Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu stiu ce-i laptele evaporat...n-am auzit. Dar daca era vorba de cel condensat, se gasesc in supermarketuri, la sticlute, conserva, etc.

Noi am facut celebra Salata de Boef.
Imi place sa-i zic "celebra". Am constatat ca in familia noastra o facem la date aproximativ fixe, iar una din acestea este Revelionul. Foarte, foarte rar ni se face pofta si facem o salata in afara "termenelor", chit ca nu mai e chiar o corvoada, in fond acum sunt pungi cu zarzavat tocat pentru salata, doar putin timp sa ai.
Salata de Boeuf are tipicul ei. De la alegerea ingredientelor (mereu aceleasi!), pana la decorarea in recipiente, este o treaba complexa, dar nu si complicata.
Morcovi tineri si crocanti, cartofi rosii, muraturi acrite in saramura, mazare dulce, carnea macra de vita tanara, maioneza "imbunatatita" cu iaurt si smantana, piper proaspat rasnit si mustar cu cea mai originala reteta, iata ceva ce stiti cu totii. Proportia combinarii lor tine insa de gustul fiecaruia. Personal apreciez o salata sprintena, in care recunosc fiecare ingredient in aceeasi imbucatura, care ma racoreste, imi satisface gustul si ma incanta.
Ei bine, asa e salata mea
Pun si poze...nu ca nu stiti ce-i aia, dar uite-asa, sa va fac pofta celor care n-ati facut de Anul Nou. Lipseste decorul, dar stiu ca nu de imaginatie duceti lipsa

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma doare fierea cat te citesc Ruf,pe bune daca nu....da` pozele unde-s?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hmmmm...ceva probleme cu pozele, dar o rezolv io...

Edit: Hai ca a mers cu pozele.
Stiti cum e cu salata asta? Cred ca fiecare preparat are cate un "chichirez". Un secret care-l face unic, desi este la indema oricui, teoretic.
Eu cred ca la salata asta secretul sta in piper si mai ales mustar.
Parerea mea...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

bomba calorica.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai mai Mada, ca-s doar legume, putina carne si o maioneza...light si aia...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cartofi+ carne+maioneza=boooooooooom

Am cam pacatuit de sarbatori,asa ca maine..declar inceperea regimului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Maine ma voi delecta cu salata de cruditati inca nu stiu de care anume ma duc sa-mi pescuiesc din piata verzituri. Fara carnuri, fara maioneze, fara prajeli.
Am chef doar de cruditati cu o tona de sos de iaurt deci ceva light. Deja inghit in sec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sos de iaurt? Cum vine ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oh pai sunt multe posibilitati. Depinde si la ce vrei sa-l folosesti ca dressing. Pt carne - iar difera in functie de ce fel de carne si de modul de preparare a ei (porc/vitel/pui sau peste), prajit sau inabusit - sau pentru garnituri (ex. cartofi inabusiti, taranesti, natur, etc) sau pentru cruditati (salata verde/rosii/varza/morcovi etc). Maine voi face pt cruditati (cred asta mi-e pofta) - asta inseamna ca voi folosi iaurt, un pic de lamaie, un catel micut doar pt aroma de usturoi frecat in prealabil cu ulei de masline si foarte putina sare un pic de zeama de lamaie si stins cu apa minerala. Am sa mai pun cateva fire bine maruntite de marar verde pt gust. Nu e mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pentru salata de cruditati ma interesa.
Mai nou nu prea suport carnurile, indiferent ce-or fi.
Merci de explicatii.
Doar ca eu nu pun marar verde, nu-mi place gustul.
Dar e prima data cand aud de sos de iaurt. O data voi incerca.

Mergi la inceput