Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Laura, pt. dinti Tylenol (acetaminofen) sau Advil (Ibuprofen - antiinflamator, pt dozare intreaba medicul) au functionat la noi, numai astea au mers pt calmarea durerilor. Si scad si febra in acelasi timp. Gelurile si homeopatele (Camilia) au fost apa de ploaie la noi. Cel putin seara ca sa poata dormi.
Il pupam pe Andrei sa treaca repede perioada asta iar tie...multa rabdare. Lui Eric i-au erupt demult cei 2 incisivi de jos si tot il mai doare, baleste mult si isi baga pumnisori, degete in gura. Mai nou suge cu putere la manutze, si-a facut vanatai deasupra incheieturilor. Toata gingia de jos ii e inflamata. Care i-or mai iesi si unde, nu se stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna fetelor, iar n-am mai intrat de mult, ca urmare am avut muuult de citit.
Condoleante Porumbita si Muraturica.

La multi ani sarbatoritiloor de zilele astea si va spun de acum La multi ani si tuturor Andreilor pentru vineri, ca sigur nu mai reusesc sa intru.
Am implinit si noi 5 luni, dar n-am mai fost la cantarit/masurat. mi-e groaza de toti copiii raciti de la usa doctorei si programarile nu se prea respecta. Mergem la 6 luni, la vaccin si vedem atunci. In rest toate bune, David nu se intoarce, inca se chinuie si daca il las in pat se invarte ca acele ceasului in toate directiile. Apuca jucariile, chiuie la ele si rontaie tot.

Alte noutati nu mai avem, va pup si weekend placut in caz ca nu mai apuc sa va urez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Laura cand il doare asa rau, se alterneaza gelurile de dinti si se da si un pic de Panadol sau Nurofen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sursula spune:

Salutare mamici!Intram si noi la raport de piersicute:noi am avut o perioada super aglomerata pentru ca ne am mutat si din nou n-am avut timp sa scriu.Lucretia creste tare frumos,e alaptata exclusiv si sunt tare bucuroasa de asta.O iau cu mine peste tot si,desi am avut 2 episoade mucioase,am trecut destul de u#537;or peste ele.Daca la Tudor eram nerabdatoare sa incep diversificarea,acum n-am nici un chef sa m#259; apuc de meniuri bebelicesti,a#537;a ca intentionez sa alaptez exclusiv cāt mai mult .fetele care īntrebau de Manduca,eu mi am cump#259;rat de pe hiphip un super poncho special pt ea ,f#259;cut de aceea#537;i firma,are fermoar in fata sa scoti capsorul lui bebe si in spate la fel ,e f#259;cut dintr un material tare pl#259;cut si e super cool,.In rest e tare cumintica si m#259; topesc cānd rade sau gangureste.La primul copil am fost atāt de stresata sa fac totul ca la carte,ca ,parca nu m -am putut bucura cu adev#259;rat de toate etapele astea.Acum,iau totul mult mai u#537;or,las instictul si inima sa dicteze si arunc c#259;r#539;ile pe fereastraIncerc sa citesc din urma si sa fim la zi cu gasca de bebelusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare gasca plangacioasa si agitata.Acum sa vad ce-mi reamintesc ca-s chiauna cu totul.Cica e criza dar, cumpara lumea la apartamente si fac la succesiuni de nu mai am timp deloc.In fine, nu ma plang, ca-i rau cand stai.
ANA, multumesc de compliment.Nu mai sunt asa tanara, incerc doar sa ma mentin.
IOANA, bine ca sunteti ok.
ARUBA, nu are nimeni de ce sa te condamne cu alaptatul. Daca te chinui tu, se chinuie si pitica.
VERA, pentru afte eu imi dau cu glicerina boraxata. Pana acum a functionat.
MARIA, sanatate ANEI.Frumoase locatii, ai ales.Cred ca vreau si eu un centru de activitate.
BALANTA,Maldive ce frumos, am inteles. Ne ducem si noi saptamana viitoare la evaluare.
SURSULA, bine ai revenit.
FREEDELIA, spune-mi si mie , in warp pana la cate kg pot sa-l tin.E mai buna manduca sau altceva?
ROXY, am vazut ca si Antonika a ta tipa cand mananca Nu stiu ca si NECTAREL urla, apoi trebuie sa-l linistesc si abia apoi mananca din nou. Nu inteleg ce-o fi cu urletele astea. Pe socra-mea o apuca toate transpiratiile. Eu, am crezut ca este de la tetine. Am schimbat la ele si am cumparat de am facut stoc acasa.
LAURA, pupam ANDREIUTU. Tu te-ai chinuit si cu colici si acum cu dintisorii.
FLEUR, daca ajungi in tara poate ne vedem si noi cu tine.Fetele, IIUli, Dana, Diana, Biribu nu mai intrati?Delia, ce face prietena de suferinta a lui NECTAREL?Va pup acum pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ceau fetele

Pupam bebeii plangaciosi din cauza dintisorilor

Ana mea papa cam putin, isi distrage repede atentia, si tot timpul trebuie sa insist, dar cateodata ii dau cat vrea ea si gata.

Maine facem 4 luni, ne-am dublat kg de la nastere (2810), acum are 5700 sa vedem ce zice pediatra. Eu laptic am, dar ea papa putin, de fapt are perioade.

Noi nu mai scapam de ochisorul inlacrimat. Am luat tobrex, a fost mai bine, acum de 3 zile ii fac masaj mai mult seara dupa ce adoarme si dimineata are ochisorul plin cu secretie.
I-am facut cultura de secretie conjunctivala si nu a iesit nimic, am facut si exudat nazal si ala este bun.
Eu ma gandesc sa mai insist cu masajul, si daca nu cedeaza sa ma mai duc la dr. v-am mai zis ca mi-e frica de desfundat, de fapt de anestezie.
In rest suntem ok, am executat un rostogolit de pe burta pe spate si unul invers, dar acum nu mai vrea. Acum sufla si scuipa cat ii ziua de lunga, le-a scuipat si pe asistentele care i-au recoltat secretiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Venim repede la raport ca se apropie ora de baitza.

Ana suntem pe-aici, dar am profitat ca e mama la noi si am mai furat si eu niste somn.

Tineti-va bine ca azi am mancat fasole cu ciolan. Nu mai puteam de pofta si am pus-o pe vara-mea sa faca. Doamne ajuta... Sper sa nu stau planton la noapte.

In alta ordine de idei, azi l-am cantarit. Are 8.900 kg, vad ca in continuare ia ff bine in greutate. Acum 2 sapt avea 7.520, acum 3 sapt, 7.300. Mananca ca haplea tot ce-i dau, fie ca e cu lingurita, fie ca e cu biberonul, mar, para, piure de legume, supa, suc de morcov... Face kk zilnic, acum face chiar mult si destul de consistent. I-am adaugat ceapa si putin ulei, si se impaca bine cu ele. O sa bag si cartofior.

Pupam dintosii si revenim mai tarziu ca e ora de baitza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

waw Carmen! ce mari sunteti!

Legat de plans la Tzatza, si Ana mea plange dar numai la mesele de dupamasa si seara....

Fetelor, oare e posibil sa-i iasa dintii? ca baga tot pumnul in gura pana in gat! si se strezeste din somn urland...

Legat de scutece, noi am incercat toate variantele inclusiv Sano, dar am ramas la Pampers. Nu stiu cum ziceti ca miroase ca io nu simt. Si io care ziceam ca am miros fin :-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Pardon, are 7.900, am tastat gresit. Ioana bine ca mi-ai atras atentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Aa, Carmen, am uitat. F bine, odihneste-te, recupereaza somn si din urma si in avans daca se poate. Creste bine, intr-adevar. Edit:Aproape 1.5kg in 2 saptamani. Balerinul meu n-a luat 1.5kg nici in prima luna (cand recordul lui a fost 1.300).

Ca_Mila, succes maine. Daca in luna a patra a luat suficient, e bine chiar daca pare mai mica greutatea. Si Vlad e la fel, cu perioade si perioade, dar de obicei e distras ziua si mananca bine noaptea. Ma uit la tatal lui si ma gandesc, "na, cu cine sa semene?!", relativ la greutate.

Laura, multa rabdare iti doresc, vorbeste intre timp si cu pediatrul sa te sfatuiasca ce si cat sa ii dai. Eu, mi-e si rusine sa recunosc, nu l-am vazut pe Vlad plangand de durere decat de maxim 5 ori (isi mai dadea cu cate o jucarie in cap), n-a avut colici, asa ca mi-e groaza de perioada dintilor.

Ma retrag, noapte linistita tuturor!

Mergi la inceput