pro sau anti vaccinare?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

"Imunitatea" nu este ca un mar pe care il vezi daca e rosu sau verde sau stricat. E mult mai complicat de atat.. Peste tot vezi acum experti in imunitate care iti spun cum stai si ce sirop sa iei sa creasca etc, copiii iau sirop etc si parintii stiu imediat ca a crescut/scazut.

Cum stiu eu ca functioneaza

Sangele produce globule albe si globule rosii. Globulele albe au rol de protectie impotriva virusurilor si bacteriilor care produc boli.

Cand omul intra in contact cu un agent patogen globulele albe produc anticorpi impotriva acelui agent patogen. Anticorpii au drept scop neutralizarea intrusului in scopul apararii organismului uman contra lui.

Daca un copil e infectat cu virusul rujeolei - de exemplu - corpul lui produce anticorpi si incepe sa lupte impotriva virusului cu mijloacele specifice - de exemplu febra. Anticorpii produsi raman nu dispar si ofera imunitate impotriva virusului la urmatoarele infectari.

Vaccinurile contin virusi atenuati sau morti care nu pot imbolnavi dar dupa vaccinare corpul omenesc produce anticorpi impotriva bolii respective. In momentul in care un copil vaccinat intra in contact cu virusul el are deja anticorpi specifici si ori nu se imbolnaveste ori face o forma a bolii mai usoara pentru ca are deja anticorpi care il protejeaza si incep sa lupte impotriva virusului imediat dupa infectare.

Cum spunea capcaunul mai sus, e contra cronometru, daca anticorpii exista nu se mai produc altii si organismul lupta asupra virusului inca de la inceput cu sanse mult mai mari de anihilare.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog



Sirimie, bati pasul pe loc cu aceleasi explicatii de vre-o 2 ani incoace.
Imunitatea (specifica, ne-specifica) e o variabila care difera de la persoana la persoana. Altfel cum iti explici ca la contactul cu un pneumococ (asta nu da imunitate), unii copii dezvolta otita, altii pneumonii, altii meningite iar o mare parte nu sunt afectati cu nimic (eventual doar niste muci). Si exemplele pot fi extrapolate la Rotavirus si alti mocrobi care nu dau imunitate specifica.
Degeaba vii cu explicatii gen-globule albe vs.imunitate....modul in care organismul decide sa reactioneze la contactul cu un intrus depinde de imunitate (specifica+ne-specifica) asta ca sa-l impac si pe Capcaun..

Eu ma opresc aici...daca vrei continua, pe mine, in nici un caz , nu ma lamuresti cu nimic. Informatiile pe care le detii sunt total depasite.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

sistemul imunitar are memorie daca vrei sa ii spui asa. E valabil la virusi si mai putin la bacterii. Pneumococul e o bacterie, de aceea corpul nu ramane cu imunitate impotriva lui. Apoi pneumococ e foarte general vorbind, el se imparte in muuuuulte categorii, de asta unii fac otita, altii pneumonii si altii meningita, sunt bacterii diferite care fac parte din familia pneumococ.

sirimie si capcaunul au explicat foarte bine, dar pentru asta trebuie sa si vrei sa accepti ce a scris.

Parintii care au copii sanatosi si se bazeaza pe asta spunand ca nu isi vaccineaza copiii, pun in pericol in schimb sanatatea altor copii care au un sistem imunitar mai scazut, datorat nu faptului ca nu i-au indopat cu siropuri comerciale asa zis imunizatoare, ci pentru ca sufera de alte bloi care duc la slabirea sistemului imunitar...inclusiv un diabet sau o banala pneumonie duce la un organism slabit. Care, pe fondul acesta, chiar daca acel copil a fost vaccinat contra bolii si o face de la un alt copil care (de ex.) nu a fost vaccinat, se afla intr-o situatie speciala si poate ajunge la complicatii severe.

Cam asta s-a intamplat (cred eu) cu fetita vaccinata care a murit de rujeola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Un exemplun concret: in Suedia lumea s-a vaccinat masiv acum 4 ani impotriva gripei porcine. Ca atare, un numar foarte mic de bolnavi a fost inregsitrat in acesti 4 ani...vaccinul imunizeaza pe max. 5 ani. Ei bine, anul acesta a crescut alarmant numarul de bolnavi de gripa porcina, pentru ca nu s-a mai vaccinat nimeni de 4 ani incoace, sau foarte putini...

Eu impreuna cu sotul si cei doi copii ne-am vaccinat acum 4 ani. Anul asta sotul a adus de la spital, de la o bolnava, gripa acasa...am facut toti 4 in lant, o fi fost deja si ceva mutatie, nu stim...am avut toti aceleasi simptome, probabil ca efect o mai fi avut vaccinul...dar am reactionat diferit. Sotul si cea mica au sisteme imunitare foarte bune, a fost Ok, le-a trecut in 4-5 zile. Eu cam intr-o saptamana...iar cea mare care e stresata cu scoala, a facut sinuzita ca si complicatie. A zacut 2 saptamani. Tipa care l-a molipsit pe sot, era mult mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

sistemul imunitar are memorie daca vrei sa ii spui asa. E valabil la virusi si mai putin la bacterii. Pneumococul e o bacterie, de aceea corpul nu ramane cu imunitate impotriva lui. Apoi pneumococ e foarte general vorbind, el se imparte in muuuuulte categorii, de asta unii fac otita, altii pneumonii si altii meningita, sunt bacterii diferite care fac parte din familia pneumococ.

sirimie si capcaunul au explicat foarte bine, dar pentru asta trebuie sa si vrei sa accepti ce a scris.




