Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca o fi ceva in aer ca si brotacul meu a facut azi doua scaune verzi dupa magnificul somn de 3 ore. De la ora 13.00 a inceput "chinul" a fost taaare plangacios, intre 7 si 9 seara a fost apogeul, ca a facut din nou crize de colici, adica spate arcuit, tipat si fata inrosita.... si eu care credeam ca am scapat de colici, dar iata ca ne apropiem de 3 luni, iar ei reapar

Carmen, Moro, Olivia, sper sa avem cu toatele o noapte cat mai linistita, fara treziri din ora in ora, scancete si regurgitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

De al ora 21 incercam sa-l adorim , adoarme si iar se trezeste. Acum il plimba sotul meu prin hol pe intuneric, poate poate adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

A mea cica a adormit, dupa jelituri si dat din picioare de colici. Sa vedem cat o tine.

O noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

'neata,
Pana la urma a fost cum a fost noaptea. Treziri fix la 2 ore dar scartaiala si foiala multa. L-am culcat in pat cu noi pana la urma si am facut cu randul dupa fiecare trezire ba eu ba sotul l-am adormit. La ora 6 i-am schimbat scutecul si l-a apucat si vorbaria. Pe la ora 4 l-am aspirat ca nu putea sa respire si parca a fost putin putin mai bine. Acum da semne ca se trezeste dar eu sunt zombi de oboseala ca am si plans cand am vazut ca a nins.
Sper sa avem o zi mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ce am urat cel mai mult in viata asta a fost trezitul dis de dimineata.
Cand baiatul se trezea la 7 il faceam terorist in gandul meu... acum fata se trezeste de la 5,30...numai zic nimic
A mea s-a trezit la 01, apoi la 3,40 si la 04 ii cazuse sanul (ca eu o mufez si ma culc la loc) si era uda toata de lapte. Asa ca m-am trezit si am schimbato. Apoi la 5,30 si nu a mai vrut sa doarma... acum a adormit la loc.
Nu vad nici un rezultat de la Colieful asta... azi ii dau doar probioticele.
Si nici aerosoli nu i-am facut ca numai stiam de cand se pot face. M-am gandit si eu dar nu mi-am mai adus aminte de cand a zis dr la baiat ca pot sa-i fac. Asa ca doar ser si aspirat. Si bineinteles ca tot fomfaie...
Ieri iar a motait aproape toata ziua...cand a culcat sotul baiatul m-am bagat si eu cu ea in alta camera si a adormit ...cu mine. Eu aveam sarmalele la cuptor asa ca dupa vreo ora m-am trezit sa vad ce fac.
Nici nu am ajuns bine la buc ca a inceput sa planga. Cum veneam si stateam cu ea cum dormea, cand vroiam sa plec incepea sa planga...
Poate sufera si ea de singuratate ca frati`su.
Pe la 16 a adormit si sa mai trezit la 19,30 cand am trezito eu sa-i fac baita. Pe la 22 a adormit la loc.
E tare bine cand e si sotul acasa si ma mai ajuta. Noroc cu wk ca pot sa fac si eu o curatenie mai de doamne ajuta si mancare pt cateva zile ca altfel nu stiu ce as face. In cursul saptamani doar strang seara si daca nu e de mancare fiecare mananca ce apuca daca asta mica nu doarme ziua. La primul copil mi-am dorit ca totul sa fie perfect si am facut o groaza de greseli, asa ca am ajuns la o depresie de tot kk. Acum...ma multumesc doar sa mai supravietuiesc si zilei asteia.
Gata. Ma duc sa ma apuc de calcat... cat oi putea.



& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen eu ii dau doar dimineata, intre mese, fac cam 10 ml de ceai cu 5 ml de calciu, ii dau baby drink mai diluat sa iasa putin dulceag sa nu simta gustul de calciu. Cu ceai de musetel nu-i merge, i-am dat cateva zile si nu a facut. Peste zi nu-i mai dau deloc.

