Asp opt(814)!felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LumyMony spune:

Buna fetelor....Caresse multumesc esti o dulcica nu am intrat in ultimul timp pentru ca nu am avut net,saptamana trecuta ne-au spart casa si printre altele ne-au luat si laptop-ul .
In rest sunt "bine"....asa cum suntem toate in z3,iar in legatura cu familia eu am o mama extraordinara care si-ar da viata pentru noi in orice moment si un tata rau care ne-a chinuit copilaria si nu numai.Insa pe mine ceea ce spune tata acum nu ma mai doare pentru m-am saturat de el de mult si ii dau ignore,iar felul in care ne-a tratat ne-a facut sa ne apropiem mai mult intre noi fratii si mama.Mada sper sa fie si la tine la fel si lucrul asta sa te apropie mai mult de sotul tau si asa cum spunea si Alex acum familia ta este alta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

neata fetele!..incerc cu greu sa merg mai departe....nu pot sa dorm,sa mananc..pur si simplu nu prea pot sa ma ridic de jos..

..vroiam sa intreb fetele care au mai fost in situatia asta cam cat tine sangerarea..stiu ca trebuie sa treaca cam 2-3 luni pt a putea
incerca din nou dar sincer..mi-e teama ca iar o sa trebuiasca cu stimulare..alte tratamente si o multime de ecografii..si pun pariu ca o sa reiau analizele hormonale si bugetul s-a dus..

...caresse u ce mai faci..cum mai esti?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dragele mele !
Eu acum am venit de la munca ... week-end

Mada sunt aici , si tare as vrea sa-ti iau din povara durerii, dar nu stiu cum ... cunosc toate sentimentele si starile pe care le ai acum si-ti spun cu mana pe inima ca nu o sa treci cu adevarat niciodata peste ... durerea se va atenua si vei invata sa traiesti cu ea ... si vei merge mai departe pentru a-ti indeplini visul , pentru ca tu , ca toate fetele de aici, meriti sa fii MAMA !
Lumy, si de la mine !Imi pare tare rau ca ati avut probleme cu hotii !
Miki,de ce faci iar colposcopia ?
Mph, ma bucur sa te mai "vad" !
Alex,

Eu astept cu mare frica data de 13 ... nu am nicio stare si ma tem de vesti proaste .... si la cat de stresata sunt, tip cam mult la cei dragi ! As vrea sa ma calmez si nu pot !



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, girls !
Scriu pe fuga, ca de obicei.
Madalina, imi pare rau pentru momentele prin care treci. Vroiam sa-ti spun ca mie, dupa ce am nascut (natural) la 27 sapt, mi-a dat voie doctorul sa ma apuc de treaba dupa prima menstra normala. Am asteptat o luna sa vina primul CM de dupa avort, care a fost mai bogat cantitativ, apoi am reintrat in normal din luna 2.
Tu va trebui sa mergi (probabil saptamana viitoare) la doctor, sa verifice ca s-a eliminat tot si apoi sa astepti sa treaca atat timpul, cat si durerea sufleteasca imediata. Suna un pic fortat, dar crede-ma ca va trece durerea si vei regasi forta si dorinta de a incerca din nou. Nimic nu e vesnic, nici fericirea,, nici nefericirea. Depinde mult de noi sa prelungim fericirea si sa scurtam tristetea. Cauta-ti motivatia intrinseca pentru a-ti reveni psihic, faptul ca eu sau altul iti spunem ca va fi bine, nu te ajuta practic cu nimic, daca nu te mobilizezi singura. Multa putere iti doresc !

Haideti, fetelor, puneti butoaiele pe foc !! Cine are liber la bebe, sa bea sfantul vinisor rosu, sa-si ia avant si sa treaca la treaba. Cine n-are, sa se concentreze pe sarbatori, e pacat sa treaca luna asta in intuneric. Iesiti sa cascati ochii la luminile orasului, la vitrine, la lumea pestrita. Nu va ganditi ca toti cei care rad sunt fericiti. Nimeni nu stie ce ascunde fiecare chip zambitor pe care-l intalnim cu bratele pline de cadouri, ce greutati pot avea si totusi, aleg sa se bucure de aceste sarbatori. Nu alegeti de bunavoie sa ingrosati procentul celor care se incuie deprimati in case, care ocolesc lumea si apoi sunt marginalizati de toti, ca e greu de iesit din grota. Daca tot stati in casa, chemati in vizita prieteni "hibernatori", cu care sa incingeti partide de rummy sau poker sau monopoly etc.


Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Buna fetelor . Sunt si eu o aspiranta la bebe , va citesc de mult dar nu am scris niciodata. Postarea lui Mada m- a convins sa scris: sangerarea de la ultima sarcina m-a tinut 3 saptamani ( am incercat sa elimin natural : am luat Ergomet fiole) dupa 3 saptamani ( febra , frison) mi-a facut chiuretaj( resturi embrionare la iesirea din colul uterin) . Daca nu elimini sarcina in 7 zile cere sa ti se faca chiuretaj ( e greu psihic) , . Eu de luna aceasta am avut liber la bebe , iau utrogestan 100mg din ziua 16-25, acid folic si Aspenter , iar de la test pozitiv Clexane . In 13 ar trebui Sa vina Cm , mi-am luat azi test de sarcina , ma gandesc sa il fac Duminica . Referitor la MAME nu stie nimeni ce e in sufletul nostru ( nici macar sotul) , asa ca Capul Sus si mergem mai departe.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Caresse penultimul papanicolau mi-a indicat un LSIL-leziune intraepiteliala cu risc scazut,apoi colposcopia mi-a aratat o rana cu aspect de mozaic,un rezultat nu f bun,iar testul de hpv din pacate a iesit pozitiv cu niste tulpini cu risc crescut de cancer ceea ce pe mine personal m-a speriat rau mai ales in conditiile in care bunicul meu a murit de cancer,deci probabil sunt mai predispusa la boala asta mai mult decat o pesoana care nu are pe nimeni in familie cu asa ceva.
Acum dupa ce am urmat un tratament pentru rana am repetat papanicolau la care mi-a iesit negativ pentru leziune si doar o inflamatie,am plans de bucurie(e a doua oara in viata cand plang de fericire si nu pot sa ma controlez) iar d-na doctor a fost multumita de rezultat insa vrea sa vada cum ma prezint si microscopic acolo.
Speram sa scap de analiza asta pentru ca ultima oara a fost taaaare urat...era doctorita(o alta decat cea care imi urmareste mie cazul) si cu un stagiar(barbat) caruia ii explica unde e partea urata si cum arata cu lux de amanunte.Nu mai spun ca pe langa rusinea pe care o simteam m-au si speriat ingrozitor cu amanuntele lor.
Sper sa fie bine pentru ca am inima cat un purice,mi-e frica rau de boala asta,mi-e frica sa nu ma opereze,mi-e frica de tot si orice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miki, trebuie sa facem ce este necesar...nu conteaza ca sunt mai multi medici, ca sunt femei sau barbati...nu are nicio legatura problema ta cu boala bunicului tau. In general, se spune ca ar fi posibil sa ai un risc mai mare sa faci acelasi tip de cancer, ceea ce evident nu e cazul.
Crede-ma ca sunt supusi unor influente mult mai mari cu risc de a face boala asta: chimicale din mancare, aer, apa, cosmeticale, detergenti, fumat pasiv.
A propos de jena la medic, eu prefer sa merg la medici barbati pentru ca am avut doar experiente neplacute cu medici femei (asa s-a nimerit la mine, nu zic ca sunt toate asa)...asa ca, ma simt cam ciudat cand mi se face o eco transvaginala de catre un medic femeie (profitam de abonamentul de care lucram cand eram angajata si mai mergeam si la ecografisti femei) sau cand imi recolteaza o asistenta...

Mada, mai ai nevoie de timp! Si mie mi s-a spus la fel, ca putem reincerca dupa prima menstruatie normala. Eu am sangerat mereu diferit, de la o saptamana pana la trei (dar aici cred ca a fost o problema, dar nu a fost nevoie de alta interventie). Nu am dramatizat chiuretajele, am considerat ca asta trebuie facut in acel moment ca sa fie bine, ma gandeam chiar ca asa se curata uterul si va oferi pe viitor un invelis mai bun pentru un alt embrion.
In general, eu vorbesc despre embrion, nu despre copil sau bebe. Incerc sa raman la nivel medical, sa nu visez aiurea sau sa vorbesc siropos. Deci, fara ingerasi care au plecat sau mai stiu eu...Pentru ca nu face bine, dimpotriva.
Probabil, trebuie sa trecem prin experientele astea ca sa invatam ceva...eu am invatat...eram orgolioasa si inainte de prima sarcina, ma rugam sa raman, ca apoi ma descurc eu...si, Cineva mi-a dat o palma dupa ceafa si mi-a aratat ca nu e asa...Pe de alta parte, cred ca nu suntem vinovate pentru nimic si nici nu cred in vorba ca sigur vom avea copii, pentru ca meritam...ca daca ar fi asa, nenorocitii care ii arunca, nu i-ar mai face. Totul e o intamplare, o conjunctura nefericita, dar din care trebuie sa invatam ceva. Nu accept vorba: "sigur o sa faci copil" pentru ca am auzit asta la fiecare sarcina...sau "sigur va fi bine"...nimic nu e sigur, dar pot sa sper ca va fi bine. Si da, vom avea un copil, nu stiu daca natural sau adoptat, dar va fi copilul NOSTRU. Pentru ca e copilul tau, atunci cand il ingrijesti, il cresti, il educi, ii dai din valorile tale si il ajuti sa gandeasca cu capul lui...nu il faci dependent de tine, il inveti sa se descurce singur.
Pentru asta, Madalina, trebuie sa intelegi ca tu esti ceea ce esti datorita tie, nu mamei tale, decat pentru ca te-a nascut. Sau, poate ai invatat de la ea cum sa nu fi...si poate experientele tale, te-au intarit.
Maria, bine ai venit si sa stai cat mai putin, sa mergi la odisee repejor.
Bob, total de acord cu tine. Si eu votez pentru vinisorul ala, fetelor!
Caresse, !
Velvet, am scris si cu gandul la tine!
Va doresc tuturor sa va aduca linistea si puterea de a va bucura de tot ce aveti!

Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Alex, multumesc pentru pupic
Si ai dreptate, mama adevarata este cea care creste un copil, care se preocupa pentru el, nu cea care-l naste si-l paraseste ... pe mine ma supara rau legea adoptiilor, unde parintii naturali au numai drepturi, pe cand cei adoptivi numai indatoriri si temeri !
Iar eu sunt convinsa ca veti fi mamici toate , asa cum va doriti,iar copiii vostri sunt tare norocosi ca vor fi iubiti si pentru anii in care au fost asteptati !
Mada,doctorita ta si psihicul tau o sa-ti spuna cand e momentul !
Bob, multumim pentru doza de optimism !
MariaBcf,sunt in total acord cu ce ti-a spus Alex !
Maria Mmerescu, azi m-am gandit mult la tine si sper ca esti bine ! Iti trimit un buchet de si o imbratisare calda ... si sper sa scrii cat mai curand !
Mihaela, Velvet , Silvia, Bee, Didi,Valicutza,Miha,,Miky, Lumy , ankcta si pentru voi , multe
Sa aveti un week-end frumos !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna fetilor!!!
urez cu intarziere tuturor kre au sarbatorit ieri la multi ani si multa sanatate!!
noi am lipsit motivat, am dormit la mama iar acolo nu am net!!!

pot sa zic k nu am avut rabdare pana luni si am facut un test azi, clar negativ, desi miercuri mi-a fost greata toata ziua, sanii ma mor cum o faceau acum3 ani inainte de cm si de sarcina cu Iustin, ieri am mancat mai toata ziua( acum nu stiu daca de plictiseala sau influentata psihic de asteptarea celor II)
de acum sa vedem ce ne rezerva ziua de luni!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Buna fetelor,

Hop si eu pe aici...am cam lipsit si acum am citit cu tristete despre necazurile voastre. Mada cuvintele sunt de prisos. Sa stii totusi ca, indiferent daca o ai pe mama ta alaturi sau nu, gandeste-te ca ai pe altcineva, care acum ar trebui sa fie cel mai important: sotul tau. Si, cred ca toata dragostea de care te-a lipsit mama ta o sa o dai inapoi insutit, inmiit copilului tau cand o sa vina si atunci o sa fie cel mai fericit copil

Cat despre mine, nu am multe de spus, sunt in ziua 29 acum, nu am mai luat nimic si nu stiu cand/daca o sa imi vina menstruatia. Am mai inceput sa-mi verific colul uterin si mucusul cervical si... surpriza... marti am avut un mucus foarte ok, adica cred ca avea acel aspect de albus de ou despre care se vorbeste si se intindea foarte mult. In plus, am avut o durere la ovarul drept, ceea ce m-a derutat insa e faptul ca am avut durerea tot la acelasi ovar pe care ovulasem si luna trecuta.. am citit ca este posibil sa ovulezi doua luni la rand pe acelasi ovar, dar nu stiu.. sincer prefer monitorizarile pe care le faceam la medic, stiam o treaba, da sau nu, asa mie mi-e foarte greu sa ma dumiresc ce e cu corpul meu Chestia e ca inca simt o oarecare durere, nu mare, dar totusi o simt uneori... Si, de altfel nici nu stiu daca a fost ovulatie sau nu, ca eu fara stimulare nu prea cred ca ovulez... ma gandesc ca poate e posibil sa existe mucus, dar ovulatia sa nu aibe loc. cand reincep stimularile o sa imi verific si semnele acestea, poate gasesc un tipar si atunci o sa fiu mai constienta de corpul meu... sper

va pup pe toate si capul sus.. trebuie sa dam deoparte gandurile negre, ca suntem inconjurate de lucruri frumoase... trebuie doar sa stim unde sa ne uitam

Mergi la inceput