prima sarcina la 37 de ani

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sunt de parere ca pana nu ai o problema nu ai de ce sa cauti o solutie. Strange bani, fa FIV, testeaza-te, bucura-te daca ramai gravida, fa testele genetice si ecografiile si daca Doamne Fereste apare vreo problema cauta atunci o solutie, framanta-te atunci daca e cazul, nu de acum. Atitudinea gen daca cade drobul de sare nu iti face nici un bine.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sunt de acord cu tine emilia . discutia insa a venit pe un teren deja minat , adica m-am saturat de toate ( teste , medici , spitale etc ). si de aici aceste second thoughts . si cand ma mai gandeam ca si riscurile sunt asa de mari , parca imi venea sa spun NU . adica nu sunt inca in situatia sa spun Da . INCA . sunt undeva la un procent destul de mare in favoarea renuntarii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Iei in considerare varianta adoptie?

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

iau in considerare varianta adoptie fie daca avem copilul nostru , fie nu . adica doar cumva sa fac gemeni sau tripleti , dar si atunci doresc sa adopt . este un vis de-al meu de mic copil .

am intalnit un copil/fetita de 8 ani , care i-au murit parintii si era plimbata intre rude .adica unul o tinea cateva zile , altul cateva saptamani , etc , nici unul nu o ducea la scoala si nici unul nu isi lua responsabilitatea pentru sanatatea ei . cum se imbolnavea , o pasau la altul . si copil fiind , am visat sa ajung mare si sa iau un copil pe care sa-l ajut in felul asta . sa-l scap de indiferenta celor din jur .

asadar , am inceput sa fac deja dosarul de adoptie din luna august ( doar ca m-am imbolnavit si nu am mai putut face asta - de fapt , nu am facut nimic 3 luni - abia acum am inceput sa mai merg/fac cate ceva pe acasa ).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Eu am devenit mama la 41 de ani, dupa o lupta lunga si dura cu infertilitatea.

Bucuria de a fi mama, faptul ca am putut sa imi alaptez puiul, sa vad cum dintr-o gagalice se tranforma acum la doi ani in omulet, merita toate riscurile, fricile, testele, tratamentele...

Noi am facut toate testele posibile, dupa amniocenteza m-am linistit si am avut o sarcina frumoasa fara probleme.
A, sansa mea sa mai raman insarcinata si sa duc sarcina la termen cu problemele mele era de doar 5%, asa ca riscul de Sindrom Down de 1% pare chiar mic.

A, imi mai spune cate cineva in parc bunica, si ce daca, copilul meu imi spune mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

As putea spune ca tot din pricina statisticilor am renuntat si eu la bb2. Si acum imi pare rau. In curand voi implini 38 de ani si stiu ca inca nu e tarziu, ca sunt multe femei care au nascut la aceasta varsta . Pe de alta parte tot sindromul Down nu-mi da pace. Ma ingrozeste de-a dreptul ideea ca as fi insarcinata si as primi o asemenea veste. Am citit ca riscurile sunt mai mari daca e prima sarcina. La mine ar fi a doua. Nu stiu ce sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Karis,

Eu am nascut al treilea copil la 38 de ani jumate. Am ramas insarcinata si n-am facut amino ci doar testele minime. M-am rugat sa fie bine si Dumnezeu a randuit de a fost bine. N-am facut testele avansate caci n-as fi intrerupt sarcina, orice mi-ar fi spus. Citisem de multicele cazuri in care copii cu SD au avut testele normale si altii cu teste normale s-au nascut cu SD.

Stiu ca statisticile spun asta, dar eu o tin pe a mea ca nu se pot compara statisticile femeilor care nasc la 35-45 cu cele ale femeilor care nasc intre 25-35.

Inca nu e tarziu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am mai citit si eu si incep sa ma mai detensionez . adica probabilitatea sa raman insarcinata este asa de mica , caci celelalte procente acopera toate procentele de copii cu probleme pe care i-as putea avea . glumesc ....

acum si eu gandesc la fel . si daca as sti oricum nu cred ca as face nimic , adica avort , asadar de aceea ma framant atat . dar usor timpul se aseaza peste toate si le rezolva . macar de-as ramane insarcinata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sa-ti ajute Dumnezeu sa ramai!
Ce probleme are sotul tau?

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

azo . la ultima spermograma a avut zero . la penultima au fost 17 buc ( in febr 2011 ) . la antepenultima am avut 7 mil . ( mar 2009 )

acum nu stim daca sa luam in piept toate testele genetice , apoi biopsie si sa vedem daca mai am ceva foliculi buni .

habar nu am . insa stiu ca merita sa facem fiv ( daca vom face ) la turci , deoarece ei fac imsi direct la fiecare fiv .



Mergi la inceput