Asp opt(814)!felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

neata fetelor!la multi ani tuturor sarbatoritilor!..va multumesc pt sustinere..

..eu normal trebuia sa am 10 saptamani de sarcina dar el era tot la 4..la prima eco l-am vazut..asa in trecere..dar ieri..nu l-am mai vazut si l-a cautat si doctora destul de mult..

..oricum cred ca din vina mea s-a intamplat ce s-a intamplat..doctora mi-a spus ca nu trebuia sa opresc sioforu' dar mie mi-a fost frica ca ii dauneaza..am stat cateva saptamani intr-un mare stres si m-a durut burtica ingrozitor..marti mi-a curs sange din nas si e posibil sa fi avut tensiunea mare si nici nu prea am stat cuminte..am ajutat-o pe mama la curatenia de iarna..am mancat si foarte multa ciocolata..pur si simplu nu puteam sa ma opresc..aseara am inceput pastilele si tot aseara l-am si pierdut..va aduceti aminte cand am scris intr-o postare..acum cateva saptamani..inainte sa aflu ca sunt insarcinata..am visat ca m-am dus la toaleta si pur si simplu s-a dus....ei bine cosmarul a devenit realitate..si simteam ca ceva nu e in regula cu el..dar nu ne dam batuti si vedem ce imi spune doctora pe 12 la eco..mi-a spus sa o sun sambata sa-i spun cum ma simt..eram incantate amandoua..

...mama a fost o adevarata scorpie si nesimtita..cand am ajuns acasa si i-am spus ca nu e dezvoltat mi-a spus"ce a crapat fierea in el?"..dupa care mi-a spus"daca mai ramai vreodata gravida ai terminat-o cu mine"..cum poate sa-mi spuna asa ceva?nu are pic de compasiune..ma vedea ca sufar si tot o nesimtita era..sotul cand a auzit a spus ca din ianuarie ne mutam la socra mea..ca noi stateam la mine..cu mama si sormea..eu am 3 camere si e mai mult spatiu..dar acum parca regret ca e mama

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_b spune:

Buna fetelor, si La multi ani sarbatoritelor/sarbatoritilor de aceasta frumoasa zi!Sper ca celalat Mos sa vina cu vesti mai frumoase pentru fiecare dintre voi, pentru ca meritati!

Mada imi pare atat de rau pentru ce ti se intampla, iar povestea cu mama ta imi da fiori, iti doresc sa ai forta sa treci peste aceasta perioada (care, poate da Dzeu sa se finalizeze asa cum iti doresti), dar si peste cuvintele mamei tale.

V-am promis ca va povestesc cate ceva despre mine, si sa nu va plictisesc dintr-o data, o sa incep cumva cu sfarsitul. Luna trecuta am facut prima IA, se pare ca fara noroc, pentru ca de marti am oprit progesteronul pe care l-am luat 10z, iar de 2z am spotting (care ma insoteste la fiecare debut de CM). Sunt usor trista, mi-a mai trecut de aseara de exemplu cand am tras o portie zdravana de bocit (n-am putut sa ma mai abtin), asta pana a venit sotu acasa cu Mosu dupa el si mi-a mai ridicat moralul. Asa ca...din nou aspiranta, alaturi de voi pe forum de asta data, pana acum doar v-am citit... pe toate. E tare bine sa va gasesc aici tot timpul, desi imi doresc sa ne mutam toate cat mai repede la odisee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Buna si de la mine!
Caresse sunt aici si va citesc zilnic,incerc sa ies din butoi dar vad ca nu sunt singura...
Imi pare foarte rau si le sunt alaturi fetelor,cuvintele sunt de prisos,stiu,insa o vorba buna intotdeauna ajuta.
Madalina nu stiu ce sa zic de mama ta...eu cand am pierdut sarcina si aveam nevoie de atentia celor din jur mama a fost foarte rece si mi-a zis ceva de genul''ti-am zis sa nu ramai gravida,copil iti trebuia tie'' si asta in momentul in care eu aveam 26 ani si sunt de la 20 de ani pe picioarele mele,ma intretin singura si am o relatie cu sotul de 7 ani.
Vreau sa cred ca ele nu isi dau seama de ce zic,inca ne cred copii si vor sa amane noi griji pentru noi,cum ar fi ingrijirea si cresterea unui copil dar nu constientizeaza ca aceste decizii tin de noi si doar de noi.
Sper ca m-am facut inteleasa pentru ca nu ma simt f bine azi si nu sunt foarte coerenta.
Intr-o alta ordine de idei sa va spun si ultimele noutati despre mine.Am fost la doctor foarte optimista cu rezultatul de la papanicolau crezand ca o sa scap de o noua colposcopie insa nu a fost asa.Miercurea viitoare trebuie sa ma prezint la spital si mi-e o frica fetelor rau de tot.
M-am saturat,mi-e frica sa imi mai fac analize pentru ca tot timpul trebuie sa mai gaseasca ceva.Si eu sparam ca o sa imi dea liber la analizele pentru bebe.
Hai ca v-am aratat si butoiul meu si imi pare rau acum...noua aici ne trebuie vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

