Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Carmen -- care link? La carrierele mele sau la exersaucer?

Ioana -- am crezut ca se gasesc in romania, aici si in state sunt pe toate drumurile, dar costa un car de bani, toata lumea le cumpara second hand, ca nu le folosesti decat cateva luni.

Ned -- americanii au alte teorii despre spatele copilului. Practic, inca din ziua 1 copilul este tinut ca sa ragaie intr-o pozitie oarecum in fund, incovoiat peste mana mamei. De cand isi poate tine capul, se poate pune in diagonala, adica sa il pui de exemplu cu tot corpul pe perna de alaptat un pic desfacuta, astfel incat picioarele sunt direct pe pat, iar capul pe perna, deci copilul este oblic. De la varsta cand daca il tii in poala in picioare el se impinge in talpi, in general in jur de 4-5 luni, poate sta in fund sustinut (adica in exersaucer sau intr-un scaun de masa cu o perna speciala sau in Bumbo). Evident ca nu il lasi acolo cu orele, 5-10 minute. Stii ca este pregatit cand il vezi ca se impinge in picioruse, nu atarna pur si simplu in scaunul respectiv.

Michelle -- nu e ingalbenit, probabil asa se vede din poze. Materialul este aceeasi culoare peste tot.

Despre diversificarea cu supa din 1000 de legume, sa nu va suparati pe mine, insa pt mine asta ar fi motiv clar de schimbat pediatrul. Un doctor care nu stie care sunt recomandarile OMS la zi si mai mult decat atat, care sunt avertizarile la zi, adica ce este periculos pentru copilul meu, nu imi inspira incredere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Buna,


Laura, off. Important e ca s-a linistit. Suplimentat cu LP, nu inseamna neaparat sfarsitul alaptarii, daca nu vrei asta. "In curand"-ul de care vorbesti poate sa mai insemne in teorie cateva luni bune, nu?



Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)


Chiar nu-mi doresc sa nu mai alaptez , este mult mai comod sa-i bag tzatza decat sa stau pe niste biberoane . O sa merg pe complectare cu lp macar de 2 ori pe zi si mai ales seara la culcare . L-am verificat sa vad daca mai respira ca doarme dus .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Laura, interesant articolul, mi-a placut punctul de vedere de la inceput, era evident dar nu ma gandisem asa pana acum ("Cand gurita devine o sursa de durere, pentru unii copii este de-a dreptul nelinistitor.")

M-a amuzat intrebarea "Este contagios?". Daca era, cred ca veneam la tine, sa "rezolvam" pana-n Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola fetele

am ramas in urma intre vizitele la Ikea, vaccin, gradi, scoala, lectii, etc
nu am avut timp nici sa va citesc

In fine

Noi am facut vaccinul de 4 luni ieri, pentaxim, si nu a plans deloc dar azi vad ca s-a inrosit un pic acolo si i-am pus compresa

In rest, ne pregatim de Sf Andrei, am facut un tort maine il ornez si cam atat

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Mi-am adus aminte am vazut o super jucarie in plaza la un stand, 50 ron, am avut-o si la baieti dar au pierdut/stricat pinguinii, niste pinguini care urca pe o scara rulanta si apoi se dau pe topogan, ai mei au fost fascinati de ei ani intregi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Delia la carriere ma refeream.

Laura eu practic sportul suplimentul de cand s-a nascut. Nu e comod, dar e necesar. Acum treceti la legume? Nu e ok ce mancati inainte?

Ile iar cu torturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80


Laura eu practic sportul suplimentul de cand s-a nascut. Nu e comod, dar e necesar. Acum treceti la legume? Nu e ok ce mancati inainte?



Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)



O sa trec la legume . Eu am crezut ca daca nu ia in greutate , o fii de la diversificare . Acum ma uit in urma si imi dau seama ca in momentul in care ii dadeam sa manance , el ar mai fi vrut
Pentru mine , chestia asta cu mancatul si saturatul este o enigma .
Ce lapte praf ii dai tu ? Eu am in casa nan 1 , dar presupun ca daca va manca mai mult lp , ar trebui sa-i iau unul mai bun , nu ?

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Parca ii dadeai ceva cu orez, nu e ok? Eu i-am dat nan o perioada insa il irita ff tare pe intestine. Cred ca acei colici ai lui au fost accentuati de lapte. Facea kk verde, ff urat mirositor si cu dureri, urlete...si nu prea facea singur. De cand am trecut la humana ii merge mult mai bine, are si probiotic, nu mai face verde, si incepuse sa faca singurel, fara dureri. Dr a zis ca nu a tolerat nan-ul, desi i-am dat si sensitive. Ba mi se pare ca de la sensitive facea mai urat. Eu am ajuns cam pe la 2 luni la ea, si din pacate l-am mai chinuit inca vreo luna si ceva pana sa schimbam. Plecasem pe nan din maternitate. Ea zice ca au schimbat formula si ca au mai veni copii cu problema lui Patrick. Acuma vezi si tu cum reactioneaza Andrei. Parca si el era mai constipat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Asta cu satiratul e relativa... La noi era simplu, ca sa vad cant ii era necesar, ii dadeam pana impingea biberonul sau nu mai tragea din el. Seara mananca 125 supl si uneori nu se satura. Tre sa-i mai fac un 60...

Si nan si humana sunt ff bune. Milupa constipa. Lactana e f bun dar cred ca mai scump si nu stiu dc merita. Mergi pe nan si vezi cum ii place. Se prepara mai usor decat humana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Va pup pe toate. Sunt in vizite. Carmen, spune-mi si mie ca eu lui Nectarel i-am preg#259;tit laptele Humana la fel ca Nan? oi fi gre#537;it ceva? El bea acum Humana 1, a fost pe Humana 0 si înainte pe prenan.

Mergi la inceput