:00. Cum printesei nu ii place sa o imbrac in cosmonautul ei ca e prea pe marimea ei , am inventat cosmonautul fratelui ei cand aveam 9 luni (84 cm.),i-am cusut partea de jos la picioare sa nu intre frigul , o infasor intr-o patura mai mica, ii fizex picioarele fara sa ii bag mainile si o pab in port-bebe, amfacut proba ieri pe zapada si a fost ... partea nasoala e ca la ora aceea ea are prgr.de somn si nu stiu cum sa fac, in carucior era mult mai simplu dar ce sa facem daca nu traim in tarile calde

Catina - nu mai gasesti acum... poate la plafar dar nu stiu daca are acelasi efect ca atunci cand il faci in casa. Eu storceam catina in tifon (nu lucrez cu metal) iar trei sferturi de suc adaugam un sfert de miere sau mai mult ... o tin la frigider si o agit din cand in cand... luam in fiecare dimi.cate 3-4 linguritze pe stimacul gol

Adina- l-am vazut si eu pe bebe inbracat in mos, e un dulce si imi place cum ai ornat patutzul

Mirabelac- eu salvez tot laptele din pompa in pungi de gheata, am vre-o 5 pungi la congelator iar fiecare punga are apx. 24 cuburi, pastrez pentru zile mancacioase

Ma duc sa mai trebaluiesc cate ceva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

buna seara,

tocmai ma pregateam sa scriu cate ceva si mi-a taiat elanul un planset mic, asa ca pe scurt cu ea in brate ct timp are rabdare:

MIRABELA:subscriu la tot ce ai scris legat de discutiile aprinse de aici,suntem prea putine oricum.
Catina bem si noi dimineata, dar eu am ales sa cumpar sirop de catina.
http://poianafermecata.ro/delicatese/siropul-din-catina/

ANIDAZ:mosuletul tau e un frumos , de unde i-ai luat costumasul?

MORO:sa nu renunti la alaptat, mult /putin e cel mai bun laptic pt bb ,uite ca OLI reuseste, pittica ei a crescut super si in continuare o alapteaza.

OLI:i-am scris mai sus Mirabelei despre catina, c m bine e cum face ea , catina cumparata amestecata cu miere.
Vreau si eu sa doarma Ana pe burtica, asa ar dormi mai mult, te invidiez

ANAOMARIA:caprita mare e in nov 2009 nascuta;de multe ori imi pune parul pe moate cu ''nu vreau '' , cu miorlaituri si imbufnari din senin. partea buna e ca e topita dupa sora-sa mica , cu noi parintii e mai razboinica.








Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

VEROBORODA:of prin ce ati trecut si voi, din motivul asta am amanat gradinita fetitei mari desi avea 3 ani, am zis sa nu vina acasa cu balauri. amsta nu inseamna ca nu auracit pana acum de 3 ori amandoua in 3 luni, dar macar sunt raceli simple, le-am doftoricit acasa. Sanatate multa si sa va ocoleasca balaurii !

OLI:poti sa incerci sa-i dai sotului echinaceea , vit c , cresc imunitatea. f bine ca ai scos afara gaza, si eu as fi acut la fel dc nu era mucioasa. Doar sa nu-i pui fular , nu-i prea sanatos . abia astept sa o pui pe Maya in carrier si sa ne spui cum e.

ADRIANADANA:cum mai esti?mai sunt probleme cu alaptarea?pup

ELA:ce face dra mica? mai varsa? cum mai sunteti? te rog , nu ne parasi si tu.

CARMEN:deci va apropiati de 6 kg, bravo. ce fac fetele? sunt inchise scolile am inteles.

ANDA:nu mai bine niste suvite? stiu ca ''permanentul'' e destul de agresiv pt par si nu stiu dc substantele care se folosesc sunt permise in timpul alaptarii.
Legat de fornaila, sa verifici si umiditatea din camera.Sanatate multa.



Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Gaza MI-A ADORMIT IN BRATE , ASA CA CONTINUI:

NORMA:voi ce mai faceti?

RAMONA:sanatate lui Stefan, sa nu raceasca.

ANDA:idei de cadouri:babypuzzle cu 2-3 piese(am avut de la ''orchad''), bucatarioare mici, am vazut in carrfour .ma mai gandesc.

CORINA:faina de orez nu-l constipa mai tare?la topfer sunt niste cereale pe baza de orez/ovaz de la 4 luni.si bebelusa mea ar sta numai cu ochii in calculator, dar evit nu-i prea buna lumina pt ochisorii lor.

KYTANA:cum sunteti azi?
MAMICI ABSENTE DE MULT TIMP :MIHAELA,PATRICBEBE, LALU,SIMONIX,M_M,DANAGEODOIU,MADAIULIA,DANIELABEJAN,DIDI ANDA,
CARINA, LULUTZA,SLIMFITMADA,ROXANA11
...va mai asteptam pe la noicu vesti despre bobocei

Ana & Ilinca

Mergi la inceput