prima sarcina la 37 de ani

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
De aia nici nu e ok sa sfatuiesti lumea sa-si puna pofta in cui si sa nu faca copii dupa 35 din cauza trisomiilor.

Eu nu am zis la nimeni sa nu faca copii. Eu am zis sa se informeze cu mare atentie, sa cantareasca riscurile, sa analizeze in ce masura vor fi capabili sa isi asume responsabilitatea unui copil cu probleme. Daca in conditiile astea isi doresc in continuare un copil, eu le doresc mult noroc si un copil sanatos. Nu imi place atitudinea strutului, cand ne facem ca nu exista probleme, ca nu exista riscuri, doar ca sa ne satisfacem noi niste nevoi.

O cunostinta de-a mea a facut tratamente ani de zile si a reusit la 36 de ani sa faca un copil. Eu am admirat intotdeauna dorinta si dedicatia de-a avea un copil. Odata mi-a zis ca daca ar face un copil handicapat l-ar da la orfelinat. Chestia asta m-a oripilat . A nascut in final un copilas cu probleme, nu atat de mari ca sa se debaraseze de el, dar nu e fericita pentru ca a asteptat atatia ani copilul perfect si asta nu se ridica la nivelul asteptarilor. Sunt convinsa ca regreta copilul , nu mi-a zis-o niciodata direct dar cand vorbeste de copil numai critici si nemultumiri, ca nu e ca si copiii 'normali'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucs spune:

Eu sunt de principiul ca "nimic nu apare daca nu este necesar ". Daca s-au inventat aceste analize cred ca scopul lor este de informare si in cunostinta de cauza sa poti lua masuri. Viata este destul de complicata si imprevizibila. Poti naste un copil perfect sanatos si pe parcurs sa apara o groaza de probleme. Eu am nascut primul copil perfect sanatos, al doilea , facut pana in 30 de ani s-a nascut cu malformatii (desi toate analizele si echo nu indicau asta) si a murit la 9 zile. Al treilea , nascut aproape de 35 de ani, este perfect sanatos, multumesc lui Dumnezeu.Am 39 de ani ( aproape 40 ) si daca m-as baza pe corpul meu si as fi sigura ca pot duce fara probleme inca o sarcina, n-as sta pe ganduri nicio secunda desi am 3 cezariene, RH negativ si 40 de ani. Clar ca as face analize , teste , amnio si daca ar fi probleme, in nici un caz nu l-as lasa sa traiasca chinuit. Eu pot decide pentru mine dar nu si pentru viata lui. Un copil bolnav implica foarte multe : afecteaza frati, surori, implica timp, bani si multa, multa durere sufleteasca. Concluzia este: daca n-as avea copii deloc, n-as sta pe ganduri nicio secunda sa fac unul sau chiar doi, cu atentia de rigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Trista povestea cu mamica care e nemultumita ca nu i-a iesit copilul perfect.
Citisem pe net ca riscurile de malformatii sunt putin mai mari la copiii conceputi prin FIV decat la sarcinile obtinute natural... dar nu imi explic de ce, ca doar si ovocitul si spermatozoizii sunt de calitate.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

emilia , probabil din cauza fluidelor in care sunt tinuti embrionii , deoarece ei nu sunt proprii organismului .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Sa nu mai vorbim de d-na Iliescu care a facut prin fiv copil sanatos la 67


Dar cu ovule si sperma tinere, deci irelevant.


poate ca da poate ca nu, e vorba de capacitatea organismului mamei de a mentine sarcina pana cand fatul devine viabil, dna Iliescu a facut tratament de mentine a sarcinii...nu tine numai de ovule si de sperma


Eu credeam ca e vorba de calitatea cromozomiala a produsului de conceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Din ce imi amintesc Iliescu a facut FIV in Romania unde din ce stiu nu se face FIV cu ovule donate.


Numarul de femei care sunt capabile sa ovuleze la 65 de ani e infim.