miky mama intotdeauna a fost rece cu mine..niciodata nu m-a sprijinit..niciodata nu mi-a spus o vorba buna..din cauza ei era sa mor in urma unei apendicite pe care ea a crezut-o doar o durere de burta..

..eu pt mama am fost o sursa de bani si un psiholog..ea mereu se plangea la mine dar eu niciodata nu m-am putut plange la ea..de multe ori mi-a spus ca daca avea minte..nu facea copii niciodata..din cauza ei in timpul adolescentei am incercat de nenumarate ori sa ma sinucid..intotdeauna era vina mea..
.dar..si eu la randul meu o sa devin rece cu ea..de aseara deja nu prea discut cu ea..o evit..nu vreau sa fiu ca ea cand o sa am copii..si sper sa pot ramane insarcinata cat mai repede

..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

mada,miky imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta cu mamele voastre......sincer nu le inteleg de loc,in loc sa va fie prietene,mame ele va sunt dusmance si sincer mai mult ca sigur va veni o zi in care vor regreta comportamentul asta.........eu va zic sa le evitati, sa va concentrati pe ce aveti de facut si sa incercati pe cat posibil sa nu mai puneti la suflet( stiu ca e enorm de greu)
miky si eu am facut luna trecuta IA si fara reusita asa ca capul sus si vom face alta si pana la urma toate vom avea bebeii....mai devreme sau mai tarziu...speranta moare ultima asa ca atata timp cat avem speranta mergem inainte.......""" ca soldatii""" si lasam toate lucrurile rele in spate...
haideti ca fac eu galerie ca sa ne ridicam moralul...........
si mie mie ingrozitor dar haideti sa ne ridicam din butoi ca daca nu o facem noi nu o face nimeni si trebuie sa ne gandim si la sotiorii nostri ca nici ei nu vor sa ne vada daramate........SUNTEM TARI.........VA PUP
PS: ( sper ca vam ridicat un pic moralul).......incerc si eu ....asa cum ati facut si voi cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Mada,Miki, cred ca mamele voastre nu stiu ce fete bune au si ce norocoase sunt !
Si sunt convinsa ca peste ceva timp vor realiza acest lucru !

Asa ca aveti incredere in voi si , desi acum pare un drum lung,la capatul lui, va veti tine copii in brate si veti incepe un alt drum, drumul implinirii !

