Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

buna dragi mamici

Fix cand ma astept sa dorm putin si prost, brotancul ma uimeste, am dormit tare bine, bebe a supt putin si a adormit repede. parca tu Ela ziceai ca ar fi bine sa ne gandim ca bebe va dormi putin, deci sa ne resemnam, iar lucrurile se vor aranja.

Am vb cu dr pediatru, care mi-a dat voie sa incerc sa mai aman mesele lui matei cu joaca, leganat & co, dar fara ceai, decat daca are crampe si e agitat ca nu poate sa faca kk. mi-a explicat ca laptele e 60% apa si n-ar avea nevoie de altceva pana la 5,6 luni.

motivul pt care cere des la san e ca mananca putin. ar trebui sa suga aprox juma de ora ca sa nu mai vrea papa timp de 3 ore, deci daca aman usor mesele, il voi determina sa suga mai mult.acum sta cam 5-10 min. totusi, nu mi-a dat nicio sxolutie pt faptul ca plange la san.

revin, ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor!Multumesc frumos pt toate raspunsurile si de alaltaieri si de ieri...am sunat la doctor mi-a zis sa nu ma ingrijorez pt kkutsa si vbim miercuri cand ajungem la el.Acum eu ma ingrijorasem pt ca avem cazuri de copii alergici in familie...plus ca citisem pe net ca se asociaza cu colici si scadere in greutate si m-am cam speriat pt ca va spuneam eu ca il vad slabuts...adica e carnita pe el ca pe un mosulets cutata...o sa vedem miercuri..
Stella si eu vad ca nu suge cu inghitit mult al meu...acolo 5 min dp suge dar nu inghite...adoarme se trezeste inghite iar de cateva ori si tot asa si d-aia stam mai bine de o ora la fiecare san...si eu am obs ieri cand pt prima oara in istorie a dormit ziua 2 ore legate...l-am dus la bunica a sch mediul probabil si-a dormit la tati in brate 2 ore si dp a supt/inghitit vreo 15 min..dar tot de la un san la altul dp...adormea cu scuipat san 5 min si de la capat..
Noapta noastra ...maraiala nu voia sanul dp baitsa plimbat adormit...ne-au picat sigurantele trezit speriat in urlete...adormit la san...dp a inceput iar sa tot scape sanul l-au luat nervii probabil iar plimbari asta de la 9.30 la1..adormit si sculat la 2 ore...asa culcat l-am alaptat...ma ustura/dor sanii uff...si tot asa la 9 sculat si sch sanii...hai sa vedem cum merge azi....
Acum iar apuca trage scuiipa sanul..plange cauta sanul si de la capat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ce brotacel zambaret ai acolo, Stelutz
Si Paul e un dulce, Carmen!
Ce-mi plac pozele noi cu bbei!

Kytana, eu n-am ce reteta sa-ti dau. Maya mea de 10 nopti se trezeste la 1-2 ore. Eu parca sunt pe pilot automat. De dimi am pus-o langa mine la 6.30, dupa inca o repriza de supt si apoi s-a trezit sotul. Si ma intrebam de ce e treaz asa devreme. Cand coli, era 7.30 deja!
Azi am reusut sa o adorm la 10.50, dupa 30 min s-a trezit. S-a scremut 40 min fara nici un rezultat. Am leganat-o apoi 20 min de mi-au amortit mainile si n-am mai putut s-o tin, ea tot treaza. Asa ca ne-am lungit in pat si ma molfaie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, ce te mai chinui si tu!
Incearca sa-l stimulezi putin, ca sa nu mai adoarma asa repede si sa suga mai mult, d-na Musat imi spunea sa o strang usor de calcai. Eu o mai mangaiam mai apasat si pe picioare, pe maini.. Mai maseaza si preseaza si sanul cand suge, sa-i vina laptele mai usor... poate functioneaza.

Pitica a adormit, nici nu indraznesc sa ma misc. A scapat sanul, a inceput sa se agite, sa dea din maini, a deschis ochii, a schitat un zambet, n-am bagat-o in seama si a inchis ochii la loc. E toata lipita de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, de dimineata cand am citit ca ai scris de ninsoare, am fugit repede la geam sa vad cum e afara. La noi a plouat toata noaptea, dar acum a iesit soarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola mamicisi prichindei,
Mirabela, inca nu i-am dat ceiut, daca ii dau ii dau numai pentru gaze, ca nu reuseste nicicum sa se partzaiasca. Cu kk el sta
bine, face zilnic. Ce fain ca reusesti sa faci asa multe de mancarica, eu noroc ca am facut un pilaf sambata si avem mancare
pentru pranz ca zilele astea nu prea am cum sa fac la cat e miorlait. Reteta de placinta cu dovleac de unde o ai? Dovleac
gasesti in piata? Pe Paul il mai gasesc deplasat in patut dar doar ca luneca la vale, salteaua e putin inclinata si daca se
misca se duce la vale. Problema e ca daca nu ii "leg" mainile asa de tare le misca ca nu poate adormi.