Conceived via IVF, courtesy of donated sperm and eggs implanted by a Romanian fertility expert seemingly keen to make medical history, Eliza’s birth continues to divide opinion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu e chiar infim. Prima cauza de infertilitate feminina e sindromul ovarelor polichistice. Eu il am. Timp de 6 ani am avut cicluri de cate 4-6 luni si alea anovulatorii. Rezerva mea ovariana ma va tine pana la 90 de ani, dar menopauza se va instala oricum pe la 55 insa cu stimulare ovariana adecvata orice se poate. Oricum e dubios sa vrei copil la 60 dar normal sa il vrei la 40.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

. Faptul ca statistic vorbind riscul creste odata cu varsta nici nu inseamna asa mare lucru, ca sunt atatia alti factori care se iau in considerare la Dublu si Triplu Test precum si la Dry Test incat varsta chiar nu are asa o pondere semnificativa.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



Emilia, factorii care se iau in calcul la dublu test sunt analizele de sange si unele masuratori asupra copilului, asa zisii markeri pt Sindrom Down. Cu cat varsta mamei este mai inaintata, cu atat probabilitatea ca acesti markeri sa iasa prost este mai mare pentru ca probabilitatea ca bebelusul sa aiba Down este mai mare. Un procent mai mare de copii din mame de 40 de ani vor avea Down fata de mamele de 30. Dar asta nu inseamna nici ca daca ai 30 sigur copilul e Ok si nici invers, ca daca ai 40 copilul sigur e cu probleme. Doar probabilitatea e mai mare. Deci varsta tot influenteaza pana la urma.

In legatura cu faptul ca mai frecvent copiii obtinuti prin FIV au probleme de sanatate, eu cred ca de vina e mai mica selectie naturala. Tot procesul e puternic influentat de mana umana, incepand cu maturarea fortata a unor foliculi si terminand cu multele tratamente pentru mentinerea sarcinii pe care poate, altfel, natura ar decide sa o piarda. In plus, de obicei, gravidele prin FIV sunt mult mai stresate decat celelalte si au tendinta sa ia mult mai multe medicamente de toate felurile, cu efecte mai mult sau mai putin studiate asupra sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

nu e chiar infim. Prima cauza de infertilitate feminina e sindromul ovarelor polichistice. Eu il am. Timp de 6 ani am avut cicluri de cate 4-6 luni si alea anovulatorii. Rezerva mea ovariana ma va tine pana la 90 de ani, dar menopauza se va instala oricum pe la 55 insa cu stimulare ovariana adecvata orice se poate. Oricum e dubios sa vrei copil la 60 dar normal sa il vrei la 40.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



Emilia, chiar daca te tine rezerva ovariana pana la 90 de ani, nu mai ai ce face cu ele, ovulele alea se degradeaza pur si simplu, stand. Dupa 40 de ani riscul de Down creste exponential cu fiecare an si asta pentru ca ovulele sunt pur si simplu, vechi!

Cred ca in perioada cand a facut dna Iliescu FIv-ul donarea de ovule nu era ilegala la noi in tara, cred ca a devenit ilegala abia dupa scandalul cu Sabyc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Posibil ca Iliescu sa fi facut copilul cu ovocite donate atunci, dar varsta ei era cu 30 de ani mai mare ca a Gabrielei. Eu am facut si Dublu Test si Dry Test si Triplu Test de 2 ori si Test Integrat (rezultat final combinat intre Dublu si Triplu) pt ca la Dublu imi iesise PAPP-A foarte mic. Desi am 29 de ani riscul de varsta pt Down era 1 la 980 (maricel) si desi s-a combinat cu PAPP-A prost si Free Beta HCG si eco bune, per total riscul calculat a fost 1 la 10000 adica mic. De aceea zic ca ponderea nu e asa mare pt varsta dar certitudinea tot amniocenteza ti-o ofera. Eu vreau bebe 2 pe la 33 dar daca intarzie pana la 35 o sa fac amnio sigur ca nu vreau sa risc sa chinui si copilul mic si pe noi si parintii nostrii si copilul cel mare dupa ce eu si sotul nu vom mai fi.

22+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput