Schimbare certificat de nastere in Bucuresti

Schimbare certificat de nastere in Bucuresti | Autor: marumiha

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati,am nevoie de informatii ,poate ca cineva lucreaza chiar acolo si ma poate ajuta ,mi sa spus ca in Sectorul 1,STR Maresal Averescu ,nr.17 exista biroul unde se schimba de obicei certificatele de nastere .
Nu stiu daca este Casa Casatoriilor sau alta institutie.
Oare pot sa trimit pe cineva sa depuna dosarul in locul meu ,cineva care nu are o procura si sa-l ridice atunci cind este gata sau este neaparat nevoie de procura?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Doar cu procura sau personal.
Asa e la mine in judet, dar probabil e valabil peste tot.
Daca ai putea da un telefon ar fi si mai bine.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ii trebuie procura obligatoriu, atlfe nu poate. In momentul depunerii trebuie sa prezinte procura in original si actul de identitate in original

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

nu se depune dosar, cel putin la sectorul 4 unde mi l-am schimbat eu nu a fost nevoie.
m-am dus cu buletinul si cu cetificatul de nastere si in 10 minute aveam certificatul nou in mana.
de procura sigur ai nevoie daca merge altcineva in locul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

szivarvany,danaionela ,va multumesc ,credeam ca exista totusi vreo posibilitate sa pot schimba certificatul fara procura ,era mai simplu si mai usor pt.mine daca reuseam sa trimit pe cineva .
Atunci cind am inceput sa fac dosarul cu toate actele mi sa spus ca e o situatie destul de rara ,nu au mai avut un caz asemanator insa m-au asigurat ca avind dosarul cu tot ce-mi cer ei o sa fie ok.nu am decit sa astept o perioada de timp mai lunga si ca se ocupa cei din orasul meu de tot (casa casatoriilor)
Acum insa imi spun ca totul e altfel ,ca au intervenit schimbari ,stiti voi cum se intimpla des pe la noi ,sa te puna pe drumuri.

zmotocel
Situatia noastra e un pic mai delicata ,copilul fiind adoptat in Ro ,dupa care a obtinut dubla cetatenie si intre timp a fost recunoscut de sotul meu.Pt.copii adoptati care locuiesc in strainatate e cu totul alta procedura si dureaza in jur de 6 luni tot .
Va multumesc ,sper sa reusesc intr-un fel sa depun actele cu toate ca imi este imposibil sa merg in tara.

Mergi la inceput