Ela, Paul s-a trezit si el pe la 5,30, i-am schimbat scutecul si s-a dat la vorba de ziceai ca e in toiul zilei, apoi a stat un
pic la san si a mai dormit pana la ora 7 dar cu multe frichineli si shashaieli din partea mea.

Kytana draga,nu stiu ce reteta sa-ti dau din pacate, care sa dea rezultate. Eu tot timpul trebuie sa schimb metodele ca sa
mearga. E la fel ca inainte de a veni de la spital? El a luat bine in greutate? De ex., Paul chiar daca doarme scurt si cu
greu sta la san numai cat sa manance, daca i-l ofer si nu ii trebuie nu il ia.
Olivia, da, la noi a nins. Acum s-a oprit, nu e zapada de bulgareala dar este ceva si nu imi place deloooc. Nu imi placea
oricum iarna dar acum cand trebuie sa mai si stau mai mult in casa nici atat.
Am sa ies mai tarziu in oras sa imi caut un cadou de ziua mea, hahaha. cam asa facem eu cu sotul, ne cumparam cadoul si in
ziua cu pricina parem foarte surprinsi de ce primim de dragul fetelor. Am facut conventia asta dupa ce sotul imi tot cumpara
creme, care evident ca nu imi placeau sau nu mi se potriveau, sau ce stiu eu ce bluze. E mai bine asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Stella, asta e bine si pt colici. Mai ales daca ii dai (si) LP. Pt ca ii lasa timp stomacului sa digere laptele ce tocmai l-a mancat.
De asta ma tot chinui si eu cu suzi. Vreau sa stea treaza daca asta vrea dar nu cu tzatzi in gura. Ca nu ii face bine nici ei.
Asta cu numai te mai gandi ca bb va dormi toata noaptea, mi-a spuso si psihologul cu care am vorbit dupa ce am facut depresia. Daca nu te mai gandesti cu speranta ca poate noaptea asta va dormi toata noaptea, nu te mai trezesti asa greu si eviti o groaza de frustrari. Nu prea stiu eu sa explic oricum, bb simte aceste frustrari ale noastre dar el nu stie de ce si plange mai rau si tot asa intr-un cerc vicios...
Vineri noapte parca cand a dormit toata noaptea fata, am dormit doar eu singura cu ea in pat. Din pacate la mine asta nu prea e posibil ptca baiatul daca se trezeste in alt pat vine dupa mine...
Am reusit sa calc dar a fost ceva de genul...mai calcam un tricou mai fugeam la fata ca incepea sa planga. Mai calcam 2 iar fugeam.
Azi a fost prima data cand pana am ajuns eu la ea se culcase la loc. Eu am un aparat de-ala care sa-l auzi pe bb si din baie unde calc pana in dormitor tot fac ture ture

