Ce se intampla cu ING ?

Ce se intampla cu ING ? | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

am gasit acest articol:
http://www.financiarul.ro/2012/11/26/ing-iese-din-asigurari-ce-se-intampla-cu-pensiile/
Stiti mai multe descat scrie aici? care-i treaba?
Eu am asigurarile de studii ale copiilor la ei. Ar trebui sa ma panichez si sa scot ce bani mai pot recupera? Sau sa mai astept sa vad ce se intampla?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Laura, nimeni nu stie cu precizie ce se va intampla. Nici macar cu aproximatie. Clientii s-au subtiat vizibil, iar ei traiesc din clienti. Pe de alta parte, se spera intr-o preluare de rasunet. E posibila, dar nu-i sigura. Nimeni nu-i va prelua pentru altceva decat pentru clienti. Care nu mai sunt multi.
Mie mi se pare corect, intr-un asa caz, ca totul sa fie mai transparent. Grija pentru client ar trebui sa primeze, pentru ca el iti sustine afacerea. Ori aici nu exista decat interes unilateral.
Eu nu-i vad seriosi, dar asta nu inseamna ca vor trage obloanele.
Oricum, 12 ani de aici inainte...mult dom'le, mult...
Laura, eu as scoate banii, le-as face conturi la copii si as depune periodic bani in banca. La cum te stiu eu, nu cred sa treaca termenul fara sa faci depunerea...

Ce sa zic, eu sunt putin cam suparat pe firmele astea...de cand am aflat ca nu au reasiguratori, deci orice eveniment major le va falimenta iar noi vom capata praful de pe toba, nu le privesc cu ochi buni.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

A sunat sotul meu la agentul care 'raspunde' de asigurarile noastre. Cica totul e o calomnie si vor da ziarul in judecata, ca nu e adevarat.

Mai stam asa cateva luni, sa vedem daca renuntam la polite, cat reusim sa recuperam din bani.

Tu ai dreptate Rufus ca un cont in banca e cel mai sigur si maleabil instrument de economisire, dar mi-e teama ca voi fi tentata sa cedez impresiei ca alte cheltuili au prioritate pe moment si sa tot "sar" peste depunerea banilor in cont. Asa, cu polita asta, de unde aveam, de unde nu aveam, ma duceam si puneam banii la termen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura, nu stiu ce sa iti spun, insa eu stiu ca ING este o banca foarte serioasa!!!
Uneori, unele articole care se scriu in presa - anumita presa - se scriu din alte motive decat cele reale. Poate fi o alarma falsa.
Oricum si noi avem aceeasi asigurare de studii pentru copil - insa de la ING filiala olandeza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu am inteles din articol ca doresc sa scoata la vanzare partea de asigurari.

Conteaza foarte mult cine o cumpara. In orice caz, obligatiile fata de beneficiari nu se "sterg" odata cu preluarea, ci dimpotriva, se transmit. Si acum ce mi-e ING, ce mi-e AIG, ce mi-e...cine i-o cumpara. In conditiile crizei tot sectorul de asigurari e nesigur, asa ca nu poti sti niciodata ce ai sa primesti de fapt pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Laura, asta-i un mit. Cand e vorba de copiii tai, nu vad care-i alta prioritate.
Daca ar fi sa economisesti pentru o masina, o vacanta, o mobila, etc, te cred ca nu vei fi foarte stricta, ca vei avea mereu o prioritate extra. Dar asa, cum plateai polita, asa platesti si banca. Nu mai spun ca banca iti poate face acest serviciu, nici nu trebuie sa mergi acolo, doar sa ai un cont valid din care sa opereze. In fine, sunt mai multe solutii.
Din punctul meu de vedere, un singur produs a meritat un contract cu genul asta de firme: asigurare de viata cu pensie. Daca dadeai coltul luau ai tai o suma sa te perpeleasca macar, daca traiai iti luai suma plus o mica dobanda. Daca e doar sa economisesc, mai bine singur.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar ING-ul eu stiu ca e reasigurat la rindul lui.
SI eu am acolo fondul de studii si pensia privata optionala.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

nu e prima data cand citesc pe financiarul.ro stiri alarmiste si complet eronate. eu una l-am trecut in lista neagra de zvoneri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Totusi nu iese fum fara foc. Aici in America, ING a fost cumparata de o alta banca - Capital One. Noi, ca si clienti, am fost deja anuntati despre aceasta tranzactie. Nu stiu insa de partea de asigurari, pentru ca nu m-a interesat in mod direct.

Oricum vorba cuiva, nu conteaza cine ii cumpara, contractele ar trebui sa se onoreze de npul proprietar. Este insa de retinut ca un nou proprietar poate schimba politicile si instrumentele financiare. Depozitele sunt mai putin afectate, dar politele de asigurare, pentru ca contin investitii pe piata larga, nu sunt atat de sigure. Sunt de acord cu Rufus. Pe o piata romaneasca destul de instabila si una mondiala in criza financiara, nu as investi in polite de asigurare decat pentru viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Stiti ca acum vre-a jumatate de an se zvonea ca UPC-ul va fi cumparat de RDS?Tot zvon,lansat de RDS ca sa capete niste imprumuturi(asa sustinea de curand un trainer).Cineva a lansat zvonul asta(poate concurenta)iar presa a inghitit galusca.E imposibil ca un asemenea angrenaj sa nu beneficieze de o reasigurare(cel putin asa mi s-a spus cand am facut asigurarea de studii a pruncului).

Mergi la inceput