am nevoie un sfat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Lo li ta,mama nu a considerat necesar sa-i spuna copilului despre tatal biologic pina acum,insa "intoarcerea"lui o determina sa-i spuna !

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dar am si eu o intrebare (inspirata de andacos): patipats, cand anume voiai sa-i spui care-i tatal natural?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Deceneus, hai mai! acum ma faci sa vorbesc despre protectiesa deduc ca el cand era cu mama, credea in barza? In fine, pensia alimentara primesc si copiii nedoriti. Daca se cere. Ideea e ca nu s-a tinut cont de copil. Repet din nou: drepturile copilului au fost insirate de mine, tocma sa arat ca si puiul ala are drepturi, care i-au fost total ignorate, de catre ambii parinti. Ori acum, sa vina cromozomul XY si mama sa i-l prezinte copilului ca scos dintr-un tort, eventual cu aplauze, joc de lumini si confeti...Mie mi se pare o mare ipocrizie, sa zici ca e pt binele copilului, sau stransa cu usa de fapt, sa ii spui adevarul abia acum, cand ala micu' nu il stie de tata decat pe actualu'. Practic el va fi cel pus sa scoata castenele din foc, aruncate de parinti.
Si sa stii ca reciproca este valabila. Daca a decis ca nu il vrea, de ce nu este consecvent? Inteleg ca mama i-a respectat prea bine doleantele, in detrimentul copilului, chiar!
In primul rand trebuia! , trebuie sa afle de existenta lui. Si apoi sa fie intrebat dc vrea sa il cunoasca? Oricum, tine de copil, cat de sensibil este, de mai multe lucruri...
Mdah, o fi fo comod un timp sa nu fie recunoscut, pt mama, da' ce te faci dc musiul de fapt vrea sa creeze probleme? Modul cum a pus problema el, ma face sa fiu suspicioasa. Si pana cand ar fi intrebat copilul dc vrea sa ii fie prezentat dl, mama ar face bine sa se updateze un pic juridic, psihologic pt copil(sa afle cum e bine sa il abordeze pe copil, cum ii spune) si mai ales sa atinga bazele cu dl. Sa testeze ea apele in care se scalda respectivul in prezent. Tatal nu are drepturi caci nu si le-a cerut( si nici nu i-au fost negate de cineva), poate ca il apuca cerutul prin instanta... Insa copilul categoric are dreptul sa afle adevarul, inclusiv ca materialul genetic si-a facut coada colac, si are dreptul sa ii fie respectata optiunea de a-l cunoaste sau nu pe tata-sau.
Nu bagi copilul in gura unui necunoscut absolut pt el,numa ca dumnealui te ia la sentiment la telefon, tupeu maxim, dupa jde ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Lo li ta,mama nu a considerat necesar sa-i spuna copilului despre tatal biologic pina acum,insa "intoarcerea"lui o determina sa-i spuna !

Dana


Eu spun ca nici nu mai conteaza de unde i-a venit ideea sa-i spuna, bine ca i-a venit, si-asa e tarziu. Problema e sa nu-l prezinte ca pe taticul ideal si salvator intors sa recupereze timpul pierdut, ci ca pe un donator de adn, Sa-l "prezinte" in poveste, spun, ca nu mi se pare potrivit deocamdata sa le faca cunostinta.
In orice caz, patipats, cred ca ar fi cazul sa te grabesti. Nu de alta, dar avand in vedere cum se prezinta tatal baietelului, nu e exclus sa te trezesti ca-l prinde la coltul gradinitei/parcului si-i spune el "stii, eu sunt tatal tau." Sa vezi atunci trauma.
Pana la urma n-ai facut nimic rau si nu vad de ce i-ai induce ideea copilului ca e ceva in neregula cu istoria lui. Caci asta ai face perpetuand un secret de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Acum am intzeles ce ai vrut sa spui,pe mine ma irita faptul ca vrea acum sa-i spuna,ca a aparut tatal bilogic.

Usor nu a fost,insa ea a lasat copilul sa creada ca actualul e tatal...acum ii distruge universul,doar pentru ca a aparut el,spermatologul.

Trebuie sa -i spuna,insa eu refuz sa asociez asta cu reaparitzia lui.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Da, andacos, spunem cam acelasi lucru. Ca baietelul merita informat de asta ca de un fapt de viata, neutru si fara "vai , s-a intors sa te vada ca moare de dragul tau." Si repet, de la un specimen de asta de astepti la orice si ar fi urat sa-i spuna el. La 6 ani e destul de maricel cat sa capete o aversiune fata de mama pt ca l-a mintit. Dar oricum ar fi, merita sa stie.
M-as mira sa deschida proces de paternitate, pentru ca pensia alimentara vine la pachet. Adica nu se cere, ci se stabileste automat odata cu dovada paternitatii si se plateste si retroactiv. Ma-ndoiesc ca se va-nghesui la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Acum am intzeles ce ai vrut sa spui,pe mine ma irita faptul ca vrea acum sa-i spuna,ca a aparut tatal bilogic.

