Am stricat geaca de puf

Am stricat geaca de puf | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Sotul meu a avut o geaca de puf pe care m-a batut la cap sa i-o bag la masina de spalat. Toate bune si frumoase dar m-a obligat sa nu i-o bag cu alte rufe, nici mingi de tenis n-am avut, ca asa cica sa le speli cu 2 mingi de tenis. Ei si s-a dus pe apa sambetei, s-a adunat puful pe ici pe colo in cocoloase, 80% e material gol si restul cocoloase de puf. Acum e la uscat. Mai am vreo sansa sa ravasesc puful ala si sa-l impratii cat de cat? Ceva sfaturi?
Sotului ii vine sa planga de necaz ca ii tinea asa cald si bine, oricat de frig era purta doar o camasa pe dedesubt si era perfect, nu transpira in ea, ce mai era ideala si acum e distrusa.

Multumesc!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

O usuci pe o suprafata plana,nu atarnata si dupa ce e uscata o scuri bine in toate directiile.Isi revine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, isi revine, in timp. si dupa ce o poarta continua sa se re-aseze puful in locurile goale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa am distrus si eu o geaca de puf a sotzului acum cativa ani...tot puful se lasase in jos.
Eu am abandonat, a aterizat la gunoi

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Sotul meu a avut o geaca de puf pe care m-a batut la cap sa i-o bag la masina de spalat. Toate bune si frumoase dar m-a obligat sa nu i-o bag cu alte rufe, nici mingi de tenis n-am avut, ca asa cica sa le speli cu 2 mingi de tenis. Ei si s-a dus pe apa sambetei, s-a adunat puful pe ici pe colo in cocoloase, 80% e material gol si restul cocoloase de puf. Acum e la uscat. Mai am vreo sansa sa ravasesc puful ala si sa-l impratii cat de cat? Ceva sfaturi?
Sotului ii vine sa planga de necaz ca ii tinea asa cald si bine, oricat de frig era purta doar o camasa pe dedesubt si era perfect, nu transpira in ea, ce mai era ideala si acum e distrusa.

Multumesc!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Cred ca depinde mult si de calitatea gecii. Noi avem geci de puf,plapume cu puf de iarna,de vara si pe toate le spal la masina...se usuca si isi revin fara nici o problema.Bine,eu le spal cu program scurt si la 30°-40° cum scrie pe ea...la unele am avut mingi de tenis si le-am spalat cu astea in buzunar dar nu am sesizat ca isi revin mai rpd...

A,si inca ceva...eu le spal cu detergent lichid special pt geci de puf/plapumi.

Succes si sa ne spui ce mai face geaca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xtraordinary spune:

Era bine uscata la uscator, la fel si sacii de dormit de puf. Eu am reusit asa, mai bine ca la curatatorie.
Poti incerca s-o duci asa, uda la curatatorie, s-o usuce ei in uscator. Totusi, te costa mai mult decat merita. Nu cred ca se poate recupera altfel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Dupe ce se usuca scutur-o bine de tot. Mai sunt sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Inca astept sa se usuce si o sa-i dau o scuturare zdravana. O sa scriu daca am reusit s-o recuperez.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Confirm, daca e uscata la uscator se repara. De 2 ori am spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

uite d aia am preferat eu s o dau la chimic...7 e!
puteai s o speli cu mmmmmmmmmmulte mingii cu detergent special, la temp indicata si s o usuci pe sufrafata plana....acus....
bafta si sa ne zici....eu mai stiu pe cineva care a reparat o cit de cit introducind un ac si incercind sa zbirleasca totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Si eu am stricat asa o geaca de puf, era alba, si pe alocuri s-a ingalbenit si puful s-a strans ghemotoace. Am dus-o la spalatorie , au slat-o si uscat-o ei, rapid (aici cica e toata smecheria, trebuie uscata repede la temperaturi inalte) si si-a revenit.

Mergi la inceput