Va



Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor, sigur ca e greu cand vi se spun asemenea lucruri de la persoane atat de apropiate, mi s-a intamplat si mie sa primesc replici aiurea, dar nu asa...Pana la urma, cred ca trebuie gandit ca acum familia voastra e sotul si vor fi copiii, asta e cel mai important. Voi va decideti viata si o traiti ca atare. Voi decideti pentru copii, cum ii cresteti, cum ii ingrijiti, ca daca stam si ne gandim, responsabilitatea este a voastra (chiar si din punct de vedere legal, daca pateste copilul ceva).
Deci, parintii au si ei frustrari, am zis intotdeauna ca ai mei nu au fost pregatiti sa aiba un copil si, la acel moment, nici nu au dorit sa aiba un copil. Am simtit nepregatirea asta la nivel psihologic (nu pot reprosa decat ca nu ma incurajau). Cand am constientizat, undeva in jur de 15 ani, am inceput sa cer incurajari, simteam ca nu sunt destul de curajoasa, de combativa.
Nimeni nu e perfect, probabil ca exista o explicatie si in cazul mamelor voastre, dar ea nu justifica nicicum comportamentul.
Important e sa va vedeti de viata voastra, sa nu mai bagati atat parintii in seama (nu zic sa ii ignorati total), nu mai dati raportul la orice, anuntati tarziu ca sunteti insarcinate, etc....adica, taiati cordonul ombilical ce va leaga...
Cu siguranta, vor regreta mai tarziu...



Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

neata fetele..cf?
e cam liniste pe aici.
eu sunt la munca cu o mare durere de cap si sper sa-mi treaca curand ca am o gramada de treaba......azi sar putea sa nu mai pot sa intru asa ca va urez de pe acum un week cat mai frumos si sper sa iesiti din butoi.
eu marti merg la monitorizare si sper ca tot marti sa aflu daca fac trompele sau inseminare...asa ca pana atunci nu prea o sa am vesti.
va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

Buna fetelor... am citit in dimineata asta ultimile 4 pagini de pe forum si m-am cutremurat... Nu sunt in masura sa vorbesc dar nu pot sa stau si sa citesc si sa nu spun un DOAMNE AJUTA pentru toate dintre voi...atat pentru cele care acum sufera cat si pentru cele care acum se bucura... Va doresc tot binele din lume...Iar pentru fetele care din pacate nu au familia aproape de sufletul lor, le doresc sa treaca cat mai usor peste aceste momente, sa nu judece si sa nu urasca (totul se poate intoarce impotriva)Aici pot sa vb si eu care gresesc si tot timpul simt ca ma lupt singura....ai mei nici nu ma intreaba ce facem ce se intampla vrem nu vrem iar ai lui nici asa... Concentrati-va doar pe sotul si copii vostrii... Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Spun si eu prezent la o cafelutza!

Madalina imi pare rau pentru relatia pe care o ai cu mama ta,nu ma gandeam sa fie atat de delicata.
Eu una nu am cum sa ii reprosez ceva mamei si o inteleg daca uneori e mai rece cu mine pentru ca nu a avut o viata usoara...m-a nascut la 19 ani iar barbatul cu care a ramas gravida(ca tata nu ii pot spune) a parasit-o si nici nu a vrut sa ma recunoasca,am aflat mai tarziu cat s-a luptat si cat a stat prin tribunale ca eu sa ii port numele si sa nu fiu un coil din flori.Eu nici in momentul acesta nu imi cunosc tatal biologic chiar daca stam intr-un oras mic unde aproape toata lumea cunoaste pe toata lumea.
Nu pot spune despre mama ca nu ma iubeste doar ca ea este de obicei mai rece si ma gandesc ca poate nu vrea ca eu sa trec prin aceleasi griji si probleme pe care ea le-a avut cand a ramas gravida.Problema e ca atunci cand am pierdut sarcina simteam nevoia de alinare iar ea nu a stiut sa imi fie alaturi...

Hai ca m-am cam lungit cu un subiect care nu isi are locul aici dar vroiam sa clarific post-ul trecut.

In rest capul sus si mergem mai departe pentru ca suntem niste luptatoare si este doar o chestiune de timp pana o sa ne atingem toate aspiratiile.

Mergi la inceput