Mihaela, nu se dorea o comparatie intre bacterii vs virusi...am si eu ideea cu ce se mananca fiecare. Ideea era ca fiecare organism reactioneaza diferit indiferent de incarcatura de anticorpi acumulata pana atunci...si atunci am luat exemplul pneumococilor si bacteriilor pentru ca sunt singurii ca nu creeaza imunitate specifica. Vorbeam de imunitate, nu de vaccinare...dar ai pierdut idea.
Si la fel, referirea era la aceeasi tulpina in cadrul grupului pneumococic. Cand e o epidemie la gradi, nu toti se infecteaza cu acceasi tulpina? De ce reactiile sunt atat de diferite?...din nou "Imunitatea specifica".


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
De ce doar virusul activ poate specula sensibilitatile organismului aparent sanatos, in schimb virusul introdus prin vaccinare e total inofensiv ?

Pentru ca virusul introdus prin vaccinare este inactiv sau cu activitate diminuata, adica are anihilat sau slabit mecanismul de proliferare.

De acord, exista o sansa EXTREM de mica ca virusii introdusi pe calea vaccinului sa aiba efecte colaterale sau sistemul imunitar sa nu reuseasca sa memoreze "amprenta" virusului. Dar riscul vaccinarii este cu cateva ordine de marime mai mic decat riscurile nevaccinarii.
E un calcul simplu. Lasi 1000 nevaccinati si vor muri 100 la prima epidemie, sau vaccinezi 990 si iti moare unul din cei nevaccinati si poate unul dintre cei vaccinati? Ghinionul de a o mierli scade pentru cei vaccinati de la 1/10 la numai 1/990, adica de aproape o suta de ori.

Cand pleci cu vaporul pe mare ai si o vesta de salvare la indemana. De acord, exista o sansa ca vesta de salvare sa nu te scape din gura rechinului, dar sansa de a supravietui unui naufragiu este cu cateva ordine de marime mai mare decat sansa de a supravietui in largul marii fara acea vesta.

Vaccinul e o vesta de salvare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela
Cand e o epidemie la gradi, nu toti se infecteaza cu acceasi tulpina? De ce reactiile sunt atat de diferite?...din nou "Imunitatea specifica".

din nou "Imunitatea specifica" ce?

Raspunsul imunitar specific inseamna strict ca sistemul imunitar recunoaste amprenta virsului ABC si aplica imediat masurile de anihilare (adica trupele speciale - leucocitele T - vin direct la tinta sa lichideze dusmanul), masuri invatate IN PREALABIL in urma altei intalniri cu virusul respectiv (fie prin vaccinare, fie intr-o epidemie anterioara).
Daca organismul nu identifica virusul (ca fiind ABC) inseamna ca nu are imunitate la acel virus, indiferent cat de sanatos ar parea si cate siropuri ar fi ingerat pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

softurela, te las sa te elucidezi singura:
http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/pneumo.html

Inclin sa cred ca au fost mai multe serotipuri ale bacteriei si fiecare a actionat in locul in care a gasit oportunitate de inmultire in organism.

Cautand articole despre asta, am gasit ca exista vaccin impotriva acestei bacterii http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/pneumo.html#vaccines.

Virusul introdus prin vaccin e atenuat sau mort. Nu are capacitatea sa se inmulteasca ci face doar ca sistemul imunitar sa il recepteze ca un corp strain si sa isi faca acea "memorie" de care are nevoie ca in cazul in care virusul "real" ajunge in organism, sa il recunoasca si sa nu mai fie nevoie ca organismul sa treaca prin primul proces (dureaza cateva zile, poate o saptamana timp in care organismul nu lupta cu virusul, nu il cunoaste, nu are mecanismele de lupta la indemana, ceea ce face ca virusul sa se inmulteasca si de acolo gravitatea bolii) si in acest fel sa scape de el mai repede (boala mai scurta, cu simptome mai lejere).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela


Sirimie, bati pasul pe loc cu aceleasi explicatii de vre-o 2 ani incoace.
Imunitatea (specifica, ne-specifica) e o variabila care difera de la persoana la persoana. Altfel cum iti explici ca la contactul cu un pneumococ (asta nu da imunitate), unii copii dezvolta otita, altii pneumonii, altii meningite iar o mare parte nu sunt afectati cu nimic (eventual doar niste muci). Si exemplele pot fi extrapolate la Rotavirus si alti mocrobi care nu dau imunitate specifica.
Degeaba vii cu explicatii gen-globule albe vs.imunitate....modul in care organismul decide sa reactioneze la contactul cu un intrus depinde de imunitate (specifica+ne-specifica) asta ca sa-l impac si pe Capcaun..

Eu ma opresc aici...daca vrei continua, pe mine, in nici un caz , nu ma lamuresti cu nimic. Informatiile pe care le detii sunt total depasite.




Zici ca si cum oamenii sunt ca telefoanele, se schimba de la o generatie la alta Sistemul imunitar se schimba de la an la an si eu am ramas in urma cu tehnologia



Mergi la inceput