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Citesc si-s putin nedumerita ca multe din voi inca aveti probleme cu somnul si cu colicii. Adica probleme zilnice, nu ocazionale, ca noi. Eu ma declar o fericita. Desi in astea 2 nopti s-a frichinit dragonitza si m-a cam facut hopa-mitica, tot norocoasa ma consider. Ea ziua doarme binisor, are (95% din cazuri) somnul ei obligatoriu de dupa amiaza (de pe la 3 la 6-7), apoi mananca, stam, ne jucam, se uita la carusel singura pana se plictiseste si ma pune s-o plimb. Daca am noroc, la 11 si ceva adoarme, pana la 7-8 dimineata, cu 2 pauze de san. Doarme cu noi in pat, se trezeste, se frichine, o iau fuga si-i pun tzitzi in gura, mananca si adoarme la loc. Incerc sa nu fac zgomot si sa n-o ridic, ca sa stea adormita cat mai mult. Dimineata mananca, ne jucam, sta la carusel. Cand se plictiseste, tipa dupa sluga ei (adica eu) s-o rasfete si s-o plimbe. Cand n-am noroc, ma freaca de pe la 8-9 seara si pana la 1-2 dimineata. Uneori adoarme cu muzica de la carusel si intuneric, alteori vrea in galagie si lumina aprinsa... cand are bazdaci, le incerc pe toate. Imi sare mustarul si mie, ma rastesc la ea uneori. Acum 2 seri m-am ratoit la ea si-a adormit imediat... ma rog, era deja ora 2, ma frecase bine de tot. Aseara i-am facut toate poftele, adormea 20 min, se trezea cu chitaiala. Ma mai si prostea, ca ma intindeam si eu ca fraiera sa adorm si ma trezea un concert de chiraieli. Dar de ce sa mint, in 4-5 din 7 zile ale saptamanii, Iris e cumintica, mananca la 3-4 ore (daca doarme) si cand e treaza imi cere si pe la 2 ore sau 2 ore jumate.
Am fost in vizita la doc, la 3 luni, ne-a spus ca e bine sanatoasa. Are undeva pe la 5.2 kg. N-am masurat-o in lungime, dar constat ca hainele de 3 luni ii stau fixe, indiferent de firma/model. Trag nadejde ca e lungana, ca mami, nu piticutza ca tac-su.
Apropo de tac-su, am observat cu mare uimire ca, atunci cand e el acasa, Iris e mai agitata. A lipsit in delegatie 2 zile tati si noi ne-am inteles perfect si am si impartit patul doar la 2 Taica-su o zgandare, o pupa, o rasfata etc. si cand ea se plictiseste sau se enerveaza, eu trebuie s-o impac. Tac-su e asa rau ca stie ca pupatul o enerveaza si , totusi, o pupa non-stop. Pfff! Si-a facut tatuaj cu un iris lila , deh, are si el fata, nu?!
Ah, asa, ca era sa uit. Am vazut, Olivia, ca ziceai de mancaruri. Eu am avut vreo 2 zile o masa de prajeala (cartofi prajiti si snitel) si am obtinut o Iris tare suparata si cu probleme la stomac. Incerc sa mananc numai carne fiarta (sunt fan) sau la cuptor. Usturoi si ceapa n-am mai pus in gura de la nastere. Mint, ceapa gatita am mancat, dar in salate sau pizza nu. Inca tin "regim", asta e. Mai fur cate un biscuite sau putina ciocolata, imediat dupa ce o alaptez, ca sa am timp sa diger "relele".

P.S. zilele astea vad ca mai toti bebeii au fost agitati, or fi si eu afectati de alinierea planetelor
P.P.S. am incaput in blugii skinny, aia de referinta... ma mandream de ziceati ca cine stie ce chestie savanta am facut. L-am pus pe sot sa ma pozeze. Dar cand am vazut poza, am cam inghitit galusca. Saracii blugii tipa pe mine, inca sunt bufanta

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pt a face kk mai usor eu pe asta mica o mai ajut cu bicicleta sau o mangai pe burtica in sensul acelor de la ceas. Cand incepe sa faca ii tin picioarele mai cracanate asa ca si cum ai sta pe wc si asteptam... ca ea se screme si face.
Am obs asta fara sa vreau cand facuse kk si eu l-am strigat pe sot sa vina sa ma ajute, pana a venit el eu o tineam asa de picioare sa nu se murdareasca si ea tot se impingea in picioare si se scremea si eu nu o lasam se le puna jos sa nu se murdareasca. A mai facut fata mea astfel o groaza de kk. Merge mai mereu daca prind momentul cand ii vine si ei sa faca bineinteles
Gata. Ma duc sa-l culc si pe baiat ... poate reusesc si eu sa dorm un picut.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bobuletz, bine ai revenit! Tati chiar si-a facut tatuaj cu un iris?
Ce tare!
Eu sa stii ca am observat ca nu conteaza ce mananc. In fine, nu ma bag la chestii care ma baloneaza pe mine, gen usturoi crud sau varza murata. Saptamana trecura am mancat doar pui la cuptor, branza, iaurt si degeaba. Cu prajelile nu ma omir de fel. Cotletele prajite erau pt sot. Avea pofta de asa ceva. Mie pofta de prajeli de porc... fff rar.
Ce mult sta treaza dragonita ta! A mea daca sta mai mult de 1,5 ore e tare miorlaita si daca o legan pica imediat.
Chiar ma bucur ca dupa ce pana acum ne prindea 12-1 cu somnul, acum adoarme si la 11, ba chiar si la 10 ca aseara.


Mergi la inceput