Usor nu a fost,insa ea a lasat copilul sa creada ca actualul e tatal...acum ii distruge universul,doar pentru ca a aparut el,spermatologul.

Trebuie sa -i spuna,insa eu refuz sa asociez asta cu reaparitzia lui.

Dana

Poate ca inca nu intentiona sa-i spuna, dar din cauza aparitiei lui copilul risca sa afle si atunci mai bine-i spune ea.

Tot intrebati cand trebuie sa-i spui unui copil ce-i cu tatal biologic?
Ii spui copilului dupa ce i-ai facut educatia sexuala, pentru ca abia dupa ce are cunostinte sexuale intelege care-i difenta intre tatal biologic si cel care-l creste.
Poate ca la sase ani inca nu stie cum se procreeaza copii.

Asta imi aduce aminte de un banc.
Citat:
O mama cu un copil mergau pe camp si vad o vaca si un vitel.
Copilul intreab: "mama ce-s alea"?
- "O vaca si un vitel."
- "Cum vina asta vaca si vitel"?
- "Asa cum suntem noi doi, mama si copilul."
Mai merg ei si vad un bou.
- "Copilul spune mama uite o vaca?"
- Mama rasunde "Acolo-i un bou"!
- "Si cei ala un bou?"
- Unul asa ca taicat-o".
Merg mai departe si vad un taur.
- "Mama acolo-i un alt bou!"
Mama spune
- "Ala-i un taur!"
- "Cum adica un 'taur'., cum vine asta?"
- "Un taur este asa ca nenea care-ti aduce tie bomboane".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Tot intrebati cand trebuie sa-i spui unui copil ce-i cu tatal biologic?
Ii spui copilului dupa ce i-ai facut educatia sexuala, pentru ca abia dupa ce are cunostinte sexuale intelege care-i difenta intre tatal biologic si cel care-l creste.



Deceneus, asta-i tare
Mai tare ca bancul...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Prietena mea a infiat fetita cumnatilor ei cand fetita avea 5.5luni. Mama ei murise si tatal era la inchisoare. Nu a primit tutela pana cand nu i-a spus copilului ca ei sunt parinti adoptivi. Binenteles , adoptia s-a incheiat cand fetita avea 5 ani. 5 ani in care ei au trebuit sa discute cu copilul cu orice ocazie despre asta, au trebuit s-o duca la mormant etc.
Chestia s-a intamplat in Germania si fata are acum 16ani si e bine-merci.

Parerea mea: spune-i cat mai curand, dar dupa ce-i spui nu-l introduce pe tatal biologic chiar imediat. Lasa-i timp copilului sa-si limpezeasca sentimentele, sa inteleaga ca voi il iubiti si chiar daca are alt tata, parintii prezenti vor fi cu el mereu.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Cristoiu fata ta e precoce.
Altii ajung la scoala si cred ca exista Mos Craciun.
Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Tipul de schimbat nu s-a schimbat, poate ca ambii s-au maturizat si au ajuns la concluzia ca in trecut au luat o decizie la nervi.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pai daca nu s-a schimbat...de ce crezi ca e bine sa reia relatzia?

Eu am sfatuit-o (ca si eu am simtzit ca ea e tare impresionata de aparitzia brusca a tatalui ratacitor)sa nu-si neglijeze relatzia actuala,nu da vrabia din mina pe cea d epe gard!

El e o himera...o amintire a unor vremuri apuse...si cred eu ca apuse trebuie sa ramina.

Dar...fiecare face cum crede,eu una nu as lua in calcul o evetuala relatzie...umilintza,durerea mea si a copilului meu ar trece deasupra eventualelor sentimente!

Eu pe fostul meu sotz l-am iertat cum a procedat cu mine,ins apentru ceea ce i-a facut(si-i face )copilului meu,copilului nostru...nu am sa-l pot ier



ta NICIODATA!Dar...aici nu e vorba d emine!

Dana

Nu exista cazuri trase la indigo si nu exista soluti care sa functioneze la toata lumea.
E a scrie ca: "am trait o frumoasa poveste de dragoste in urma careia am nascut un baietel..", deci inca il iubeste pe tatal copilului.
Poate si-a dat seama ca a avut si ea partea ei de vina.
A fost un conflict de orgolii. Orgoliile s-au estompat, si daca actualul ii ofera doar siguranta si mai putin sentimente, are dreptul sa-si reevalueze fosta relatie.
Poate fi o relatie mai buna decat actuala.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )




Pe bune???? Chiar asa, nu?

Mergi la inceput