In mod normal nu i-as da, lui D nu i-am dat deloc apa/ceai ca nu a fost nevoie... C e constipat, in 2 sapt a facut de 2 ori si atunci cu sup, deci la 7 zile... ii dadusem ceai de musetel, am baut si eu tone si nimic nu mergea... saracutul, parturile miroseau asa de urat, iti dai seama ca de o sapt el nu facuse nici un strop de kk... s-o spune ca nu e constipatie, dar nici asa nu-l pot lasa, una e 2-3 zile, una e 7 zile, si atunci saracu' a stat cu supozitorul in fund juma de zi ca m-am speriat, voiam sa ma duc la spital cu el ca nu facea nici cu el...

Stella daca vezi ca-l ajuta ceaiul nu cred ca e o tragedie sa-i dai, important e sa nu-i dai mult si sa pape mai putin laptic de la tine.

Moro al meu a facut cu mucus tot timpul, la inceput m-am speriat putin dar dr a zis ca daca a facut asa dintotdeauna nu e problema.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Frichisor a dormit bine (aseara a facut un kk magnific, a improscat tot ce se putea), scuzati detaliile... chiar pe la 2 m-am trezit ca el nu dadea semne, era ora lui de papa, si cand colo, el se consola singur, reusise sa-si bage degetul mare in gura si sugea la el de numa...

Ai vostri migreaza in patut? Al meu circula bine, tre sa-l caut prin patut, mai greu e ca il mai uit in patul meu si mi-e frica sa nu se bage pe sub pilota. Pe la varsta asta D a cazut din pat, nu ma asteptam s-o ia din loc asa repede...

Ma duc la treaba, azi ploua si nu iesim afara, ma duc sa fac salata de sfecla rosie, placinta cu dovleac si o varza cu afumatura.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mai fetelor, piciul meu doarme tot mai prost. Azi noapte s-a trezit efectiv din ora in ora iar la 04.00 nu a mai vrut sa adorma deact iepureste. Acum e tot la san, de la 07.30 ma chinui sa il adorm. Nu stiu cum sa il mai adorm. Nu doarme si pace... Nicui la san,plimbat urla, in patut tipa... Ce sa mai incerc? Sunt la capatul puterilor.
Ieri la fel, nu a vrut si pace sa adoarma. Eu acum in afara de ceai de lactatie si cate un ceai de musetelsau tei altceva nu iau. Cafea, cacao sau ciocolata nu mananc, ce o avea? Asa sunt ei??
Imi cer scuze nu mai am forta sa citesc din spate...



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am calcat fix o camasa a sotului si 2 pijamale ale baiatului
Nici acum nu doarme dar vad ca nu zice nimic...
Inca mai sper si am lasat masa de calcat in mijlocul baii. Acolo calc, ma ascund de baiat

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello zombilicilor!

Fata mea a dormit aseara de la 22 la 1. Asta a fost cel mai lung somn. Apoi a inceput frichineala la 3, 4.30, 6, 7.30, 9 final. Si cum la o trezire suptul si incercarea de ragait dura 20-30 min, faceti si voi calculele. Trezit, ridicat, pus pe perna de alaptat, supt, ragait (rar) pus jos, dormit o ora si iar o luam de la capat. E asa agitata de la burtica, se chirceste, isi da cu mainile in cap si peste fata de m-a zapacit si se miorlaie. Mirabela, a mea dupa 1-2 zile de nefacut am vazut ca trage partzuri puturoase. Uneori mi se pare ca a facut kk de la miros si cand ma uit nu e nimic. La tura cealalta de Colief dupa o saptamana am vazut rezultatele. Sper sa nu fi fost o coincidenta. Sper si acum sa se regleze odata si sa dormim si noi linistite. Aseara la 8 ma luase un somn si o oboseala de-mi venea sa plang cand ma gandeam ca tre sa-i facem baita, sa ii dau papa, sa o legan.
Ieri am fost si eu gospodina I-am lasat-o sotului pe Maya adormita pe el vreo ora si eu am jonglat la 4 maini: am facut un muschiulet de porc la cuptor, piure de cartofi, ficatei de pui cu sos si usturoi si 2 cotlete de porc prajite la tigaieMacar 2-3 zile sa fie de mancare. A fost cuminte piticuta si a dormit pe tati.



Mergi la inceput